Pazar , Eylül 15 2019
1. 2. ve 3. sinif ogrencilerine ozel...

Dönem 2 olarak sorum

#3814788  gönderen drjkr
 16.02.2017 - 22:39:39
İyi akşamlar dönem 2 olarak bi sorum olacak. İnternetten araştırdım düzgün bilgi çıkmadı. Hocaya sordum, güldü cevap vermedi. Şimdi sorum şöyle:

6 sene tıp okuyunca 4+2 olarak yüksek lisans sayılıyor. Bu durumda pratisyen hekime doktor demek yanlış olmuyor mu? Yani doğrusu pratisyen hekim, uzman doktor olmuyor mu? Sorum saçma olduysa kusura bakmayın ama aklıma takıldı:D
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#3814824  gönderen yubice
 16.02.2017 - 23:00:16
hadi seni kırmayalım pratisyene uzman diyelim. peki o zaman uzmana ne diyeceğiz?

Re: Dönem 2 olarak sorum

#3814831  gönderen 0z
 16.02.2017 - 23:03:21
drjkr yazdı:İyi akşamlar dönem 2 olarak bi sorum olacak. İnternetten araştırdım düzgün bilgi çıkmadı. Hocaya sordum, güldü cevap vermedi. Şimdi sorum şöyle:

6 sene tıp okuyunca 4+2 olarak yüksek lisans sayılıyor. Bu durumda pratisyen hekime doktor demek yanlış olmuyor mu? Yani doğrusu pratisyen hekim, uzman doktor olmuyor mu? Sorum saçma olduysa kusura bakmayın ama aklıma takıldı:D
Aklıma bi abimiz geldi. O da bir süre doğuda çalıştıktan sonra üniversitesine gitmiş asistanlara şöyle sormuş "abi üniversiteye nasıl tayin yapılıyor?" sonrasında da TUS adlı sınavla tanışmış :)

Dostum tıp fakültesini bitirince Tıp Doktoru (latince Medicinae Doctor - MD) ünvanını alırsın. Akademik ünvan olarak bilim doktorasına (latince Philosophiae Doctor - PhD) ünvanına değil de senin de dediğin gibi yüksek lisans derecesine (latince Magister Scientiae - MSc) ünvanına denk gelir. Uzmanlık her ne kadar doktoraya eşit olsa da süre olarak, akademik bir ünvan değildir. Uzmanlık sana tıbbi yetkiler getirir.

Son olarak tıbbi pratik gözüyle pratisyen hekim, uzman hekim değildir. Fakat aralarındaki fark akademik ünvan değil, idari yetkidir. Bu yetki de farklı ülkelerce farklı şartlarda verilir. İnternette biraz gezersen farklı ülkelerde uzmanlık yapan kişilerin farklı uzmanlık programı sürelerinde uzmanlık aldıklarını görebilirsin. Uzmanlık *teorik olarak* hiç asistanlık yapmamış bir tıp doktoruna da verilebilir.

Diğer açıdan bakarsan akademik yönden uzman hekim ile pratisyen hekim aynı basamaktadırlar.

Umarım kafana takılan sorunları çözmüştür :)
En son 0z tarafından 16.02.2017 - 23:10:22 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı

#3814832  gönderen Iyimser2016
 16.02.2017 - 23:03:44
Kardeş biz tıp okuyoruz ya, yani doktorluk okulu okuyoruz. Muhendislik okuyanlar bitirince nasil muhendis oluyorsa doktorluk okuyanlarda doktor oluyor. Diger dedigin akademik unvan olan doktorluk. Ama doktorun hası biziz, özümüzden doktoruz 8) 8)

Bi doktor adı var elimizde, onu bari alma :roll:
En son Iyimser2016 tarafından 16.02.2017 - 23:04:51 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı

Re:

#3814833  gönderen JimmyF_Mcnulty
 16.02.2017 - 23:03:49
Dediğini anlıyor ve yapısal olarak parçalanıyorum

Hep şunu yazmak istemiştim

#3814834  gönderen drjkr
 16.02.2017 - 23:04:08
yubice yazdı:hadi seni kırmayalım pratisyene uzman diyelim. peki o zaman uzmana ne diyeceğiz?
Pratisyene uzman değil de, demek istediğim pratisyen hekim/tabip, uzman doktor olmaz mı? Yani özetlemek gerekirse doktora yapmayan doktor olur mu?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#3814838  gönderen drjkr
 16.02.2017 - 23:05:34
0z yazdı:
drjkr yazdı:İyi akşamlar dönem 2 olarak bi sorum olacak. İnternetten araştırdım düzgün bilgi çıkmadı. Hocaya sordum, güldü cevap vermedi. Şimdi sorum şöyle:

Aklıma bi abimiz geldi. O da bir süre doğuda çalıştıktan sonra üniversitesine gitmiş asistanlara şöyle sormuş "abi üniversiteye nasıl tayin yapılıyor?" sonrasında da TUS adlı sınavla tanışmış :)

Dostum tıp fakültesini bitirince Tıp Doktoru (latince Medicinae Doctor - MD) ünvanını alırsın. Akademik ünvan olarak bilim doktorasına (latince Philosophiae Doctor - PhD) ünvanına değil de senin de dediğin gibi yüksek lisans derecesine (latince Magister Scientiae - MSc) ünvanına denk gelir. Uzmanlık her ne kadar doktoraya eşit olsa da süre olarak, akademik bir ünvan değildir. Uzmanlık sana tıbbi yetkiler getirir.

Son olarak pratisyen hekim, uzman hekim değildir. Fakat aralarındaki fark akademik ünvan değil, idari yetkidir. Umarım kafana takılan sorunları çözmüştür :)
Teşekkürler :)

#3814854  gönderen 0z
 16.02.2017 - 23:13:12
tintin yazdı:bi şey anlamadım.
boş ver hocam zaten pek ehemmiyetli değil mevzu. doktor kardeşimizin aklına takılmış öyle :)
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#3814858  gönderen 0z
 16.02.2017 - 23:15:29
Iyimser2016 yazdı:Kardeş biz tıp okuyoruz ya, yani doktorluk okulu okuyoruz. Muhendislik okuyanlar bitirince nasil muhendis oluyorsa doktorluk okuyanlarda doktor oluyor. Diger dedigin akademik unvan olan doktorluk. Ama doktorun hası biziz, özümüzden doktoruz 8) 8)

Hocam bi de şimdi doktorluğu kaybedince potansiyel eş sayısı da çok azalıyor onun da yeri gelmişken altını çizelim 8)
Kullanıcı avatarı

#3814865  gönderen tintin
 16.02.2017 - 23:17:43
0z yazdı:
tintin yazdı:bi şey anlamadım.
boş ver hocam zaten pek ehemmiyetli değil mevzu. doktor kardeşimizin aklına takılmış öyle :)
böle şeylerle beni yormayın yaw ehtiyar adamım :breit:
Kullanıcı avatarı

#3814866  gönderen Iyimser2016
 16.02.2017 - 23:19:49
0z yazdı:
Iyimser2016 yazdı:Kardeş biz tıp okuyoruz ya, yani doktorluk okulu okuyoruz. Muhendislik okuyanlar bitirince nasil muhendis oluyorsa doktorluk okuyanlarda doktor oluyor. Diger dedigin akademik unvan olan doktorluk. Ama doktorun hası biziz, özümüzden doktoruz 8) 8)

Hocam bi de şimdi doktorluğu kaybedince potansiyel eş sayısı da çok azalıyor onun da yeri gelmişken altını çizelim 8)
:D