Pazar , Eylül 22 2019
1. 2. ve 3. sinif ogrencilerine ozel...

#3720954  gönderen yersinozdikey
 10.11.2016 - 01:49:06
sen mezun olana kadar 50000 hekim daha olacak.fark yaratamazsan ya işsiz kalır ya da üç kuruşa talim edersin.iş garantisi zaten hiç bir yerde yok artık.
bir de şehir değiştirip yeni bir hayata başlamışsan kafan bunlarla meşgul daha adapte olamamışsındır.ilk sene zaten eve çıkma arkadaş bulma okula alışma vs. derken saçma sapan geçer.benim ev arkadaşım depresyona girmişti.ha
bana da sorarsan ilk üç yıl komple sıkıcı ben de hiç sevemedim.hastanede poliklinikte acilde serviste falan takıl ortamı kokla bi.az buçuk fikir edinirsin neler yapıldığına dair.
bir de eğer ciddi manada mühendislikte ben çok iyi yaparım ben bunun için doğmuşum diyosan git direkt.sıradan bir şekilde mezun olacaksan uğraşma bence .insanların büyük çoğunluğu öyle her gün tıpta yeni bir devrim yaparak güle oynayarak süper memnuniyet içinde işe gitmiyor geçirmiyor. manevi yön bakımından bütün mesleklerden üstün olsa da sonuçta her meslek gibi para için yapılıyor.bir de ilk seneden hiç bir mesleği anlayamazsın tam olarak.
Kullanıcı avatarı

Re:

#3720963  gönderen _interminable_
 10.11.2016 - 05:29:31
Kesin birak. Net. Is garantisi die tip okursan sonun depresyondur. Bu saatte boyle bnm gibi mal mal uyanik turlu olumsuzluklar dusunursun. Tiptaki parayi muhendislikte de kazanirsin. Artik uzman olup da servet kazanma derdi coktan bitti. Sen mezun olunca ortam iyice kizisicak. Ruh sagligi herseyden onemli
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#3720967  gönderen gorki
 10.11.2016 - 06:53:57
Ilk sene boyle duygular olabiliyor... zamanla ezberin ve ilgin artacak. Tıppı isteyerek yazdiysan kendine zaman tani.ilk yilin dersleri biraz alakasiz ve agir.sonra daha agir ama baba baba tıp dersleri gelicek.
Ben de ezber yapamazdim. Biraz sayisalci olmamizdan kaynakli.biraz da genel olr iq muz fazla oldugu icin uni.ye kadar pek calisma aliskanligimiz olmadi.
Mumkun oldugunca donem arkadaslarina vakit gecir.
Tusu kazanamam kesin deme.
Ezberse derdin ogreniceksin.gerekirse burdan abla abilerin sana yardimci olur.
Ilk seneyi firsat bil, ingilizceni gelistir.
Iş garantisi tıpta olmayacak ilerleyen yillarda.ama hangi meslekte var ki? Koc bilgisayar muh ne burslu yani dereceyle giriyorsa var.hem de yurt disi imkani var. Ama muhendislerin de cogunun hayati zor.
Ben de ilk yil boyle dusunmustum.sonra alistim. Ezbere de gec alistim :) ilerleyen yillarda cok sevdigin dersler olacak. Sevmediklerin de.
Notlari calisirken, onden hizla oku. Tekrarliycan yerlerin altini ciz. Okuldan gelince yap bunu.1 saatini almaz.sinava vizelere birkac hafta kala kutuphanede calis. Orda o havayi kokla.evle farkli oluyor.
Ust donemlerle konus.nasil calismaliyim diye.
Son haftalara dogru notlari hizla okuyup, 2.kez ezberli oku. Ezber yaparken, cizdigin onemli yerler var ya; onlari okuyup, gozunu kapatip aklindan gecireceksin. Gecirmezsen bile takilsan bile devam ediceksin arka sayfaya.sonra zaten tekrar hizli okuyacaksin son gece.
Cok stres yapma.ilk yilin dersleri gercekten sikici bunaltici.sonrasi zevkli. Anatomi zaten şekil, cize cize ogrenirsin.
Fizyo histoyu cok seversin. Guyton ı okudukca keyif alirsin.
Pato da doktor gibi hissedersin.hastaliklari ogrenirsin.klinikler zaten zevkli. Biyokimya farma da hizli oku + ezber taktigini 2 tur yaparsin.onlar agirdir.
Ama bu durum gecer.eger doktor olmak istiyorsan.
Ulkede doktorluk zor, bankacilik da zor, muhendislik de, ogretmenlik de.bu tıbba has bir durum degil.
Egitim kalitesizligi, hukumetlerin ucuza ve az sayida eleman calistirma istegi, herseyi ozellestirip cep doldurma istegi gibi nedenlerle. Geri kalmis ulkede olmanin zorlguunu her branşta cekeceksin. Ilk sene ingilizceye mutlaka egil... hatta baya ingilizce okuyup izleyebiliyor dinleyebiliyor ol.
Evet hekim arkadaslar yazma vs derler ama, herkese baska bolumler guzel gelir. Ilkokul mezunu olup bakan danismani olur, 15bin para + bilimum rusvetle de yasayabilirsin.
Burasi turkiye... ama herseye ragmen bilimin her dalı cok guzel. Bu ulkenin prensipli disiplinli kaliteli bilim insanina ihtiyaci var. Olumsuz dusunen arkadaslarin hepsi suan 2. Bir uni okuyabilirler, sonra da drlugu birakabilirler.ama yapmazlar!
Halkla muhattab olunan baska mesleklere bak.hep ayni sorunlar.
Adam bankadan 100 tl cekmeye gider, banka memuruna hesap ucreti icin kufur eder.bu ulkenin sorunu malesef....
Kullanıcı avatarı

#3720971  gönderen sssahin
 10.11.2016 - 07:41:24
Doktorun ve doktorlugun kıymeti artık pek kalmadı..Bence de bırak hiç düşünme..bir ömür istemediğin işi yapmaktansa gençliğini kaybetmektense stresli aylar yıllar çekmektense git sınav öncesi birkaç gün çalışıp mühendis ol kardeşim. Vallahi değmez doktorluga...
Kullanıcı avatarı

Re:

#3721018  gönderen anatomist2727
 10.11.2016 - 10:54:26
tıp 6 + 5 yıl 11 alacağın rakam pastadan payına ne düşerse.
mühendislik 5 yıl + 3 yıl başlangıç seviyesi, 8 yıl alacağın pastadan ne kadar yemek istersen.
şimdiki aklım olsa, neyse. olan oldu geçen geçti.
Kullanıcı avatarı

#3721051  gönderen dralfaroza
 10.11.2016 - 11:58:49
Doktorluk seven, bu yolda idealist arkadaşların işi. Parası iş garantisi için yazanların birçoğu bizim gibi mutsuzlar kadrosuna dahil oluyor. Gerçi artık iş garantisi konusunun üzerinde durmak lazım çünkü son senelerde izlenen hedeflerle her yere dağa taşa tıp fakültesi açıldı. Ve açılmaya da devam ediyor. Yakın zamanda sağlık Bakanlığı nın yayınladığı raporda 4-5 sene sonra hekim fazlası olacak, sadece hekimlikte değil diş de hemşirelikte ve diğerlerinde de aynı durum söz konusu. Uzman olmakta kolay değil. Çok iyi olmak için çok iyi çalışmak gerekiyor, çok iyi fedakarlık ve en önemlisi kendini çok iyi geliştirmen gerekiyor. Hani derler ya artık ekmek aslanın ağzında diye durum ondan ibaret işte. Tabi ki seviyorsan, beğeniyor isen mesleğini tüm teferruatlar sana vız gelir. Saydığım şeyler mühendislik için de diğer meslekler için de geçerli bu arada. Gönlünden,kalbinden geçeni seç,kimseye bağlı kalma

Re:

#3721052  gönderen sunatinib
 10.11.2016 - 12:02:11
yol yakınken bırak
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re:

#3723565  gönderen yavuzgs
 13.11.2016 - 13:50:26
Bence 2016 yılında derece yapıp tıp yazmak tamamen saçmalıktır.10000-15000 sıralaması olan öğrencilerin yazması mantıklı.Ayrıca tıp için 2-3 sene beklemek de tamamen saçmalıktır.
Kullanıcı avatarı

Re: Okulu Bırakmak Tavsiyeniz Lazım

#3723571  gönderen Dr_sinco
 13.11.2016 - 14:16:39
[quote="Westfaliaa"]Bu sene kazandım üniversiteyi,en iyi 3-4 tıp fakültesinden birindeyim.Sınava girene kadar herahangi net bir hedefim olmadı.Tıp veya mühendislik net birşey söylemiyordum.Sonuçlar açıklanınca açıkcası pek araştırmadan(çevre etkeni mağlum) tıp yazdım.Şuan inanılmaz mutsuzum.Adam akıllı ezberleyemiyorum ilgim olmayınca.Mezun olunca tus kazanamayacağımdan eminim.

İş garantisi var diye kalmak ne kadar mantıklı?

İleriki dönemlerde fikir değişirmi?

ODTÜ mezunu mühendis aç kalırmı?

Tavsiyem bu sdne gez toz ek okulu bu şekilde kafanı dinle ve tıppın kıymetini de anlarsın...çevrende ayy duydunmu filan filanın oğlu tıppı bırakmış desin zoruns gider bu ve tetikler hısrlandırır iyice...sonraki 6 yılda da okulu çok rahat bitirir o hızla zoruna gitmeyle tusu bile kazanırsın...

Bırakma tabi çok zor hayat sartları tıp çok garanti
Kullanıcı avatarı

#3758845  gönderen sistemKurbani
 18.12.2016 - 11:54:34
Senin ne istediğin önemli doktor olmak başka hekim olmak başka statüsü için seçiyorsan hem kendine yazık hem insanlara iyi düşün ama hemende pes etme başkalarının sözlerine kulak asma önce kendini dinle.