Cuma , Kasım 22 2019
1. 2. ve 3. sinif ogrencilerine ozel...

Re:

#3377069  gönderen beetle_juice
 23.11.2015 - 02:52:16
Iyi bi universitenin mimarligini birakip tipa gectim, acabalarim var.. ozellikle tus doneminde soru isaretleri epey artiyor

#3377204  gönderen idiopatikdr
 23.11.2015 - 08:22:59
Benim tercihlerimde tıptan başka hiçbir yer yoktu,diş hekimliği bile yazmamıştım.Tıp olmasa sonuna kadar defalarca sınava girecektim.O kadar çok isteyip severek fakülteye girdim ki zorluklar elbette oldu ama hep kazanma sürecimdeki günleri hatırlayıp teselli oldum.Yeni mezun bir doktorum ve sana şunu söyleyeyim böyle bir fakülteyi kazandığın için bence çok fazla şükretmelisin,ben hep şükretmeye çalışıyorum ve şükredeceğim.Bir insanın şifasına vesile olabilmek bence hiçbir şeyle kıyaslanmaz.Sınavlar zor,Tus,nöbetler hepsine kabul ama mühendislikte de kimse kimseye yatarak iş,para vermez.Tabi ki kafanda soru işaretleri varsa tekrar düşün ama ben yine olsa yine tıp seçerim.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re:

#3410482  gönderen Sichern
 24.12.2015 - 12:41:12
mguzelis yazdı:bir mühendisin abisi ve bir intornün babası olarak konuşuyorum. Eğer türkiyenin ilk üç mühendislik fakültesine gireceksen hiç durma hemen gir. tıbbı hemen bırak. Kardeşim uludağ mühendislik mezunu İngilizcesi var. 5000 tl alıyor. Arkadaşım bosch müdürü 10 bin . Ama dediğim gibi. 3 fakülteden birini kazanacaksan. Boğaziçi , odtü, itü. Şu anda tsm hekimleri de en kralı 5000 tl alıyor. Ama sıradan Anadolu üniv. mühendislik mezunu olursan. 1500 tl ye devam edersin. ilk 3 fakülteyi kazanırsan git derim. yoksa işin zor. 25-30 yıllık hekimler 5 bin - 7 bin arası bocalar durur. bizim gibi. devlette kimse sana al kardeş 20 bin tl demez. ha bu arada kardeşim. çin ,abd, almanya, Belçika, fransa, Norveç, isveç ,İsviçre gezdide gezdi. şirket yolluyor. dediğim gibi. bu 3 fakülte ise tıbbı bırak. değilse bırakma. neden.
aynı şeyi kızıma da söyledim. 6 yıl oldu eee artık 4 veya 5 sınıfta doktor nosyonu oluşuyor. üzerine siniyor. kolay kolay bırakazsın. geçen yıllara ve ailenin emeğine acırsın. yapamazsın. ya bu yıl bırak ya da asla.
Ne zaman dusunsem cevre tepkisini dusunup erteliyorum.Butun akrabalar tanıdıklar aklıma geliyor.Ne yapacagım bilmiyorum.
Kullanıcı avatarı

Re:

#3410494  gönderen JimmyF_Mcnulty
 24.12.2015 - 12:46:17
Tip varken mühendislik vatana ihanettir.
Kullanıcı avatarı

Re:

#3410499  gönderen mhurkan
 24.12.2015 - 12:49:14
Sichern yazdı:
partemol yazdı:Dönem 2 de okulu bırakmayı düşünen , dönem 4 ye ameliyathane ya da yoğun bakıma giremeyip çok zor günler geçiren biri olarak söylüyorum . Bu düşünceler o kadar değişiyor ki ... 1.sınıfta temel istiyorsun diye mezun olunca da temel istiyor olacsksın diye bir şey yok .hatta çok azdır birinci sınıftaki hedefiyle şuan yaptığı iş aynı olan .eğer seviyorsam kafanı kurcalama.ben pişman değilim tüm her şeye rağmen zorluğuna rağmen iyi ki diyenlerdenim.iyi ki bırakmamışım.hem senin yaşadığın ülke hangisini sevsem de onu yapsam , yeteneklerim neler tarzı düşüncelerini kaldıracak bir ülke değil . Elinde fırsat varken yürü yolunda bence .başarılar.

Hocam ama ben hasta sevmiyorum ki.Elimde fırsat var ama ituden falan kimle konussam memnun ben anlamadım bu isi
Dostum bir doktor olarak söylüyorum, kim hasta sever ki? :wink:
Kullanıcı avatarı

Re:

#3410502  gönderen mhurkan
 24.12.2015 - 12:51:15
JimmyF_Mcnulty yazdı:Tip varken mühendislik vatana ihanettir.
Tatile bir adım yakınsın... Sadece bir adım. :twisted:
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#3410508  gönderen JimmyF_Mcnulty
 24.12.2015 - 12:55:52
mhurkan yazdı:
Tatile çıkmak istemiyorum.
Kullanıcı avatarı

Re:

#3410509  gönderen sweetpearl
 24.12.2015 - 12:56:56
JimmyF_Mcnulty yazdı:
mhurkan yazdı:
Bu beleş bi tatil :D !
Kullanıcı avatarı

Re:

#3410510  gönderen mhurkan
 24.12.2015 - 12:58:34
Sana bazı önerilerde bulunayım, tecrübeli bir abin olarak;

1-Klinik, tıp ile ilgili fikirlerin her sene değişecektir. Daha farklı evrilecek. Bazı branşlara aşık olacaksın bazılarında da nefret edeceksin. O nedenle kendini temel bilim olarak koşullaman için çok çok erken.

2-Mühendislik ve tıp kıyaslaması çok gereksiz bölümler. İkiside çok farklı nosyonlara sahip şahsına münasır meslekler. Ben hiç bir zaman bu şekilde kıyaslama yapmam. Bir şeyi ya seviyorsundur ya da sevmiyorsundur. Ancak sevgi ve nefretin zamanla değişebilir. Mühendisliği çok sevim küfür ederek okuma ihtimalin de var. Oraları da basit sanma.

3-İşin parasal boyutu o kadar değişken ki. Benim mühendis arkadaşlarım var asgari ücretten hallice maaş alan mühendis arkadaşlarım var yatları ile tatile çıktığım. Aynı şey doktorlar için de geçerli. Ancak şunu söyleyeyim şuanda iş garantisi olması haricinde doktorluğun hiç bir albenisi yok. (Muhtemelen sen mezun olduğun dönemde iş garantisi de olmayacaktır)

4-Hasta sevmiyorum diyorsun. Hastaları bn de sevmiyorum ama onlara yardım etmeyi seviyorum. Temel bilimleri seviyorum diyorsun. Ancak temel bilim var temel bilim var. Biyokimya, mikrobiyoloji, patolojiyi de temel bilim olarak görüyorsan fikrini değiştirmeni öneririm. Hepsi birer klinik branştır.

5-Diğer bilim dalları, anatomi, embriyo, fizyoloji ... İşin bilim tarafını diyorsan Türkiyede bilim yok! İşin maddi tarafını düşünüyorsan ortalama maaş alan bir mühendis kadar kazanırsın.
Kullanıcı avatarı

Re:

#3410513  gönderen JimmyF_Mcnulty
 24.12.2015 - 13:04:11
sweetpearl yazdı:
JimmyF_Mcnulty yazdı:
mhurkan yazdı: Tatile bir adım yakınsın... Sadece bir adım. :twisted:
Vazgeçtim istiyorum, kimsenin göz zevkini bozmak istemem. Go der beni tatile.
Kullanıcı avatarı

Re:

#3410517  gönderen sweetpearl
 24.12.2015 - 13:05:54
JimmyF_Mcnulty yazdı:
sweetpearl yazdı:
JimmyF_Mcnulty yazdı: Tatile çıkmak istemiyorum.
Vazgeçtim istiyorum, kimsenin göz zevkini bozmak istemem. Go der beni tatile.
Admin duy bunu :D
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#3410519  gönderen JimmyF_Mcnulty
 24.12.2015 - 13:07:02
Millet kendisi vatanından kaçar vatana ihanettir der ına birsey demez, biz deyince auuuv
Kullanıcı avatarı

Re:

#3410523  gönderen sweetpearl
 24.12.2015 - 13:09:08
Çok hassas biriymişsin bi ağlamadığın kaldı.
Kullanıcı avatarı

Re:

#3410525  gönderen JimmyF_Mcnulty
 24.12.2015 - 13:10:14
Göz zevkini bozuyormusum moderatörün. É tabii vatan en büyük ihanet budur.