Pazar , Eylül 15 2019
1. 2. ve 3. sinif ogrencilerine ozel...

#3367340  gönderen tugorotti
 13.11.2015 - 11:25:11
Dostum, şöyle bir durum var tıp fakültesi ezber. Ama mantık yok kısmına kesinlikle katılmıyorum. İlk aşamalarda ogrenirken tabi ki temel bilgileri ezberleyeceksin ki üstüne klinik koyabilesin. Ben bir anatomistim ve o kemik cikintilari dediğin seyler ogrenciyken benim de kabusumdu. Ogrenmek imkansiz gibi bir dusunceye ben de sahiptim. Hatta tusta en düşük netim anatomiye ait :) fakat şu anda o latince içinde zaman geçirince, o cikintinin neden orada oldugunu, hangi kasın oraya tutundugunu, o kas kasilirsa hangi hareketin yapılacağını, o kasi hangi sinirim uyardığını, o sinir hasarinda hangi hareketin yapilamadığı gibi zincirleme bir süreç oluştuğunu farkettim. Olaya bu şekilde bakarsan zevkli bir süreç bile diyebilirsin. Sonuçta insan vucudunu her yönleriyle bilen insanlardır hekimler :)
Kullanıcı avatarı

Re:

#3367363  gönderen mhurkan
 13.11.2015 - 12:01:47
Şimdi anlamadığım şu; hem çalışmayayım hem de sınıfı geçeyim ileride de rahat olayım diyorsun. Çalışmadan, ezberlemeden hangi meslek sahibi olmayı düşünüyorsun, hele Türkiye gibi KAOTİK bir ülkde.

Çalışacaksın başka şansın yok. Bu arada TIP sevmeden yapılacak iş değil. İleride depresif bir kişi olmak istemiyorsan bence yol yakınken vazgeç. Ancak elini atacağın hiç birşey beleşe olmayacaktır.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re:

#3367647  gönderen Sichern
 13.11.2015 - 16:38:12
mhurkan yazdı:Şimdi anlamadığım şu; hem çalışmayayım hem de sınıfı geçeyim ileride de rahat olayım diyorsun. Çalışmadan, ezberlemeden hangi meslek sahibi olmayı düşünüyorsun, hele Türkiye gibi KAOTİK bir ülkde.

Çalışacaksın başka şansın yok. Bu arada TIP sevmeden yapılacak iş değil. İleride depresif bir kişi olmak istemiyorsan bence yol yakınken vazgeç. Ancak elini atacağın hiç birşey beleşe olmayacaktır.

Ben asla çalısmadan geceyim demiyorum sadece bu kadarı da fazla diyorum nereye gecersem geceyim her türlü calısacam zaten ama bu tıpta ultra derecede olması can sıkıyor.Bir sey sorabilir miyim?Histoloji ve embriyoloji,adli tıp,radyoloji gibi bölumleein uzmanlarının is hayatı ve maasları hakkında bilgi verebilir misiniz?Hedefim onlar cünkü.

#3367651  gönderen Sichern
 13.11.2015 - 16:39:46
tugorotti yazdı:Dostum, şöyle bir durum var tıp fakültesi ezber. Ama mantık yok kısmına kesinlikle katılmıyorum. İlk aşamalarda ogrenirken tabi ki temel bilgileri ezberleyeceksin ki üstüne klinik koyabilesin. Ben bir anatomistim ve o kemik cikintilari dediğin seyler ogrenciyken benim de kabusumdu. Ogrenmek imkansiz gibi bir dusunceye ben de sahiptim. Hatta tusta en düşük netim anatomiye ait :) fakat şu anda o latince içinde zaman geçirince, o cikintinin neden orada oldugunu, hangi kasın oraya tutundugunu, o kas kasilirsa hangi hareketin yapılacağını, o kasi hangi sinirim uyardığını, o sinir hasarinda hangi hareketin yapilamadığı gibi zincirleme bir süreç oluştuğunu farkettim. Olaya bu şekilde bakarsan zevkli bir süreç bile diyebilirsin. Sonuçta insan vucudunu her yönleriyle bilen insanlardır hekimler :)

Hocam peki bana bunun kolay yolu varsa söyleyin ya sadece anatomi degil oturup tekrar ve tekrar okumak gerekiyor.Nasıl nefret ederken anatomist olmayı başardınız?
Histoloji ve embriyoloji,adli tıp,radyoloji gibi bölumlerin mesleki hayatı ve maasları ne kadar acaba hedefim onlar cunku

#3367700  gönderen tugorotti
 13.11.2015 - 17:26:27
Sichern yazdı:
tugorotti yazdı:Dostum, şöyle bir durum var tıp fakültesi ezber. Ama mantık yok kısmına kesinlikle katılmıyorum. İlk aşamalarda ogrenirken tabi ki temel bilgileri ezberleyeceksin ki üstüne klinik koyabilesin. Ben bir anatomistim ve o kemik cikintilari dediğin seyler ogrenciyken benim de kabusumdu. Ogrenmek imkansiz gibi bir dusunceye ben de sahiptim. Hatta tusta en düşük netim anatomiye ait :) fakat şu anda o latince içinde zaman geçirince, o cikintinin neden orada oldugunu, hangi kasın oraya tutundugunu, o kas kasilirsa hangi hareketin yapılacağını, o kasi hangi sinirim uyardığını, o sinir hasarinda hangi hareketin yapilamadığı gibi zincirleme bir süreç oluştuğunu farkettim. Olaya bu şekilde bakarsan zevkli bir süreç bile diyebilirsin. Sonuçta insan vucudunu her yönleriyle bilen insanlardır hekimler :)

Hocam peki bana bunun kolay yolu varsa söyleyin ya sadece anatomi degil oturup tekrar ve tekrar okumak gerekiyor.Nasıl nefret ederken anatomist olmayı başardınız?
Histoloji ve embriyoloji,adli tıp,radyoloji gibi bölumlerin mesleki hayatı ve maasları ne kadar acaba hedefim onlar cunku
Sen kendini şartlamışsın çok zor, ezber fln diye. Ben de tıp fakültesine idealist olarak girmedim, ortalama bir öğrenciydim. Bir şekilde sınavlar geçiliyor ve bir bakmışsın mezun olmuşsun. Hiçbirimiz textbook okumadık öğrenciliğimizde, en azından ben. Hocalar neler soruyor geçmiş yılların soruları üzerinden konuları çalışarak çok rahat sınavları geçiyorsun. Bu kadar gözünde büyütme ve sakin ol. Ha ben yapamam bu stresi kaldıramam diyorsan yol yakınken vazgeç derim ama en vasat öğrenci bile tıp fakültesinden mezun olabilir. İşin rengini gösteren tus'tur. 6 yıllık bilgini göstermen gereken sınavdır çünkü.. Tüm bu yazdıklarımı başını ellerinin arasına alarak düşün. Kendin karar vereceksin.. Önümüzdeki yıl ne olacağı belirsiz bir dönemde tıp 1. sınıf öğrencisinin 6 yıl sonraki branşına karar vermesi doğru değil. Tüm stajları aldıktan sonra sana en yakın olanı seçmelisin, bunu da Tus'taki puanın belirliyor tabi ki. Maaş konusuna gelirsek tüm tıp hayatını sonunda para içinde yüzücem mantığıyla geçireceksen hemen vazgeç, çünkü öyle bir dünya kalmadı artık. Ya ayda 10 nöbet tutup eve sadece uyumaya gittiğin, paranı eşin ve çocuklarının yediği bir hayat, ya da temel bilim yazıp nöbetsiz, hasta ve hasta yakını olmadan ama ay sonunu zor getirdiğin bir hayat.. Günümüz Türkiyesi bu şekilde.. Yüksek kazanç ve az çalışma saatli branşlar ise tusta derece ile girilebilir yerler. Kolay gelsin.

#3367901  gönderen Sichern
 13.11.2015 - 21:26:35
tugorotti yazdı:
Sichern yazdı:

Sen kendini şartlamışsın çok zor, ezber fln diye. Ben de tıp fakültesine idealist olarak girmedim, ortalama bir öğrenciydim. Bir şekilde sınavlar geçiliyor ve bir bakmışsın mezun olmuşsun. Hiçbirimiz textbook okumadık öğrenciliğimizde, en azından ben. Hocalar neler soruyor geçmiş yılların soruları üzerinden konuları çalışarak çok rahat sınavları geçiyorsun. Bu kadar gözünde büyütme ve sakin ol. Ha ben yapamam bu stresi kaldıramam diyorsan yol yakınken vazgeç derim ama en vasat öğrenci bile tıp fakültesinden mezun olabilir. İşin rengini gösteren tus'tur. 6 yıllık bilgini göstermen gereken sınavdır çünkü.. Tüm bu yazdıklarımı başını ellerinin arasına alarak düşün. Kendin karar vereceksin.. Önümüzdeki yıl ne olacağı belirsiz bir dönemde tıp 1. sınıf öğrencisinin 6 yıl sonraki branşına karar vermesi doğru değil. Tüm stajları aldıktan sonra sana en yakın olanı seçmelisin, bunu da Tus'taki puanın belirliyor tabi ki. Maaş konusuna gelirsek tüm tıp hayatını sonunda para içinde yüzücem mantığıyla geçireceksen hemen vazgeç, çünkü öyle bir dünya kalmadı artık. Ya ayda 10 nöbet tutup eve sadece uyumaya gittiğin, paranı eşin ve çocuklarının yediği bir hayat, ya da temel bilim yazıp nöbetsiz, hasta ve hasta yakını olmadan ama ay sonunu zor getirdiğin bir hayat.. Günümüz Türkiyesi bu şekilde.. Yüksek kazanç ve az çalışma saatli branşlar ise tusta derece ile girilebilir yerler. Kolay gelsin.

Hocam bakın ben sınıfta kalırım demiyorum her türlü gecerim asıl olay şu:
Hocam sizin alternatifiniz olsa doktor olsanızda o meslege girsenizde seveceginiz bir alternatifiniz olsa.Karsılastırmaz mısınız?Bir insanın sadece tek meslege mi ilgisi olmak zorunda?Benim iki meslegede ilgim ve yatkınlıgım var sonuc olarak ikisinde gelecegim noktaları karsılastırmam lazım mantık olarak ve maaslarını gelecekleri konumalrı sormam gayet dogal ama kime sorsam bu meslege para icin mi geldin diyor hayır para icin degil ama alternatifim var olay bu..

Ben klinikte uzmanlık istemiyorum cünkü hastaları sevmiyorum.Eger doktor olursam hedef temel bilimler.Iki seçenek var.Biri temel bilimlerde uzman olmak ki kime desem ne doktor prestiji ne de parası var diyorlar.Diger secenek bil. Mühendisligi e ben 6 sene+tus+uzmanlık fibi zor yoldan gecip sevdigim meslegi ve aynı parayı alacagıma yine sevdigim meslegi yapar bu kadar dertren kurtulurum umarım bu sefer net olarak anlatabilmisimdir.Doktor olmakta iyi mühendis olmakta iyi benim icin.O nedenle sevme sevmeme muhabbetine hic girmeyelim ikisinide seviyorum.

Siz bu kadar zorluk üstüne sevdiginiz meslegimi yapmak istersiniz yoksa bu kadar zorluga girmeden sevdiginiz meslegi yapmayı mı istersiniz?Dogal olarak ben maaslarını konumlarını karsılastırmam lazım.

#3368861  gönderen neron37
 15.11.2015 - 03:50:53
konuyu açan arkadaşla aynı kaygıları paylaşıyorum ben de 1.sınfırım abilermiz ablalarımız olarak siz değerli insanlanrın yorumlarını cidden çok ihtiyacımız var çünkü bir dönemeçteyiz ve ne yapacağımızı bilmiyorum tıbbı maddi kaygılarla yazdığımı söylemeliyim.Sizce bırakıp itü pc ye geçiyim mi yoksa devam mı edeyim ben günde oturup 10 saat not ezberlemek istemiyorum zekamı ve mantığımı kullanmak istiyorum gidip pratisyen olup türkiyenin ücra bir köşesinde aylık 3000 alacaksam koşarak uzaklaşırım tıbtan insanlarla uğraşmayı sevdiğimi söyleyemem kendimi hiçbir zaman dr olarak göremedim çünkü öyle değilim lütfen yardımcı olun
mesleği sevmeyi fln bi kenara bırakırsanız
aynı emeği vermiş bir mühendis bir dr u maaşda katlar gibime geliyor sizce doğru mu düşünüyorum?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re:

#3369045  gönderen Levanthen
 15.11.2015 - 07:30:03
Pratisyen hekimim tustan 62-63 bekliyorum bi türlü açıklanmıyor . Şuan ki aklımla 1. sınıfı okumuş da olsam bırakırdım diye düşünüyorum . Doktor ortamı hastane ortamı herkesin herkesten nefret ettiği bir iş . 5000 lira maaş alıyorum değiyor mu bence hayır . sınıf arkadaşım fen lisesinden yıldız da mühendislik kazanınca düşük aldı diye üzülmüştük . devlette çalışıyor kpss yle istanbula atanması hiç de zor olmadı . benim de olmazdı herhalde . Benim daha ömrümün ne kadar saçma sapan yerlerde geçecek . belki kardiyoloji yazıcam ama anjiyo yapamayacağım bi yere atanacam ( bu çok güçlü bi ihtimal ) daha bi sürü şey var da söylenecek . Çoğu kişi severek çalışmıyor artık , geri dönemedğinden çalışıyor . Tıp kazanan adam mühendisken de para kazanır . iyi geceler

Re:

#3369059  gönderen Sichern
 15.11.2015 - 11:56:42
Levanthen yazdı:http://www.drtus.com/yeni/modules.php?n ... 39#3369039

şu başlığa bi bak gör insanların ruh hallerini .

Yardımlarınız icin tesekkürler hocam bende sizin gibi dusunuyorum ama gun gecmiyor ki biri cıkıp kafamı karıstırmasın.
Kullanıcı avatarı

Re:

#3369787  gönderen mhurkan
 16.11.2015 - 11:12:16
Sichern yazdı:
mhurkan yazdı:Şimdi anlamadığım şu; hem çalışmayayım hem de sınıfı geçeyim ileride de rahat olayım diyorsun. Çalışmadan, ezberlemeden hangi meslek sahibi olmayı düşünüyorsun, hele Türkiye gibi KAOTİK bir ülkde.

Ben asla çalısmadan geceyim demiyorum sadece bu kadarı da fazla diyorum nereye gecersem geceyim her türlü calısacam zaten ama bu tıpta ultra derecede olması can sıkıyor.Bir sey sorabilir miyim?Histoloji ve embriyoloji,adli tıp,radyoloji gibi bölumleein uzmanlarının is hayatı ve maasları hakkında bilgi verebilir misiniz?Hedefim onlar cünkü.
Hepimizi senin dediğin gibi "ultra derecesinde" çalıştık. Sen "ultra derecesinde" çalışmayacaksan daha önce de belirttiğim gibi yol yakınken bırak. Bak hem daha bu işe başlamadan şu kaç para alıyor?_ Bunun maaşı ne kadar diye soruyorsun.

Kardeşim sana bir iki abi tavsiyesi, aç kulaklarını dinle;
1-Para için doktorluk yapılmaz. Tıp fakültesini kazanacak kadar zekan varsa, tıp fakültesinde ve uzmanlık sınavında vereceğin emeğin yarısı ile başka meslek guruplarında çok daha fazla para kazanırsın.

2-Hadi lafımızı dinlemedin tıp yazdın. Sadece alacağın maaşı düşünerek yola çıktığın için hem hastalarını hem de kendini mutsuz edersin. Laflarımı iyi dinle, etrafımda mesleğini (doktorluk) sevmeyen ve mutsuz yaşayan bir sürü meslektaşım var. Onların başka alternatifi yok artık. Ama senin var. Kendini mutlu et. :wink:

3-Bu mesleği bir şekilde sevebilceksen, bu işi bir şekilde yapabilceğini düşünüyorsan doktorluğu kesinlikle öneririm. Daha iyi tatmin olacağın bir iş olamaz. Ama yukarıda şartlarımı yerine getirmen gerek. :wink:
Kullanıcı avatarı

Re:

#3369789  gönderen mhurkan
 16.11.2015 - 11:18:13
Sichern yazdı:

Ek bilgi. Tıp fakültesi çalışma ortamını da o kadar büyütme gözünde. Alışıyorsun. 8)
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re:

#3369924  gönderen Sichern
 16.11.2015 - 14:43:22
mhurkan yazdı:
Sichern yazdı:

Hepimizi senin dediğin gibi "ultra derecesinde" çalıştık. Sen "ultra derecesinde" çalışmayacaksan daha önce de belirttiğim gibi yol yakınken bırak. Bak hem daha bu işe başlamadan şu kaç para alıyor?_ Bunun maaşı ne kadar diye soruyorsun.

Kardeşim sana bir iki abi tavsiyesi, aç kulaklarını dinle;
1-Para için doktorluk yapılmaz. Tıp fakültesini kazanacak kadar zekan varsa, tıp fakültesinde ve uzmanlık sınavında vereceğin emeğin yarısı ile başka meslek guruplarında çok daha fazla para kazanırsın.

2-Hadi lafımızı dinlemedin tıp yazdın. Sadece alacağın maaşı düşünerek yola çıktığın için hem hastalarını hem de kendini mutsuz edersin. Laflarımı iyi dinle, etrafımda mesleğini (doktorluk) sevmeyen ve mutsuz yaşayan bir sürü meslektaşım var. Onların başka alternatifi yok artık. Ama senin var. Kendini mutlu et. :wink:

3-Bu mesleği bir şekilde sevebilceksen, bu işi bir şekilde yapabilceğini düşünüyorsan doktorluğu kesinlikle öneririm. Daha iyi tatmin olacağın bir iş olamaz. Ama yukarıda şartlarımı yerine getirmen gerek. :wink:

Abi bilmem kac kere yazdım sayamadım ama ben DOKTORLUKTA da MÜHENDISLIKTE de gelecegim noktayı SEVİYORUM.Olay para mevzusu degil.İkisinide sevdigim icin dogal olarak bulunacakları konuma bakıyorum.Meslek hakkında bilgi sahibi olmamam mı gerskihor sizce maasları hayatları ogrenmemem mi gerekiyor.Benim alternatifim var bunları da ogrenmeliyim.