Pazartesi , Eylül 23 2019
1. 2. ve 3. sinif ogrencilerine ozel...

Glukoneogenez

#3947025  gönderen sampon
 18.07.2017 - 21:40:45
Epinefrin glukoneogenezi tetiklemez mi?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re: Glukoneogenez

#3947242  gönderen Jeanne
 19.07.2017 - 01:27:42
Tetiklemez. İnhibe de etmez. Epinefrin glukoneogenezde herhangi bir şekilde etkili degil. Glukoneogenez glukagona bağlıdır.
Ne kadar da temel bilgisi kuvvetli bir pediatrist dediğinizi duyar gibiyim
:D
Kullanıcı avatarı

#3947258  gönderen Jeanne
 19.07.2017 - 01:47:53
JustAnotherKinase yazdı:Epinefrin glukoneogenezi tetikler. Sen bana inan
Hangi mekanizmayla? Bilmediğim icin soruyorum
Benim bildiğim glukagon miktarına göre glukoneogenez olur; azsa olmaz. İnhibitorü de yok yani. Substrat varsa glukagon varsa glukoneogenez olur. Glukagon yoksa glukoneogeneze gerek yok demektir.
Epinefrin anti-insuliner oldugu icin öyle diyorsan buna epinefrinin kendi etkisi denemez.

#3947273  gönderen drjivago
 19.07.2017 - 02:00:23
Jeanne yazdı:
Benim bildiğim glukagon miktarına göre glukoneogenez olur; azsa olmaz. İnhibitorü de yok yani. Substrat varsa glukagon varsa glukoneogenez olur. Glukagon yoksa glukoneogeneze gerek yok demektir.
Epinefrin anti-insuliner oldugu icin öyle diyorsan buna epinefrinin kendi etkisi denemez.
cAMP miktarını arttırır,allosterik enzimler fosforile olur,glukoneogenez yönü aktif hale geçer
Kullanıcı avatarı

#3947275  gönderen JustAnotherKinase
 19.07.2017 - 02:01:53
Jeanne yazdı:
soru epinefrin glukoneogenezi tetikler mi, cevabı da tetikler. İnanmayan google dan araştırabilir tabiki.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#3947289  gönderen nuretta
 19.07.2017 - 02:09:49
epinefrin gluconeogenezi artırır.deişen bilgi değilse cevap bu
Kullanıcı avatarı

#3947298  gönderen JustAnotherKinase
 19.07.2017 - 02:12:58
nuretta yazdı:epinefrin gluconeogenezi artırır.deişen bilgi değilse cevap bu
Sen nerden biliyon :p hehe
Kullanıcı avatarı

#3947305  gönderen Jeanne
 19.07.2017 - 02:16:56
drjivago yazdı:
Jeanne yazdı:
cAMP miktarını arttırır,allosterik enzimler fosforile olur,glukoneogenez yönü aktif hale geçer
cAMP artışı ile heryerde herşey artabilir ya:D çok fazla kelebek etkisi. Biyokimya sorusu olarak sorduysa aslında benim cevap vermem yanlış olmuş yani ama endokrincinin bu etkiyi esas bir etki olarak kabul etmediğine eminim diyeyim. Glukoneogenezi glukagon yönetir.

#3947306  gönderen nuretta
 19.07.2017 - 02:18:10
JustAnotherKinase yazdı:
nuretta yazdı:epinefrin gluconeogenezi artırır.deişen bilgi değilse cevap bu
Sen nerden biliyon :p hehe
:D :D ben de sana şaşırdım valla ne ara öğrendiysen

#3947311  gönderen drjivago
 19.07.2017 - 02:19:57
Jeanne yazdı:
drjivago yazdı:
Jeanne yazdı: Hangi mekanizmayla? Bilmediğim icin soruyorum
cAMP artışı ile heryerde herşey artabilir ya:D çok fazla kelebek etkisi. Biyokimya sorusu olarak sorduysa aslında benim cevap vermem yanlış olmuş yani ama endokrincinin bu etkiyi esas bir etki olarak kabul etmediğine eminim diyeyim. Glukoneogenezi glukagon yönetir.
Biokimya,farma,endokrin açısından benim de cevap vermem yanlış,bildiğim kadarını yazdım.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#3947319  gönderen JustAnotherKinase
 19.07.2017 - 02:22:44
Jeanne yazdı:
drjivago yazdı:
Jeanne yazdı: Hangi mekanizmayla? Bilmediğim icin soruyorum
epinefrinin glukoneogenezi arttırdığıyla ilgili klinisyenlerin bazı makalelerini paylaşıyorum son olarak.Epinephrine induced gluconeogenesis diye bir terim bile var,neyi tartışıyoruz bilmiyorum

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2701982/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19307753
Kullanıcı avatarı

#3947368  gönderen Jeanne
 19.07.2017 - 02:52:05
JustAnotherKinase yazdı:
Jeanne yazdı:
drjivago yazdı: cAMP miktarını arttırır,allosterik enzimler fosforile olur,glukoneogenez yönü aktif hale geçer
epinefrinin glukoneogenezi arttırdığıyla ilgili klinisyenlerin bazı makalelerini paylaşıyorum son olarak.Epinephrine induced gluconeogenesis diye bir terim bile var,neyi tartışıyoruz bilmiyorum

Cümlesi cümlesine okumadim açıkcası ama glukagonla epinefrini karşılaştırmış. Glukagon kan glukozu düştüğünde devreye girip glukoneogenezi yönetirken epinefrinin stresle salgılandığıni ve reseptörlerinin de hızlıca desensitize olduğunu söylemiş. Yani biyokimyacı epinefrin glukoneogenezi tetikler mi diye sorarsa evet demek gerekiyor olabilir - ki ben yukarda dedim zaten o açıdan düşünmemiştim benim cevap vermem yanlış olmuş diye- ama sonuçta bu yüzden 'epinefrin glukoneogenezi yönetir' denemez klinik olarak.
'Neyi tartışıyoruz yeaa' tavrına gerek olduğunu sanmıyorum. Ben biyokimya okumayalı yıllar oldu ve bilmediğim icin soruyorum dedim. Klinik açıdan yanlış birşey de söylememişim zaten linkini gönderdiğin çalısmaya göre.
Kullanıcı avatarı

#3947373  gönderen JustAnotherKinase
 19.07.2017 - 02:55:31
Jeanne yazdı:
JustAnotherKinase yazdı:
Jeanne yazdı: cAMP artışı ile heryerde herşey artabilir ya:D çok fazla kelebek etkisi. Biyokimya sorusu olarak sorduysa aslında benim cevap vermem yanlış olmuş yani ama endokrincinin bu etkiyi esas bir etki olarak kabul etmediğine eminim diyeyim. Glukoneogenezi glukagon yönetir.

Cümlesi cümlesine okumadim açıkcası ama glukagonla epinefrini karşılaştırmış. Glukagon kan glukozu düştüğünde devreye girip glukoneogenezi yönetirken epinefrinin stresle salgılandığıni ve reseptörlerinin de hızlıca desensitize olduğunu söylemiş. Yani biyokimyacı epinefrin glukoneogenezi tetikler mi diye sorarsa evet demek gerekiyor olabilir - ki ben yukarda dedim zaten o açıdan düşünmemiştim benim cevap vermem yanlış olmuş diye- ama sonuçta bu yüzden 'epinefrin glukoneogenezi yönetir' denemez klinik olarak.
'Neyi tartışıyoruz yeaa' tavrına gerek olduğunu sanmıyorum. Ben biyokimya okumayalı yıllar oldu ve bilmediğim icin soruyorum dedim. Klinik açıdan yanlış birşey de söylememişim zaten linkini gönderdiğin çalısmaya göre.
Soru epinefrin glukoneogenezi yönetir mi değil, tetikler mi. Cevap ta tetikler. Klinik yada temel fatketmez, soru o cevap bu.