Perşembe , Ekim 24 2019
1. 2. ve 3. sinif ogrencilerine ozel...

Robbins vs. Lange

#3322958  gönderen -Zehra-
 02.10.2015 - 23:50:20
Dönem 3'te okumak içi hangi kitabı öncelikli olarak tavsiye edersiniz?

Forumda başlıklara göz attım genelde fizyoloji için guyton, patoloji için robbins okumanın çok katkı yaptığı yazılmış. Robbins bu yönden baya revaçta. Birkaç hocam ise patofizyolojinin temel taş olduğunu ve okunması gerektiğini söyledi ayrıca fizyolojim çok iyi değil. Bu yüzden ikisi arasında gidip geliyorum hangisini öneririsiniz?

#3323609  gönderen -Zehra-
 03.10.2015 - 20:07:15
drknoxville yazdı:Guyton fizyolojik mekanizmalar üzerinden ilerler ama moleküler yönü zayıftır. Hikaye gibi okursun. Sayfa sayısına aldanma, o kadar yoğun bir kitap değil. Vander tamamen boş. Bern Levy güzeldir, moleküler yöne ağırlık verir ama Türkçe baskısı hem eskidir hem de kötü çevrilmiştir. İngilizcen iyiyse tavsiye ederim. Ganong güzel kitaptır, almadan önce incelemeni tavsiye ederim.

Patofizyoloji Türk Tıbbının kanayan yarasıdır. Fakültelerde ayrı bir ders olarak okutulması gerekir. Çok Tavsiye ederim, okumalısın.

Patoloji de Robins ile çok zevkli ve kolay hale geliyor. Öğrenci versiyonu bile çok güzel, gücün yeterse büyük Robins'i al ama yapamam diyorsan öğrenci edisyonu da iyidir.
drknoxville yazdı:Kitap okuyanlar sınıf geçmek çok ekstra çaba harcarlar not okuyanlara göre. Üstüne notları da okumalısın muhakkak. Ama kitaplara iyi çalışanların genel nosyonu çok iyi olur, daha bilgili olursun.
Evet ben de öyle düşünüyorum onun için önceliği notlara veriyorum. Kalan zamanda katkı olsun diye bu kitaplardan birini okumak istiyorum ama lange mi robbins mi ona karar verememiştim sizin tavsiyeniz lange yönünde ağır basmış. Yorumunuz için teşekkür ederim.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#3325131  gönderen cococugiller
 05.10.2015 - 03:55:23
3. sınıfta muhakkak okunması gereken iki kitap vardır:

1. Oğuz kayaalp tıbbi farmakoloji

2. Robbins and Cotran Pathologic Basis of Disease 9th ed.

(ben bu kalın robbinsin okunmasından yanayım. 7. baskısının türkçesi var fakat eski artık, 2004'ün çevirisi, çok da pahalı. ingilizceniz iyi değilse Robbins Temel Patoloji (9. baskıdan çeviri) çıktı geçen sene başında, ince robbins olan. ama linkini verdiğim kitap efsanedir, eşsizdir. ingilizcenizi de çook geliştirir temeliniz varsa. PDF'si internette mevcut, kolayca bulabilirsiniz.)

hastalığın patofizyolojik temeli yerine robbins okumalısınız. o kitap bana çok çocuksu geliyor, içeriği lise bilgisinden hallice. fizyoloji öğretmez, patoloji hiç öğretmez. patofizyoloji de saçma bişi bence, gereksiz. guyton'un klinik içerikleri her türlü patofizyolojiye yeter emin olun.

tıp fakültelerinin asıl kanayan yarası öğrencilere kitap okutmamak ve öğrencilerin kitap okumaması, tembellik yapmasıdır. anatomide kaplan arıncı anatomi 1-2, biyokimyada Figen Gürdöl biyokimya, fizyolojide guyton fizyoloji, patolojide Robbins patoloji, farmakolojide Oğuz Kayaalp farmakoloji okumamış 'çok bilgili, tus canavarı' nesiller yetiştiriyor bu komite ve hoca notu temelli sistem. çalışmayı, temeli sağlam doktor olmayı isteyen aday ne yapıp edip bu kitapları okumalıdır nottan önce. zaten bu kitaplar da uzay bilimi anlatmıyor. komiteye iki hafta kala okunmaz elbette, komite 6 hafta mı, ilk haftası bilemedin 10 günü konuyla ilgili kısımlardan kayaalp'i okursun, ikinci-iki buçuğuncu haftasında da robbins okursun biraz fazla çalışıp, 4 hafta da not çalış. zaten ilk iki hafta kim çalışmış :) buraya bu soruyu sorduğuna göre çalışmayı göze almışsındır bence. buradan tüm öğrencilere sesleniyorum... :P benim asıl dönem arkdaşlarım stajdalar şimdi, keşke adam gibi temelimiz olsa öğrenseydik diyorlar; sınıfı geçsek yeter düşüncesi yerine kitap okusaydık vs.

(oğuz kayaalp de gerçekten eşsiz bi öğrenci kitabıdır, hoca kitabı değildir, ön sözünde öğrenci kitabı olduğunu defalarca vurguluyor. sadece 160 sayfalık giriş kısmından o kadar çok şey öğrendim ki, ileriki kısımlarını heyecanla bekliyorum. bazı yerlerinin eski kalmış olduğu söyleniyor, buralar için Basic and Clinical Pharmacology (Katzung) 13e: yeterli güncellemeyi sağlar. farmakolojinin bir başka efsanesi Goodman and Gilman'dır, ancak biraz hoca kitabıdır, çok zaman alır, çok merak edersen bakılabilir: )

fizyolojide de guyton her zaman bir numaradır, rakipsizdir fizyoloji sanatına temel atmak için. moleküler temeli ganong hiç öğretmez, belki de en kötü fizyoloji kitabı ganongtur. berne levy'nin de pedagojik yaklaşımı kötüdür, çok yeri eksik kalır kafada. guytonda her bölümün sonunda verilen 15 kadar referans en güncel moleküler ayrıntıları içerir. merak edersen bakabilirsin. bunların yanında Boron and Boulbaep medical physiology var, daha çevirisi yok ama moleküler fizyolojide bir numaradır meraklısına.