Çarşamba , Ağustos 21 2019
YouTube,Metacafe,Rapidshare vs vs vs,tüm videolarınızı burada paylaşabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı

#3035572  gönderen dies_irae
 05.11.2014 - 16:20:14
Iyi... tebriklerr
Kullanıcı avatarı

#3035580  gönderen usagisu
 05.11.2014 - 16:36:02
Carlito yazdı:Ortadogu insani icin cok yuksek bir level. Anlamazlar bunu... Anca kendi aramizda guleriz. Acilde burnu akan 20 kisiyi muayene ederken kafasi birden patlayan yasli bir teyzeye kalp masaji yapilamamasi sonucu dramatik bir sekilde olmesi gibi basit bi senaryo olmali. Arkadan bir hadis ayet girecek teyzenin yakinlari figan ederken. Bir muminin bir muminin isini engellemesi vs gibi bir konuda(tercihan cihan unal seslendirmesi). Sonra daktilo sesiyle ekrana beyaz puntolarla acile gelen her 100 kisiden 97 sinin acillik olmadigi, sirf bu yuzden ulkemizde yilda ortalama 123.000 kisinin oldugu filan yazilmali. Altina bakanlik logosu. Belki o zaman gecede 3 kisi filan daha eksik gelir.
bence o da tam yetmez. o yaşlı teyzenin burnu akanlardan birinin anneannesi falan olması lazım. o zaman belki anlarlar. :D
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#3035600  gönderen bluesboy84
 05.11.2014 - 17:25:01
Burada yazılanları dehşetle okuYorum. Arkadaşlar yapmayın. Biliyorum dövülen doktorları biliyorum acilin halini. Fakat böyle filmler ve bu düşünceler toplumu yanlış yönlendirir. Dışardaki halk herşeyi acil sanabilir biz doktorlarda bir yüzde 98 acil deyil diyebiliriz. Nasıl muayene ettikten sonra.acil kapısından giren her hasta acildir arkadaşlar.hepsine aynı özen ve dikkatle muayene etmek gerekir.basit bir baş ağrısından svo, basit bir göğüs ağrısından kardiyak atak, basit bir bel ağrısından aort anevrizmadı, genç kızda basit adet ağrısının altından rüptüre kist çıkabilir. Sizin gibi ve bu filmdeki düşünceye inanıp o anda acile gitmeyen ve ölen hastanın vebalini kim taşıyacak? Sorun artan hasta sayısında değil sorun doktor eksikliğinde özlük haklarda toplumun eğitim yetersizliğindedir.

Re:

#3035626  gönderen dezmata
 05.11.2014 - 18:18:39
defiser yazdı:Halka göre; Her hastalık acildir.

Doktora göre; %97 si acil değildir.

Bunun basit bir çözümünü söyleyeyim size:
Hastanelerden "ACİL" tabelalarının tamamı sökülecek.
Yerlerine "Ölümcül Vakalar" tabelası takılacak. (veya "Hayat Kurtarma" gibi değişik öneriler olabilir. Önemli olan algıyı değiştirip, "acildi- değildi" tartışmasını YOK ETMEK!)
Bak bakalım 1 tane ÜSYE geliyor mu?

Çok mantıklı. Acilin adı değişmeli, kafasında maydanoza eşdeğerler için. Yoksa toplumsal bilinç falan bu ülke için ütopya.
Kullanıcı avatarı

Re:

#3035629  gönderen DrCihangir
 05.11.2014 - 18:24:42
dezmata yazdı:
defiser yazdı:Halka göre; Her hastalık acildir.

Doktora göre; %97 si acil değildir.

Bunun basit bir çözümünü söyleyeyim size:
Hastanelerden "ACİL" tabelalarının tamamı sökülecek.
Yerlerine "Ölümcül Vakalar" tabelası takılacak. (veya "Hayat Kurtarma" gibi değişik öneriler olabilir. Önemli olan algıyı değiştirip, "acildi- değildi" tartışmasını YOK ETMEK!)
Bak bakalım 1 tane ÜSYE geliyor mu?

Çok mantıklı. Acilin adı değişmeli, kafasında maydanoza eşdeğerler için. Yoksa toplumsal bilinç falan bu ülke için ütopya.
+1000000
Kullanıcı avatarı

Re:

#3035679  gönderen siyahposetli
 05.11.2014 - 19:24:03
sağlık bakanı bence bakanlığın adı yerine acilin adını değiştirsin

Re:

#3035708  gönderen hfcwota
 05.11.2014 - 20:08:47
bluesboy84 yazdı:Burada yazılanları dehşetle okuYorum. Arkadaşlar yapmayın. Biliyorum dövülen doktorları biliyorum acilin halini. Fakat böyle filmler ve bu düşünceler toplumu yanlış yönlendirir. Dışardaki halk herşeyi acil sanabilir biz doktorlarda bir yüzde 98 acil deyil diyebiliriz. Nasıl muayene ettikten sonra.acil kapısından giren her hasta acildir arkadaşlar.hepsine aynı özen ve dikkatle muayene etmek gerekir.basit bir baş ağrısından svo, basit bir göğüs ağrısından kardiyak atak, basit bir bel ağrısından aort anevrizmadı, genç kızda basit adet ağrısının altından rüptüre kist çıkabilir. Sizin gibi ve bu filmdeki düşünceye inanıp o anda acile gitmeyen ve ölen hastanın vebalini kim taşıyacak? Sorun artan hasta sayısında değil sorun doktor eksikliğinde özlük haklarda toplumun eğitim yetersizliğindedir.
bu arkadaşa kesinlikle katılmıyorum. olayı hem yanlış analiz ediyor hem de yanlış yorumluyor. yaklaşık 8 yıldır bir foruma yazı yazmıyordum ilk defa şimdi yazıcam, sinirlendim eski usul gidicem alıntı yapa yapa:

"1-acil kapısından giren her hasta acildir arkadaşlar.hepsine aynı özen ve dikkatle muayene etmek gerekir"

-Çok teşekkür ederiz bu bilgilendirme için. Hiçbir acil doktoru aksini iddia etmiyor zaten. hasta bi kere acil servise geldi mi gerçek acil kabul edilir ve ona göre muayenesi yapılır. en azından çalıştığım 36 asistanlık kliniğimde durum böyle. burada amaç geleni sallamak değil, boş yere acile gelmesini önlemek.

"2-basit bir baş ağrısından svo, basit bir göğüs ağrısından kardiyak atak, basit bir bel ağrısından aort anevrizmadı, genç kızda basit adet ağrısının altından rüptüre kist çıkabilir."

şimdi bu arkadaş dünyanın en düz mantığını kullanarak olaya yaklaşmış. ama yine de bu bakış açısından durumu açıklayayım.

lütfen bundan sonra her başın ağrıdığında, her kasık ağrında, her göğsün sızladığında acil servise git. ama kesinlikle ihmal etme, her seferinde git. çünkü sadece bunlar değil, el ağrısından bile MI çıkabiliyor bunu unutma ya da her ishal olduğunda acile git çünkü dehidratasyondan ölebilirsin, asla atlama, git. aslında sen, seni rahatsız eden her durumda acile git çünkü genel olarak baktığında her an ölme riskin zaten var, şansa bırakma acile git.

yani demek istediğim bu kafa ile uğraşamazsın, insanlara neyin aciliyet kesbettiğini neyin etmediğini öğretmen lazım, ki bizim milletimize bunu anlatmadan anlayamazlar.

"3-Sizin gibi ve bu filmdeki düşünceye inanıp o anda acile gitmeyen ve ölen hastanın vebalini kim taşıyacak?"

-ben taşıyacağım. belli ki sen filmi hiç izlememişsin ya da anlayamamışsın. senin için alt yazı geçiyorum. film diyor ki;
"işte, şekildeki örneklerde olduğu gibi, acil servise burun akıntısı, saç dökülmesi, kaşıntı gibi şikayetlerle gelmek; marangozda bikini, eczanede çaydanlık aramaya benzer."

senin bakış açınsa şunu söylüyor; hayır saç dökülmesi veya kaşıntı için acile gidin, burnunuz akıyorsa da acile gidin (allah korusun belki rinoredir??)
tek tek anlattım, anlamaman mümkün değil.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re:

#3035737  gönderen Conrad_uA
 05.11.2014 - 20:39:38
bluesboy84 yazdı:Burada yazılanları dehşetle okuYorum. Arkadaşlar yapmayın. Biliyorum dövülen doktorları biliyorum acilin halini. Fakat böyle filmler ve bu düşünceler toplumu yanlış yönlendirir. Dışardaki halk herşeyi acil sanabilir biz doktorlarda bir yüzde 98 acil deyil diyebiliriz. Nasıl muayene ettikten sonra.acil kapısından giren her hasta acildir arkadaşlar.hepsine aynı özen ve dikkatle muayene etmek gerekir.basit bir baş ağrısından svo, basit bir göğüs ağrısından kardiyak atak, basit bir bel ağrısından aort anevrizmadı, genç kızda basit adet ağrısının altından rüptüre kist çıkabilir. Sizin gibi ve bu filmdeki düşünceye inanıp o anda acile gitmeyen ve ölen hastanın vebalini kim taşıyacak? Sorun artan hasta sayısında değil sorun doktor eksikliğinde özlük haklarda toplumun eğitim yetersizliğindedir.
senin bu mantığınla bütün poliklinikleri kapatalım bence bütün doktorları acil servislere yığalım önce acilciler hastalara baksın birşey çıkmazsa diğer doktorları dolaşsınlar hatta gong sistemi olsun gong çaldı mı diğer bölüme geçsin böyle böyle acili turlayıp evlerine giderler
Kullanıcı avatarı

Re:

#3035748  gönderen sahafkedisipedro
 05.11.2014 - 20:48:00
deyil??
Kullanıcı avatarı

#3035753  gönderen Carlito
 05.11.2014 - 20:52:52
Arkadaslar (ozellikle conrad). Forumumuzu bir suru yetkili burokrat okuyor saka degil. Gong sistemi filan dahiyane bir vatandas kazanma fikri (anatomi sozlulerindeki gibi dusunun).

Her yeri agriy guyuliy cimis cimis oliy sikayetiyle 17 aydir muzdarip teyze acile gelecek. İste diger desklerde de baska nezle grip hastalari, 35.5 yuksek atesli bebekler filan. Her uzman bi desk kapacak. 5 dakikada bir gong calacak uzmanlar yan desk e gececek diger hastaya tani koyacak... Harika...

Doktorlarin %50 si simdiden destekler bunu. %30-40 i da ses cikarmaz uyum saglar. Vallahi ironi yok yapilsa yapilir. Bi engel yok belki teknisyenler hemsireler filan isyan edip engeller.

Demem o ki: karpuz kabugu fikriyle hekimlerin huzurunu bozmayin . Aman diyim...

Re:

#3035779  gönderen natoz
 05.11.2014 - 21:18:16
Acil acil değil Müge Anlı programı gibi maşallah bazen
Kullanıcı avatarı

#3035791  gönderen mkctnky
 05.11.2014 - 21:29:17
doctorr__ yazdı:
Carlito yazdı:Ortadogu insani icin cok yuksek bir level. Anlamazlar bunu... Anca kendi aramizda guleriz. Acilde burnu akan 20 kisiyi muayene ederken kafasi birden patlayan yasli bir teyzeye kalp masaji yapilamamasi sonucu dramatik bir sekilde olmesi gibi basit bi senaryo olmali. Arkadan bir hadis ayet girecek teyzenin yakinlari figan ederken. Bir muminin bir muminin isini engellemesi vs gibi bir konuda(tercihan cihan unal seslendirmesi). Sonra daktilo sesiyle ekrana beyaz puntolarla acile gelen her 100 kisiden 97 sinin acillik olmadigi, sirf bu yuzden ulkemizde yilda ortalama 123.000 kisinin oldugu filan yazilmali. Altina bakanlik logosu. Belki o zaman gecede 3 kisi filan daha eksik gelir.

:D +1

arreste müdahale ederken ayak burkulması "bize kimse bakmıyor mu yaw !" dediğinde "adam ölüyor bak ona müdahale ediyoruz" diyosun adam gevşek gevşek "bize bakmanız için biz de mi ölelim" diyor...
kafasının içinde maydanoz bulunan adamlara kamu spotu neylesin...

Kardiyak arresti döndürdük hastam solunum arrest halinde iken yoğun bakım aramak için müdahaleden çıktım adamın teki önümde durup ilaç yazdıracaktım dedi.Git başımdan ,adam içerde ölüyor oyalama beni dedim ... adam madem hasta ölüyo sen niye dışarı çıktın ,madem burada geziyon yaz iki dakka ilacı gideyim o zaman dedi yavvvv !

kamu spotu ,stopu,sopası hikaye ...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#3035833  gönderen the_dr
 05.11.2014 - 22:24:31
başıma bir şey gelmeyecekse ben beğenmedim.
Kullanıcı avatarı

Re:

#3035865  gönderen doktoreray
 05.11.2014 - 23:00:04
arkadaşım hiç acilde çalıştın mı?
Kullanıcı avatarı

Re:

#3035909  gönderen bluesboy84
 06.11.2014 - 00:04:52
Bi girip bakayım dedim bi dövmedikleri kalmış beni:)

Ilk önce sen hiç acilde çalıştın mı diye soru soran arkadaşa nezaket gereği cevap verecek olursam eğer; bu soruya cevap verme gereği bile duymuyorum.

Yukarıdakileri okuyunca ilk önce capslerde okuduğum şu cümle aklıma gelmişti.Hayaller Paris hayatlar Muş. Paris aklıyla hareket edip bağcılar acilinde çalışılınca tabi hayal kırıklığı veya buradaki gibi farklı düşünen bi arkadaşa aşağılamaya varan eleştiriler olabiliyor. Anlayabiliyorum.
Daha önceden yazdığım gibi önemli olan, zaten sizin de söylediğiniz toplum eğitimidir. Ama bunun yolu yazılanlar gibi nefret söylemlerinden geçmez. Bu söylemin sonu hasta ölümüne kadar gidebilir. Ben vebal taşımayı asla istemem umarım doktor arkadaşım sende yazdığının aksine vebal taşımazsın.
Buradaki daha önceki yazılarımı açıp bakabilirsiniz. Meslektaşımı benim kadar savunan yoktur. Ama adamın da dediği gibi bizim memleketlte g.te g.t demek lazım. Açıp tek bir textbook dahi okumayan adam acilde çalışıyor. Tabi sizin 36 asistanlık klinikte bu arkadaşlardan yoktur. Mesleğin hakkını vererek yapın şu işi. Her 3 yılda bir board sınavı yapılsa ülkedeki doktorların yüzde kaçı çalışabilir acaba? Ülke bu, mal belli, ekonomi bu, halkta bu. Fakülteyi bitirince Amerika'da gibi doktorluk yapacağımızı sanıyorduk hepimiz ama gerçek başka. İşimiz zor. Meslekte zor.
Sözün kısası insandan nefret etmeden, toplumu doğru bilgilendirerek, mesleğin hakkını vererek çalışmak.