Salı , Mayıs 26 2020
YouTube,Metacafe,Rapidshare vs vs vs,tüm videolarınızı burada paylaşabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
Dün Washington Post'da Koronavirüs'ün nasıl yayılım gösterdiği işe ilgili bir makale yayımlandı. Bu makalede bir salgının nasıl toplum içerisinde yayıldığı ile alakalı bir simülasyon yer alıyor. Bildiğiniz gibi bu salgınlar üstsel bir yayılım gösteriyor, yani ilk haftalarda vaka sayıları 3-5 gibi giderken bir ay sonra 500'lere 2 ay sonra da 5000'lere çıkabiliyor. Bunun örneğini İtalya'da gördük mesela. Bu yüzden dikkatli olmamız gerekiyor.

Bu simülasyon bizlere;
-Karantina ne işe yarar?
-Sosyal izolasyon neden önemli?
-Bldığımız küçük önlemlere bu salgının üstsel artışını nasıl daha yatay hale getirebiliriz, bunları anlatıyor.

Makalenin kendisini incelemek isteyenler buradan bakabilir: https://www.washingtonpost.com/graphics ... simulator/

Aldığımız önlemlerin ne işe yaradığını görmek, onları bir ödev olarak değil de sahiplenerek yapmamızı sağlayabilir. Bu nedenle sizlerden bu videoyu veya bu makaleyi paylaşmanızı rica ediyorum. Ben olabildiğince herkese bunu anlatmaya çalışıyorum. Ailemden de herkese anlattım. Burada en önemli görev bizlere düşüyor. En azından sağlık çalışanı olduğumuz için söylediklerimizin önemi çok yüksek. Bu yüzden durumu ciddiye almakta fayda var. Olabildiğince yanlış haberlerden kaçınarak ciddi bilim insanlarını takip etmekte fayda var.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009