Perşembe , Ekim 17 2019
1. 2. ve 3. sinif ogrencilerine ozel...
Kullanıcı avatarı

Re: Tıptan yıldım ,hem de bu kadar erken

#1660628  gönderen terarosa
 07.04.2012 - 22:13:21
yalnız ben yurtdışı imkanları vs. konulu cevapları da bekliyorum lütfen :Dne de olsa doktorluk gibi bi meslek yurtdışına çıkmak için daha kolay sanki diğerlerine nazaran,tıp fak. bitirdiysen iyi kötü bi denklik alabiliyosun ancak bilgisayar müh olup gidebilmek mesela?daha imkansız sanki.

#1660632  gönderen sumatriptan
 07.04.2012 - 22:15:03
terarosa yazdı:sizce bu durumlar hiçmi düzelmez yani bu hep böylemidir yoksa yıllar geçtikçe insanın hayatı iyi yönde değişmiyomu,ondan daha ziyade benim aklımı kurcalayan tekerime çomak sokan mesele şu:acaba daha şimdiden yurtdışı vs. planlayarak ona göre hazırlansam türkiyeden kurtulmam ne kadar mümkündür?çünkü benim düşüncem türkiyede hakkı en çok yenen belki doktor da olsa(emeğinin karşılığı manasında)ben diğer mesleklerde de hatta hayatın her alanında türkiyede bir gelecek göremiyorum ,öyle bir kararsızlık içindeyim ki bir yanım tıpı bırak rahatına bak diyo bir yanım ise hayatından bir 6 yıl feda et yurtdışına kapağı at sonra hayatta daha insanca bir pozisyon al diyo.bir yandan da tıpa girdiğimden beri çok sevdiğim hobimden uzak kaldım,hayattan bütün bağları koparılmış gibi hissediyorum.....
Sudan çıkmış balığa dönmen çok normal. Lise ve tıp fakültesi siyahla beyaz kadar uzak birbirine.Tıp 1'e başlayınca ben de hücrenin böyle birşey olduğunu bilsem hayatta tıp yazmazdım demiştim, ilk sınavıma da ağlaya ağlaya çalışmıştım :) İlk yılım cehennem azabıydı resmen. Sonra alıştım. Ama stres,zorluk, çok çalışmak hep var. Az çalışıp yapan da vardır bilemem ama genelde sınav önceleri tıpçıların çoğu insanlıktan çıkıyor. Sana has bir durum değil, panik olma.
Zaten lise sonda tıp okumanın, asistan eğitiminin,hastane ortamının nasıl şeyler olduğunu a'dan z'ye bilseydik eminim çoğumuz tıp yazmazdı. Zamanla alışıyorsun yani.
Ama mutsuzsan, tercihin sürekli kafanı kurcalıyorsa sakın ola ki garantisi olmayan yurtdışı hayallerin için tıbba devam etme. Unutma öss maksimum 2 yılını alır senden, tıp bir ömür sürecek. 2 yıllık tıp eğitimini silmek, 5. sınıftan sonra silmekten emin ol çok daha kolay.
En son sumatriptan tarafından 07.04.2012 - 22:16:00 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#1660633  gönderen xeseroderma
 07.04.2012 - 22:15:20
kardes bende 1. sınıfta basladıgımda bu meslek bana gore degıl bırakmalıyım dedım ama aıle korkusundan bırakamadım.bızım arkadas ben bu meslegı yapamam bana uygund egıl dedı 1. sınıfta bıraktı bılgısayar muhendıslıgıne gectı en son duydugum cok memnundu halınden.bense tıbbı hergun lanet ede ede okudum bıtırdım saglık ocagında hergun kufur ede ede kendıme hasta baktım neysekı en sonunda temel bır brans kazandımda azda olsa doktorluktan kurtuldum.egerkı temel bılımler olmasaydı kesınlıkle dıplomayı duvara asıp baska ıs yapacaktım bu kadar emın olabılırsın .sende ısınamamıssın 1. sınıfta bırde ısınmayan ılerde klınıklerde hasta gormeye basladıgından hıc ısınmazssın.tavsıyem bır ara gıt polklınıklere ordakı asıstanlara eslık et gece nobetlerıne takıl acılde bır ıkı gece takıl bak bakalım bu meslek sana goremı degılmı egerkı sana uygun degıl dıye dusunursen bes dakıka bıle durma hemen bırakk
Kullanıcı avatarı

#1660638  gönderen kamala
 07.04.2012 - 22:17:05
terarosa yazdı:yalnız ben yurtdışı imkanları vs. konulu cevapları da bekliyorum lütfen :Dne de olsa doktorluk gibi bi meslek yurtdışına çıkmak için daha kolay sanki diğerlerine nazaran,tıp fak. bitirdiysen iyi kötü bi denklik alabiliyosun ancak bilgisayar müh olup gidebilmek mesela?daha imkansız sanki.
yurtdışında uzmanlık alıp geri türkiyeye geleceksen hiç gerek yok uzmanlar nerdeyse pratisyenlerden daha çok eziliyor.

eğer usmle falan düşünüyorsan şimdiden başla step 1 ini sıcağı sıcağına temel bilimler olduğu için 2 yi bitirince hemen gir geç 4 de de step 2 ye girersin hacettepe de böyle yapan çok insan var...
Kullanıcı avatarı

#1660640  gönderen terarosa
 07.04.2012 - 22:18:07
bende zaten 2 oturumda farkettim bu pdönün gereksizliğini ,daha bismillah yeni başlamışız 1. oturumdaki hasta koah 2. oturumda aort disseksiyonu çıkıo,tamamen göstermelik orda yaptığımız şey ,ama olay zaten ordan yola çıkıp işte öğrenciye öğrenilecek şeyler yüklemek..

#1660641  gönderen sumatriptan
 07.04.2012 - 22:18:22
terarosa yazdı:yalnız ben yurtdışı imkanları vs. konulu cevapları da bekliyorum lütfen :Dne de olsa doktorluk gibi bi meslek yurtdışına çıkmak için daha kolay sanki diğerlerine nazaran,tıp fak. bitirdiysen iyi kötü bi denklik alabiliyosun ancak bilgisayar müh olup gidebilmek mesela?daha imkansız sanki.
Çok emin değilim ama galiba Avrupa'nın birçok ülkesinde Türkiye'nin tıp diploması geçmiyor. Ya da onların hazırladığı bazı sınavları geçmen gerekiyor orada doktorluk yapmaya hak kazanman için. Ana dillerini de ana dilin gibi bilmek zorundasın.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#1660654  gönderen terarosa
 07.04.2012 - 22:24:02
bu sitede sıfırdan dil kursuna yazılıp öğrenip gidenler görmüştüm yanlış hatırlamıyorsam aslında biraz ordan ümit yaptım,he bu arada yurtdışına gitsem türkiyeye geri dönmeyi düşüneceğimi hiç sanmıyorum.tıpa girerken kimse bize bunun mecburisini nöbetini anlatmamıştı.i hate dersane hocaları :D
Kullanıcı avatarı

#1660656  gönderen BezginTahir
 07.04.2012 - 22:24:37
dr112e yazdı:ama cok yararlı bu pdö ozaman harika bise. Hayır,bırakma!devam et tıpa.yokşa pataklarim senı ;D devam et.
ADAMIN GÜNAHINA GIRME ILERDE SANA SAYAR DURUR SONRA

:):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):)
Kullanıcı avatarı

#1660657  gönderen kamala
 07.04.2012 - 22:25:27
terarosa yazdı:bu sitede sıfırdan dil kursuna yazılıp öğrenip gidenler görmüştüm yanlış hatırlamıyorsam aslında biraz ordan ümit yaptım,he bu arada yurtdışına gitsem türkiyeye geri dönmeyi düşüneceğimi hiç sanmıyorum.tıpa girerken kimse bize bunun mecburisini nöbetini anlatmamıştı.i hate dersane hocaları :D
anlatsalardı da inanmazdın zaten

#1660665  gönderen xeseroderma
 07.04.2012 - 22:27:58
kamala yazdı:
terarosa yazdı:bu sitede sıfırdan dil kursuna yazılıp öğrenip gidenler görmüştüm yanlış hatırlamıyorsam aslında biraz ordan ümit yaptım,he bu arada yurtdışına gitsem türkiyeye geri dönmeyi düşüneceğimi hiç sanmıyorum.tıpa girerken kimse bize bunun mecburisini nöbetini anlatmamıştı.i hate dersane hocaları :D
anlatsalardı da inanmazdın zaten
aynen yaa ben cevremdekılere anlatıyorum şu mecburi hizmet uygulamasını diplomamıza el koyulmasını filen herkes şaşkınlıktan küçük dillerini yutuyor yok artık okadar olamaz yaa filen diyip duruyorlar:)))
Kullanıcı avatarı

#1660685  gönderen terarosa
 07.04.2012 - 22:39:52
madem oldu olacak bir konuya daha değineyim ,şu zamana kadar gördüğüm kadarıyla tıp fakülteleri nerde olursa olsun çok sıkıcı yerler,yani bütün heryer böylemidir bütün tıpçılar böylemidir bilemem ama insan tıptan arkadaşı ile iki çift muhabbet edemiyo iktisat işletmeye gidip muhabbet edesin geliyo,benim anladığım tıpçı muhabbeti hakkaten sarmıyo.
e tabi boşuna değil zeka arttıkça ciddiyette artıyo belki.yine de
bakıyoruz foruma bir ton aşk sıkıntısı,yani tıpçının kaderimidir sap sap dolaşmak.tıpçı insan=gönül işlerinde tam bir balta mıdır.tabiki herkesin karakteri fiziksel görünüşü farklı belki ama genellemeye kalksak tıp fakültesi daha bu konuda sıkıntılı sanki genel bir problem var .peki sizin öğrencilik zamanından bu yana neler yaşandı ?neydiniz ne oldunuz?kızlarla/erkeklerle işler nasıl gitti ,çalışmaya başladıktan sonra?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#1660687  gönderen dranestezi26
 07.04.2012 - 22:40:30
Ben donem 2 de tekrar ÖSS ye girmiştim,hem de hic çalısmadan,eşit ağırlıktan ilk 1000 e girmiştim,cogu en iyi işletme,iktisatlara puanım yetiyordu,bir halt varmış gibi tercih yapmadım,tipta kaldım,ne malmisim ya
Kullanıcı avatarı

#1660690  gönderen dr112e
 07.04.2012 - 22:41:33
BezginTahir yazdı:
dr112e yazdı:ama cok yararlı bu pdö ozaman harika bise. Hayır,bırakma!devam et tıpa.yokşa pataklarim senı ;D devam et.
ADAMIN GÜNAHINA GIRME ILERDE SANA SAYAR DURUR SONRA

:):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):)
sorun dgl :) bu yeni genclik pek entelektuel. TAtmin ve memnun olmaları cok zor oluyor.isin kolayına kacıyo gunumuzde gencler.ve bi mucize bekliyolar mutlu olmak icin hayatta.hayat sonuclardan ibaret dgldir oysa.olman gereken insan olman icin gecirdgn suregen bi evrimdir.yasamaktır.o yolda hep mutlu mesut olmaman gerekir zaten.valla çok sorguluyo gencler artık.akısına bıraksalar..cevresel uyarılar arttıkca daha mevsimi gelmeden o mevsimi yasıyolar.bastan pes edıyolar.hele bi yasa o zorlugu da sonra sıkayet et.kötu seylerın olma olasılıgndan dolayı simdiden acı çekmeye ne gerek var evhama.sınavdan kalıcam diye evham yapma,kal da ondan sonra acını cek. Filozof oldum galiba.

#1660699  gönderen xeseroderma
 07.04.2012 - 22:47:42
dranestezi26 yazdı:Ben donem 2 de tekrar ÖSS ye girmiştim,hem de hic çalısmadan,eşit ağırlıktan ilk 1000 e girmiştim,cogu en iyi işletme,iktisatlara puanım yetiyordu,bir halt varmış gibi tercih yapmadım,tipta kaldım,ne malmisim ya
hacı halk saglıgı rahat brans bır yandan asıstanlıgın devam ederken bır yandanda tekrar ossye hazırlan hukuk bılgısayar muhendıslıgı kafana gore bır bolum kazan ıkıncı ogretım oku bıtır cıft dıploman olur hangısını ıstersn onu yaparsın dostumm