Perşembe , Ekim 24 2019
1. 2. ve 3. sinif ogrencilerine ozel...

Tıp 1. Dönemim bir bakar mısınız?

#3360761  gönderen Sichern
 07.11.2015 - 03:52:19
Bu meslege gelme amacım biyokimya gibi bir bölüme girip laboratuvarlarda çalışmaktı ama hem kendimden hemde cevremden görduğüm kadarıyla yaptıgımız şey sürekli ama sürekli ezber.Etrafta sürekli ders muhabbetleri fotokopi muhabbetleri ne bileyim bunalıyorum hele abilerden duyuyorum ilerisi daha zor nasıl hallederim bilmiyorum.Meslek hayatına gecsem yaparım biliyorum ama onun öncesinde gececek olan o ezberli yıllar bana cok zor geliyor.Oturup calısmakta zorlanıyorum.

Bana bu konuda yardımcı olur musunuz?Yani sürekli ders sürekli ders bana göre degil hele de o koca koca kitapları ezberlemek beni boguyor.Evet daha bir sey görmedim ama abilerimden görüyorum.Yani bu ders temposu bana göre hic degil sizce mühendislige gecmeli miyim?Orada bunun gibi sürekli ezber yok en azından ne yapmalıyım sizce?

Re: Tıp 1. Dönemim bir bakar mısınız?

#3360763  gönderen Sichern
 07.11.2015 - 03:56:17
Ha daha tusu var o bile tek basına ayrı bir dünya.Ya ezber yaparım ama bu kadarıda fazla ya yok columna vertebralismis yok suymus yok buymus.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#3360766  gönderen Murid
 07.11.2015 - 04:05:43
Kardeşim biyokimya istiyorsan tıp yerine biyoloji filan oku. Rahat bir öğrencilik geçir sonra otur çalış, tıp dışı olarak kazan sınavı git biyokimyacı ol. Bak, araştır böyle şeyler var.
Sevmeyen biri için doktorluk çileden başka bir şey değil. Kararını ver doktor olmak isteyip istemediğini iyi düşün. Henüz erkenken yolunu belirle kendine. Attığın adımlardan geri dönüşü daha sonra çok daha zor olur.
İnşallah pişman olmayacağın bir karar verirsin kendin için.

#3360768  gönderen Sichern
 07.11.2015 - 04:06:13
Kalemsiz yazdı:Tıp ezber işi çok çalışmanın lazım zamanla alışabilirsiniz belki umarım doğru bir karar verirsin.

Ya olay orada iste sunumları alıp sürekli sürekli okuyup ezberlemek, bir kemikteki cıkıntıyı bile ezberlemek bana zor ve sacma geliyor.Sürekli ders calısmak lazım ve ben bunu yapamıyorum mühendsilikte falan daha rahat olur heralde.Arastırıyorum su aralar.Aalında gelmeden öncede biliyordum ama iste hep cevre hep cevre lanet olsun ki cevre yüzünden.

#3360771  gönderen Sichern
 07.11.2015 - 04:10:13
Murid yazdı:Kardeşim biyokimya istiyorsan tıp yerine biyoloji filan oku. Rahat bir öğrencilik geçir sonra otur çalış, tıp dışı olarak kazan sınavı git biyokimyacı ol. Bak, araştır böyle şeyler var.
Sevmeyen biri için doktorluk çileden başka bir şey değil. Kararını ver doktor olmak isteyip istemediğini iyi düşün. Henüz erkenken yolunu belirle kendine. Attığın adımlardan geri dönüşü daha sonra çok daha zor olur.

Hocam biyoloji okuyayım dedim trde imkan yok dediler biyolog olur sürünürsün dediler mühendis olayım dedim garantisi yok pisman olursun dediler ee orada bu kadar emek versem orada da bir 5 bin alırın heralde birkac yıl sonunda bana yeter o para ama gel görki ailem anlamıyor bunu.Doktir oluyorsun prestij ve para diyorlar eee tamamda esek gibi calısıyorsun afedersiniz.Olsun o kadarda milet kendisi yasamayacagı icin ne kadar da rahat sanki bir anda doktor oluyorsun.

#3360772  gönderen Kalemsiz
 07.11.2015 - 04:12:24
Kardeşlerim mühendislik okudu 4 yıl sonra işinde gücünde bana hep acırlar çok çalışıyorum diye kendini nerde mutlu hissedeceksen fazla zaman geçirmeden kararını ver zaman geçtikçe bırakamazśın emeklerine acırsın
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#3360773  gönderen Sichern
 07.11.2015 - 04:13:05
dr_galatasaray yazdı:Derdin doktorlukla mı çalışmakla mı?Eğer çalışmakla ise devam et derim..Yavaş yavaş alışıyor insan,hem de hiç farkında varmadan..

Derdim çalısmakla hocam Allah askına biz insan degil miyiz?O kadar seyi ezberlememiz isteniyor bu caglarımız full derse gidiyor ya az olsa tamam da kafamdan kalın kitabı nerde ezberleyeyim ya.Benim zamanım sürekli ders ve stresle mi gececek hocam?

#3360774  gönderen Sichern
 07.11.2015 - 04:17:28
Kalemsiz yazdı:Kardeşlerim mühendislik okudu 4 yıl sonra işinde gücünde bana hep acırlar çok çalışıyorum diye kendini nerde mutlu hissedeceksen fazla zaman geçirmeden kararını ver zaman geçtikçe bırakamazśın emeklerine acırsın

Ya hocam yas olmus 24 oturup tus kasıyorsun olaya bak kolay bir seyde degil.18-25 yas komple dersle stresle gecmis boyle hayata sahip olmak bana zor geliyor hocam ya.Yani derdim doktorlukla degil derdim üni hayatımın sürekli ezberle,dersle gececek olması insanların en azından rahatlarken benim sürekli ezberleri,dersleei dusunecek olmam.Cevremde surekli ders konusulacak olması.Bu tempoyu kaldıramam ben hocam ne yapmalıyım?Birakıp sonradan pisman olmaktan korkuyorum acıkcası
Kullanıcı avatarı

#3360775  gönderen Murid
 07.11.2015 - 04:17:48
Sichern yazdı:
Murid yazdı:Kardeşim biyokimya istiyorsan tıp yerine biyoloji filan oku. Rahat bir öğrencilik geçir sonra otur çalış, tıp dışı olarak kazan sınavı git biyokimyacı ol. Bak, araştır böyle şeyler var.

Hocam biyoloji okuyayım dedim trde imkan yok dediler biyolog olur sürünürsün dediler mühendis olayım dedim garantisi yok pisman olursun dediler ee orada bu kadar emek versem orada da bir 5 bin alırın heralde birkac yıl sonunda bana yeter o para ama gel görki ailem anlamıyor bunu.Doktir oluyorsun prestij ve para diyorlar eee tamamda esek gibi calısıyorsun afedersiniz.Olsun o kadarda milet kendisi yasamayacagı icin ne kadar da rahat sanki bir anda doktor oluyorsun.
Kardeşim doktorluğun hiçbir meslekte bulamayacağın o kadar güzel yanları var ki. Olur da devam edersen kliniğe geçtikten sonra göreceksin sen de. Biraz gayret ve sabırla hallolur temel de merak etme. Ama kendini en iyi tanıyan sensin. İyi düşün ve kararını ver.

#3360810  gönderen thnlyn
 07.11.2015 - 12:46:39
Fakültede herkes o kadar derslerin içinde olmayacaktır. Doktor olmak istemeyip tıp fakültesini bitiren k kadar çok insan var ki. Sadece geçecek kadar çalışıp, arkadaş çevreni ona göre kurarsın. Doktor olmak zorunda değilsin, tıp çok geniş bir alan mutlaka seni içine çeken bir dalı ile karşılaşırsın. Bence biraz sabret.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#3360814  gönderen Sichern
 07.11.2015 - 13:01:51
thnlyn yazdı:Fakültede herkes o kadar derslerin içinde olmayacaktır. Doktor olmak istemeyip tıp fakültesini bitiren k kadar çok insan var ki. Sadece geçecek kadar çalışıp, arkadaş çevreni ona göre kurarsın. Doktor olmak zorunda değilsin, tıp çok geniş bir alan mutlaka seni içine çeken bir dalı ile karşılaşırsın. Bence biraz sabret.

Olay meslek degil beni ceken yani en azından yapabilecegim alanlar var ama asıl olay oraya ulasana kadar olacaklar.Tıpı bitiririm ama sürekli ezber sürekli ezber bana göre degik yani oturupta kemigi çıkıntısına kadar ezberlemek sacma geliyor.

#3360816  gönderen Sichern
 07.11.2015 - 13:04:24
enkainidbizimkainid yazdı:Columna vertebralis falan dedi ya la .

Yol daha yakın,bırak sen bırak

Degil mi :D Ya bilmiyorum o kadar seyi ezberlemek size de sıkıntı gelmiyor mu?Ya hallederim ama ileriyi düsünunce o surekli dersi düsünunce daha da zorlasacagını düsününce ne yapacam bilmiyorum.
Kullanıcı avatarı

#3360832  gönderen drriza
 07.11.2015 - 13:25:54
Ilk 1-2 sene sadece sende degil cogu ogrencide bu fikirler oluşur. Evet oturup çalışacaksın ezberleyeceksin ezberlediklerin aklinda kalirsa ilerde isine yarayacagini anliyacaksin. Hayat sadece ders calismaktan inaret degil sosyal olarak birseylere zaman ayirabilor hobilerinle azda olsa o ders stresinden kurtulabilirsin. Disini biraz daha sikmani tavsiye ederim. Ama ben kesin muhendis olmam lazim diyorsan seni kimse zorla tutmaz ;)