Cuma , Eylül 20 2019
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı

Nerede kaldı o eski TUS tercihleri!

#4054372  gönderen drriza
 30.01.2018 - 02:36:06
Nerede kaldı o eski TUS tercihleri!

Şimdiki TUS tercihlerine bakıldığında;

TUS'ta ilk 100'e girenler ağırlıklı olarak Dermatoloji, Göz, Radyoloji ve FTR tercih etmişler.

Eskiden böyle miydi?

Kardiyoloji zamanında en revaçta bölümler arasında iken, ilk 100 deki tercih sayısı birkaça kadar gerilemiş durumda.

Önceleri ilk 100'de en sık tercihler arasında gördüğümüz Kadın Doğum ise bazen ilk 100 de hiç yer almamış .

Cerrahi branşlar ise yerlerde!

Dahili branşlardan bir kaçı branş hit yapmış olanlar haricinde onlarda maddi olarak iyi olanlar en popüler, onlar haricinde ortalarda yer almakta.

Tıpta popülerlik nereye gidiyorsa uzmanlıkta oraya gidiyor diyebiliriz...

Cerrahi branşlardan uzaklaşmanın sebebi nedir sizce?;
Tıp çok geliştiği için mi?
Performansa yenik düşen hekimlerin kötü vizyonundan mı?
Malpraktistenden dolayı mı?

bunu iyi tartışmamız lazım diye düşünüyorum nedenleri olarak!

Tercihlerinizi popülariteye göre değil ne istediğinize ve yeteneklerinize göre tercih etmenizi önererek yazımı sonlandırmak istiyorum.

Bu mesleği yıllalarca yapacaksınız populerlikten çok sizi hayatta en çok mutlu edecek branşa göre tercih etmenizi önererek sonlandırmak istiyorum!
Kullanıcı avatarı

Re: Nerede kaldı o eski TUS tercihleri!

#4054413  gönderen izecsonleite
 30.01.2018 - 11:55:46
http://www.osym.gov.tr/Eklenti/2795,tus ... lpdf.pdf?0
2007 yılının taban puanlarına baktığımızda mikrobiyoloji,biyokimya,genetik ya da nükleer tıp gibi bransların henüz popüler olmadığını görüyoruz.Sahi tam olarak ne oluyor? Nerde o eski KHD tercih eden Pediatri tercih edenler? Sürü psikolojisi mi hakim insanlarda? Su kosullarda kendi tabiatına uygun rahat bir bransta uzmanlasmak isteyen düşük-orta puanlı arkadaşlara sadece aile hekimliği kalıyor malesef onu da istemeyen biri ise ekstra stres yüklüyor keşke herkes sevdiği işi yapsa çok şükür ben kurtuldum gibi ama gidişatı iyi görmüyorum,bu bölümleri isteyen arkadaşalara Allah çalısma azmi versin diyorum
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4054419  gönderen Greenberginbabasi
 30.01.2018 - 11:59:52
Bu ulkede idealist olaniyorsun maalesef. Biran once duzluge, huzura cikma hayali bitmeyen asilamayan tepeler ve zorluklar yuzunden insanlar yasadigindan bir b*k anlamiyor o yuzden en rahat en guvenilir limanlari tercih ediyor. Fakultedeyken eski doktor tanidiklarimiz gaza getirmeye calisirlardi kardiyoloji, kvc falan diye baba bolumler olarak bahsederlerdi mezuniyete dogru bosver cerrahiyi ne yapacaksin demeye basldilar. Gunden gune de kotuye gidiyor

#4054445  gönderen drbunina
 30.01.2018 - 13:18:50
Kardiyoloji , kadındoğum hariç günümüzden pek farkı yok.Büyük cerrahiler ve acil yine düşük. 72 puanla 1. olunuyordu. 65-66 ya derma, göz olması normal yani. Ek olarak ÇRSyi dereceler yazıyormuş şimdi ÇRS her sınav hafiften geriliyor. Radyo ve prc iyi sıçramış
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4054477  gönderen mhurkan
 30.01.2018 - 14:30:01
Para, rahat bir yaşam, mesleki kariyer, mesleki tatmin..... Bu parametrelerden hiç biri tercih yaparken (Gelecekteki branşınızı daha doğrusu geleceğinizi belirlerken) tek başına yeterli değil.

Dr. Rıza'nın dediği çok önemli; Huzur ve mutluluk. Sizi kara götürecek en önemli şey olmalı. Çok başarılı ve kariyer dolu bir hayat uğruna hayatı ellerinden kayan, en son model arabaya binmek için mutsuz bir şekilde hasta bakan, ameliyat yapan o kadar kişi tanıdım ki.

Kendinizi tartın. Hayat amacınızı belirleyin ve ona göre hareket edin. Tabili bunu yapmanız için de kendinizi iyi tanımanız gerek, öncelikle.....
Kullanıcı avatarı

#4054479  gönderen mhurkan
 30.01.2018 - 14:32:12
hardplayer yazdı:
30.01.2018 - 13:41:33
Cerrahide hoca mobbinginin de artışı var mıdır hep böyle miydi yoksa?

Her zaman cerrahi branşlar daha sıkıdır. Bu tıbbın; "doktor ve cerrah" olarak bölündüğü eski çağlara kadar uzanır. Hoca mobbingi ise her zaman var. Belki son günlerde sosyal medyanın etkisi ile daha gündemde oluyor.

İnsanların, anonim bir şekilde, drtus gibi platformlarda kendilerini dile getirebilmeleri de bir etken tabi.
Kullanıcı avatarı

#4054512  gönderen thebesiktas
 30.01.2018 - 15:25:39
Meslek hayatına başlamadan önce ben de bu durumun sürü psikolojisi, popüler olana yönelme eğilimi vb nedenlerden kaynaklandığını düşünüyordum...Sonra gerçekleri gördüm...
Doktorların daha İnsani çalışma koşulları olan branşlara yönelmesi kadar doğal bir durum yok arkadaşlar...Bu kadar basit...Ajitasyona, nostaljiye gerek yok :D

#4054953  gönderen dr-atrium
 31.01.2018 - 11:40:44
Prc ve ozellikle radyo da suru paikolojisi oldugunu dusunuyorum daha yeni mezun hekimler hic calismadan saha kosullarini gormeden ' ben hasta gormek istemiyooom yeaaa ' diyolar
Kullanıcı avatarı

#4054955  gönderen mhurkan
 31.01.2018 - 11:46:22
dr-atrium yazdı:
31.01.2018 - 11:40:44
Prc ve ozellikle radyo da suru paikolojisi oldugunu dusunuyorum daha yeni mezun hekimler hic calismadan saha kosullarini gormeden ' ben hasta gormek istemiyooom yeaaa ' diyolar
Yeni nesilin çok daha fazla "rahatçı / hazırcı" olduğunda hem fikirim. Bu tıp fakültelerine de yansımakta.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4054962  gönderen 987654321aylin
 31.01.2018 - 12:05:23
2001 yilinda......... cerrahisi uzmanligini kazandim ve basladim. o zaman 4 yillik olan branstan 7 yilda uzmanlik aldim.Nedeni yetersizlik degil bakanligin bu zamani denetlememesinden dolayi yetisen elemani calistirip tus la yeni asistan almamak ve daha az uzman yetistirmekdi. Biz 2 kisi basladik, asistan istegi olmamasina ragmen 6 ay sonra 4 kisi daha basladi. oldu bir anda 6 yeni asistan. Sef dediki 4 kisi ya kendi istegi ile birakacak yada biz biraktiracagiz siz bilirsiniz dedi.....tabi kimse gonullu olmadi. Yazildi blok nobetler...2gunduz bir gece, mesai aksam 5 de bitsede siz gece 10 lara kadar ise devam edersiniz ve bir zaman bakarsiniz ki 40 saatte bir anca 6-7 saat uyur hale gelmisiniz.....ne saglik kalir ortada nede huzurlu bir calisma ortami....gecen gunduzune karisir hatta mevsimleri bile sasirirsin....bunun uzerine birde dalga gecerler....betin benzin kalmamistir , acliktan ve yorgunluktan...sef bana casper derdi. Hadi bakalim casper gozter marifetini diye........hangi birini anlatayim.Bu kadar eziyete sefin istedigi gibi 4 kisi birakti. Mahkumlara ozenen bir uzman adayi olabilecegini yasamasaydim dusunemezdim. En azindan aksama kadar yatiyorlar..... 7 yilimin hangi birini anlatayim....LANET OLSUN. 12 yillik uzmanim hala uzerimden atamaiyorum.Profesyonel yardim bile aldim.....Yaralar kapaniyor ama izi gecmiyor.
Kimse demesin neden CERRAHI BRANS secilmiyor diye..........Su an ki kliniklerdeki tum hoca ve sef lerin lav edilmesi gerekiyor ki.....yerlerine gelen hoca,sef olarak gelenler karsilarindaki asistaninda bir annenin evladi oldugunu unutmasinlar.......VARSA BIR ILAHI ADALET HIC BIRINE HAKKIMI HELAL ETMIYORUM...BU SISTEME CANAK TUTAN SAGLIK BAKANLIGINA DA HAKKIMI HELAL ETMIYORUM.......

#4054998  gönderen 987654321aylin
 31.01.2018 - 13:50:30
Burada anlattigim okyanusta bir damla sadece; ben yeni nesili sonuna kadar destekliyorum.Kopek gibi calisip gectikleri sinav sonrasi egitimlerini insan onuruna yakisacak sekilde davranan klininiklerde insanca yasacaklari bolumlerde yapsinlar. Ben eziyet gordum yeni nesil neden bu eziyete katlanmiyor ben gecemi gunduzume kattim cok calistim ama az para kazandim neden yeni nesil de yapmiyor diyenler icin ancak uzuluyorum.
Aslinda tus da cerrahi branslarin tercih edilmemesi simdi ortaokulda yada lisede okuyan doktor adaylarinin menfaatine.BARDAGIN BOS DEGIL DOLU TARAFINDAN BAKIN....Bakanlik yeni yeni olayin farkina vardi.Uzmanlik suresi uzatmak cok zorlasti.(Benim fazladan 3 yilimi yediler......sanki ben 150 yasina kadar yasayacagimda . ... 3 yil neki beni kullabilirsin diyecegim...herkesin yillari degerli....), Umarim bu tercih edilmeme nedeniyle tum alt yapiyi yenilerler ve aslinda cerrahi uzmani olamanin tadini asistanlikta cikartirlar....cerrahi asistanligim cehennem gibi gecsede yaptigim isi hep cok sevdim ve tadina o klinikten uzman olarak ayrilip periferde calisirken aldim...

''ben boyle bol mobıngli bir branştan uzmanlığımı aldım.Uzman olalı cok uzun oldu ama hala psikolojik işkencenin etkilerini üzerimden atamadım.Benim zamanımda cerrahi birimler de dahili birimlerde şimdiki gibi düşük almıyordu.ben 64 le girmiştim. Benım de tek bir il şansım vardı.Girdikten sonra saklı ıkı kez daha sınava girdim o cehennemde çalışırken ama o ıl de kalabilmek için daha yüksek not alamadım maalesef ve o dönem uzmanlık süresi 4 yılken ben 7 yılda 6 saat uyumadan uzman oldum.Klinikte yalan,iftira dalavere (eskiler bilir tv de yalan ruzgari diye bir dizi vardi.inanin o diziyi aratmiyordu)o yoğun hasta grubunun içinde dönüyordu.Ben döndüremediğim içinde 3 yıl hiç hafta sonu boşum olmadan gün aşırı nöbet tuttum.zaten ayda bir hafta sonun boş diğer 3 hafta sonları nöbette geçiyordu herkesin.
Sonra birgün sabah geldiğimizde kıdemlilerden birinin zorla istifası verdirildiği söylendi.Biz de (birkaç kıdemsiz arkadaş) bakanlığa durumu şikayet ettik.20 gün sonra müfettişler geldi.Tek tek odalarda herkesın ifadesi alındı.Tabi biz istediğimiz fırsatı bulunca tüm herşeyi anlattık.Ne bilelim ''it iti ısırmıyormuş'' sonuç gelene kadar yukardakiler şikayet edenleri aramaya başladılar ama yüzümüze gülerek. Mobing bıçakla keser gibi bitti....sanmıştık ki bakanlıktan sonuç geldi.Sonuç herkesin içinde okundu.Ayağımızı denk almamız söylendi kulp bulunup atılmak istemiyorsanız.Sonuç için hala o müfettişlere hakkımı helal etmiyorum.Sonuç ta yazan ise böyle bir yoğun klinikte olağan işleyişte bu tip durumlar olağandır denildi.Tabi uzman mobingi özellikle bir kişiden çok fazla arttı.5 yıllık kıdemliyim,altımda çömez yok(kimin kıdemlisiysem artik) yani hem ameliyata giriyorum hem yoğunbakım sorumlusuyum....bir insan tum gun ameliyatta olur ve 8 yatakli cocuk YB+6 yatakli yenidogan yogun bakimdan altinda tek bir comez olmadan nasil sorumlu olabilir ve yatan hastalarin tedavi ve takiplerini sorunsuz yapabilir.....ama yaptik.iki ameliyat arasindaki 15-20 dk kisa zamanda hastanin dosyasini,sondasini, nazogastrigini,pansumanini, degisen kosullarinda yeniden order vermeyi....vs yaptik.....şimdi nasıl yani dediğinizi duyar gibiyim. Neyse lafı uzatmayacağım yoğun bakıma yatan acil ameliyat gereken bir hasta nedeniyle o özellikli kişi beni tuzağa düşürüp yani kulpu takıp attırmaya kalktı.5 yıl boyunca ne ona ne bir başkasına hiç ne sesimi yükseltmişliğim nede kötü sözüm olmamasına rağmen yapılan ağza alınmayacak hakaretlere karsi hemde uzmana bende gerektiği gibi karşılık verdim.hemde ilk defa.Beni kesinlikle attıracağını söylediğinde artık kendime nasıl güveniyormuşum ki hodrimeydan demisim.......sıkıyorsa attır dedim.gün bitti.Tum gece agladim.Ilk defa hakarete karsi kendimi savundum ama tum gece tum emeklerimin bosa gittigini dunerek ve aglayarak gecti.Klinige gitmeyede ayrica odum kopuyordu.Bu uzmanda benim sorumlu uzmanim ve hersabah 8 de kendisine vizit verip tum direktifleri ondan aliyorum.Siz dusunun benim halimi artik.Ertesi gün oldu.Sabah viziti korkunc gecti yine beni attirma tehditleri devam etti ama ben bu sefer karsilik veremedim, neyse daha bana yaptigi oyun sergilenmeyi bekliyordu.Aslinda mezarimi kazmis, beni bilincsiz duruma getirmis bir parmak ucuyla kazdigi mezara beni itmesi kalmisti.Beni itmesi icin hazirladigi oyuna gelince; Ameliyat listesi bir gün önce hazır olur ve herkes yarınki vakaları bilir.Evet ertesi gün oldu ve listede ne göreyim branşımın en büyük vakalarından birine ve uzmansız girilmeyen vakaya beni uzmansız yazmışlar. Altıma da 15 gün önce başlayan bırak steril olmayı daha dosyaların yerini bile bilmeyen adamı yazmışlar.Şefe gittim bir yanlışlık olmasın diye dediki yanlışlık yok.5 yılını ya bugün yakacaksın yada sana bu tip vakalarla biz yaktıracağız dedi.Anladimki oyun dun aksamki olaydan sonra ozellikle hazirlanmis ve olaya sef de dahil olmustu. Yapacak bir sey yoktu,sanki tum dunyayi karsima almistim ve bana yok ol diyorlardi.Cok caresiz ve umutzsudum.Bir ara cebime olanlari yazan bir mektup koyup 4. kattan atlayi bile dusundum.Annemi agit yakatken dusununce yapamadim ve Peki dedim vakaya 15 günlük adamla girdim ve normal süreden biraz fazla zamanda sorunsuz bitirdim.Bizim klinikte adam atmak için gidinceye kadar tek adamı hedef alırlardı.O zamanda hedef bendim.neyse bu buyuk vakalara tek yazılma olayım neredeyse bir bir buçuk ay sürdü.Çok şükür hiçbirindebir komplikasyon olmadı.Sonra şef beni çağırdı (hala hatırladıkça tüylerim diken diken olur) bana bu süre zarfında beklediği ve uzmanların anlattığı gibi olmadığımı bana tez konusu vereceğini söyledi.Meger mobingin allahını uygulayan uzmanlar sef ede kendi istediklerini anlatıp ellerini güçlendirmişler.Tezim deneyseldi ve çok aşırı masraflıydı.Buna ragmen neredeyse 3 ay hiç uyumadan tezimi şefin önüne koydum.Bana tezi bitmedi diyerek 3. uzatma istek dilekçesini hazırlamış.Dilekçeyi imzalamayınca benim tez oldu bir hikaye her hafta bir paragraf üste çıktı bir paragraf alta indi.3-4 ay sürdü.Dilekçe için beni yine bir çağırışında dilekçeyi imzalamayacağımı gerekirse kliniği uzmanlığımı vermiyorlar diye mahkemeye vereceğimi mahkemenin tayin edeceği jüriden sınava girme şansımı kullanacağımı söyledim.Yer yerinden oynasa da ilerleyen günlerde tezim onay aldı ve sınav tarihim verildi.sınavdan da geçip uzman oldum ve inanmıyacaksınız ama sınav bir cuma günüydü.Sonrasında eve gidip 2.5 gün deliksiz uyudum.''
Kullanıcı avatarı

#4055063  gönderen EvanSolomon
 31.01.2018 - 17:56:53
Radyo, PRC kim niye yazıyor anlamış değilim, hiç periferde çalışmayacaklarını düşünüyorlar herhalde... Nip/tuck gençliği sönüp gidince onlarda giderek düşer bence, radyolojinin hiç de rahat bir bölüm olduğunu düşünmüyorum. Aklı olan intörn, tusiyer varsa FTR yazın hayatınızı kurtarın, geri kalan tüm bölümler yalan... (kendim bir göz uzmanıyım bu arada)