Cumartesi , Ekim 19 2019
1. 2. ve 3. sinif ogrencilerine ozel...
Kullanıcı avatarı
Merhaba arkadaşlar. Tıp fakültesine başlayalı henüz birkaç ay oldu. Hazır çok ders yüküm yokken ve ileriye yönelik kolaylık olması açısından terminoloji çalışmaya başlamak istiyorum. Beğendiğiniz, kullanışlı bulduğunuz terminoloji kitabı önerilerinizi bekliyorum.(Türkçe veya İngilizce olabilir.) Teşekkürler.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Simurg yazdı:Dr. recep mesutun kitabını öneririm
Teşekkürler :) . Bu kitapla ilgili bir sorum olacak eğer vakit ayırabilirseniz. Kitabın sistemi kelimeleri açıklarken nasıl? Yani iki örnek olsa:

1)"hipokalsemi: kanda kalsiyum eksikliği" olarak eklerine ayırmadan direkt sözlük gibi olan mı?

2) "hipo: eksiklik
kals- : kalsiyum
emi : kanda, kanla ilgili "
şeklinde eklerin de anlamlarının verilmesiyle bizim daha çok çıkarım yapabilmemizi sağlayacak tarzda olan mı?

Şimdiden sağolun.
Kullanıcı avatarı
tibbiyelizey yazdı:
Simurg yazdı:Dr. recep mesutun kitabını öneririm
Teşekkürler :) . Bu kitapla ilgili bir sorum olacak eğer vakit ayırabilirseniz. Kitabın sistemi kelimeleri açıklarken nasıl? Yani iki örnek olsa:

1)"hipokalsemi: kanda kalsiyum eksikliği" olarak eklerine ayırmadan direkt sözlük gibi olan mı?

2) "hipo: eksiklik
kals- : kalsiyum
emi : kanda, kanla ilgili "
şeklinde eklerin de anlamlarının verilmesiyle bizim daha çok çıkarım yapabilmemizi sağlayacak tarzda olan mı?

Şimdiden sağolun.
Güzel fikir böyle bir kitap görmedim ama olmalı ☺
Kullanıcı avatarı
cococugiller yazdı:kardeş, terminoloji öğrencem diye kasma. zaten zamanla, hatta iki ay içinde, hele anatomi başladığında çoğu şeye aşinalığın oluyor. tıbbi biyoloji bile o kadar çok öğretiyor ki başta, gerek yok yani uğraşma, değmez :wink:
Fikir için teşekkür ederim ama benimki biraz da merak aslında zorlama değil yani merak ediyorum öğrenmek istiyorum :)
tibbiyelizey yazdı:
cococugiller yazdı:kardeş, terminoloji öğrencem diye kasma. zaten zamanla, hatta iki ay içinde, hele anatomi başladığında çoğu şeye aşinalığın oluyor. tıbbi biyoloji bile o kadar çok öğretiyor ki başta, gerek yok yani uğraşma, değmez :wink:
Fikir için teşekkür ederim ama benimki biraz da merak aslında zorlama değil yani merak ediyorum öğrenmek istiyorum :)
Ben küçük bir sözlük kullanmıştım, işime yaramıştı. Hatta geçen gün elime geçti, istersen hediye edeyim.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Utku kocatürk vardı heralde yanlış yazmış olabilirim baya kapsamlı hem latince hem eski yunanca hem de ingilizce tıbbi terimleri kapsıyor. Ama eskide kaldı bunlar. Artık akıllıtelefon var elinin altında söylediğin şekilde internetten arama yapabilirsin her bir ekin anlamını telefondam çok daha pratik şekilde öğrenebilirsin. Hele ingilizcen varsa birazcık wikipedia tam da senin istediğin şekilde açıklıyor. Bu konuda bukadar uğraşmaya gerek yok istemesen de öğreneceksin zaten zamanla. Ama benim önerim wikipedia :) tabi ingilizcesinden.
Kullanıcı avatarı
scent yazdı:Utku kocatürk vardı heralde yanlış yazmış olabilirim baya kapsamlı hem latince hem eski yunanca hem de ingilizce tıbbi terimleri kapsıyor. Ama eskide kaldı bunlar. Artık akıllıtelefon var elinin altında söylediğin şekilde internetten arama yapabilirsin her bir ekin anlamını telefondam çok daha pratik şekilde öğrenebilirsin. Hele ingilizcen varsa birazcık wikipedia tam da senin istediğin şekilde açıklıyor. Bu konuda bukadar uğraşmaya gerek yok istemesen de öğreneceksin zaten zamanla. Ama benim önerim wikipedia :) tabi ingilizcesinden.
Pekala, teşekkürler :)