Cuma , Ekim 18 2019
1. 2. ve 3. sinif ogrencilerine ozel...
İnternlüğün bence en az 6 ayı acil serviste geçmeli. Dahiliyenin, cerrahinin, kadın doğumun, çocuk hastalıklarının ve ruh hastalıklarının acilleri var ama stajlarda olsun intörnlükte olsun acil nosyonu elde edebilmek için yeterli zaman verilmiyor. Yani adam fakülteden mezun oluyor ama acil yaklaşımdan bi haber. Bence bir hekimin vakaya öncelikle acil açıdan yeterli yaklaşımı olmalı, en azından bu acil mi yoksa elektlf mi bunu ayırtetmesini bilmeli. Detayları sonra evde açar okur, hatta iphonundan açar okur kime ne. Yaşadıklarımdan hemen branşımla ilgili örnekler vereyim, kulağından kan gelen hasta için aranıyorum. Kan taze kan mı, daha önceden olmuş mu, kulağında daha önceden beri iltihap veya başka hastalık var mı, kulağına darbe aldı mı? Arkadaş bunların hiç birini sormadan beni arıyor can havliyle ben koşa koşa gidiyorum, sonuç kronik otitli hastada seropürülan akıntıyla lekelenme tarzında kanamaymış, acil değil. Mesela bir defasında kulak çınlaması şikayeti ile acile gelmiş amcam, işitme kaybı var mı yok, aniden mi oluştu hayır,eeeee abicim o zaman hastaya korkmadan evine git diyeceksin. Korkma altından beyin tümörü çıksa bile sana kimse o gün acilde bana baksaydın bunlar olmazdı demez. Epistaksisli hasta için arandığımda da, kanamanın miktarı nedir sorusuna aldığım cevap fiks, abondan. Bende hemen soruyorum, abicim hasta hemorajik şokta mı, hayır. O zaman nasıl abondan oluyor o kanama, cevap yok. Bu arada acildeki hekim arkadaşlarla aram çok iyidir kesinlikle yazdıklarımı okurken ukala biri olarak düşünmeyin beni, asla kimseye kırıcı konuşmadım, konuşamam da.
Genelde yeni mezun arkadaşlarda bu herşeyden korkma huyu var, bunun sebebi çok fazla teorik yüklü olmaktan kaynaklanıyor. Onlara hiç bir lafım yok. Tamamen eğitim sisteminin suçu. Dahiliyede 50 tane pankreatit nedenini ezberletmeye çalışmaktansa en sık 3 nedenini öğret, hasta nasıl gelir yani propedötik kısmını iyi kazandır, ama nerde hocam egosunu tatmin edecek ya, hani prof ya millet yıllar sonra onun yapdığı sınavları hatırlayacak konuşacak ya, boşuna mı prof oldu o kadar. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
prof kısmına +10000
prof birsürü şey sayıyor hastalıkla ilgili uzmana gidyorum abi diyorum prof böyle dedi boşver onu bunları bil sen yeter diyor. istisnasız tüm dallarda böyle sonrada prof tus ktaplarına laf ediyor onlara bakmayın onlar özet sizi köreltir asıl siz bizi tornadan geçire geçire körelttiniz
le_sultan_rouge yazdı:Bir pratisyen hekim olarak pratisyen hekimliğin kaldırılıp herkesin uzman olarak mezun olması taraftarıyım, biraz alakasız oldu ama uzunca bir fikir alış verisinin sonucu buna dayanacaktir zannimca
Hepimiz hekimiz. Uzman veya pratisyen. Emekciyiz. Hepimizin gençliğinde en güzel zamanları masa başında dirsek çürüterek, göz nuru dökerek geçti. Hekim olabilmek için sarf edilen gayreti, emeği kimse tartışamaz. Benim demek istediğim şey verilen tıp eğitiminin yeniden gözden geçirilip düzenlenmesi, en azından genel pratik ve özellikle acil açısından revize edilmesi. Burda bir aksaklık var. Hani diyorlar ya kanıta dayalı tıp, yani tecrübeyle sabit. İşte bende tecrübe ettiklerimi kendi çapımda burda dile getirmek istedim.
Hocam bir soz var hani yarım hoca imandan yarım doktor candan edermiş diye. Ben maalesef o yarım doktorum. Biraz derma biraz nöro biraz cocuk biraz üroloji bilgisiyle doktorluk yapmak bitti artık. Eskidenmis onlar çünkü ülkede doktor yokmuş ornegin saglık ocaklarında makat gelişler dogurtulurmus.
Sözün özü şu; tip egitimini değiştirmeleri lazım hem de acilen çünkü bu sekilde piyasaya çıkan hekimler pratik anlamda koca bir sıfır. Sıfır olmayanlar da kendi kişisel gayretleriyle birseyler biliyorlar.
Cocukta üsyeyi tedavi edemeyen bir tıp ogrencisi Fossa pyterygopalatinanin duvarlarını su gibi ezberlemis neye yarar
le_sultan_rouge yazdı:Hocam bir soz var hani yarım hoca imandan yarım doktor candan edermiş diye. Ben maalesef o yarım doktorum. Biraz derma biraz nöro biraz cocuk biraz üroloji bilgisiyle doktorluk yapmak bitti artık. Eskidenmis onlar çünkü ülkede doktor yokmuş ornegin saglık ocaklarında makat gelişler dogurtulurmus.
Sözün özü şu; tip egitimini değiştirmeleri lazım hem de acilen çünkü bu sekilde piyasaya çıkan hekimler pratik anlamda koca bir sıfır. Sıfır olmayanlar da kendi kişisel gayretleriyle birseyler biliyorlar.
Cocukta üsyeyi tedavi edemeyen bir tıp ogrencisi Fossa pyterygopalatinanin duvarlarını su gibi ezberlemis neye yarar
+∞
:)
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
le_sultan_rouge yazdı:Bir pratisyen hekim olarak pratisyen hekimliğin kaldırılıp herkesin uzman olarak mezun olması taraftarıyım, biraz alakasız oldu ama uzunca bir fikir alış verisinin sonucu buna dayanacaktir zannimca

ben hemen her köşe basına tıp fakultesı acılan bıryerde ıstedıgınız kadar uzman verın bır ıse yaramaz dıyorum..

hekımlık heryerde aynı zanaattır, ozellikle acil mudahalenin tum hekımlerce bılınmesı gerektıgı dusuncesındeyım.. oyle sırf uzman olacam dıye ınternlugu kutuphanelerde gecırılmesıne ses cıkarmayan buyuk unıversıtelere de buradan selam olsun !!
Simurg yazdı:

ben hemen her köşe basına tıp fakultesı acılan bıryerde ıstedıgınız kadar uzman verın bır ıse yaramaz dıyorum..

hekımlık heryerde aynı zanaattır, ozellikle acil mudahalenin tum hekımlerce bılınmesı gerektıgı dusuncesındeyım.. oyle sırf uzman olacam dıye ınternlugu kutuphanelerde gecırılmesıne ses cıkarmayan buyuk unıversıtelere de buradan selam olsun !!
Bu kadar tıp fakültesi açacaklarına hekimle hemşire arasında olan bir meslek yapsalardı, amerika physician-asistant lar gibi, bence daha hayırlı olurdu.
Büyük fakültelerden birinde bir hocamız aynen sunu demişti : Türkiye'nin çok sayıda hekime degil kaliteli hekime ihtiyacı var.
Ancak her acil müdahaleyi her hekim bilmez bilmemesi de doğaldır çünkü herkes kendi branşının aciline hakim olabilir.
Her acilden anlayan branş ise acil tıp uzmanligidir sonuc olarak bir uzmanliktir
Yank uzman yetistirilecekse mümkün olan en çok sayıda ve kaliteden ödün vermeden yetiştirilmelidir. Bu ise E-5 kenarına açılan her 1 kilometrede bir tabelası görünen öğretim üyeleri bile olmayan fakültelerle olmaz.
Tam gün yasasından sonra özellere geçmesine sebep olunup büyük fakülteleri hocasiz bırakan bir anlayışla hiç olmaz.
Mecburide atamaların yaklaşık yarısı direk acile oluyor, kalan yarısının ciddi bir kısmı da tsm yoluyla acile çıkıyor. Şu durumda intornlukte acilin payı çok az kalıyor. Bence de kesinlikle arttırılmalı. Min 3 ay olmalı. Hem yeni doktorlar mesleğe başlarken rahat olur, kendine güvenir, anksiyete yaşamaz, hem de çok daha az hata yaparlar ve sunacakları sağlık hizmetinin kalitesi artar. Bunu yapmak aslında çok kolay ama gel de bunu anlat. Dosya dolduran, tansiyon ölçen, amelyatta saatlerce ekartörlük yapan intorn daha cazip geliyor adamlara.