Pazar , Ağustos 25 2019
1. 2. ve 3. sinif ogrencilerine ozel...

Bazı sorularım var yardımcı olur musunuz?

#3368390  gönderen Sichern
 14.11.2015 - 16:45:07
Ben 1. Dönem bir tıp ögrencisiyim istanbulda okuyorum.Doktorlara ve doktor yakını olanlara bir sorum var yardımlarınızı bekliyorum sizin 10 dknız benim ömrüme bedel lütfen yazmaktan kacınmayın.

Şimdi benim asıvl durumum su ben hem mühendisligi hemds tıbbı seviyorum.Tıp okursam temel bilimler alanında uzmanlasmak istiyorum.Ama gördugum kadarıyla temel bilimlere ne doktor parası ne de doktor prestiji var diyorlar.Bende düsünüyorum neden devam edeyim diye seviyorum diye mi?Tamam seviyorum ama sevdigim baska alternatifde var ve onda 6 sene+tus+uzmanlık zahmetine girmiyorum ama mühendislikte de is garantisi ve belli yaalardan sonra degersizlesme oluyor o nedenle bundan tek cıkıs yolum ikisindede gelecegim noktaya bakacagım ona göre karar verecegim.

1)Temel bilimlerde uzmanlasmıs birinin gunü nasıl geciyor?Mesai saatleri kac ve ne kadar tatili var?
2)Hayatınızdan memnun musunuz?Mühendis arkadaslarınıza imrendiginiz oldu mu?
3)Ne kadar maaş alıyorsunuz?
4)Temel bilimlerde uzmanlasmayı tavsiye eder misiniz?

Ben hasta isteniyorum ve dedigim gibi zaten hedefimde temel bilimler.Klinikte olsam hen cok daha yogun hemde fazla para alacagım biliyorum ama gerek yok.Tavsiyeleriniz nelerdir?Dedigim gibi sizin 10 dk nız benim ömrümü belirlememde yardımcı olcak.
En son Sichern tarafından 17.11.2015 - 18:57:13 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

#3368392  gönderen Sichern
 14.11.2015 - 17:02:27
Uplayalım bakalım
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re:

#3368414  gönderen partemol
 14.11.2015 - 17:55:19
Dönem 2 de okulu bırakmayı düşünen , dönem 4 ye ameliyathane ya da yoğun bakıma giremeyip çok zor günler geçiren biri olarak söylüyorum . Bu düşünceler o kadar değişiyor ki ... 1.sınıfta temel istiyorsun diye mezun olunca da temel istiyor olacsksın diye bir şey yok .hatta çok azdır birinci sınıftaki hedefiyle şuan yaptığı iş aynı olan .eğer seviyorsam kafanı kurcalama.ben pişman değilim tüm her şeye rağmen zorluğuna rağmen iyi ki diyenlerdenim.iyi ki bırakmamışım.hem senin yaşadığın ülke hangisini sevsem de onu yapsam , yeteneklerim neler tarzı düşüncelerini kaldıracak bir ülke değil . Elinde fırsat varken yürü yolunda bence .başarılar.

Re:

#3368434  gönderen Sichern
 14.11.2015 - 18:52:34
partemol yazdı:Dönem 2 de okulu bırakmayı düşünen , dönem 4 ye ameliyathane ya da yoğun bakıma giremeyip çok zor günler geçiren biri olarak söylüyorum . Bu düşünceler o kadar değişiyor ki ... 1.sınıfta temel istiyorsun diye mezun olunca da temel istiyor olacsksın diye bir şey yok .hatta çok azdır birinci sınıftaki hedefiyle şuan yaptığı iş aynı olan .eğer seviyorsam kafanı kurcalama.ben pişman değilim tüm her şeye rağmen zorluğuna rağmen iyi ki diyenlerdenim.iyi ki bırakmamışım.hem senin yaşadığın ülke hangisini sevsem de onu yapsam , yeteneklerim neler tarzı düşüncelerini kaldıracak bir ülke değil . Elinde fırsat varken yürü yolunda bence .başarılar.

Hocam ama ben hasta sevmiyorum ki.Elimde fırsat var ama ituden falan kimle konussam memnun ben anlamadım bu isi

Re:

#3368436  gönderen partemol
 14.11.2015 - 19:03:56
fikrin değişebilir ben de sevmiyordum kalbim çarpıyordu görünce :) ama şimdi temel bilim yazmayı hiç düşünmüyorum mesela .iyi düşün bakalım yolun açık olsun :)

Re:

#3368440  gönderen ancestor
 14.11.2015 - 19:11:44
özellikle tus stresini yaşadıktan sonra mühendislikte okuyan arkadaşlarıma özendiğim çok oldu çünkü şu an tam anlayamayabilirsin ama gerçekten üniversite sınavından çok daha zor bir sınavdır tus ve kişiyi ciddi şekilde yıpratır. Malesef günümüz koşullarında uzmanlık eğitimi bir tercihten ziyade zorunluluk halini almıştır
Sen son sınıfa gelip tus stresiyle boğuşurken hala hafta sonları dersaneye giderken, nöbetlerden boşluk bulup ders çalışayım diye çabalarken İYİ BİR YERDE mühendislik okuyan arkadaşların okullarını bitirmiş ve ülkemiz şartlarında iyi sayılabilecek maaşlarla hayata atılmış olurlar. Bunu gördükçe daha fazla sorgulamaya başlarsın acaba doğru yerde miyim diye.
Tüm bu zorlukları atlattıktan sonra 6+4(5) yıl emek verip almayı hakettiğin diplomana devlet el koyar ve seni diplomanı alman için adını daha önce duymadığın yerlere gitmek zorunda bırakır. mecburide bir daha sorgularsın acaba doğru mesleği şeçtim mi diye
Ben şimdiki aklım olsa mühendisliği seçerdim ama bu tabi ki benim tercihim. Yazıyı yeni mezun bir hekim gözüyle yazdım. Muhakkak mühendisliğin de zor yanları, dezavantajları vardır. O tarafın da görüşlerini alıp bundan sonraki hayatın için en doğru kararı vermek sana kalmış :)

Re:

#3368486  gönderen Sichern
 14.11.2015 - 21:02:05
ancestor yazdı:özellikle tus stresini yaşadıktan sonra mühendislikte okuyan arkadaşlarıma özendiğim çok oldu çünkü şu an tam anlayamayabilirsin ama gerçekten üniversite sınavından çok daha zor bir sınavdır tus ve kişiyi ciddi şekilde yıpratır. Malesef günümüz koşullarında uzmanlık eğitimi bir tercihten ziyade zorunluluk halini almıştır
Sen son sınıfa gelip tus stresiyle boğuşurken hala hafta sonları dersaneye giderken, nöbetlerden boşluk bulup ders çalışayım diye çabalarken İYİ BİR YERDE mühendislik okuyan arkadaşların okullarını bitirmiş ve ülkemiz şartlarında iyi sayılabilecek maaşlarla hayata atılmış olurlar. Bunu gördükçe daha fazla sorgulamaya başlarsın acaba doğru yerde miyim diye.
Tüm bu zorlukları atlattıktan sonra 6+4(5) yıl emek verip almayı hakettiğin diplomana devlet el koyar ve seni diplomanı alman için adını daha önce duymadığın yerlere gitmek zorunda bırakır. mecburide bir daha sorgularsın acaba doğru mesleği şeçtim mi diye
Ben şimdiki aklım olsa mühendisliği seçerdim ama bu tabi ki benim tercihim. Yazıyı yeni mezun bir hekim gözüyle yazdım. Muhakkak mühendisliğin de zor yanları, dezavantajları vardır. O tarafın da görüşlerini alıp bundan sonraki hayatın için en doğru kararı vermek sana kalmış :)
Hocam mühendislerle konustum adamlar vayet memnun tabi bunu itululer icin diyorum.Is garanti diyorlar yaa ilerleyince degerin tecrubeden dolayı cok yukseliyor diyorlar maaslar gayet yeterli oyke disardan yerildigi gibi bir meslek degil.Bana göre tıpta dısardan abartıldıgı kadar degil.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#3368487  gönderen fenazepam
 14.11.2015 - 21:11:05
tıp pişmanlıktır. türkiye'de maddi manevi karşiliğini alamazsın. yıllardır neden mühendis olup yurtdışına kapaği atmadım diye yanarsın (çoğu meslektaşımız gibi). ayrıca emin ol ortalama bir doktor olmak için verdiğin emekle çok rahat ortalama üstü bir mühendis olur hayatını yaşarsın. şuan imkan olsa ve öss tercih zamanına gitsem btün tıpları hiç düşünmeden siler. odtü- boğaziçi doldururdum
Kullanıcı avatarı

#3368533  gönderen sssahin
 14.11.2015 - 22:44:46
Kesinlikle muhendislik...
Kullanıcı avatarı

Re:

#3368542  gönderen tintin
 14.11.2015 - 22:53:53
Muhendislikten terk biri olarak her seye ragmen doktor oldugum icin sukurler olsun

Re:

#3368586  gönderen tusuyerimkiben
 14.11.2015 - 23:35:08
sabahtan beri düşünüyorum bu sorunun cvp'ını..
2000li yılların başından beri sürecin içerisindeyim, fizik aşığıydım, ama insanları da severdim tercih yaptğım o zamanlar... tıptan yana oldu yönelim.. hemen her meslekten ark.larım var maddi olarak benden fazla kazanan duymadım henüz, fakat onlar dünyayı dolaşıyor iş vs gezileriyle ben çömez asistanım kazandığım parayı harcayamıyorum (ayda 300 saatten fazla mesai )!
hala sorarım kendime başa dönsem bu yola girer miyim die zaman zaman???
sonra hayati bir müdahale ardından aldığım hazzı düşünüyorum da.. hiçbir başarı bu duyguyla kıyaslanamaz...
bölüm tercihiyle ilişkili karar konusunda ise, şayet yol alacaksanız daha çoookk fikir değiştireceksiniz emin olun :)
herhangi bir yolda başarılar .. umarım tercihleriniz pişmanlıkla sonuçlanmaz...

#3368818  gönderen neron37
 15.11.2015 - 03:19:26
konuyu açan arkadaşla aynı kaygıları paylaşıyorum ben de 1.sınfırım abilermiz ablalarımız olarak siz değerli insanlanrın yorumlarını cidden çok ihtiyacımız var çünkü bir dönemeçteyiz ve ne yapacağımızı bilmiyorum tıbbı maddi kaygılarla yazdığımı söylemeliyim.Sizce bırakıp itü pc ye geçiyim mi yoksa devam mı edeyim ben günde oturup 10 saat not ezberlemek istemiyorum zekamı ve mantığımı kullanmak istiyorum gidip pratisyen olup türkiyenin ücra bir köşesinde aylık 3000 alacaksam koşarak uzaklaşırım tıbtan insanlarla uğraşmayı sevdiğimi söyleyemem kendimi hiçbir zaman dr olarak göremedim çünkü öyle değilim lütfen yardımcı olun
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re:

#3369060  gönderen Sichern
 15.11.2015 - 12:00:32
Hayırlısı...

Re:

#3369990  gönderen Sichern
 16.11.2015 - 15:36:01
Up

Re:

#3376663  gönderen mguzelis
 22.11.2015 - 19:34:14
bir mühendisin abisi ve bir intornün babası olarak konuşuyorum. Eğer türkiyenin ilk üç mühendislik fakültesine gireceksen hiç durma hemen gir. tıbbı hemen bırak. Kardeşim uludağ mühendislik mezunu İngilizcesi var. 5000 tl alıyor. Arkadaşım bosch müdürü 10 bin . Ama dediğim gibi. 3 fakülteden birini kazanacaksan. Boğaziçi , odtü, itü. Şu anda tsm hekimleri de en kralı 5000 tl alıyor. Ama sıradan Anadolu üniv. mühendislik mezunu olursan. 1500 tl ye devam edersin. ilk 3 fakülteyi kazanırsan git derim. yoksa işin zor. 25-30 yıllık hekimler 5 bin - 7 bin arası bocalar durur. bizim gibi. devlette kimse sana al kardeş 20 bin tl demez. ha bu arada kardeşim. çin ,abd, almanya, Belçika, fransa, Norveç, isveç ,İsviçre gezdide gezdi. şirket yolluyor. dediğim gibi. bu 3 fakülte ise tıbbı bırak. değilse bırakma. neden.
aynı şeyi kızıma da söyledim. 6 yıl oldu eee artık 4 veya 5 sınıfta doktor nosyonu oluşuyor. üzerine siniyor. kolay kolay bırakazsın. geçen yıllara ve ailenin emeğine acırsın. yapamazsın. ya bu yıl bırak ya da asla.