Salı , Kasım 12 2019
1. 2. ve 3. sinif ogrencilerine ozel...

Re: Birinci sınıfta kaldım

#4286492  gönderen Esmeyengül
 10.07.2019 - 11:06:16
drela64 yazdı:geçmiş olsun.neden kaldım sorusunu önce bi sor kendine.cevabını biliyorsan hatalarını tekrarlama.sene kaybını kendine hatırlatıp durma gerilirsin, stres olursun...tıp fakültesine girmiş biri tıp fakültesini de bitirebilir bunu unutma...
çok arkadaş iyi bişey değil bence ilk yıllar, az olsun öz olsun .çok zaman kaybetme sosyal olacam diye.bol tekrar yap geçmiş soruları iyi bil.kendi notunu kendin tut,derste uyuma,devamsızlık yapma.
Yani hatalarım kısmını şöyle belirteyim, insanlar sınav sonrası en az iki hafta eline not almıyor ben ise bi kaç gün sonrası başlamış oluyorum ama ben notu elime aldığımda iki saatte bitiriyorum en az çünkü hiç odaklanamıyorum e Bi günde bazen on sunu da oluyor ve günlük çalışma benim için mümkün olmuyor odaklanamadığım için de yetiştiremiyorum bide başka Bi dildeymiş gibi geliyor yani üniversite sınavlarına hazırlanma şeklimizle çok başka biz kitaplarda önce detayları mantığı öğrenirdik ama tıpta sunumlar sadece konuların özeti gibi ve hiç bişi anlamamış oluyorum yani tabi yıl boyu yüksek puanlar alanları düşünürsek illa ki yapılacak bişeydir ama olmadı ben yapamadım..

#4286505  gönderen Esmeyengül
 10.07.2019 - 11:38:08
soroz yazdı:
10.07.2019 - 10:26:30
Hocam hoş bir durum değil ben de 2. sınıfda tek sınavdan baraj altı kalmama rağmen ve bütte de normalde geçer puan alacakken histoloji asistanının sınavda yanıma gelip dikkat et demesiyle normalde doğru tanıdığım dokuyu değiştirip ve 0,1 puanla kalmıştım. Sınav sonrası yanına gidip neden böyle dediniz deyince de doku da eksiklikler vardı ondan dedi halbu ki zaten süper bir öğrenci değildim tanımak zaten puanın yarısıydı geri kalanı da ayrıntılar ve baraj altı olunca o puan 2 ye katlandı. O kalış hayatımı çok olumsuz etkiledi ama buna müsade etmeyenler de oldu. 3 sınıfta sene kaybı olup tus 1. si olan arkadaşım var, 1. sınıfta sene kaybı olup prof. olan arkadaşlarım var yeter ki hayatınızı mahfetmesine müsade etmeyin. Benim iniş çıkışlarım oldu, 3. sınıfın ilk komitesi mikroptu, o sınavda en yüksek not alan 7-8 kişiden birisiydim mesela en çalışkanları geçmiştim ama sürekli çalışma devamlılığını gösteremiyordum maalesef ve genelde o sene sınavlar iyiyken 20 aldığım komite oldu mesela. Okulda hep şansızdım,son sınıfa geçerken de babam vefat etti ve tusa da pek çalışamadım, ders başına oturamıyordum. Dış etkenlerin hayatınızı kötüleştirmesine izin vermezseniz en azından daha fazla kayıplar yaşamadan devam edersiniz yoksa onu kafaya tak bunu kafaya tak zaten sene kaybı olanların bir kısmının sorunu da buydu bana göre,bişeylerin ders çalışmaya okuduğunu iyi anlamaya engel olması...
Bende en azından tusta yıl kaybım olmasın diyorum ama umudum kalmadı neredeyse çünkü hem kazanana kadar kaybettiğim iki yıl hem daha birinci sınıfken en rahat dedikleri sınıfta sınıfta kalmam, diğer yılları geçebilme hele ki tusu kazanabilme umudumu tüketti demek ki yapamıyorum sadece şansımı zorluyorum arada oluyor gibi olsa da netice olarak hep düşüşteyim... Altı üstü hayalini kurduğum mesleği yapmak istedim bu kadar kötü zamanlar geçireceğimi ummazdım bu yolda, çünkü kaybedilen zamanın telafisi olmuyor..
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4286620  gönderen rzgrgb
 10.07.2019 - 20:18:36
Bence çok zaman kaybetmişsiniz,1.sınıftada takılmışsınız bu giden zamanları ilerde çok arayacaksınız,maddi durumunuz iyiyse sıkıntı yok gırgırına okuyun ama iyi değilse kpss ile bir yere atanıp çalışmanızı sonra da ikinci öğretim, uzaktan eğitim mümkünse örgün başka bir bölüm okumanız

#4286628  gönderen Esmeyengül
 10.07.2019 - 20:37:47
rzgrgb yazdı:Bence çok zaman kaybetmişsiniz,1.sınıftada takılmışsınız bu giden zamanları ilerde çok arayacaksınız,maddi durumunuz iyiyse sıkıntı yok gırgırına okuyun ama iyi değilse kpss ile bir yere atanıp çalışmanızı sonra da ikinci öğretim, uzaktan eğitim mümkünse örgün başka bir bölüm okumanız
Ben hayalim olan meslek diyorum siz gırgırına okuyun diyorsunuz, bu mesleği gırgırına okumak nasıl oluyor? Ben çalışmadım gezdim tozdum bunun için bunca zaman kaybettim desem üzülmem bu başlığı açmam bile ama ben elimden geleni yaptım ha yanlış yaptım ama gırgırına yapacak kadar vasıfsız da olmadım.
Kullanıcı avatarı

#4286631  gönderen nexstep
 10.07.2019 - 20:50:40
Esmeyengül yazdı:
10.07.2019 - 11:06:16
drela64 yazdı:geçmiş olsun.neden kaldım sorusunu önce bi sor kendine.cevabını biliyorsan hatalarını tekrarlama.sene kaybını kendine hatırlatıp durma gerilirsin, stres olursun...tıp fakültesine girmiş biri tıp fakültesini de bitirebilir bunu unutma...
çok arkadaş iyi bişey değil bence ilk yıllar, az olsun öz olsun .çok zaman kaybetme sosyal olacam diye.bol tekrar yap geçmiş soruları iyi bil.kendi notunu kendin tut,derste uyuma,devamsızlık yapma.
Yani hatalarım kısmını şöyle belirteyim, insanlar sınav sonrası en az iki hafta eline not almıyor ben ise bi kaç gün sonrası başlamış oluyorum ama ben notu elime aldığımda iki saatte bitiriyorum en az çünkü hiç odaklanamıyorum e Bi günde bazen on sunu da oluyor ve günlük çalışma benim için mümkün olmuyor odaklanamadığım için de yetiştiremiyorum bide başka Bi dildeymiş gibi geliyor yani üniversite sınavlarına hazırlanma şeklimizle çok başka biz kitaplarda önce detayları mantığı öğrenirdik ama tıpta sunumlar sadece konuların özeti gibi ve hiç bişi anlamamış oluyorum yani tabi yıl boyu yüksek puanlar alanları düşünürsek illa ki yapılacak bişeydir ama olmadı ben yapamadım..
Hem öğrenmek için hem de daha iyi çalışmak için yeterince ara vermen gerekir. Komiteler zaten yorucudur, 2-3 gün sonra çalışmaya başlarsan sonunu getiremezsin. Önemli olan komitenin olduğu güne kadar, giderek artan bir tempoyla çalışmaktır.

Konuların mantığını sadece slaytlardan okuyarak anlayamazsın. Ya derslere girip hocadan öğreneceksin ya da kitap açıp okuyacaksın. Kitap okumak zor ve zahmetli olduğundan slayt okuyan hocalar hariç derse gitmen daha mantıklı olur. Hem derste hocanın nerelere önem verdiğini de görmüş olursun.

Son olarak 1. Sınıf fakültenin en kolay senesi değildir. En çok sınıfta kalınan dönemlerden birisidir belki de. Dersler 2 ve 3. Sınıf kadar ağır değildir ama liseden sonra üniversite başka bir kültürdür ve hiç bilmediğin dersleri görüyorsun. Alışma sürecinde kayıp olması doğaldır.

#4286633  gönderen tobirama
 10.07.2019 - 20:52:54
Esmeyengül yazdı:
09.07.2019 - 20:56:47
Merhaba herkese, tıp fakültesi hayalimdi benim kazanmak için çok çabaladım ve 3. Yılında kazandım. Ne kadar bu mesleğe aşığım desemde olmadı afalladım ve birinci sınıfta kaldım. Şimdi ise moralim çok bozuk çünkü yaşıtlarım 4. Sınıfa geçecekken ben birinci sınıfta olacam O da yetmezmiş gibi bu yıl kurduğum onca güzel arkadaşlık vardı şimdi hepsi üst dönem olacak. Ve tabi insanların acıyan bakışları da olacak çünkü kaybım 3 yıl!
Sizlerden ricam tecrübeliler olarak tavsiyelerde bulunmanız bundan sonrası için.
Ders çalış. Neyin tavsiyesini istiyorsun anlamadım.
Kullanıcı avatarı

#4286645  gönderen rzgrgb
 10.07.2019 - 21:24:40
Esmeyengül yazdı:
10.07.2019 - 20:37:47
rzgrgb yazdı:Bence çok zaman kaybetmişsiniz,1.sınıftada takılmışsınız bu giden zamanları ilerde çok arayacaksınız,maddi durumunuz iyiyse sıkıntı yok gırgırına okuyun ama iyi değilse kpss ile bir yere atanıp çalışmanızı sonra da ikinci öğretim, uzaktan eğitim mümkünse örgün başka bir bölüm okumanız
Ben hayalim olan meslek diyorum siz gırgırına okuyun diyorsunuz, bu mesleği gırgırına okumak nasıl oluyor? Ben çalışmadım gezdim tozdum bunun için bunca zaman kaybettim desem üzülmem bu başlığı açmam bile ama ben elimden geleni yaptım ha yanlış yaptım ama gırgırına yapacak kadar vasıfsız da olmadım.

Elinden geleni yapıpta sınıfta kalanı duymadım demekki ya sizde ya da üniversitede büyük problem var, Ahmet Yesevi üniversitesi, Kıbrıs üniversitelerini araştırın derim, Türkiye'deki birçok üniversitede heder olabilirsiniz.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4286689  gönderen gogotusiyer
 10.07.2019 - 23:45:34
Çalışma stilinde bir hata olabilir. Slaytları önce bir hızlıca oku kelimeleri bilmiyorsan ilk okuyuşta onlara falan bak. Sonra hemen hiç beklemeden bu sefer anlamaya ve öğrenmeye çalışarak oku. Her notu böyle okuduktan sonra bu sefer de sınava daha varsa ilkokulda kullandığımız defterler gibi küçük boy önemsiz bir deftere başlıklar atarak not al, slaytlar bazen çok daldan dala oluyor özellikle unuttuğun ve soru gelebilecek yerleri yaz güzelce. Ben cidden güzel yazıp sonra sadece defteri okuyordum, elde tek birşey kafamı daha iyi topluyordum. Deftere yazacak vakit yoksa da ezberlemeye çalışarak okumaya çalış sadece. En son da çıkmışlara bak, mutlaka bak ama. Bu şekilde çalışıp kötü not aldığım hiç olmadı, bana da bir arkadaşım öğretmişti bu metodu o zamana kadar hep cc ile geçerdim :))

#4286690  gönderen gogotusiyer
 11.07.2019 - 00:00:27
Bir de mesleği sevdiğinizi söylemişsiniz sizin yerinizde o toylukla ben de farklı birşey söylemezdim kesinlikle ilk etapta isteyerek yazan biri için, ama neyi sevdiğinizi biliyor musunuz bu da önemli. Tavsiyem okuduğunuz üniversitenin acilinde bir gün 24 sa nöbet tutun. Sonda takın, damar yolu açın, kan gazı alın hastalarla konuşun, anamnez alınırken dinleyin hatta öğrendikten sonra asistanlara gidip anlatıp ayrıntılısını beraber alın. İnsana dokunma anlama fikri Harika ama bana uygun mu diye düşünün. Bu anlattıklarımı size yaptırmayacaklarını sanmıyorum oradaki intörn arkadaşlardan öğrenip beraber yapıp sonrasında yapabilecek düzeye rahatlıkla gelebilirsiniz, bunun aldığımız teorik eğitimle hiçbir alakası yok. Ya da başta korkunç ve kaotik gelebilir ancak 5 sene sonra da yine aynı karmaşa azalmamış şekilde karşınızda duracak. Bunlar size tavsiyeden ziyade geçmişte keşke yapsaymışım şuan herşey farklı olurdu dediğim ayrıntılar :)
Kullanıcı avatarı

#4286694  gönderen Gece lambası
 11.07.2019 - 00:23:25
Esmeyengül yazdı:
soroz yazdı:
Hocam hoş bir durum değil ben de 2. sınıfda tek sınavdan baraj altı kalmama rağmen ve bütte de normalde geçer puan alacakken histoloji asistanının sınavda yanıma gelip dikkat et demesiyle normalde doğru tanıdığım dokuyu değiştirip ve 0,1 puanla kalmıştım. Sınav sonrası yanına gidip neden böyle dediniz deyince de doku da eksiklikler vardı ondan dedi halbu ki zaten süper bir öğrenci değildim tanımak zaten puanın yarısıydı geri kalanı da ayrıntılar ve baraj altı olunca o puan 2 ye katlandı. O kalış hayatımı çok olumsuz etkiledi ama buna müsade etmeyenler de oldu. 3 sınıfta sene kaybı olup tus 1. si olan arkadaşım var, 1. sınıfta sene kaybı olup prof. olan arkadaşlarım var yeter ki hayatınızı mahfetmesine müsade etmeyin. Benim iniş çıkışlarım oldu, 3. sınıfın ilk komitesi mikroptu, o sınavda en yüksek not alan 7-8 kişiden birisiydim mesela en çalışkanları geçmiştim ama sürekli çalışma devamlılığını gösteremiyordum maalesef ve genelde o sene sınavlar iyiyken 20 aldığım komite oldu mesela. Okulda hep şansızdım,son sınıfa geçerken de babam vefat etti ve tusa da pek çalışamadım, ders başına oturamıyordum. Dış etkenlerin hayatınızı kötüleştirmesine izin vermezseniz en azından daha fazla kayıplar yaşamadan devam edersiniz yoksa onu kafaya tak bunu kafaya tak zaten sene kaybı olanların bir kısmının sorunu da buydu bana göre,bişeylerin ders çalışmaya okuduğunu iyi anlamaya engel olması...
Bende en azından tusta yıl kaybım olmasın diyorum ama umudum kalmadı neredeyse çünkü hem kazanana kadar kaybettiğim iki yıl hem daha birinci sınıfken en rahat dedikleri sınıfta sınıfta kalmam, diğer yılları geçebilme hele ki tusu kazanabilme umudumu tüketti demek ki yapamıyorum sadece şansımı zorluyorum arada oluyor gibi olsa da netice olarak hep düşüşteyim... Altı üstü hayalini kurduğum mesleği yapmak istedim bu kadar kötü zamanlar geçireceğimi ummazdım bu yolda, çünkü kaybedilen zamanın telafisi olmuyor..
Öncelikle birşeylerin gerisinde kaldığınız fikrinden kurtulmalısınız bence. Ben 6 yılda bitirdim de ne oldu. Kaç yıldır tus peşinde uğraşıp duruyorum. Üniyi ilk yılımda da kazanmamıştım üstelik. Hocam şu ayrıntıyı kaçırmamak lazım. Evet akademik olarak belirli standartların gerisinde kalmış hissedebilirsiniz kendinizi ama bu, hayatta geride kaldığınız anlamına gelmez. İnanın 3 5 yılın bir önemi olmsyacak ileride dönüp baktığınızda. Yaşıtlarınızla kendinizi karşılaştırmayı bırakın. Hayat uzun bir süreç ve herkes kendi yolunu yaşıyor. Hem sizin kayıp olarak nitelendirdiğiniz yılların size ne gibi şeyler katacağını bilemezsiniz. İnanın hayat adına bir kaybınız yok mesleğe geç başlayacak olmanızdan dolayı. Bu arada eğer notlar özet geliyor ve konular arasnda bağlantı kuramıyorsanız kitaplardan okumayı deneyin. Daha uzuz süreli bir çalışma gerektirse de daha kalıcı olur ve konunun mantığını kavramış olursunuz diye düşünüyorum. Umarım yardımcı olabilmişimdir az da olsa

#4286697  gönderen Esmeyengül
 11.07.2019 - 00:35:33
Gece lambası yazdı:
11.07.2019 - 00:23:25
Esmeyengül yazdı:
soroz yazdı:
Öncelikle birşeylerin gerisinde kaldığınız fikrinden kurtulmalısınız bence. Ben 6 yılda bitirdim de ne oldu. Kaç yıldır tus peşinde uğraşıp duruyorum. Üniyi ilk yılımda da kazanmamıştım üstelik. Hocam şu ayrıntıyı kaçırmamak lazım. Evet akademik olarak belirli standartların gerisinde kalmış hissedebilirsiniz kendinizi ama bu, hayatta geride kaldığınız anlamına gelmez. İnanın 3 5 yılın bir önemi olmsyacak ileride dönüp baktığınızda. Yaşıtlarınızla kendinizi karşılaştırmayı bırakın. Hayat uzun bir süreç ve herkes kendi yolunu yaşıyor. Hem sizin kayıp olarak nitelendirdiğiniz yılların size ne gibi şeyler katacağını bilemezsiniz. İnanın hayat adına bir kaybınız yok mesleğe geç başlayacak olmanızdan dolayı. Bu arada eğer notlar özet geliyor ve konular arasnda bağlantı kuramıyorsanız kitaplardan okumayı deneyin. Daha uzuz süreli bir çalışma gerektirse de daha kalıcı olur ve konunun mantığını kavramış olursunuz diye düşünüyorum. Umarım yardımcı olabilmişimdir az da olsa
Teşekkür ederim yazdıklarınız için, evet büyük resmi göremediğimiz için şuan sadece var olan kötü duruma üzülüyorum ama ne getireceğini bilemem elbette.
Kitaplar içinse kesinlikle bende öyle düşünüyorum mantığı anlamaya çalışıcam artık slaytlar daha sonra bakılmalı diye düşünüyorum bu kötü tecrübeden sonra.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4286699  gönderen Drnedned
 11.07.2019 - 00:46:16
Boşver. Üzülecek hiçbir şey yok. Kimler kimler bitiriyor bu fakülteyi gerçekten inanamazsın. 28-29 yaşından sonra 3-4 yaşın önemi kalmıyor. Şimdi problem olabilir ama ilerde belki işine yarar 30ile 33 ün farkı var mı 40ile 43ün? Hep 20li yaşlarda kalmayacaksın. İlla yaşıtlarınla kıyaslayacaksan kendini milyonlarca bi baltaya sap olamamış insan var ülkede. Sen en azından tıbbı kazandın. Ama önemli olan bu hayalinin mesleğinde ilerde mutlu olacak mısın? Gerçekten her şey hayal ettiğin gibi mi? hayal kırıklığını daha olgun bir yaşta yaşaman iyi olabilir.

#4286703  gönderen dilara1990
 11.07.2019 - 00:54:43
Bende 9 yıl da bitirdim +1 yıl da hazırlık :D ne yani napalim ölelim mi.biraz moral biraz daha çalışmayla düzelir.cok sukur şuan istediğim yerde mutluyum :roll:

#4286770  gönderen Esmeyengül
 11.07.2019 - 14:03:10
dilara1990 yazdı:
11.07.2019 - 00:54:43
Bende 9 yıl da bitirdim +1 yıl da hazırlık :D ne yani napalim ölelim mi.biraz moral biraz daha çalışmayla düzelir.cok sukur şuan istediğim yerde mutluyum :roll:
Peki nasıl baş ettiniz bu psikolojiyle? Yani herkes üst dönem olurken onların bakışları
Sonra alt dönemlerle aynı sınıfı okumak..
Onlarda Bi yana diğer yılları ve TUS u nasıl hallettiniz ben bu yorgunlukla onları nasıl yapacağımı bilemiyorum açıkçası.
Meşgul ediyorum kusura bakmayın lütfen sadece tecrübeli birinden tavsiye almak istiyorum.