Salı , Ekim 22 2019
1. 2. ve 3. sinif ogrencilerine ozel...

#3361439  gönderen Sichern
 08.11.2015 - 02:41:24
semyigit yazdı:dostum senin sorunun tıpla değil anladıgım kadarıyla çalışmakla bende aynı dertten muzdarıbım muhtamelen muhendisiğe de gitsen aynı sorun olacak biraz zorla bi sisteme oturunca biraz yoluna giriyor :) :) :) :)

Aynen öyle hocam derdim calısmakla.Ama bu yönteme alısabilir miyim bilmiyorum.Oturup ezber yapıyorsun olay bu ama mühendislikte mantık var en azından.

Zaten daha senenin basındayım.Istanbuldayım 1 sene alıstım alıstım yoksa bırakırım.
En son Sichern tarafından 17.11.2015 - 19:00:28 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Re: Tıp 1. Dönemim bir bakar mısınız?

#3361447  gönderen Sichern
 08.11.2015 - 02:44:54
urolog13 yazdı:
Sichern yazdı:
urolog13 yazdı:lisedeki çalışma tarzıyla karışıyor en başta herkeste. diğer bilimlerde işin A-B'sini bildiğin için mantık yürütebilmen normal. Ama tıp daha önce görmediğin bir bilim dalı, dolayısıyla işin A-B'sini bilmiyorsun. Şu an ezberlediklerin de tam olarak onlar. İleriki sınıflarda ööğreneceklerine temel oluşturacak bunlar. Şu an vazgeçmek "okumayı sökerken okulu bırakmak" gibi birşey olur diye düşünüyorum. Eğer mesleği istiyorsan, vazgeçme.
Daha bir senem var hocam.Ama dediginiz bayagı dogru.Peki bu asamada ben nasıl calısabilirim?Ayrıca sunu dicem ileri icin temel olusturuyor dogru ama ilerki sınıflarda cok daha fazla calısıyorsun.Ben bu calısmaya bile cok gözüyle bakarken ne yapmamı önerirsiniz?

benim de aklıma öyle şeyler gelince, "ileriyi düşünüp daha da çoğalacak diye korkmak"tan korkardım, benim hedefim net bir şekilde hekim olmaktı, o yüzden tereddüte çok meyil vermedim. kısa vadede sınavları geçmeye sınıfta kalmamaya çalıştım. nitekim orta halli notlarla ama diğer mesleklerin fakültelerine göre daha çok çalışarak bitirdim okulu. mecburideyim, çoğu arkadaşım kötü yerlerdeydi mecburide, benim bulunduğum yer "eh işte" dedirten bir yer.

mesleği kendi içinde sorguladığında "tamam ya, ben hekim olacağım" diyebiliyorsan -ki mesleğimizin şartları çoğu yerde zorludur,düşündürür- dayan derim. Ama kısa vadede sınıfta kalmayacak şekilde mühendislik vb meslekleri değerlendirmeyi kafanda bitirsen iyi edersin.

nasıl çalışacağını da fakültendeki üst sınıflarla konuşmaya çalış. önceki yılların çıkmış soruları*, özet notlar, hocaların ders notları... öğrencilikte çok textbook çalışan görmedim açıkçası(patoloji hariç, robbins iyidir, ben bile çalıştım, ama senin için o zamana çok var).

*hocalar aynı, konular aynı, belli oranlarda benzer sorular çıkabilir. çıkmasa da nerenin önemli olduğunu anlayabilirsin bir nebze.

Aynen hocam su an 1 seneyi gecirmeye bakacam alısırsam tıpa devam ederim.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#3361783  gönderen semyigit
 08.11.2015 - 17:12:15
Sichern yazdı:
semyigit yazdı:dostum senin sorunun tıpla değil anladıgım kadarıyla çalışmakla bende aynı dertten muzdarıbım muhtamelen muhendisiğe de gitsen aynı sorun olacak biraz zorla bi sisteme oturunca biraz yoluna giriyor :) :) :) :)

Aynen öyle hocam derdim calısmakla.Ama bu yönteme alısabilir miyim bilmiyorum.Oturup ezber yapıyorsun olay bu ama mühendislikte mantık var en azından.

Zaten daha senenin basındayım.1 sene alıstım alıstım yoksa bırakırım.

yav bununda bi mantıgı vardır mutlaka biraz zaman lazım bide tüm terimler latince ingilizce olunca o zorluyor alışırız herhalde zamanla
Kullanıcı avatarı

#3361875  gönderen firatli
 08.11.2015 - 19:00:37
Hiiiccc heyecan yapma. Eger yurt disi imkanin yoksa 10 sene de olsa otur tipi bitir. İnsanlari yoran ve stresini arttiran en buyuk etken gecim derdi ve gelecek kaygisidir. Turkiye sartlarinda hekimlik su an icin bunlari rahatlikla karsiliyor.. iyi bir ucretle garanti bir meslegin oluyor.. muhendislik ki itü gibi unilerde yine sinav zamanlari sikinti cekeceksin.. tipda da sinav zamanlari calissan gecmek icin yeterli olacaktir. Sadece onceki yillardaki cikmis sorulari bile cozsen gecersin hic merak etme. İlk uc seneyi atlat sonra zaten stajlar da isler yavastan oturuyor mantigina..son 1 bucuk sene de tusa yogunluk verip biyokimya kazandiginda cok rahat ve guzel bir hayat seni beliyor olacaktir.. yapman gereken sadece sinav zamanlari calisip gecmek. Unutcam isime yaramayak diye de sikinti cekme. Unut gitsin salla.. zamani gelince tusda calisacaksin zaten.. bence devam...

#3361954  gönderen Sichern
 08.11.2015 - 19:59:55
firatli yazdı:Hiiiccc heyecan yapma. Eger yurt disi imkanin yoksa 10 sene de olsa otur tipi bitir. İnsanlari yoran ve stresini arttiran en buyuk etken gecim derdi ve gelecek kaygisidir. Turkiye sartlarinda hekimlik su an icin bunlari rahatlikla karsiliyor.. iyi bir ucretle garanti bir meslegin oluyor.. muhendislik ki itü gibi unilerde yine sinav zamanlari sikinti cekeceksin.. tipda da sinav zamanlari calissan gecmek icin yeterli olacaktir. Sadece onceki yillardaki cikmis sorulari bile cozsen gecersin hic merak etme. İlk uc seneyi atlat sonra zaten stajlar da isler yavastan oturuyor mantigina..son 1 bucuk sene de tusa yogunluk verip biyokimya kazandiginda cok rahat ve guzel bir hayat seni beliyor olacaktir.. yapman gereken sadece sinav zamanlari calisip gecmek. Unutcam isime yaramayak diye de sikinti cekme. Unut gitsin salla.. zamani gelince tusda calisacaksin zaten.. bence devam...

Hocam haklısınız ilk sınıflarda bu taktik isliyor ama son sınıflarda 4 5 6 da cok cok yogun oluyorsun.Hele tusa calısırken günde 10 saat çalısmak nedir hocam ya.Yas olmus 25 oturup hala soru cözuyorsun iste bu bana sıkıntı geliyor zaten.Çıkmıs sorulardan bir sey anlasam cozecem ama soruyu bile anlamıyorsun.Dogrudur mühendislikte de sınav zamanları kasacam ama onlar dısında rahatsın en azından.Burada rahatlık derken yatma degil kendini gelistircek vaktin olur anlamında.Ama tıpta 4 5 6 da kopuyorlar resmen hayattan.Bana zor gelen bu sadece meslege atılsam sikayet etmem.

Neyse artık bu sene Istanbul tıptayım zaten alısmaya calısacam baktım olmuyor gecis yaparım.
En son Sichern tarafından 17.11.2015 - 19:01:39 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

#3361970  gönderen Sichern
 08.11.2015 - 20:11:16
semyigit yazdı:
Sichern yazdı:

yav bununda bi mantıgı vardır mutlaka biraz zaman lazım bide tüm terimler latince ingilizce olunca o zorluyor alışırız herhalde zamanla
Hocam alısacaksın ama bir seviyeye gelene kadar ömrun gitmis olacak zaten benim derdimde bu.Ben meslegi kotulemiyorum.Su an ezberle unut taktigiyle gideriz tamam da 4. 5. 6. Sınıflarda cidden yogunlar.Benim sıkıntım bu.1 sene alıstım alıstım alısamadım bırakırım.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#3361996  gönderen semyigit
 08.11.2015 - 20:48:09
Sichern yazdı:
semyigit yazdı:
Sichern yazdı:

Hocam alısacaksın ama bir seviyeye gelene kadar ömrun gitmis olacak zaten benim derdimde bu.Ben meslegi kotulemiyorum.Su an ezberle unut taktigiyle gideriz tamam da 4. 5. 6. Sınıflarda cidden yogunlar.Benim sıkıntım bu.1 sene alıstım alıstım alısamadım bırakırım.
omur her turlu gidiyor zaten :) hayatını tadını çıkarmak istiyosan mandıra fılozofunu ilze ordakı adamın ama siistemin kolesiyiz sonuçta ole yada bole gidiyor en guzel yıllar bı bakmıssın faan filan işte
Kullanıcı avatarı

#3362139  gönderen firatli
 08.11.2015 - 23:31:21
Sichern yazdı:
firatli yazdı:Hiiiccc heyecan yapma. Eger yurt disi imkanin yoksa 10 sene de olsa otur tipi bitir. İnsanlari yoran ve stresini arttiran en buyuk etken gecim derdi ve gelecek kaygisidir. Turkiye sartlarinda hekimlik su an icin bunlari rahatlikla karsiliyor.. iyi bir ucretle garanti bir meslegin oluyor.. muhendislik ki itü gibi unilerde yine sinav zamanlari sikinti cekeceksin.. tipda da sinav zamanlari calissan gecmek icin yeterli olacaktir. Sadece onceki yillardaki cikmis sorulari bile cozsen gecersin hic merak etme. İlk uc seneyi atlat sonra zaten stajlar da isler yavastan oturuyor mantigina..son 1 bucuk sene de tusa yogunluk verip biyokimya kazandiginda cok rahat ve guzel bir hayat seni beliyor olacaktir.. yapman gereken sadece sinav zamanlari calisip gecmek. Unutcam isime yaramayak diye de sikinti cekme. Unut gitsin salla.. zamani gelince tusda calisacaksin zaten.. bence devam...

Hocam haklısınız ilk sınıflarda bu taktik isliyor ama son sınıflarda 4 5 6 da cok cok yogun oluyorsun.Hele tusa calısırken günde 10 saat çalısmak nedir hocam ya.Yas olmus 25 oturup hala soru cözuyorsun iste bu bana sıkıntı geliyor zaten.Çıkmıs sorulardan bir sey anlasam cozecem ama soruyu bile anlamıyorsun.Dogrudur mühendislikte de sınav zamanları kasacam ama onlar dısında rahatsın en azından.Burada rahatlık derken yatma degil kendini gelistircek vaktin olur anlamında.Ama tıpta 4 5 6 da kopuyorlar resmen hayattan.Bana zor gelen bu sadece meslege atılsam sikayet etmem.

Neyse artık bu sene tıptayım zaten alısmaya calısacam baktım olmuyor gecis yaparım.
Sen hala heycan yapion.. bak simdi. 4 5 6 dusundugun kadar zor degil hatta 5 ve 6 cok cok rahat.. tus icin de gunde 10 saat son 2 3 aylik is. Onun oncesinde o kadar calisilmiyor. Basta dedigim gibi. Sakin ol yeter..
Kullanıcı avatarı

#3363584  gönderen drriza
 10.11.2015 - 12:30:33
Sichern yazdı:
drriza yazdı:Ilk 1-2 sene sadece sende degil cogu ogrencide bu fikirler oluşur. Evet oturup çalışacaksın ezberleyeceksin ezberlediklerin aklinda kalirsa ilerde isine yarayacagini anliyacaksin. Hayat sadece ders calismaktan inaret degil sosyal olarak birseylere zaman ayirabilor hobilerinle azda olsa o ders stresinden kurtulabilirsin. Disini biraz daha sikmani tavsiye ederim. Ama ben kesin muhendis olmam lazim diyorsan seni kimse zorla tutmaz ;)

Hocam 1 2 sene sonra olan sey alısmak yine hayatın ezberle gececek yine sürekli dersle ugrasıp o seneleri bunlara vereceksin ama artık alısacaksın bu hayata.Hocam ezber ezber nereye kadar ya ömrüm fotokopiler ve o kalın kitapları ezberlemekle mi gececek?Bu kadar emek veripte karsılıgını alamamak sizi uzmuyor mu hocam muhendislige giden adam o kadar emek verse o da cok iyi yerlere gelir.Siz meslektesiniz su an ama ne bilim yasıtınız olup ituden mdzun olan arkadaslarınız ne durumda su an.Hayatları daha rahat gecti ve bir yerlerdeler.
herkes bir seçim yapar .
sectıgı seyın zorluklarına ve sonuclarına katlanarak yasar. bu yol boyle basıt bır yol degıl. ya gerekenı yapr yada kendıne baska yol cızersın....
Kullanıcı avatarı

#3363603  gönderen Rajoah
 10.11.2015 - 12:57:04
Sichern yazdı:
drriza yazdı:Ilk 1-2 sene sadece sende degil cogu ogrencide bu fikirler oluşur. Evet oturup çalışacaksın ezberleyeceksin ezberlediklerin aklinda kalirsa ilerde isine yarayacagini anliyacaksin. Hayat sadece ders calismaktan inaret degil sosyal olarak birseylere zaman ayirabilor hobilerinle azda olsa o ders stresinden kurtulabilirsin. Disini biraz daha sikmani tavsiye ederim. Ama ben kesin muhendis olmam lazim diyorsan seni kimse zorla tutmaz ;)

Hocam 1 2 sene sonra olan sey alısmak yine hayatın ezberle gececek yine sürekli dersle ugrasıp o seneleri bunlara vereceksin ama artık alısacaksın bu hayata.Hocam ezber ezber nereye kadar ya ömrüm fotokopiler ve o kalın kitapları ezberlemekle mi gececek?Bu kadar emek veripte karsılıgını alamamak sizi uzmuyor mu hocam muhendislige giden adam o kadar emek verse o da cok iyi yerlere gelir.Siz meslektesiniz su an ama ne bilim yasıtınız olup ituden mdzun olan arkadaslarınız ne durumda su an.Hayatları daha rahat gecti ve bir yerlerdeler.
TIP 1 de idealist olmak nasıl birşey bilmiyorum. Ben tıp fakultesine isteyerek girmedim, mühendislik istiyordum ODTÜ , İTÜ en azından makine müh. onlar olmayınca tıp a yerleştim. Mezun olduğumda ble dr olmak istemiyordum. doğuda 2 yıl mecburi hizmet yaptım, o zaman da hergün küfrediyordum dr olduğuma. sonra iç anadolu da bir yere tayin oldum. ondan sonra sevmeye başladım mesleği. öğrencilik yıpratıcı olabilir en çok ders çalışan bölüm tıp , 2.hukuk ama tıp hukuku bariz 2 ye 3 e katlar ders çalışma olarak. Mühendislik konusuna gelince abim benden 5 yaş büyük itü makine mezunu, maaş olarak hemen hemen aynı sayılırız. ama iş olarak ben daha rahatım. o 6 gün çalışıyor akşam 6 da çıkıyor. iş yetişmediğinde tatillerde vs çalışıyor. ben 5 gün çalışıyorum arada nöbet vs olsa da yıllık iznim var yetmediğinde rapor al kimse birşey demez, iki de bir resmi tatil oluyor zaten. mühendisliği idealist olarak istiyorsan git. yoksa o mu iyi olur bu mu iyi olur yapman için biraz geç kalmışın.

#3365428  gönderen Sichern
 11.11.2015 - 18:54:10
Rajoah yazdı:
Sichern yazdı:

TIP 1 de idealist olmak nasıl birşey bilmiyorum. Ben tıp fakultesine isteyerek girmedim, mühendislik istiyordum ODTÜ , İTÜ en azından makine müh. onlar olmayınca tıp a yerleştim. Mezun olduğumda ble dr olmak istemiyordum. doğuda 2 yıl mecburi hizmet yaptım, o zaman da hergün küfrediyordum dr olduğuma. sonra iç anadolu da bir yere tayin oldum. ondan sonra sevmeye başladım mesleği. öğrencilik yıpratıcı olabilir en çok ders çalışan bölüm tıp , 2.hukuk ama tıp hukuku bariz 2 ye 3 e katlar ders çalışma olarak. Mühendislik konusuna gelince abim benden 5 yaş büyük itü makine mezunu, maaş olarak hemen hemen aynı sayılırız. ama iş olarak ben daha rahatım. o 6 gün çalışıyor akşam 6 da çıkıyor. iş yetişmediğinde tatillerde vs çalışıyor. ben 5 gün çalışıyorum arada nöbet vs olsa da yıllık iznim var yetmediğinde rapor al kimse birşey demez, iki de bir resmi tatil oluyor zaten. mühendisliği idealist olarak istiyorsan git. yoksa o mu iyi olur bu mu iyi olur yapman için biraz geç kalmışın.

Yasınız kac su anda?Abiniz kac senelik mühendis?Bir de mesaj yoluyla da olsa maas aralıgını yazabilir misiniz?Sizin okul hayatınızda cektiginiz derdin kacta kacını cekti ki abiniz?Abiniz verdigi emek kadar maası artıyor ama size verilen maas emeklerinize degmiyor.Neyse asıl konu o degil yardımlarınız icin tesekurler ne anlatmak istediginizi anladım bu zorluktan sonra rahatım diyorsunuz ama en azından maasınızı ve varsa uzmanlıgınızı soyler misiniz eger burdan olmaz derseniz pm den bir maas aralıgı soyleseniz bile olur merak ettim.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#3366808  gönderen TUZZ
 12.11.2015 - 21:26:19
Kardeş tıp fakültesini kazandığına göre belli bir alt yapın vardır.sen bir düşün istersen bu fakülteyi kazanırken neleri neleri ezberlediğini. Tamam tıp eğitimi zor ve ezberlerle geçiyor bunun aksini kimse söylemiyor ama hedefleri olan biri için ve kapasitesi olan biri için ( ki kazandığına göre vardır ) ezber yapılmayacak bişey değil. Bide zaten bir süre sonra sende sistemini oturtuyorsun sinavdan önce ezberleyip giriyorsun sınavlara. Birde sen tam olarak ne istiyorsun yok kemik çıkıntısını ezberliyorum falan diyorsun doktor olacaksın boru değil tabikide zorlukları olacak uykusuz gecelerin olacak. Benim mühendislik ile ilgili hiçbir fikrim yok kendi branşımı yazdım sadece sana abi tavsiyesi ne istediğini bir kere daha düşün derim .

#3367309  gönderen Sichern
 13.11.2015 - 10:10:18
TUZZ yazdı:Kardeş tıp fakültesini kazandığına göre belli bir alt yapın vardır.sen bir düşün istersen bu fakülteyi kazanırken neleri neleri ezberlediğini. Tamam tıp eğitimi zor ve ezberlerle geçiyor bunun aksini kimse söylemiyor ama hedefleri olan biri için ve kapasitesi olan biri için ( ki kazandığına göre vardır ) ezber yapılmayacak bişey değil. Bide zaten bir süre sonra sende sistemini oturtuyorsun sinavdan önce ezberleyip giriyorsun sınavlara. Birde sen tam olarak ne istiyorsun yok kemik çıkıntısını ezberliyorum falan diyorsun doktor olacaksın boru değil tabikide zorlukları olacak uykusuz gecelerin olacak. Benim mühendislik ile ilgili hiçbir fikrim yok kendi branşımı yazdım sadece sana abi tavsiyesi ne istediğini bir kere daha düşün derim .

Hocam haklısınız ama benim derdim sınavları gecip gecmemek degil herkes bir türlü gecer sınavları.Bu seneyi zorlanmadan gecerim tamam ama ben ileriyi düsünüyorum.İler ki sınıflarda çok fazla çalısman gerekiyor.Benim dert ettigim sey o senelerin sürekli stresle dersle gecmesi.Ve mantık denen seyin olmaması.Otur ve ezberle e tamam ben ezberlerimde bu boyle kac sene devam etcek ayrıca tus var birde orada iyice abanıyorsun ben bunlara katlanamıyorum.Önerileriniz nedir?

Birde merak ettim ya bu hisyoloji embriyoloji ,radyoloji,adli tıp gibi uzmanların maaşı kaç?Hedefledigim üç uzmanlık bunlar.