Pazartesi , Ekim 14 2019
1. 2. ve 3. sinif ogrencilerine ozel...
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Kullanıcı avatarı

Re:

#2911803  gönderen sistemKurbani
 03.06.2014 - 21:17:02
Geldi çattı Üniversite hazırlık. Burada herkes TUS öncesi/sonrası tartışırken ben TIP kazanma derdinde üniversite hazırlık maratonuna giriş yapıyorum. 1 senede baya yol aldım. Bu sene de aynı hızlı devam etmeliyim. Sizlerin önerilerini, tecrübelerinizi okumak isterim. Lütfen paylaşın, şu sıkıntılı geçecek 1 seneyi nasıl güzel geçirebilirim? iyi forumlar
Kullanıcı avatarı

Re:

#2911809  gönderen Eraserhead
 03.06.2014 - 21:28:15
sistemKurbani yazdı:Geldi çattı Üniversite hazırlık. Burada herkes TUS öncesi/sonrası tartışırken ben TIP kazanma derdinde üniversite hazırlık maratonuna giriş yapıyorum. 1 senede baya yol aldım. Bu sene de aynı hızlı devam etmeliyim. Sizlerin önerilerini, tecrübelerinizi okumak isterim. Lütfen paylaşın, şu sıkıntılı geçecek 1 seneyi nasıl güzel geçirebilirim? iyi forumlar
Ne güzel söylemişsin aynı hızda devam et, konu eksiklerini kapat ilk olarak ondan sonra bol bol soru çöz, dershanelerin denemelerine mutlaka katıl eksiklerini görerek tamamla, ben son 1 ay hergün en az bir deneme çözüyordum o kadar çok faydasını gördüm ki anlatamam. Birde ilk sınavdan itibaren çıkan tüm soruların olduğu bir seri vardı 42 yılın tüm sorularıydı benim zamanımda o seriyi çözmeni şiddetle tavsiye ederim netlerim biranda fırlamıştı onun sayesinde :) olumsuz yorumlara kulağını tıka, inşallah herşey gönlünce olur çok iyi bir doktor olursun :)
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#2913956  gönderen sistemKurbani
 06.06.2014 - 19:42:32
Eraserhead yazdı:
sistemKurbani yazdı:Geldi çattı Üniversite hazırlık. Burada herkes TUS öncesi/sonrası tartışırken ben TIP kazanma derdinde üniversite hazırlık maratonuna giriş yapıyorum. 1 senede baya yol aldım. Bu sene de aynı hızlı devam etmeliyim. Sizlerin önerilerini, tecrübelerinizi okumak isterim. Lütfen paylaşın, şu sıkıntılı geçecek 1 seneyi nasıl güzel geçirebilirim? iyi forumlar
Ne güzel söylemişsin aynı hızda devam et, konu eksiklerini kapat ilk olarak ondan sonra bol bol soru çöz, dershanelerin denemelerine mutlaka katıl eksiklerini görerek tamamla, ben son 1 ay hergün en az bir deneme çözüyordum o kadar çok faydasını gördüm ki anlatamam. Birde ilk sınavdan itibaren çıkan tüm soruların olduğu bir seri vardı 42 yılın tüm sorularıydı benim zamanımda o seriyi çözmeni şiddetle tavsiye ederim netlerim biranda fırlamıştı onun sayesinde :) olumsuz yorumlara kulağını tıka, inşallah herşey gönlünce olur çok iyi bir doktor olursun :)
Öneri için çok teşekkürler. Sıkı bir politika ile bu maraton güzel geçer bilincindeyim ve öyle yapıcam. Denemelere ağırlık vermiyordum. Testler dolu ama denemeler okadar kasmıyordum. Bu saatten sonra hedefim denemeleri yükseltmek. Muhtemelen 3-4 ay sonra meyvelerini yemeye başlarım denemelerin.. Tekrar teşekkürler :)

#2914318  gönderen overcome
 07.06.2014 - 09:12:45
Deneme netlerin nasıl bakalım??
Şu an, henüz senenin başında kıytırık piyasa denemelerinde min 120 net yapamıyorsan(ygs adına)temelde sıkıntı var demektir tıbbı unut
Kullanıcı avatarı

#2914339  gönderen Eraserhead
 07.06.2014 - 10:34:37
overcome yazdı: Deneme netlerin nasıl bakalım??
Şu an, henüz senenin başında kıytırık piyasa denemelerinde min 120 net yapamıyorsan(ygs adına)temelde sıkıntı var demektir tıbbı unut
İnsanların hevesini kırmaktan ne anlıyorsunuz yaa, şuanda 120 net yapamaması tıbbı kazanamayacağını mı gösteriyor yani önünde koca bir sene var. Cevapların yarısı da tıbbı kötülemiş, siz istemeyerek yazmış olabilirsiniz, mutsuz da olabilirsiniz ama kimsenin hevesini baltalamaya hakkınız yok. Tıp'ın geleceği pek parlak olmayabilir diğer bölümlerin ki çok mu parlak??
Kullanıcı avatarı

Re:

#2914500  gönderen sistemKurbani
 07.06.2014 - 15:14:42
Yorum için teşekkürler. Sınıf Deneme netlerim 100(+/-10) ancak ygs denemesi hiç yapmadım şuan çalışıyorum deneme yapmam için önce çalışmam gerek yanlışmıyım. Temel eksik ama yıkık değil. Çoğu konuyu biliyorum . Ygs de gözümü korkutan bir ders yok şuanda.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#2914549  gönderen evangel
 07.06.2014 - 16:28:48
bence tusdataya git o ortamda çalış, 1 hafta sonra buradaki yorumlara ihtiyacın kalmaz.
Kullanıcı avatarı

Re:

#2914554  gönderen evangel
 07.06.2014 - 16:34:01
evangel yazdı:
bence tusdataya git o ortamda çalış, 1 hafta sonra buradaki yorumlara ihtiyacın kalmaz.
ha bi de acilde hasta yakınlarının evrim basamaklarındaki yerini incele, fena gelmez ve yaparim dersen veterinerlik yaz.

Re:

#2914627  gönderen blameitonme
 07.06.2014 - 19:17:39
Merhaba
sevgili arkadasim istikrarli bir sekilde mesajlarini guncelledigine gore sen gercekten bu isi istiyorsun ama bir yandan da gelip buradan yardim aradigina gore biraz ne yapacagin konsunda hala suphelerin var demektir.
butun samimiyetine inanarak sana birkac tavsiye de ben veryim.

oncelikle kendi sinav hazirlik surecimden bahsedeyim. 2009 mezunuyum, ilk 2000 icinde bi siralamayla tip fakultesine girdim. lise1, lise 2 yilarim resmen bos gecti. hic calismadim denebilir. geometride en basit sorulari bile yapmzdim.lise2de matematikte kopya ldigm b sinavda 30 aldim. genelde hocalar beni sevdigi icin sozlu notu verirlerdi de karneme dogru duzgun notlar ancak oyle gelirdi.
lise 3 ve lise 4de calismay basldim. lise3te ossye yonelik degil de sadece o senenin derslerine caismstim. yani universite sinavina adam akilli sadec lise 4de calistim. bunu niye soyluyorum cunku belki altyapin olmayabilir, simdiye kadar ogrenmedigin dersler olabilir, hic merak etme hallolmaz degil. fakat eger boyle bir durumun varsa dersanede ders anlatan hocalarinin tutum onemli. bizim hocalr enbasit konuyu bile sifirdan hic bilmeyene anlatir gibi anlatiyordu vebu yuzden ben eksiklerimi tamamlarken sikinti cekmedim.

simdi sana tavsiyelerim...
oncelikle bir calisma kagidi olustur excelden falan. haftanin gunlerini yaz, saatleri yaz. mesela pazartesi sabah ogledn sonra aksam gece falan gibi. ve gece yatmadan once o gunun sutununa o gun ne yaptigini yaz.
benim yazdigim seyler genelde soyle oluyordu
mesela o gun dersane var ve dersanede geometri, mat2 islendiyse, eve gidince MUTLAKA o gun dersanede islenen konuyu tekrar ederdim. ve geometri tekrar, mat2 tekrar yazardim sutuna. en kotu yaptigin sey bu olsun. yani o gun hic halin hic keyfin yok direk yataga gitmeyi dusuuyorsun, o gun icin yapacagin sey islenen konuyu tekrar etmek. ve konu islenirken sinifta cozulen ornekleri, cevabi elinle kapatarak, bir kenarda tekrar cozmek. en basit konu bile olsa yap bunu cunku nereden ne soru kacacagini bilemezsin. ardindan calismaya enerjin varsa mesela dersaneden geldin islenen 3 dersi tekrar ettin arti verilen odev oluyor. odevleri de mutlaka o gun yap. yani odev diyelim ki sali gunu verildi ve cuma gunune yapacaksin. oturup persembe gecesi yapma, sali gunu yap. boylec hicbir odevini kacirmamis olursun odevlerini takip etmek icin caba sarfetmene gerek kalmaz ve konulari sicagi sicagina ogrenmisken odevini yaptigin icin zorlanmazsin. diyelim ki odevde 20 soru vardi. o zaman o gune mat2 tekrar geometri tekrar ve geometri 20 soru yazacaksin. o gunun konularini tekrar ettin v erilen odevi yaptin simdi hala enerjin var o zaman cozmek istedign birkonunun testini coz diyelim ki biyoloji, kac soru cozdun 30 mesela. o zaman sutuna bunu da yaziyorsun.
her gun icin bunu mutlaka yap, hem ne kadar soru cozdugunu gorursun hem o hafta ne kadar calistigini ve ney calistigini. ustelik de soru cozmedigin gunler en azindan tekrar yapmis oldugun icin kendini suclu hissetmezsin. cunku sadece cozdugun sorulara baktiginda belki sucluluk olabiliyor ya bugun hic soru cozmedim diye oysa ki konu tekrari yapmk da onemli.
hata bir diger tavsiyemi budur. eksik oldugun bir konu varsa ornek sorularla falan gecistirme ac konuyu basli basina tekrardan calis ardindan basitten zora dogru testlerini coz. boyle yaparsan o konuyu calisman belki uzun surer belki iki gununu alir ama ileride tekrar tekrar donup donup o konudaki sorulara takilmazsin, temiz gidersin yani. temeli saglam atmis olursun.
daha sonraaa sana cok gizli bi taktik verecegim su an iyi dinle :) soyle bi sey var ki bazi sorular vardir aradan yillar gecse yine cozersin. bazilari da vardir cozemesin arkadasina sorarsin sana cozer bes dakika sonra sen yine cozemezsin. iste sinava girdigin zaman da tam anlamiyla ikinci tipteki sorular sana gol atar. bu yuzden bi testi cozduysen yapamadigin sorulara don bi bak. soruyu anladin mi, bi daha gorsen kesin yapar misin, o zaman sikinti yok. anlamadiysan eger o soruyu maket bicagiyla kes (ciddiyim) kilitli buzdolabi posetleri oluyor ya seffaf onun icine koy. ve boyle takildigin tum sorulari o posetin icine koy. sonra o sorular birikince git dersanedeki hocana veya arkadasin kimseyse cozdur o soruyu. ama cozdurdugun soruyu henuz atmayacaksin. eve gelince o soruyu tekrar onune koy, kapat cozumunu. ve sen tekrar coz. tekrar cozebildin ve sikinti yoksa at gitsin, posetteki sorulari boyle boyle bitir. inan bana cok faydasini goreceksin cunku yapabildigin soruyu 30 kez cozsen sana hic bi faydasi yok. iy oldugun bi branstan 5 yaprak test coz hic hatan cikmasin bunun faydasindansa yapamadigin 1tek soruyu 3 kez cozup 3uncu seferde anliyor hale gelmek daha onemli. cunku diyorum ya sinavda sana gol atacak olan o soru.

son olarak da psikolojin cok onemli. herkesin calisma tarzi farklidir once bunu bileceksin. mesela ben okulda teneffuslerde asla calisamazdim. sonra eve gidince vicdan yapardim herkes haril haril calisiyo teneffsute bile test cozuyo diye. ben o arkadaslarin cogundan yuksek puan yaptim. demek ki herkesin calisma tarzi farkli, kendini insanlarla ASLA kiyaslama. Kendi icinde de kiyaslama. kendini kiyaslayacak bir yol
ariyorsan bu yolu ben sana soyleyeyim. islenen konular. islenen konulari dusun hangisine nne kadar hakimsin, hangisinden soru kacirmazsin veya hangisnden hatalarin cok cikiyor. iste bu konular hakkinda icin rahat olan konularin sayisi ve icin rahat olmayan konularin sayisi senin kiyasin. icin rahat olan konular ne kadar azaliyorsa kendini kotu hissedebilirsin ve artiyorsa da kendine guvenebilrsin. cunku cevrendeki insanlari bilemezsin, kimisi cok calisiyor gorunur sinavda stres yapar hic bsy yapamaz, kimsinin zekasi azdir kimisinin zekasi coktur. sonucta sinavin mufredati belli, sinavda yalniz basinasin ve sadece sen cozuyorsun o sorulari ve bir diger arakdasinin cozup cozemedigi sinav aninda seni hic ilgilendirmiyor. o yuzden sadece islenen konulari bilmen gerkeen konulari ne kadar bildigini ne kadar eksik oldugunu dusun.

yoruldum be ya :/ istedigin zmn ozel msj da atabilrsin, umarim faydasi omlustur.
Kullanıcı avatarı

Re:

#2914675  gönderen sistemKurbani
 07.06.2014 - 20:52:17
veteriner yazmak kurtuluşum değil daha çok eziyet olur bana. :)
Kullanıcı avatarı

Re:

#2914677  gönderen sistemKurbani
 07.06.2014 - 20:56:45
sistemKurbani yazdı:veteriner yazmak kurtuluşum değil daha çok eziyet olur bana. :)
Bir diğer husus ben L1 ve L2 yi boş geçirmedim sadece potensiyelimi görmemişim. Yapamam edemem diye diye geçirdim o 2 seneyi. Bu sene L3' te kastım kasabildiğim kadar kaçırmadım hiç bişeyi ki çevremdeki herkes bu atak halini kabullendi. Doğrudur ne yapacağımı bilmiyorum. Deseler ki sabah akşam konu çalış test çöz seni alırız üniversiteye, kabul derim hemen. Ancak sistem çalışmaktan ziyade pratikte önemli işler yapan bireyler arıyor. Bende çalışmakta var birikimde. Sadece şu son adımda pratik aşamasını halletmem lazım.

O (maket bıçaklı) soru biriktirme önerinizi deneyeceğim :)
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#2914678  gönderen siyahposet_
 07.06.2014 - 20:56:46
eczacı ol hacı
Kullanıcı avatarı

Re:

#2914688  gönderen evangel
 07.06.2014 - 21:26:53
büyük sözü dinle. hayvanla uğraşmak tabi ki daha iyi, cunku seni oldurmeye veya yaralamaya kalkmiyor, vefalı oluyorlar.
yine de sen bilirsin evlat, ateşe bile bile yuruyene acınmaz. bu ulkede tıp bitti, hekimlik bitti. senin yerinde olmak icin neleri verirdim, genclik gitti, hayaller gitti, gaytanın icinde yuzmek kaldi.
ileride bu sozlerimi hatirlayip kafanı duvarlara vurmaman dilegiyle...
Kullanıcı avatarı

Re:

#2915052  gönderen sistemKurbani
 08.06.2014 - 01:34:57
evangel yazdı:büyük sözü dinle. hayvanla uğraşmak tabi ki daha iyi, cunku seni oldurmeye veya yaralamaya kalkmiyor, vefalı oluyorlar.
yine de sen bilirsin evlat, ateşe bile bile yuruyene acınmaz. bu ulkede tıp bitti, hekimlik bitti. senin yerinde olmak icin neleri verirdim, genclik gitti, hayaller gitti, gaytanın icinde yuzmek kaldi.
ileride bu sozlerimi hatirlayip kafanı duvarlara vurmaman dilegiyle...
Tıp bitti derken hekime ihtiyaç mı bitti yoksa hekime olan saygımı? Doktorların can güvenliği gün geçtikçe düşüyor. Ancak herzaman hekim ihtiyacı olmayacakmıdır?
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7