Perşembe , Ekim 17 2019
1. 2. ve 3. sinif ogrencilerine ozel...
Bu sene 1.sınıfı ingilizce olarak okudum. Ama o kadar çok zorlandım ki dil konusunda dersleri anlamadım,sınıfı zar zor geçtim. Bütün sene şu sınıfı atlatıp seneye Türkçeye geçerim düşüncesiyle kendimi motive ettim. Ama şimdi gidebileceğimTürkçe fakülte başka şehirde ayriyeten müfredat uyuşmazlığından benden sene tekrarı isteyecek. Sene tekrarı istemeyen bi fakülteye geçiş şansım yok çünkü ailem bu 2 şehirden başka yere gitmeme izin vermiyor. İçinizde muhakkak ingilizce okuyan vardır lütfen bana yardımcı olun. Aslında okulumu seviyorum ayrılmak istemiyorum bi belirsizliğe girmek istemiyorum. Ama zor olan 2.sinif hayatım için mantıklı bir karar vermeliyim. Bu ingilizcenin bi çaresi yok mudur? Hocayı derste anlamak istiyorum. Belki yurtdışına gidebilme imkanı da tanıdı ailem masraflı olsa da. Gönlüm burada kalmaktan yana ama mantığım bu seneki yaşadığım zorlukları sınıfta kalma stresimi gözardı etmeden bir karar vermemi söylüyor. Lütfen yardimci olun. Herkese iyi tatiller, okulu olanlara başarılar.
zamanla hocayı derste anlamaya başlayacaksın ben 3. Sınıfta anlamaya başlamıştım😁 İlk iki yıl ders notları textbooklar bi şekilde konuyu öğreniosun. Bizde hiçbi derse girmeyip dönem sonu ortalaması ilk 10 da olan insanlar da vardı mesela. Şimdi cektigin bu çile ilerde akademik hayatında iyiki ler olarak geri dönecek. Sabretmeni ve devam etmeni öneririm😊 Hiçbi başarı kolay elde edilmiyor
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
aek_aek yazdı:Bu sene 1.sınıfı ingilizce olarak okudum. Ama o kadar çok zorlandım ki dil konusunda dersleri anlamadım,sınıfı zar zor geçtim. Bütün sene şu sınıfı atlatıp seneye Türkçeye geçerim düşüncesiyle kendimi motive ettim. Ama şimdi gidebileceğimTürkçe fakülte başka şehirde ayriyeten müfredat uyuşmazlığından benden sene tekrarı isteyecek. Sene tekrarı istemeyen bi fakülteye geçiş şansım yok çünkü ailem bu 2 şehirden başka yere gitmeme izin vermiyor. İçinizde muhakkak ingilizce okuyan vardır lütfen bana yardımcı olun. Aslında okulumu seviyorum ayrılmak istemiyorum bi belirsizliğe girmek istemiyorum. Ama zor olan 2.sinif hayatım için mantıklı bir karar vermeliyim. Bu ingilizcenin bi çaresi yok mudur? Hocayı derste anlamak istiyorum. Belki yurtdışına gidebilme imkanı da tanıdı ailem masraflı olsa da. Gönlüm burada kalmaktan yana ama mantığım bu seneki yaşadığım zorlukları sınıfta kalma stresimi gözardı etmeden bir karar vermemi söylüyor. Lütfen yardimci olun. Herkese iyi tatiller, okulu olanlara başarılar.
Sakın öyle bi şey yapma !!ben İng tıp mezunuyum,iyi ki de okudum diyorum.
İlk sene olduğu için zorlanman doğal,2 ve 3 de de Türkçe ye göre daha fazla efor sarfetmen gerekecek ama bu değişim için geçerli bi sebep değil.
kliniğe geçince de sorun kalmıyor
Hiç böyle bir şeye gerek yok ikinci sınıfla birlikte her şey normale dönecek hem anlamaya başlayacaksın hem de daha iyi olduğunun farkına varacaksın ingilizce tıp okumanın . Ben de aynı şeyleri düşünmüştüm birinci sınıfta ama hayatta her şeye alışıyo insan. Yaz içerisinde ingilizceni dinleme ve anlama olayını geliştirmek için belki yabancı dizi izleyebilirsin , ingilizce tıp dersi izleyebilirsin . Hatta daha da ileriye gidip ingilizce guyton okuyabilirsin 2. sınıfa hazırlık olsun diye onun da ingilizcene faydası olur . Ama her türlü hakkınızda ne hayırlısıysa o olsun tabii .
Ben de İngilizce tıp mezunuyum. Şimdiye kadar hiç bir kötü yanını görmedim, bilakis çok faydasını gördüm. Biraz sabredersen anlamaya başlayacaksın. Textbook ve makaleler ingilizceden okuyup anlayabilmek büyük şans(illa ingilizce tıp lazım değil bunun için ama ing tıptan mezun hemen herkes bu özelliğe sahip). Biraz daha gayret et. Yurtdışında 2-3 ay dil kursuna gitmek masraflı olur ama cesaretini yerine getirir diye düşünüyorum. Başarılar.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Ben de İngilizce tıp mezunuyum.
Hazırlık sınavını kolay atlamıştım ama dersler öyle değildi.
1. Sınıftayken hocanın ne anlattığını soru soracak kadar bile anlayamadığım bir dönemde çok sorguladım.
Şimdi karşımda konuşan kişi İngilizce mi Türkçe mi konuşuyor fark etmiyor.
Tıp evrensel bir dil. Tıbbi dil tercümede bile medical english özelinde işliyor. Ayrıca her daim literatürü takip ederken herkes İngilizce bilmek zorunda artık. Doktorun İngilizcesi, fakülteden geliyorsa bu bir de şöyle bir fayda sağlıyor. -Artislik gibi olmasın ama :) - Harvardta staja kabul edilmek hayal değil. Biraz paranız varsa, İngilizce tıp size yurtdışının staj doktora ihtisas vs kapılarını ardına kadar açar. Başta zor gelebilir evet ama sonra iyi ki dersiniz :D

Bir de Türkiyede Türkçe tıplar replication ı eşlenim diye anlatmıyor. Replikasyon diye anlatıyor. Fracture Fraktür oluyor. Kırık diyince halk ağzıyla konuşma diyor hocalar. Rahim demiyor Türkçe tıpta da, Uterus diyorlar. Yani tıbbi Türkçe, tıbbi ingilizceden uyarlama.
O yüzden her daim- kıt anlatan İngilizcesi kötü hocalara rağmen -İngilizce tıp candır.

#3792975  gönderen -kisame-
 24.01.2017 - 16:41:10
Derde gel