Cumartesi , Ekim 19 2019
1. 2. ve 3. sinif ogrencilerine ozel...
Kullanıcı avatarı

Re: Tıp 1. Dönemim bir bakar mısınız?

#3360883  gönderen supersamo48
 07.11.2015 - 14:18:04
olaya sadece ezber olarak bakarsan tabii ki sıkılırsın hocam. ezberden ziyada mantık bunların bir çoğu. ileride doktor olunca hangi bilgilerinden yararlanacaksın? kitap mı açıp bakacaksın? hasta geldiğinde "çok sıkıcıydı orları ezberlememiştim dur bi internete bakayım" mı diyeceksin? doktorluğu seviyorsan bu öğrendiğin şeyleri de sevmen lazım ki sen doktorluğu da sevmiyorsun. mutlu değilseniz başka bir alana geçiş yapın. boşu boşuna kendine işkence çektirmenin alemi yok.

bende lisede ilkokulda ezberden nefret ederdim, şiir falan ezberlemek bile işkence gelirdi mesela. ama bu olayı sevince insan ezber olduğunu bile düşünmüyor. 2. sınıftayım ama öyle oturup bir şeyi ezberlediğim 1 yada 2'dir

#3360964  gönderen Sichern
 07.11.2015 - 16:00:01
supersamo48 yazdı:olaya sadece ezber olarak bakarsan tabii ki sıkılırsın hocam. ezberden ziyada mantık bunların bir çoğu. ileride doktor olunca hangi bilgilerinden yararlanacaksın? kitap mı açıp bakacaksın? hasta geldiğinde "çok sıkıcıydı orları ezberlememiştim dur bi internete bakayım" mı diyeceksin? doktorluğu seviyorsan bu öğrendiğin şeyleri de sevmen lazım ki sen doktorluğu da sevmiyorsun. mutlu değilseniz başka bir alana geçiş yapın. boşu boşuna kendine işkence çektirmenin alemi yok.

bende lisede ilkokulda ezberden nefret ederdim, şiir falan ezberlemek bile işkence gelirdi mesela. ama bu olayı sevince insan ezber olduğunu bile düşünmüyor. 2. sınıftayım ama öyle oturup bir şeyi ezberlediğim 1 yada 2'dir

Oturup bir seyi ezberlediginiz 1 yada 2 mi hocam tıp okuyorsunuz degil mi nasıl oluyorda o bütün kemikleri falan ezberliyorsunuz?Hocam ben mantık namına bir sey göremiyorum siz mantıkla nasıl olurda bütün kemikleri sayarsın hocam ?Benim doktorlukta yapacagım sey laboratuvar ortamı hocam.Benim derdim ezberle eger cıkıs yolu varsa önerin.Yani sınavım var mesela sürekli bakıyorsun ezberliyorsun falan sıkıntı geliyor bana.Mantık dediniz mantık nerede hocam?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#3360965  gönderen Sichern
 07.11.2015 - 16:03:51
drriza yazdı:Ilk 1-2 sene sadece sende degil cogu ogrencide bu fikirler oluşur. Evet oturup çalışacaksın ezberleyeceksin ezberlediklerin aklinda kalirsa ilerde isine yarayacagini anliyacaksin. Hayat sadece ders calismaktan inaret degil sosyal olarak birseylere zaman ayirabilor hobilerinle azda olsa o ders stresinden kurtulabilirsin. Disini biraz daha sikmani tavsiye ederim. Ama ben kesin muhendis olmam lazim diyorsan seni kimse zorla tutmaz ;)

Hocam 1 2 sene sonra olan sey alısmak yine hayatın ezberle gececek yine sürekli dersle ugrasıp o seneleri bunlara vereceksin ama artık alısacaksın bu hayata.Hocam ezber ezber nereye kadar ya ömrüm fotokopiler ve o kalın kitapları ezberlemekle mi gececek?Bu kadar emek veripte karsılıgını alamamak sizi uzmuyor mu hocam muhendislige giden adam o kadar emek verse o da cok iyi yerlere gelir.Siz meslektesiniz su an ama ne bilim yasıtınız olup. Mühendisliktenn mdzun olan arkadaslarınız ne durumda su an.Hayatları daha rahat gecti ve bir yerlerdeler.
En son Sichern tarafından 17.11.2015 - 19:08:20 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı

#3360998  gönderen ulumemo
 07.11.2015 - 18:50:30
Ezber eğitim sistemimizin her yerine işlemiş. Başka bölümde ezber yapmayacağını mı sanıyorsun? Her işin kendine göre zorluğu var. Biraz sabır ve çabayla yapılmayacak şey yok ;)
Kullanıcı avatarı

#3361059  gönderen dr_mocuishle
 07.11.2015 - 20:14:33
Zamanla alışacaksın ve görüşlerin değişecek...Daha karar vermek için de çok erken.Bir de biyokimya ile hayal kurup kendini kdc de bile bulabilirsin.Daha erken,çalış ve sebat et...
Kullanıcı avatarı

#3361066  gönderen supersamo48
 07.11.2015 - 20:20:12
Sichern yazdı:
drriza yazdı:Ilk 1-2 sene sadece sende degil cogu ogrencide bu fikirler oluşur. Evet oturup çalışacaksın ezberleyeceksin ezberlediklerin aklinda kalirsa ilerde isine yarayacagini anliyacaksin. Hayat sadece ders calismaktan inaret degil sosyal olarak birseylere zaman ayirabilor hobilerinle azda olsa o ders stresinden kurtulabilirsin. Disini biraz daha sikmani tavsiye ederim. Ama ben kesin muhendis olmam lazim diyorsan seni kimse zorla tutmaz ;)

Hocam 1 2 sene sonra olan sey alısmak yine hayatın ezberle gececek yine sürekli dersle ugrasıp o seneleri bunlara vereceksin ama artık alısacaksın bu hayata.Hocam ezber ezber nereye kadar ya ömrüm fotokopiler ve o kalın kitapları ezberlemekle mi gececek?Bu kadar emek veripte karsılıgını alamamak sizi uzmuyor mu hocam muhendislige giden adam o kadar emek verse o da cok iyi yerlere gelir.Siz meslektesiniz su an ama ne bilim yasıtınız olup ituden mdzun olan arkadaslarınız ne durumda su an.Hayatları daha rahat gecti ve bir yerlerdeler.
hocam ne kadar ekmek o kadar köfte sonuçta inan mühendisler bir yerlere gelebilmek için bizden daha fazla çabalıyorlar. kendilerini geliştirmek zorundalar, her şeyi öğrenmek, yaşıtlarından devamlı bir adım önce kendilerini donatmak zorundalar. bu stres bile yeter insana. bir de sen inanıyor musun liseden öğrendiklerinde geçip gideceksin 4 sınıfı? sonuçta yeni bir bilim koluna atılıyorsun yine ezber olacak. sana havadan mı inecek temel bilgiler? tıpta da inmeyecek mühendisliğe gitsen de inmeyecek. tamirci bile olsan mesela gidip ekipmanların numarasını ezbere bilmek zorundasın mesela.

ben 1 sene sınıfta kaldım, senin gibiydim her şey ezberdi. hiç bir şey oturtmadan direk ezbere çalışıyordum. dolayısıyla tuberositas mış circumflexia mış hepsi havadaydı. ezberliyordum ama bomboş geçiyordu. 1 sene sonra olayı yanlış yaptığımı düşündüm ve kendimi değiştirmeye karar verdim. ezberi bıraktım ve hep temeli çalışıp sonraki konuya öyle devam ettim. ilk seneki yapmaya çalıştığım ezberin 1/10'u bile yapmamışımdır. ama gel gör ki dönem 1.si oldum, notlarımın hepsi nerdeyse 90+.

sulcus tendinis musculi flexoris hallucis longi mesela sen bunu 1 yada 2 komite sonra öğrenmek zorunda kalıcaksın. durup dururken bu yapıyı ezberlemek kolay mı? tabii ki değil. bütün gün uğraşırsın ezberlemek için. ama ordan uzun flex bir kasın tendonu geçtiğini görüp, konusunu dinleyip bunu öğrensen? sadece parmaklara giden flexor bir kasın tendonunun ismini ezberlemeden de çıkarabileceksin mesela.
Kullanıcı avatarı
Sichern yazdı:
enkainidbizimkainid yazdı:Columna vertebralis falan dedi ya la .

Yol daha yakın,bırak sen bırak

Degil mi :D Ya bilmiyorum o kadar seyi ezberlemek size de sıkıntı gelmiyor mu?Ya hallederim ama ileriyi düsünunce o surekli dersi düsünunce daha da zorlasacagını düsününce ne yapacam bilmiyorum.
Sorundan bağımsız olarak,doktorluk gitgite sıkıntılı bir meslek haline geliyor.Sen mezun olasıya daha da beter olacak.Ciddiyim bırak.Ezberleyebilsen de bırak
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#3361096  gönderen Sichern
 07.11.2015 - 21:12:44
supersamo48 yazdı:
Sichern yazdı:

Hocam 1 2 sene sonra olan sey alısmak yine hayatın ezberle gececek yine sürekli dersle ugrasıp o seneleri bunlara vereceksin ama artık alısacaksın bu hayata.Hocam ezber ezber nereye kadar ya ömrüm fotokopiler ve o kalın kitapları ezberlemekle mi gececek?

Bu kadar emek veripte karsılıgını alamamak sizi uzmuyor mu hocam muhendislige giden adam o kadar emek verse o da cok iyi yerlere gelir.Siz meslektesiniz su an ama ne bilim yasıtınız olup ituden mdzun olan arkadaslarınız ne durumda su an.Hayatları daha rahat gecti ve bir yerlerdeler.
hocam ne kadar ekmek o kadar köfte sonuçta inan mühendisler bir yerlere gelebilmek için bizden daha fazla çabalıyorlar. kendilerini
geliştirmek zorundalar, her şeyi öğrenmek, yaşıtlarından devamlı bir adım önce kendilerini donatmak zorundalar. bu stres bile yeter insana. bir de sen inanıyor musun liseden öğrendiklerinde geçip gideceksin 4 sınıfı? sonuçta yeni bir bilim koluna atılıyorsun yine ezber olacak. sana havadan mı inecek temel bilgiler? tıpta da inmeyecek mühendisliğe gitsen de inmeyecek. tamirci bile olsan mesela gidip ekipmanların numarasını ezbere bilmek zorundasın mesela.

ben 1 sene sınıfta kaldım, senin gibiydim her şey ezberdi. hiç bir şey oturtmadan direk ezbere çalışıyordum. dolayısıyla tuberositas mış circumflexia mış hepsi havadaydı. ezberliyordum ama bomboş geçiyordu. 1 sene sonra olayı yanlış yaptığımı düşündüm ve kendimi değiştirmeye karar verdim. ezberi bıraktım ve hep temeli çalışıp sonraki konuya öyle devam ettim. ilk seneki yapmaya
çalıştığım ezberin 1/10'u bile yapmamışımdır. ama gel gör ki dönem 1.si oldum, notlarımın hepsi nerdeyse 90+.

sulcus tendinis musculi flexoris hallucis longi mesela sen bunu 1 yada 2 komite sonra öğrenmek zorunda kalıcaksın. durup dururken bu yapıyı ezberlemek kolay mı? tabii ki değil. bütün gün uğraşırsın ezberlemek için. ama ordan uzun flex bir kasın tendonu geçtiğini görüp, konusunu dinleyip bunu öğrensen? sadece parmaklara giden flexor bir kasın tendonunun ismini ezberlemeden de çıkarabileceksin mesela.

Hocam öncelikle bir muhendis doktorun tusa harcadıgını kodlamaya harcasa zaten iyi bir yere gelir yani fazla emek verdikleri yok doktorlardan.Birde hocam siz insanın en ince ayrıntısına kadar ezberlenmesi ile tamirci olayını bir tutmuyorsunuz heralde.

Merak ettigim su an siz nasıl bir çalısma izliyorsunuz detaylıca anlatabilir misiniz?Mesela bende 40 a yakın sunum var nasıl halledeyim?Omurgayı düsünelim siz simdi oturup omurga parcalarını falan ezberlemiyor musunuz?
En son Sichern tarafından 07.11.2015 - 21:30:16 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

#3361100  gönderen Sichern
 07.11.2015 - 21:18:18
dr_mocuishle yazdı:Zamanla alışacaksın ve görüşlerin değişecek...Daha karar vermek için de çok erken.Bir de biyokimya ile hayal kurup kendini kdc de bile bulabilirsin.Daha erken,çalış ve sebat et...
Hocam sıkıntı calısmada iste ezber olunca ve ileriyi dusununce daha cok ezber gorunce calısamıyorum.
Kullanıcı avatarı

#3361112  gönderen drtusak
 07.11.2015 - 21:41:45
parayı basınca tıp fakültesi diploması garantisi veren özel üniversiteler var. balkanlarda kıbrısta falan. devam zorunluluğu da yok.yatay geçiş yap ciddiyim

#3361118  gönderen urolog13
 07.11.2015 - 21:55:26
lisedeki çalışma tarzıyla karışıyor en başta herkeste. diğer bilimlerde işin A-B'sini bildiğin için mantık yürütebilmen normal. Ama tıp daha önce görmediğin bir bilim dalı, dolayısıyla işin A-B'sini bilmiyorsun. Şu an ezberlediklerin de tam olarak onlar. İleriki sınıflarda ööğreneceklerine temel oluşturacak bunlar. Şu an vazgeçmek "okumayı sökerken okulu bırakmak" gibi birşey olur diye düşünüyorum. Eğer mesleği istiyorsan, vazgeçme.

#3361125  gönderen Sichern
 07.11.2015 - 22:04:59
urolog13 yazdı:lisedeki çalışma tarzıyla karışıyor en başta herkeste. diğer bilimlerde işin A-B'sini bildiğin için mantık yürütebilmen normal. Ama tıp daha önce görmediğin bir bilim dalı, dolayısıyla işin A-B'sini bilmiyorsun. Şu an ezberlediklerin de tam olarak onlar. İleriki sınıflarda ööğreneceklerine temel oluşturacak bunlar. Şu an vazgeçmek "okumayı sökerken okulu bırakmak" gibi birşey olur diye düşünüyorum. Eğer mesleği istiyorsan, vazgeçme.
Daha bir senem var hocam.Ama dediginiz bayagı dogru.Peki bu asamada ben nasıl calısabilirim?Ayrıca sunu dicem ileri icin temel olusturuyor dogru ama ilerki sınıflarda cok daha fazla calısıyorsun.Ben bu calısmaya bile cok gözüyle bakarken ne yapmamı önerirsiniz?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#3361189  gönderen ozum
 07.11.2015 - 23:38:15
selam ben izmirde behcet uzda 1,5 yıllık pediatri asistanıyım(çocuk doktorlugu) ayda 9 nöbet tutuyorum acil nöbetlerimde bir taraflarım yırtılıyor. doktorluk mesleğine saygı yok kendi meslektaşların ve halk seni köpek gibi görüyor.. ben iş bulamam diye makine mühendiliğini bıraktım bir çok arkadaşımla hemen hemen aynı maaşları alıyoruz. fakat onlar benden daha az çalışıyorlar nöbet tutmuyorlar nöbet sonrası da çalışmaya devam etmiyorlar. şöyle bi şey var onlar hayata daha çabuk başlıyorlar doktorlar daha geç.. 2 fakültede bulunan biri olarak söylüyorum mühendislik fakültesi tıbba göre daha kolay daha gevşek bi bölüm...sana önerim gemi güverte okuman ..işe 7000 dolarla başladı benim arkadaşlarım, hemde dünyayı geziyorlar.. babam hep derdi gemi güverte oku diye.. ben annemi dinledim tıp okudum kadınları dinlememek lazım...

#3361287  gönderen semyigit
 08.11.2015 - 01:20:36
dostum senin sorunun tıpla değil anladıgım kadarıyla çalışmakla bende aynı dertten muzdarıbım muhtamelen muhendisiğe de gitsen aynı sorun olacak biraz zorla bi sisteme oturunca biraz yoluna giriyor :) :) :) :)

#3361395  gönderen urolog13
 08.11.2015 - 02:20:18
Sichern yazdı:
urolog13 yazdı:lisedeki çalışma tarzıyla karışıyor en başta herkeste. diğer bilimlerde işin A-B'sini bildiğin için mantık yürütebilmen normal. Ama tıp daha önce görmediğin bir bilim dalı, dolayısıyla işin A-B'sini bilmiyorsun. Şu an ezberlediklerin de tam olarak onlar. İleriki sınıflarda ööğreneceklerine temel oluşturacak bunlar. Şu an vazgeçmek "okumayı sökerken okulu bırakmak" gibi birşey olur diye düşünüyorum. Eğer mesleği istiyorsan, vazgeçme.
Daha bir senem var hocam.Ama dediginiz bayagı dogru.Peki bu asamada ben nasıl calısabilirim?Ayrıca sunu dicem ileri icin temel olusturuyor dogru ama ilerki sınıflarda cok daha fazla calısıyorsun.Ben bu calısmaya bile cok gözüyle bakarken ne yapmamı önerirsiniz?
benim de aklıma öyle şeyler gelince, "ileriyi düşünüp daha da çoğalacak diye korkmak"tan korkardım, benim hedefim net bir şekilde hekim olmaktı, o yüzden tereddüte çok meyil vermedim. kısa vadede sınavları geçmeye sınıfta kalmamaya çalıştım. nitekim orta halli notlarla ama diğer mesleklerin fakültelerine göre daha çok çalışarak bitirdim okulu. mecburideyim, çoğu arkadaşım kötü yerlerdeydi mecburide, benim bulunduğum yer "eh işte" dedirten bir yer.

mesleği kendi içinde sorguladığında "tamam ya, ben hekim olacağım" diyebiliyorsan -ki mesleğimizin şartları çoğu yerde zorludur,düşündürür- dayan derim. Ama kısa vadede sınıfta kalmayacak şekilde mühendislik vb meslekleri değerlendirmeyi kafanda bitirsen iyi edersin.

nasıl çalışacağını da fakültendeki üst sınıflarla konuşmaya çalış. önceki yılların çıkmış soruları*, özet notlar, hocaların ders notları... öğrencilikte çok textbook çalışan görmedim açıkçası(patoloji hariç, robbins iyidir, ben bile çalıştım, ama senin için o zamana çok var).

*hocalar aynı, konular aynı, belli oranlarda benzer sorular çıkabilir. çıkmasa da nerenin önemli olduğunu anlayabilirsin bir nebze.