Cumartesi , Ekim 19 2019
1. 2. ve 3. sinif ogrencilerine ozel...
Kullanıcı avatarı

Re:

#3776845  gönderen arthur
 07.01.2017 - 19:28:22
Ben de bırakmak istiyorum :?
Tıpı bırakıp fizik okumak ise hayatın yanlışı olurdu ama okulu bırakmak bunlar hep heves.. geçicek geçiyor sen de 1. Sınıfı geçiceksin ve bu bırakma isteği hep gelicek ama geçicek.. gelicek ve geçicek bunlar hep kısır döngü :roll:
Kullanıcı avatarı

#3776847  gönderen escherich
 07.01.2017 - 19:29:05
drones yazdı:erzurum ataturk univ de aile hekimi kenan tastandan terapi anlaminda destek alabilirsin
Biliyorum hocayı bende gitmeyi düşünüyorum.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#3776850  gönderen escherich
 07.01.2017 - 19:34:08
cemre38 yazdı:Kliniğe geçmeden tıpı sevmediğine karar vermek için erken diye düşünüyorum.senin sıkıntın tıpla değil sanki şehirle ilgili.daha sosyal olabileceğin bir şehirde olsan mutlu ve dersler konusunda motive olursun bence.
Evet hocam bence de öyle sanki. Ama diyorum ya kafa dengim yok aşırı sıkılıyorum ben burada, eğlence anlamında sorunum yok gülerim arkadaşlarım var ama kafa dengim yok kendimi sürekli geliştirmeye çalışıyorum öğreniyorum bir şeyler yapıyorum. İlgi alanım ortak birileri yok. Bundan kurtulmak için tıpı bile feda edecek seviyeye geliyorum.
Kullanıcı avatarı

Re:

#3776858  gönderen escherich
 07.01.2017 - 19:44:42
mhurkan yazdı:1-İnsanları sevmek zorundasın.
2-Çok okuyacaksın, öyle böyle değil. Ve durum popondaki kıllar kırarana kadar devam edecek.
3-100 kişinin hayatını kurtaracaksın ama 1 kişi elinde ölecek ve suçlu sen olacaksın.
4-Belki dayak yiyeceksin.
5-Belki sen dayak atacaksın.
6-Hep sınavların olacak, o sınavlar bitmeyecek.

Tıp budur. Heryerde tıp budur. Amerikada da Rusyada da Türkiyede de. Ama Türkiyede toplum olarak yaşamayı bilmeyen çok ciddi bir kitleye de hizmet vermek zorunda olduğumuz için ayrıca sağlık sisteminin siyasetçiler tarafından bir rant kapısı olduğunu düşünürsek durum daha da kötü.

Ancak;
1-Mesleki tatmini başka hiç bir yerde bulamazsın.
2-İş garantisi bir 10 sene daha devam edecek. Bunu başka hiçbir meslekte bulamazsın.
3-İnsanların hayatlarını kurtarmanın, acılarını dindirmenin hazzı bambaşka.
4-Dayakta yesen doktor yaması güzeldir.
5-Bilim yapmak isterseb başka hiç bir meslek gurubunda bu kadar alan bulamazsın. Çünkü tıbbın içinde fizkte var, kimya da, biyoloji de matematikte, sosyal bilimler de.

Bu kararı senden başka kimse veremez? Yukarıdakileri okuduktan sonra karar verebilirsin.

Bir de şunu düşün; Başka bir yerde, başka bir bölümde daha mutlu olabilir miyim?
Teşekkürler yorum için. Okula devam ediyorum derslere devam ediyorum komite yaklaşıyor başladım çalışmaya, okuldan vazgeçmiş değilim henüz. Ama karar verip yoluma devam etmem lâzım seneye tıpta mıyım yoksa başka bir yerde mi.

#3776861  gönderen Electroshock
 07.01.2017 - 19:47:43
Arkadaşım her konuda haklısın ama bu sorguyu yapabilmek bile az şey değil..
Erzurum'da ihtisas yaptım eşim orada diye mecbur tek tercih. Şehir çok sempatik değil. Ama alışman için biraz erken çünkü Dr olmaya karar verirsen çok daha kötü şartlara da hazırlıklı olmalısın.
Ablamın eşi de Boğaziçi Fizik mezunu ODTÜ den master-doktoralı ve inan Türkiye'de Fizik çok sıkıntılı pekçok Üniv. bölüm kapatıyor. Başa döneceksen de potansiyelini daha akılcı değerlendirmelisin sanki :)

Ben de diyorum ki terapi için değil ufkunu açması için objektif olarak yönlendirmesi için Prof Dr Metin Akgün'le tanış. Göğüs Hast'da bir dönem Dekan yardımcısı olarak da çalıştı. Çok iyi bir tıp doktoru olmasının yanında hiiiiç aklına gelmeyen şeylerle uğraşır. 40 yaşında Üniv. Sınavına girip İngilizce kazanıp mezun olması sadece biri :)) Diğerlerini tanış ve kendin gör diyorum. Dışa dönük sosyal bir insandır. Dilerim ki kendin için en doğru kararı verirsin.
Kullanıcı avatarı

#3776865  gönderen escherich
 07.01.2017 - 19:56:27
[quote:="Electroshock"]Arkadaşım her konuda haklısın ama bu sorguyu yapabilmek bile az şey değil..
Erzurum'da ihtisas yaptım eşim orada diye mecbur tek tercih. Şehir çok sempatik değil. Ama alışman için biraz erken çünkü Dr olmaya karar verirsen çok daha kötü şartlara da hazırlıklı olmalısın.
Ablamın eşi de Boğaziçi Fizik mezunu ODTÜ den master-doktoralı ve inan Türkiye'de Fizik çok sıkıntılı pekçok Üniv. bölüm kapatıyor. Başa döneceksen de potansiyelini daha akılcı değerlendirmelisin sanki :)

Ben de diyorum ki terapi için değil ufkunu açması için objektif olarak yönlendirmesi için Prof Dr Metin Akgün'le tanış. Göğüs Hast'da bir dönem Dekan yardımcısı olarak da çalıştı. Çok iyi bir tıp doktoru olmasının yanında hiiiiç aklına gelmeyen şeylerle uğraşır. 40 yaşında Üniv. Sınavına girip İngilizce kazanıp mezun olması sadece biri :)) Diğerlerini tanış ve kendin gör diyorum. Dışa dönük sosyal bir insandır. Dilerim ki kendin için en doğru kararı verirsin. [/quote:]

Cidden çok teşekkür ederim o hocayı bulmaya çalışacam. Böyle canlı örnekler görmek istiyorum. Belki söyledim ama sadece doktor olmak istemiyorum ilgi alanlarımı da tatmin edeyim diyorum. Gelecekte sanki hayatım hastane ev arasında geçecek kendime vaktim kalmayacak diye çekincelerim var. Hocaların derste gelip çok zorlanacaksınız demeleri de şevkimi kırıyor.
Kullanıcı avatarı

Re:

#3777128  gönderen acngz2610
 07.01.2017 - 22:45:21
Dostum zaten hangi bölümde okursan oku yurtdışı kariyeri vs. için çok çalışman gerekecek bu bir gerçek.. İkincisi ise özellikle Fizik,Biyoloji gibi temel bilimlerden birini okursan yurtdışı neredeyse zorunlu gibi olacak.. Bu yüzden kararını iyi ver. Ayrıca şunu da göz önünde bulundurmanı isterim; senin okuduğun ilgini çeken şeyler zaten bu işin popüler olan ilgi çekici kısmı oysa fiziğin ve felsefenin de bıktırıcı teorik kısımları var maalesef.. Yani tıp okumasaydın ve bi yerde Dna tamir mekanizmalarını okusaydın muhtemelen çok hoşuna gidecekti, dolayısıyla bunun ayrımını iyi yapman gerekiyor. Gerçekte neye ilgi duyuyorum ve gerçekten ona ilgi mi duyuyorum? Bence bırakmadan önce bu iki soruyu cevaplandır mutlaka
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#3777174  gönderen recep2015
 07.01.2017 - 23:33:59
Kesinlikle bırak diyorum yolun çok başındasın. Bu iş kimseye keyif vermiyor severek okuyana da hele ki senin gibi sorgulayana ömür boyu pranga.
Ygs başvuruları var sınava başvur derim.
Ben en iyi tıplardan birinden mezun oldum başladığım gibi sevmediğimi fark ettim ancak bırakmaya cesaret edemedim ite kaka ikinci sınıfı da geçtim yalnız dönem 3 ü tekrar ettim şu an mezunum ve keşke dönem 3 te tekrar ettiğim sene bıeaksaydım diyorum. Bu meslek parası dahil iyi diyen çok az hekimle karşılaşırsın. Severek yapacağın bir işi yap az kazan kendine sevdiklerine zaman ayır.
Kullanıcı avatarı

#3777196  gönderen yubice
 08.01.2017 - 00:01:17
güzel bir meslek yok. tıbbı bırakıp mühendislik yazmak isteyen kişiden daha çok mühendisliği bırakıp tıp kazanmak isteyen var. zaten bir işi para kazanmak için mecburen yapman gerekiyorsa o işten zevk alma oranın çok düşer. dıştan bakınca bir sürü meslekte insana ilginç gelen cezbeden birşey var. inan doktorluk bu yönde belki de en cezbedici meslek, yani dışarıdan bakan için. ama görüyorsun işin içine girince öyle olmuyor. felsefe vs dışarıdan cezbedici görünse de işin içine girince yine derste sıkıcı hocalar, gereksiz sınavlar olacak. yani sen orada aradığını bulamazsın. üniversite zaten kimseye aradığını vermez. ama oran olarak yine de en gerekli bilgileri öğreten yer tıp fakültesidir. mühendisler de 4 sene okur, sonra çıkınca okulda görmedikleri bir iş yaparlar. neyse lafı uzatmayayım. tıptan yeni mezun birisi kök hücre gibidir, herşeye farklılaşabilir. tıp bitince gidersin fizyoloji kazanırsın, hem diğer işlere vakit ayırırsın, farklı bilimlerle ilgilenirsin. ama parayı fizyolojiden kazanırsın, diğerlerini zevk için yaparsın. sonunda para kazanılan bir işten zevk alamazsın, çünkü sonunda para kazanılan bir iş bir süre sonra seni tutsak eder.
Kullanıcı avatarı

Re:

#3782492  gönderen escherich
 12.01.2017 - 14:07:47
acngz2610 yazdı:Dostum zaten hangi bölümde okursan oku yurtdışı kariyeri vs. için çok çalışman gerekecek bu bir gerçek.. İkincisi ise özellikle Fizik,Biyoloji gibi temel bilimlerden birini okursan yurtdışı neredeyse zorunlu gibi olacak.. Bu yüzden kararını iyi ver. Ayrıca şunu da göz önünde bulundurmanı isterim; senin okuduğun ilgini çeken şeyler zaten bu işin popüler olan ilgi çekici kısmı oysa fiziğin ve felsefenin de bıktırıcı teorik kısımları var maalesef.. Yani tıp okumasaydın ve bi yerde Dna tamir mekanizmalarını okusaydın muhtemelen çok hoşuna gidecekti, dolayısıyla bunun ayrımını iyi yapman gerekiyor. Gerçekte neye ilgi duyuyorum ve gerçekten ona ilgi mi duyuyorum? Bence bırakmadan önce bu iki soruyu cevaplandır mutlaka
Teşekkürler hocam o durumun ben de farkındayım. Düşünmek istiyorum ama bu aralar her şey üstüme geliyor galiba bırakacam.
Kullanıcı avatarı

#3782553  gönderen zixiebixie
 12.01.2017 - 15:53:35
Birinci sınıfı geç düşüncelerin değişecek. Çünkü şu an kendini boşlukta gibi hissediyorsun. Hiçbir yere ait olmadığını sanıyorsun müfredattan mütevellit.
Ben de felsefe ve fiziğe meraklıyım 6. Yılım hala istediğim gibi fikir alışverisinde bulunabileceğim kafamı saran kimse bulamadım açıkçası felsefe yada fizikte okusaydim yine bulamayacaktim eminim. Yaptığın işle okuduğun bölümle hobilerini karıştırma. Onlar ayrı şeyler öyle kabullen. Tüm çevreni de okul çevrenden ibaret tutma. Tıp fakültesi sosyallesmeden okunursa yıllar içinde seni bunalıma sürükleyebilir. Hobilerinin peşinden git okulunu da sakin bırakma sonra pişman olursun.

Re:

#3782610  gönderen rehbersiz
 12.01.2017 - 17:09:28
tıpa ilgin olup olmadığını anlamak için boş bir gününü acilde geçir, bir gününü de poliklinikte geçir. keşke benim böyle bir fırsatım olsaydı. aynı durumdayız benim de fiziğe ilgim var, son gün aile durumundan mühendislik tercihimi değiştirip tıp yazdım. tıpta parasız kalmayacaksın,liseden mühendis arkadaşlarım var çoğu 3000'e çalışıyor. bir tane 6000 alan var sadece. bir de özel denen mefhumu iyi tartıp biçmen gerekir böyle bir fikrin varsa, mezun olur olmaz atanmak büyük nimettir.
fizik olayı ise bambaşka. carl sagan olmak istiyorsun ama bu ülkede kalırsan kendini sarışın bir hatunun moderatörlüğünde caner taslaman ile tartışırken bulabilirsin, hele de düzen böyle giderse doğa bilimleri bu ülkede okunmaz kardeşim onu da bir düşün derim. kesinlikle yurtdışında kalacaksın.
tıp kısmı ise uzmanlık puanlarından yorumla işte, bu işi gerçekten seven çok az, o insanlar dışında herkes bu sistemden ne kadar kaçabilirimin derdinde. 70 alıp da zor bölümleri yazan insanlar bu işin aşığı gerisi malum, bunun da sebebini hasta bakınca anlarsın. bir tane şirret insan bir gününü mahvedebilir çok kafaya takan bir insansan.
neyse hocam çok uzattım ama, sende yıllar önceki beni görünce çok duygulandım valla. umarım herşey gönlünce olur
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#3782668  gönderen aek_aek
 12.01.2017 - 18:28:22
Fizik bölümüne geciş yaparsan merkezi yatay gecişle geçersin herhalde. Yani bu sürede yeniden sınava hazırlanman gerekmiyor. Ve her halukarda geçiş yapabilmek için temmuz ayını bekleyeceksin. Okulu şu an bıraksan bile temmuza kadar beklemek zorunda kalacaksın o nedenle Bence hazirana temmuza kadar kafanda geçiş yapsam mı meselesini düşünme ve şu andan itibaren derslerine sıkıca sarılmaya başla. Madem notların düşük geriye kalan komitelerinde 4 tekrar yaparak sınava girip yüksek notlar almaya çalış. (1.sınıfta çok konu olmuyor ama var olan konular sıkıcı ve zor bence) Ve sene sonunda sınıfı geçtiğinde bakalım hala geçiş yapmak istiyor musun ? Belki de üzerindeki stres geçince bu bırakma isteğinden vazgecersin. Ben birinci sınıftayken tamamen okumayı bırakmak istemiştim. Ama sınıfımı geçince bu düşüncelerim kaybolmuştu ve bence 2.sınıf her ne kadar çok daha fazla konu olsa da daha güzel bir sene. 1.sinif gerçekten çok sıkıcıydı. Umarım dediklerim işine yarar.
Kullanıcı avatarı

#3782669  gönderen tabibehanim
 12.01.2017 - 18:30:06
hiçbir şeye ilgimiz olmayınca neyi bırakıp nereye geçelim
Kullanıcı avatarı

Re:

#3782728  gönderen escherich
 12.01.2017 - 19:47:34
rehbersiz yazdı:tıpa ilgin olup olmadığını anlamak için boş bir gününü acilde geçir, bir gününü de poliklinikte geçir. keşke benim böyle bir fırsatım olsaydı. aynı durumdayız benim de fiziğe ilgim var, son gün aile durumundan mühendislik tercihimi değiştirip tıp yazdım. tıpta parasız kalmayacaksın,liseden mühendis arkadaşlarım var çoğu 3000'e çalışıyor. bir tane 6000 alan var sadece. bir de özel denen mefhumu iyi tartıp biçmen gerekir böyle bir fikrin varsa, mezun olur olmaz atanmak büyük nimettir.
fizik olayı ise bambaşka. carl sagan olmak istiyorsun ama bu ülkede kalırsan kendini sarışın bir hatunun moderatörlüğünde caner taslaman ile tartışırken bulabilirsin, hele de düzen böyle giderse doğa bilimleri bu ülkede okunmaz kardeşim onu da bir düşün derim. kesinlikle yurtdışında kalacaksın.
tıp kısmı ise uzmanlık puanlarından yorumla işte, bu işi gerçekten seven çok az, o insanlar dışında herkes bu sistemden ne kadar kaçabilirimin derdinde. 70 alıp da zor bölümleri yazan insanlar bu işin aşığı gerisi malum, bunun da sebebini hasta bakınca anlarsın. bir tane şirret insan bir gününü mahvedebilir çok kafaya takan bir insansan.
neyse hocam çok uzattım ama, sende yıllar önceki beni görünce çok duygulandım valla. umarım herşey gönlünce olur
Polikliniği de gittim acil ortamını da biliyorum. Evet bir havaya giriyorum orada inkar etmem ama ben araştırma teorik kısmını daha çok seviyorum. Tıp fakültesinden de araştırmaya yönelebilirim ama zor geliyor bana hem şehir sıkıyor bunun yanında araştırmaya yöneleceksem olsam bile o kadar staj görecem mecburi yapacam tus zaten zor bir olay. Başlıkta fizik dedim ama moleküler biyoloji ve genetikde okurum