Cumartesi , Ekim 19 2019
1. 2. ve 3. sinif ogrencilerine ozel...
Kullanıcı avatarı

Re: tıp fakultesini birakmak istiyorum

#3268684  gönderen deepblack
 23.07.2015 - 23:52:49
dedekorkut yazdı:
deepblack yazdı:
dedekorkut yazdı: sen ' fark yaratmak istiorsan git ve geri gel' cumlesini kurmamissin ' kendini bi seklde at yurt disina birakilir mi hic ' demissin bu 1.. ayrica madem doktor degilsin neden drtus.com'a gelip ahkam kesiyorsun ?
goruluyor ki sana guzel bi sekilde soru soran insanlara karsi tahammulun bile yok.
konunun orta yerinden girip onu demissin bunu demkssin deme en basa git en bastan oku belli ki sen de dr degil avukatsin ahkam kesmiorum ben kendi fikrimi soyluooeum kendi fikrime
ahkam kesilmesinden bahsediorum
beni bilen bilir burda istersen elinde bal sekerle
gel sor benim mizacim bu.. avukatlik yapma
yurtdisina cikmak sandigin kadar kolay degil bunun icin doktor olunmaz. tavsiye verirken gercekci olmak lazim bir insanin gelecegi soz konusu. basta ne dediginden ziyade sana sorulan soruya verdigin cevap rahatsiz etti beni. kimseye avukatlik yapmak derdinde degilim ama doktorlar olarak en azindan bu sitede bu tavirlara karsi sessiz kalmamaliyiz.
benkolay demedim en bastan olu yazdiggimi.. zor dedim... ama
imkansiz degil.. evet gelecegi soz
konusu oldugu icin de ayrilma dedim.. asabim cok bozuk su anda istedigin kdr hakaret edebilirsin cvp vermicem

#3268699  gönderen bombast_k
 24.07.2015 - 00:27:17
deepblack yazdı:
deli deli isler yapma ya.. devam et okumaya sora da kendini bi seklde at yurt disina
birakilirmi hic
Hangi tecrübeye dayanarak söylüyorsun

Mesela bırakma derken yıllara göre alınan dersler,zorluk derecesi gibi konularda bilgilimisin??

Yurtdışı derken sudan? almanya?

Hangi ülke diplomamızı kabul ediyor?

Keşke insanlar duracağı noktayı bilse..

Ama bi dk pardon benim bisürü daktır arkadaşım oldu burda çok şey öğrendim yeaaa
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#3268701  gönderen deepblack
 24.07.2015 - 00:33:21
bombast_k yazdı:
deepblack yazdı:
deli deli isler yapma ya.. devam et okumaya sora da kendini bi seklde at yurt disina
birakilirmi hic
Hangi tecrübeye dayanarak söylüyorsun

Mesela bırakma derken yıllara göre alınan dersler,zorluk derecesi gibi konularda bilgilimisin??

Yurtdışı derken sudan? almanya?

Hangi ülke diplomamızı kabul ediyor?

Keşke insanlar duracağı noktayı bilse..

Ama bi dk pardon benim bisürü daktır arkadaşım oldu burda çok şey öğrendim yeaaa
keske insanlar bana laf sokmadan once bi anlasa..
sudan degil almanya degil tek kastim amerika
ben dioloma
kabul edilir demedim
dr olmak kolay demedim
yurt disinna gitmek kolay demedjm
dedim ki muhendislikte issiz kalirsin dedim ama
dedim yurt disina gider de bazi egitimleri alir geri gelirsen dedim fark
yaratirsin dedim
siradan dr olmak yerine gelecegin daha parlak olur dedim
akli selim sahibi insanlar ne dedigimi anladi
anlamayanlar da saldiriya gecti..
tobe ya...
dr olmanin kolay oldugunu aoeyen mi var ben biliorum nasil oldugunu diyen mi var
ama diplima nasil saydirilir denklik
nasil alinir hangi ulkelerde ne egitimi alinir bunlari biliorjm her b.oku siz bilmiosunuz tobe ya
bu ne kibir ne ukalalik
neyse ugrasamicam
siz konusun arka fonda

#3268993  gönderen isaac13
 24.07.2015 - 17:50:23
Birincide(öss ) olmayıp o sene tip okuyacağım ben doktor olacağım diye anne babasıyla bir ay küsüp ve sonra başarmış biri olarak bırak derim. Okula çok severek isteyerek girdim bu sene bitti ama keşke olmasaydı diyorum . Yurtdışı hayalleri de öyle kolay değil ingilizcem gerçekten iyi ikinci dil almanca var ama sonuc:hüsran istersen anlatırım almanya ingiltere deneme maceralarını ayrıca yakın birinin usmle denilen Amerikada doktorluk olayını emin ol hiç kolay degil. Mühendis olsan rahatça gidersin ama tip kazanamayıp benim gibi ikinci sene sini denemeyenler Londra da Sony ,Paris te Loreal firmasında çalışırlarken ben Ankaranın göbeğinde serviste tek başıma nöbet tutuyordum onlar da Hyde Park maceralarını paylaşıp mutlu mesut oluyorlardı ve maaşları da bizimkinin kaç katı söylemek bile istemiyorum. Tabi işsiz kalan mühendis de var Boğaziçinden mezun olup bir sene is arayan da biliyorum ama nadir, hem en azından şehir merkezinde yaşıyorlar kimbilir uzmanlikta sonra hangi ilçede olacağım . Tavsiyem sevmiyorsan bırak çünkü severken bile zor çekiliyor .
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#3268997  gönderen gunestuna
 24.07.2015 - 18:03:24
ben 5 yıllık doktorum.acilde çalışıyorum ve hergün binpişman oluyorum.şimdiki aklım olsa asla yazmazdım.hastalardan kaçar olduk.gereksiz tripler hakeretler (daha bugün bile kaymakamlığa şikayet edildim sebebi de çok basit bir metacarp fraktürünü -halk arasında çatlak tabir ettiğimiz-- niye ortopediye göstermemişim de atele aldırmışım , niye tek hekim olarak çalışırken yemeğe gittiğimde beklemiş ... )bu hergün çoğu doktorun yaşadığı sıkıntılardan çok basit bir örnek.uzmanlara sorsan onlar da memnun değil.maddi açıdan da tatmin olmuyorlar.iyi düşün..ilerde hem pratisyenken hem uzmanken nöbetler icaplar olacak.hayatın kısıtlanacak..

#3269040  gönderen drhtn
 24.07.2015 - 19:43:58
uzaktan davulun sesi hoş gelir derler. dışardan bakanlar hep doktorların otura otura çalıştıklarını çok rahat olduklarını zanederler. Bu tamamen cahillik nedeniyledir. Benim de bir akrabam çocuğum rahat çalışsın diye tıp yazdıracağım demişti. hoş benim ailemin de evvelce farklı düşündüğünü söyleyemem. çalışma şartlarımıza tanık olanlar ise hayret ediyor. Sen aileni mutlu edeceksin diye seni mutsuz edecek birşey yapma. Kimi bu mesleği çok seviyor tekrar başa dönsem yine tıp okurum diyenler de var, asla diyenler de. Tek önemli olan senin ne istediğin.

#3269048  gönderen sifresifre
 24.07.2015 - 19:53:31
şu an 70 tane tıp fakültesi var.
sayımız logaritmik şekilde artıyor.
10 sene sonra acillere hemşire vermicekler nöbet için.
bir nöbete 15 doktor yazıp kendi aranızda anlaşın hem tedaviyi yapıp hem pansuman enjeksiyonu halledin dicekler.

#3269124  gönderen burhanselvan
 24.07.2015 - 20:55:53
sifresifre yazdı:şu an 70 tane tıp fakültesi var.
sayımız logaritmik şekilde artıyor.
10 sene sonra acillere hemşire vermicekler nöbet için.
bir nöbete 15 doktor yazıp kendi aranızda anlaşın hem tedaviyi yapıp hem pansuman enjeksiyonu halledin dicekler.
Sayın sifresifre;

Sağlık politikaları başarıya ulaştı. Önümüzdeki seneden itibaren on binin üzerinde doktor mezun olacak. Artık doktorlar zaten devlet memuru, sadece döner alıyorlar. Ama bu da kalkarsa sadece maaşa talim ederler diğerleri gibi. Ayrıca artık bi karizmaları filan da yok. Sürekli milletten dayak yiyip hor görülüyorlar. Yaptıkları iş stresli ve zahmetli. Gecesi gündüzü yok, tatili bayramı yok. Yakında ücretlerinde traşlama olunca isyan bayrağını çekeceklerini tahmin ediyorum. Malum ekonomik kriz :D
Uzman sayısı da fazla. Artık TUS kadroları kısıtlı, bir çok klinikte asistan sayısı yetersiz. son zamanlarda hiç asistanı kalmayan klinikler olduğunu duyuyorum. Şurası net ki, ülkeye yeni sağlık tesisleri kazandırılmadıkça uzman sayısı bir çok uzmanlık dalında yeterli. Peki bu kadar mezun hekim ne yapacak? Hangi dalda uzman olacak? Pratisyen olarak kalırsa ne yapacaklar?
Doktorları mutsuz görüyorum, hak veriyorum ama yapacak bişeyde yok...
Kullanıcı avatarı

Re:

#3269130  gönderen bluesboy84
 24.07.2015 - 21:07:59
Genç seni çok iyi anlıyorum o yollardan bende geçtim. Sana şöyle söyliyeyim kimse kusura bakmasın ortalama mühendis olacağına ortalama doktor ol. Ailen doğru söylemiş fakülteyi bitirsende istersen ömründe kitap açma hiç okuma yine doktorsun maaşını alırsın.çevrede kendini doktor sanan açıp kitap okumamış ama en iyisini kendi bilen birçok doktor var. En kötüsü sende onlardan olursun. Ama ortalama mühendis olursan kötü. Bugün istanbulda eli yüzü düzgün bir ev 1500 tlden başlar. Patron altında üç kuruş kazanır onudA ev kirası faturaya ödersin. Birilerinin k. Yalarsın sürekli. Ama iyi mühendis olacam kendimi geliştirecem dersen hiç durma direkt yatay geç sonrada yurtdışına git. Bak bu söylediklerim boş şeyler değil.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#3269131  gönderen ihsan005
 24.07.2015 - 21:09:23
ilk sene derslerine göre kıyaslama yapma
mesleği zorluklarına katlanabilecek kadar seviyorsan devam et
ama garanti meslek, rahat, para kazanılır, iş sıkıntısı olmaz v.s düşüncelerinle devam edeyim diyorsan birkaç kez daha düşün
alternatiflerini gözden geçir
tıp okumaya katlanman gerektiğini sonucunu çıkarırsan ise
sakın ola zorla bu işi yapacağım/yapıyorum arsızlığı ile önce eğitimine sonra da mesleğine "gereken saygı ve özvereyi esirgeme" gafletinde bulunma
her kafadan bir ses çıkar
herkesi dinleyebilirsin ama kimsenin yönlendirmesine kapılma
senin hayatın,senin geleceğin ve senin kararın
sorumluluğunu taşıyabileceğin kararı ver sonra da kimseyi günah keçisi yapma ( özellikle aileni )
hayatında başarılar

#3337541  gönderen VonTR
 16.10.2015 - 14:50:53
dicaprio yazdı:Öncelikle çok aşırı kararsız olduğumu belirteyim bugünlerde iki ihtimali de düşünüyorum(birakmak-birakmamak) bu sene ilk derslerden beri isinamadim bu fakülteye. Belki de matematik ve fiziğe yatkın olduğum içindir. Ama biyolojyii liseden beri sevmem.zaten bu sene sınıfta kaldım. gelecek sene merkezi yerlestirme puaniyla yatay gecisle muhendislige gecmek istiyorum ama ailem olsun cevrem olsun beni mühendis olarak görmek istemiyor. Onlara göre doktorluk çok rahat aynı zamanda para getiren meslek. Ne desem ikna da edemedim. bazen söylediklerinin kısmen doğru olduğunu düşünüyorum. Size şu sorularim olacak:
-Sizce doktorluk gerçekten rahat mi
-6 yil (daha doğrusu sinif) okuduktan sonra pratisyen kalınırsa daha mi kötü olur
-sizce birakilmaya değer mi (birakilacaksa)
-sizce birakilmamaya değer mi (birakilmayacaksa)

Şimdiden teşekkürler...
Dostum senin yaşadıklarının aynısı bende yaşamadım.hatta ilk sene sınıfta kaldım:)
okulu hiçbir zaman sevmedim ama bunun mesleği sevmediğim anlamına gelmediğini kavramak için çok zorlu 3 sene geçti.Şimdi sabrettiğim için memnunum.
tıp fakültesinde sınıfı geçmek çok kolaydır,çıkmış sorulara yüklen birazda föyleri okusan 65-70 bandına gelirsin çok rahat.
Bol bol gez,arkadaş grubunun içinde ol gerisi zaten gelecektir;)
Sevgiler....

#3337553  gönderen dabigatran20
 16.10.2015 - 15:00:15
dicaprio yazdı:Öncelikle çok aşırı kararsız olduğumu belirteyim bugünlerde iki ihtimali de düşünüyorum(birakmak-birakmamak) bu sene ilk derslerden beri isinamadim bu fakülteye. Belki de matematik ve fiziğe yatkın olduğum içindir. Ama biyolojyii liseden beri sevmem.zaten bu sene sınıfta kaldım. gelecek sene merkezi yerlestirme puaniyla yatay gecisle muhendislige gecmek istiyorum ama ailem olsun cevrem olsun beni mühendis olarak görmek istemiyor. Onlara göre doktorluk çok rahat aynı zamanda para getiren meslek. Ne desem ikna da edemedim. bazen söylediklerinin kısmen doğru olduğunu düşünüyorum. Size şu sorularim olacak:
-Sizce doktorluk gerçekten rahat mi
-6 yil (daha doğrusu sinif) okuduktan sonra pratisyen kalınırsa daha mi kötü olur
-sizce birakilmaya değer mi (birakilacaksa)
-sizce birakilmamaya değer mi (birakilmayacaksa)

Şimdiden teşekkürler...
Hocam sana yeni mezun olmus su an bir ilce hastanesinde tek basina nobete kalan ayin 15 inde maasi yatmis ve de tus sonuclarini bekleyen bir pratisyen hekim olarak yaziyorum. Yol yakinken kesinlikle birak bu meslegi. Hic bisey bilmeden mezub olursun nobetlerde yasadigin yusufu ömrün boyunca hic bi yerde yasamazsin. Bu strese karsilik aldigim para belki beni tatmin eder diye beklersin inan hic ama hic etmez. Tus un iyi gecmistir sonuc aciklansin kurtulayim bu yerden diye umit eder beklersin osym sonuc aciklamaz insanlarin hayati umurlarinda degildir çünkü. Muhendis ol mezun olunca belki 1 yil 1 2 bin liraya calismak zorunda kalirsin ama ne insanlarn agiz kokusunu cekersin ne stres yasarsin. Omrunden omur gitmez.