Salı , Eylül 17 2019
1. 2. ve 3. sinif ogrencilerine ozel...

Re: YAZARAK ÇALIŞMAK

#3761751  gönderen MertDuman
 20.12.2016 - 21:34:30
Integrity yazdı:yazmaktan yazmaya fark var. eğer zaman alan bir yazma ise bu pek önerilmez. -sanırım okunan kısmın özetini çıkarmak gibi-

daima okuyarak öğrenmeye alıştır kendini, ve bu okuma sonrasında ne anladıysan onu yazmayı dene, kitabı kapat ve kendi cümlelerinle yaz bakalım, ama uzun uzadıya değil. illa cümle şeklinde de değil, çeşitli haritalar diyagramlar kullanbilirsin. (> mind mapping)

unutma bir metindeki krtik bilginin %80i metnin %20sindedir.
aslında anlatılmak istenen şey sadece bir fikirdir, bir nokta gibi, ama bu yazıya döküldüğünde sayfalarca şey ortaya çıkıyor.

> zamanla okuduğundan anlama yüzdeni artır. (> hızlı okuma)
<okudu> illa yazmak istiyorum dersen, aklında kalanları işaretlerle, şekillerle minimalistik yaz
< kısa tekrarlar yap

kolay gelsin
çook teşekkür ederim umarım kafadan sıktığınız o soruları tutturursunuz ama sizde de pek kafadan sıkacak bi hal yok maşallah diyelim:) görmeden deneyimli olduğunuzu varsaydım nedense:)

#3761755  gönderen MertDuman
 20.12.2016 - 21:35:43
_interminable_ yazdı:
MertDuman yazdı:
rotor yazdı:yazarak calisinca daha iyi anliyorsan yaz .. ama cok yazma kendini sinirlamani tavsiye ederim , yoksa cok fazla zaman kaybedersin..calistigin her sayfadan max 2 kisa cumle yaz mesela
hocam bu dediğinizi dikkate alacağım, yoksa tüm kitabı yazdığım oluyor
o avatarını kaldırmanla bnm SSRI dozunu yarıya indirmem bi tesadüf olamaz dostum.
ben mi depresyona soktum sizi anlamadım ki :D
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#3761761  gönderen _interminable_
 20.12.2016 - 21:38:42
MertDuman yazdı:
_interminable_ yazdı:
MertDuman yazdı: hocam bu dediğinizi dikkate alacağım, yoksa tüm kitabı yazdığım oluyor
o avatarını kaldırmanla bnm SSRI dozunu yarıya indirmem bi tesadüf olamaz dostum.
O nasi bi avatardi tovbeler olsun

#3761776  gönderen MertDuman
 20.12.2016 - 21:44:28
_interminable_ yazdı:
MertDuman yazdı:
_interminable_ yazdı: o avatarını kaldırmanla bnm SSRI dozunu yarıya indirmem bi tesadüf olamaz dostum.
O nasi bi avatardi tovbeler olsun
Yine yüklememi isterseniz .. :dd

#3764627  gönderen whatandash
 23.12.2016 - 21:34:24
yazarak tıp bitiren ve tus calısan biri olarak soyluyorum ki
YAPMA
bir an once okumaya alıstır kendini, yazarak da yaparsın ama geç kalıyosun, zaman kaybediyosun 1 -1.5 yılım gitti benm,

#3764640  gönderen MertDuman
 23.12.2016 - 21:39:48
whatandash yazdı:yazarak tıp bitiren ve tus calısan biri olarak soyluyorum ki
YAPMA
bir an once okumaya alıstır kendini, yazarak da yaparsın ama geç kalıyosun, zaman kaybediyosun 1 -1.5 yılım gitti benm,
Hocam öneriniz için gerçekten çok teşekkürler, küçük notlar almamda sakınca var mıdır ? o kadarı etkiler mi? bir de okuyarak dikkatimi toplayamadığımdan tam öğrenemiyorum, zamanla düzelir mi?

#3764663  gönderen whatandash
 23.12.2016 - 21:55:36
MertDuman yazdı:
YAPMA
Hocam öneriniz için gerçekten çok teşekkürler, küçük notlar almamda sakınca var mıdır ? o kadarı etkiler mi? bir de okuyarak dikkatimi toplayamadığımdan tam öğrenemiyorum, zamanla düzelir mi?
bahsettiğim şey alıp kitabın sunumların özetini çıkarmak, özet çıkarma ufak notlarda sıkıntı olmaz, yani esas kaynaktan öğrenmeye çalış, senin yazdıgın sey esas kaynak haline gelmesin,
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#3764675  gönderen MertDuman
 23.12.2016 - 22:04:26
whatandash yazdı:
MertDuman yazdı:
YAPMA
bahsettiğim şey alıp kitabın sunumların özetini çıkarmak, özet çıkarma ufak notlarda sıkıntı olmaz, yani esas kaynaktan öğrenmeye çalış, senin yazdıgın sey esas kaynak haline gelmesin,
anladım çok teşekkür ederim, bu önerinizi dikkate alacağım
Kullanıcı avatarı

#3765032  gönderen glbhr089
 24.12.2016 - 15:01:44
fakltede zatn yığınla ders notu olyr bir de yazarak çalışmk en azından o eforun 2 katını istr.önmli noktaların özetini çıkarın ve bunları okunacak şekilde sağa sola post-it lrle yapıştrn. İşinz kolaylaşr birz.ve arkdşn dediği gibi,ana kaynağnzdan okumaya çlşn.