Salı , Ekim 15 2019
1. 2. ve 3. sinif ogrencilerine ozel...

Re: Tıp okumak

#1516904  gönderen HAYATist
 06.12.2011 - 18:18:41
hyoid yazdı:tıp fakültelerinin sayısı artınca yani puanlar düşünce böyle elemanlarda doktor olabilecek... :) sonrada başbakan devletin hastanesindeki doktoruna güvenmeyecek gidecek özelden kelli felli doktor getirecek...
Böyle elemanlar derken??

#1517173  gönderen ankara2011
 06.12.2011 - 21:10:23
gncl
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#1517608  gönderen umutumut71
 07.12.2011 - 09:20:07
bu zamanda tıp okunur mu ....kendine gfel....doktorlar bundan kelli ucuz iş gücüdür....git dr olacana sırtında taş taşı......en azından psikolojin bozulmaz...
Kullanıcı avatarı

#1517654  gönderen ebru
 07.12.2011 - 10:39:18
umutumut71 yazdı:bu zamanda tıp okunur mu ....kendine gfel....doktorlar bundan kelli ucuz iş gücüdür....git dr olacana sırtında taş taşı......en azından psikolojin bozulmaz...
katılıyorum..şu saatten sonra gözgöre göre tıp yazanlara da hiç anlam veremiyorum.hayatları bu kadar mı değersiz..

Re:

#1533758  gönderen HAYATist
 17.12.2011 - 23:18:43
Tıp sadece pahalı ucuz diyerek okunmaz arkadaşlar.Ben merak ettiğim ve sevdiğim için okumak istiyorum.Önemli olan da bu bence
Kullanıcı avatarı

Re:

#1533951  gönderen drbettyboop
 18.12.2011 - 00:47:47
HAYATist yazdı:Tıp sadece pahalı ucuz diyerek okunmaz arkadaşlar.Ben merak ettiğim ve sevdiğim için okumak istiyorum.Önemli olan da bu bence
Hocam bu tip fakultesini okumak KOLAY DEGIL merak ediyorumla olcak sey degil,akademik yukunu hadi gectim sozlu sinavlari, internlugu fln var 6 sene deyip gecmeyin en erken acilan en gec kapanan bolumdur oyle somestr tatilleri fln aylarca surmez 4 senelik bir bolumde okuyan bir ogrencinin nerdeyse 2 kati kadar okula gitmek gerekiyor insan yipraniyor sonuc olarak ama gonlunuzden gecen meslekse o okul su gibi akip gider. Ayrica doktorluk bir yasam bicimidir elbette sadece para icin yapilmaz ama yaptigimiz isin yogunlugunu agirligini bilseniz arkadaslarin ne demek istedigini anlarsiniz insan karsiligini da maddi olarak gormek istiyor sizden daha rahat bir universite hayati gecirmis rahat calisma ortamina sahip insanlardan daha fazla kazanmayi hakettigimizi dusunuyorum.Bir gun kismet olur da meslektas olursak bu yazdiklarimi ancak o zaman tam olarak anlayabilirsiniz doktoru doktordan baskasi pek anlamiyor.Basarilar...

#1535233  gönderen HAYATist
 18.12.2011 - 23:31:59
Tabii ki kolay değil hatta çok zor olduğunu biliyorum.Zorluğunu bile bile de girmek istiyorum tıp fakültesine her şeyi göze almış durumdayım yani.Benim artık kaybedecek bir şeyim yok 6 sene sonra emeklilik sürem doluyor ailem işim çocuğum kurulu düzenim maaşım kısacası her şeyim var çok şükür.Geriye kaldı içimde kalan şeyler için çaba göstermek.Çok şey mi istiyorum yani...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#1535258  gönderen drbettyboop
 18.12.2011 - 23:39:38
HAYATist yazdı:Tabii ki kolay değil hatta çok zor olduğunu biliyorum.Zorluğunu bile bile de girmek istiyorum tıp fakültesine her şeyi göze almış durumdayım yani.Benim artık kaybedecek bir şeyim yok 6 sene sonra emeklilik sürem doluyor ailem işim çocuğum kurulu düzenim maaşım kısacası her şeyim var çok şükür.Geriye kaldı içimde kalan şeyler için çaba göstermek.Çok şey mi istiyorum yani...
Ben hevesinizi kirmak amacli yazmadim ztn ; sizler gibi hevesli insanlari gormek aslinda iyi hissettiriyor cok sey istemiyorsunuz umarim amaciniza ulasirsiniz

Re:

#1535296  gönderen HAYATist
 18.12.2011 - 23:55:14
Teşekkür ederim iyi dilekleriniz için belki meslektaş oluruz kazanabilirsem seneye sorulara boğarım sizleri :))) Şaka bir yana da hayatın başka bir anlamı mı var zaten isteklerinin peşinden koşmak dışında? Belli bir yaşa gelince insan şöyle hayatından bir iki adım ileriye gidip dönüp bakıyor neredeyim ne istedim ne kadarını elde ettim tek soru bu.
Bir yerde şöyle bir yazı okumuştum çok hoşuma gitmişti:İnsan doğduğunda ezan okunur ama namaz kalınmaz öldüğünde ise namaz kılınır ama ezanı okunmaz.Hayat ezanla namaz arasını doldurma çabasıdır sadece .Ben de elimden geldiğinde iyi doldurmaya çalışıyorum sadece.

Re:

#1535300  gönderen elf_dr
 18.12.2011 - 23:56:07
bence bilmeyince evet çok istiyorum yaparım diyo insan,tıp isteyene benim tavsiyem git bi acil nöbetine ya da polikliniğe izle doktoru,dayanabilirsen akşama kadar,çok güçlüysen acilde sabaha kadar izle öyle karar ver.evet zor demekle zorluğunu anlamış olmuyo kimse,içinde olmadan bilmiyo.

Re:

#1535330  gönderen HAYATist
 19.12.2011 - 00:13:04
elf_dr yazdı:bence bilmeyince evet çok istiyorum yaparım diyo insan,tıp isteyene benim tavsiyem git bi acil nöbetine ya da polikliniğe izle doktoru,dayanabilirsen akşama kadar,çok güçlüysen acilde sabaha kadar izle öyle karar ver.evet zor demekle zorluğunu anlamış olmuyo kimse,içinde olmadan bilmiyo.

Oğlumun bir haftadır ateşi düşmüyor ve ben bir haftadır neredeyse hastanede yatıp kalkıyorum uyku yok yemek yok hangi ortamda çalıştığınızı biliyorum.Doktorlar neden yaptıklarının görünmediğini düşünüyorlar anlamıyorum.Ben de öğretmenli kolay diyene çok değil sadece bir hafta 50 kişilik sınıfa gir diyorum.Yani herkes aynı şeklide düşünüyor.

Konuyla alakası yok ama acil deyince başımdan geçen bir olayı yazmak istedim
:Geçen hafta okulda rahatsızlandım ve en yakın devlet hastanesinin aciline gittim.Sorunum nefes almakta güçlük çekmekti .Bana 156. numarayı verdiler.İçerideki hastanın no'su 121 beklemeye başladım doğal olarak.Sonra doktor bey kapıya çıktı no su 158 olan adamı neymiş kanı ağrıyor içeri aldı.Neden böyle yapıyorsunuz dedim gayet saçma bir tavırla siz de girin o zaman dedi.O halde numara vermenizin bir anlamı yok , ben başkalarının hakkını yemem beklerim dedim ve doktorun bana cevabı : İçeri girmediğine göre hasta değilsin demek ki acile ne geldin dedi. Bu mudur yani şimdi doktorluk.Tamam iş çok ama doktorlar da bazen abartıyorlar.

Re:

#1535336  gönderen HAYATist
 19.12.2011 - 00:16:20
Bir de eklemeyi unuttum arada şöyle de bir laf sıkıştırdı:Bakalım makineye bağlayacağız seni ,göreceğiz gerçekten nefes mi alamıyorsun yoksa numara mı yapıyorsun dedi.Şimdi bu doktora siz olsaydınız ne yapardınız?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re:

#1535364  gönderen kinkes
 19.12.2011 - 00:31:55
HAYATist yazdı:
elf_dr yazdı:bence bilmeyince evet çok istiyorum yaparım diyo insan,tıp isteyene benim tavsiyem git bi acil nöbetine ya da polikliniğe izle doktoru,dayanabilirsen akşama kadar,çok güçlüysen acilde sabaha kadar izle öyle karar ver.evet zor demekle zorluğunu anlamış olmuyo kimse,içinde olmadan bilmiyo.

Oğlumun bir haftadır ateşi düşmüyor ve ben bir haftadır neredeyse hastanede yatıp kalkıyorum uyku yok yemek yok hangi ortamda çalıştığınızı biliyorum.Doktorlar neden yaptıklarının görünmediğini düşünüyorlar anlamıyorum.Ben de öğretmenli kolay diyene çok değil sadece bir hafta 50 kişilik sınıfa gir diyorum.Yani herkes aynı şeklide düşünüyor.

Konuyla alakası yok ama acil deyince başımdan geçen bir olayı yazmak istedim
:Geçen hafta okulda rahatsızlandım ve en yakın devlet hastanesinin aciline gittim.Sorunum nefes almakta güçlük çekmekti .Bana 156. numarayı verdiler.İçerideki hastanın no'su 121 beklemeye başladım doğal olarak.Sonra doktor bey kapıya çıktı no su 158 olan adamı neymiş kanı ağrıyor içeri aldı.Neden böyle yapıyorsunuz dedim gayet saçma bir tavırla siz de girin o zaman dedi.O halde numara vermenizin bir anlamı yok , ben başkalarının hakkını yemem beklerim dedim ve doktorun bana cevabı : İçeri girmediğine göre hasta değilsin demek ki acile ne geldin dedi. Bu mudur yani şimdi doktorluk.Tamam iş çok ama doktorlar da bazen abartıyorlar.
Saygıdeğer Hocam

Son anlattığınız olaydaki doktor arkadaşın yaptığı şey-sizin haksızlık olarak nitelendirdiğiniz- triaj adı verilen,acilin olmazsa olmaz uygulamasıdır.Taktir edersiniz ki acile gelen hastaların hepsi aslında acil hasta değiller,ve asıl acil hastalara süratle müdahele yapılabilmesi için triaj uygulaması zorunluluktur.

Kaldı ki,hekim arkadaşın yanlış bir uygulaması olsa dahi,bunu tüm camiaya mal etmek kolaycılığa kaçmaktır.Bir de mesajınızın ilk paragrafında genellemeden yakınmışsınız.El insaf diyorum...

Tıp okumakla ilgili söyleyeceğim ise;derslerin,çalışma temposunun yanında başka zorlukları da vardır bu fakültenin.Uzun çalışma saatlerinizi ve emeğinizin yanında,kişiliğinizin ve özgüveninizin önemli bir kısmını da bırakırsınız 6 sene içinde.Özellikle staj ve intern senelerinde,"ciğeri beş para etmeyen kişinin ağız kokusunu çekmek" deyimini çokça kullanacak,her zaman alttan almak zorunda kalacaksınız.Bu saydıklarım orta yaşlı,evli ve meslek sahibi olmuş biri olarak size çok daha zor gelecektir,emin olabilirsiniz.

Re:

#1535387  gönderen HAYATist
 19.12.2011 - 00:42:01
Triajın ne olduğunu biliyorum sayın kinkes asya yakasında bir devlet hastanesinde gayet güzel işliyor.Kapıdan girince bir doktor ve hemşire karşılıyor tansiyon ölçülüyor ve acilleri ayırıp öyle numara veriliyor.Bu hastanede öyle bir uygulama yok.Doktor efendi (özellikle efendi diyorum)sadece kapıdan kafasını uzattı diğer hastalara bakmadan sen gir dedi benim sinirlenmem o yüzden yoksa biz de insanız yani çok kötü olan kişiye zaten hakkımızı veririz.Kaldı ki bu doktor efendi başka kimseye neyiniz var bile demedi.Triaj bu demek değil herhalde.Ayrıca acillerde 65 yaş ve üstü kişilerin sıra beklemeden girmesi gerekli ama kapıda sandalyede oturan 85 yaşındaki bayana bile sıranı bekle dedi ters ters.
Bunu bütün camiaya mal edip bütün doktorlar tü kaka demedim sadece başımdan geçen bir olayı paylaşmak istiyorum dedim.Hani doktorlar kızıyorlar ya insanlar acillerde kavga edince, kızmayın ama bazıları dayağı hak ediyor maalesef.

Ben tıp eğitimine üstte de belirttiğim gibi her şeyi göze alarak giriyorum.O nedenle hiç birşey bana zor gelmez.Bir her gün nelerle ve kimlerle uğraşıyoruz tahmin bile edemezsiniz.Sİze göre öğretmenler çalışmıyor ama.

Re:

#1535400  gönderen elf_dr
 19.12.2011 - 00:52:58
bir hafta hastanede kalmakla olmas diyorum sadece.o arkadaş için de şöle düşünün,sıra numaranız 156-en az 156 hasta bakmış o adam.evet buna rağmen sabrını koruyabilmeli doktor ama öğretmen de yorulunca sinirini öğrencisinden çıkarmıyor mu? özür dilerim bu meslekler arası atışmaya döndürmek istemedim ama olabilir bunlar her meslekte bunu demek istiyorum.bi de demek istediğim içinde olmadan anlaşılmaz,doktorluk çok başka-yeni mezun olmama rağmen sadece internlük ve 2 aylık mecburim için bile böyle.