Salı , Mayıs 26 2020
Nasil hazirlanmali? TUS hazirlik sureciyle ilgili genel bilgi paylasim bolumu...

Re: 4 yıl sonra TUS maratonuna dönmek

#4399051  gönderen gizmo61
 16.05.2020 - 14:27:32
Ben de 2 yıl ara verip, bu sene tusa çalışıp 61 aldım. Daha yüksek de alabilirdim dikkatsizliklerim oldu. Hasta sayısı az bi tıp merkezi bulun kütüphane gibi kullanın odanızda ders çalışın, hem de kazancınız gitmesin. Tusa 2 ay kala istifa edersiniz. Soru tarzları Mikropta, Cerrahi-Pediatride çok değişti keza tablolar da öyle . Eski kaynakları önermem yeni alın. Mutlaka ama mutlaka denemeleri çözün vakit kaybı olarak görmeyin. Kendinize güvenin inanın. Kazanmamanız için hiç bir neden yok. Rahatlık eşittir mutluluk değildir. Kolay gelsin hocam

#4399163  gönderen hassdnfn
 16.05.2020 - 17:50:44
seymakrl yazdı:
16.05.2020 - 13:25:46
hassdnfn yazdı:
16.05.2020 - 12:57:31
Enayılıkten baska bısey degıl mıkropta asıstanken 6 7 bın kazanacan bıde tus ıcın omrunu verecen yazık cok yazık boyle bı dusunceye
Her şey para demek değil bu dünyada. Bazen sadece sevdiğin işi yapmak istersin.
10 bin üzeri kazanmak için tüm hayatını istemediğin bir işte geçirmek asıl enayilik.
Üstelik istediğim bölüm harici bir yer denemişim, olmamış. Başka da bir isteğim yok, kendimi hiç başka bir yerde hayal etmedim bugüne kadar.
Şekildeğil yazdı:
16.05.2020 - 12:44:10
Şubat tusuna istediğiniz puanı almanız için bence hiç bi engel yok.
Bu arada ne zaman istifa ettiniz asistanlıktan? Ben de edip tus çalışacağım ama şu an istifa yasak muhabbeti olduğu için istifa etmeye cesaret edemiyorum. Siz bu süreç içerisinde mi istifa ettiniz yoksa daha önceden mi
Ben daha öncesinden istifalıyım, arada başka şeyler yaptım.
Motivasyon için teşekkür ederim.
dada yazdı:
16.05.2020 - 13:10:47
3.sınıftan beri hayalim diyorsun, 10 sene sonra keşke demek istemiyorsan hayalinin peşinden git. Olmazsa da denedim ama olmadı dersin.
Ben de aynı fikirle yola çıkıyorum.
Kliniğe dönmek gibi bir niyetim yok, çok yıprandım.
Çok teşekkür ederim.
Git bı hobi edın kendıne işsizlikten kafayı yemıssın
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4399302  gönderen sigma
 16.05.2020 - 20:53:17
seymakrl yazdı:
16.05.2020 - 07:47:11
sigma yazdı:
16.05.2020 - 07:29:51
Dershaneye gitmenize gerek Yok bence
Kitaplarınızı mutlaka yenileyin ama set olarak değil
Farmadada anatomide mikropta biyokimya da öne çıkan hocaların kitaplarını alın kliniği datanın kini alabilirsiniz
Dersaneye gitmek yerine çok soru çözmeye çakılın
Tüm dersanelerin son 3 yılda yaptıkları denemelerin hepsine hakim olun
Bende 2016 mezunuyum 2 yıllık asistanken pediyatriden istifa edip 3 yıl sonra tekrar tusa girdim şimdi halk sağlığını kazandım çok şükür
Ben böyle çalıştım 5 ay boyunca oldu da şükür
Nasipse olur...
Elimdeki konu anlatım setinden çalışıp, yeni tüm tus soru kitabı + denemeler , güncel bilgiyi yakalamak için yeterli olur mu acaba?

Çünkü yeniden kitap çizmek de büyük bir iş ve yeni aldığım kitaplarda hangi bilgi önemli tam çıkaramayıp batırma ihtimalim de var.

Ben 2015 basım çalışıp, 3 yıl sonra 68 aldım diyenler gördüm. 70+ hedeflemiyorsan yeni konu kitabına gerek yok, soruları yenile diye öneri de bulunanlar oldu.

Biyokimyada ve patolojide 2017 yılında bile devasa değişiklikler olduğunu görmüştüm. Özellikle genleri eklemeye başlamışlardı kitaplara. Ama yine de bu değişiklikler soru kitapları ve denemelerle yakalanabilir mi acaba?
Bizim girdiğimiz 2016 Tusuna hiç benzemiyordu 2020 şubat tusu
Dersaneye sadece kitapları çizmek için gitmek bana zaman kaybıydı
Ben 5 ayda 3 tekrar attım
İlk tekrarım da Tts de çözdüm
Her dersi bitirdikten sonra bi dershanenin yıllık denmelerini çözdüm
Nerenin önemli olduğunu bana tts ve denemeler göstermişti
Ben dersaneyi zaman kaybı olarak düşünmüştüm ama siz bilirsiniz.. sizin için faydalı olacağını düşünüyorsanız gidebilirsiniz

#4399951  gönderen etinegro01
 18.05.2020 - 00:20:04
seymakrl yazdı:
16.05.2020 - 07:10:09
2016 mezunuyum. 5 ve 6'da dershaneye gittim ve derslerde not aldım ancak tekrar konusunda bir felaket olduğumdan (internlükte son 4 ay hiç çalışmadım sayılabilir) ilk tusumda baraj altında kaldım. Hemen peşindeki tusa mecburimde çalışıp 53 alarak aile hekimliğine yerleştim.

3. sınıftan beri hayalim mikrobiyoloji kazanmak olduğu için ve kliniğe gerçekten hiç katlanamadığım için AHU'dan istifa etmiş bulunmaktayım.

Mikrobiyoloji için tekrar çalışmaya karar verdim ve hedefim ilk olarak İstanbul'da olması. Yani 67 üstüne ihtiyacım var. Ancak %2 kesinti olacak, Ekim ayındaki sınavda. Gerekirse Ekimde kesintili puanımı alıp Şubata da girmeye razıyım. Yine de Ekime de zorlayacağım.

Bu durumumu anlatır girizgahım sonrası konuya gelirsem;

Elimde DATA'nın 2015 yılında verilmiş konu anlatım+soru seti var.
Hiçbir işe yaramayacaklarını düşünmekteyim.

Bu yüzden yeni set alacağım ama hangisini almalıyım?
4 yıl sonra tekrar dershaneye gitmeye ihtiyacım var mı sizce?
Yoksa evde oturup kendim yeni aldığım kitapları bol bol tekrar etsem yeter mi?

Herhangi bir dershaneye yok yere para kazandırmak istemiyorum tekrar. Onu bir kez yaptım ve ne kadar gidip ders dinlesen de işin kendinde bittiğini mecburide 2 ay çalışmayla 10 net yükselince anladım.

Şu an hedefim çok yüksek olduğu için ve kaybedecek çok vaktim de olmadığı için,
en yararlı yolu öğrenmek istiyorum.

Eğer dershaneye gitmeden olmaz fikri çıkarsa, mutlaka gideceğim. Benim için önemli olan kazanmak ama verimli bir şekilde kazanmak.

Fikirleriniz benimle paylaşabilirseniz çok mutlu edersiniz beni. Kararsızlıkla boğuşmaktayım.
Teşekkürler.
Kesinlikle kaynaklarını yenilemen gerek. Ben de ileride değmeyecegini düşündüğüm bolumden istifa edip 1.5 yil aradan sonra yeniden tusa hazirlanip 5.5 ay gibi kisa bir sürede hazırlanıp istedigim bölüme yerlestim her ne kadar bekledigim puandan 2 3 puan az almis olsam da.eski bölümümün tusa katkısı maksimum bir soru olacakti o da gelmedi :) anatomi, patoloji ve biyokimya dışında tüm kitaplari tertemiz alip çizdim. zaten ilk tusunuz olmayacak nerelerin önemli oldugunu bileceksiniz ayrica bol bol soruyla atladiklarinizi tekrar donup cizeceksiniz. Tusun mantigi bana göre maksimum 5.5 ay cok kati disiplinle(8 gün ara verdim sadece onda da huzursum oldum) ara vermeden surekli çalışma