Perşembe , Ekim 24 2019
1. 2. ve 3. sinif ogrencilerine ozel...
Kullanıcı avatarı

tıp fakultesini birakmak istiyorum

#3268243  gönderen dicaprio
 23.07.2015 - 10:33:42
Öncelikle çok aşırı kararsız olduğumu belirteyim bugünlerde iki ihtimali de düşünüyorum(birakmak-birakmamak) bu sene ilk derslerden beri isinamadim bu fakülteye. Belki de matematik ve fiziğe yatkın olduğum içindir. Ama biyolojyii liseden beri sevmem.zaten bu sene sınıfta kaldım. gelecek sene merkezi yerlestirme puaniyla yatay gecisle muhendislige gecmek istiyorum ama ailem olsun cevrem olsun beni mühendis olarak görmek istemiyor. Onlara göre doktorluk çok rahat aynı zamanda para getiren meslek. Ne desem ikna da edemedim. bazen söylediklerinin kısmen doğru olduğunu düşünüyorum. Size şu sorularim olacak:
-Sizce doktorluk gerçekten rahat mi
-6 yil (daha doğrusu sinif) okuduktan sonra pratisyen kalınırsa daha mi kötü olur
-sizce birakilmaya değer mi (birakilacaksa)
-sizce birakilmamaya değer mi (birakilmayacaksa)

Şimdiden teşekkürler...

Re: tıp fakultesini birakmak istiyorum

#3268248  gönderen natoz
 23.07.2015 - 10:41:46
Hayat boyunca rahat edemeyeceksen, pişmanlık yaşayacaksan, gönlünde bu meslek yatmıyorsa kendini zorlama. Etraftakileri dinleme Oğlum, Torunum, Yiğenim Doktor diye hava atsınlar mahkum olma bir mesleğe.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#3268253  gönderen tabipibrahim
 23.07.2015 - 10:47:20
1.sınıfda hekimlik mesleği adına pek bişey yok daha. Meslek zor tus zor hayatından çok şey alıp Götürüyor. Ama bırakma kararı için erken genç
Kullanıcı avatarı

#3268257  gönderen dicaprio
 23.07.2015 - 10:52:42
tabipibrahim yazdı:1.sınıfda hekimlik mesleği adına pek bişey yok daha. Meslek zor tus zor hayatından çok şey alıp Götürüyor. Ama bırakma kararı için erken genç
Erken olduğunu biliyorum ancak daha yolun başındayken karar vermek istiyorum sonra neden önceden bu kararı vermemisim diye pişmanlık duyarim

#3268258  gönderen natoz
 23.07.2015 - 10:54:27
dicaprio yazdı:
tabipibrahim yazdı:1.sınıfda hekimlik mesleği adına pek bişey yok daha. Meslek zor tus zor hayatından çok şey alıp Götürüyor. Ama bırakma kararı için erken genç
Erken olduğunu biliyorum ancak daha yolun başındayken karar vermek istiyorum sonra neden önceden bu kararı vermemisim diye pişmanlık duyarim
2.ci yıla da gitsen çok mu fazla olur. Zira bir bakıma haklı 1.yılda pek tıbbi birşey yok. Fazla mı olur bir yıl beklemek?
Kullanıcı avatarı

#3268262  gönderen dicaprio
 23.07.2015 - 10:58:37
Bunu ben de düşündüm 2. Yıl beklemek ancak ailem de ne yapacaksan bu yıl yap diyor. zira bir yıl daha kaybetmemi istemiyorlar ayrıca 2. Yıl birinci yıldan farklı olacak bişey olurmu ki?

#3268266  gönderen sarisari
 23.07.2015 - 11:01:40
Sayisala yatkin fizik olimpiyatlarina merakli tek istegi kuantum fizigiyle ugrasmak olan bir ogrenciydim lise yillarinda.ucak muhendisligi yazmak istedim. Ama bir memur maasiyla 3 çocuk okutan ailem ablamin kaderini benim de masama koydu ve yasadigmiz şehirde okuyarak ablam gibi doktir olmam gercegiyle basbasa kaldim.ilk 3yil nefret ettim lisenin devami gibiydi ezberim kotuydu ama derslerim iyiydi.tarihi de sevmezdim ama calisirdim hesabi sevmesem de calisiyordum.83 ortalamayla bitirdim ve hala hobi olarak geometri cozuyordum.en kotu nukleer tipla ugrasirim diye devam ediyordum.stajlar baslayio pansuman yaomaya dikis atmaya hastalarla hasir nesur omaya baslayinca bambaska bir dunyaya girdigimi anladim.kus kadar bilgimle bile birilerine faydam dokunuyordu.anneannemin ilaclarindan anlamaya baslamistim mesela:)ama stajlar sadece bilmekle gecilmez aktif kendini dogru ifade edebilen biri olmakisin ki hastalarla kurdugum sempatik iliskileri hocalarla hic kuramadim.sozlu sinavlar insanin ömrünü kisaltiyor bana gore.cerrahi insani buyuler psikiyatri hayata insanlara bakisini degistirir.hep birseyler cçalıştım mecburide de 5yil gorev yaotigim acilde de hep sevdim isimi.zor mu zor kardesim ama Allah bizi boyke yaratmis heralde basediyosun bi sekilde yada tip egitiminin sabir dergahindan gectigimiz icin anliyoruz birbirimizi.tipta kendine gore bir bolum illaki bulursun dahili cerrahi preklinik.sayisal zekan da sana cok sey kazandiriyor emin ol.isteklerine gore degil yeteneklerine gore tercih yapmani her zorluguna katkanacak bir idealistlige sahio degilsen de yillarini bu sirlarda harcamamani tavsoye ederim.tipa harcadigim emegi hukuga harcasaydim hakim olurdum.nuhendis olsaydim yurtdisinda olurdum ama suan tusa calisan hali perisan biriyim.bunlar abarti gekiyorsa git acilde bir gece gecir onu 5 yilla carp sonra konusalim
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#3268288  gönderen qwerty_x
 23.07.2015 - 11:32:32
Sevdigin isi yapmak iyidir tabiikide hangi kosullarda? Turkiyede sevdigin isi yapmak cok zor muhendis olursan ne kadar iyi olursan ol gidip ozel sektorde calisacaksin gozunun yasina bakmayacaklar asla bi aile hekimi kadar rahat olamayacaksin ve 3 de 1 ini kazanacaksn. Muhendis olup aile hekiminin kazancini yakalamak icin en az 15 senelik muhendis olup surekli basarili olman lazim ve yine essek gibi calisirsin.. gerisini sen dusun. Cok akilnda kaliyorsa muhendislik bitir okulu biyomuhendislik yuksek lisansina tipcilar girebiliyor ona basla gider isyeri hekimi aile hekimi olup ek is olarak biomujendislikle ugrasirsin

#3268300  gönderen ekayisdag
 23.07.2015 - 11:48:32
dicaprio yazdı:Bunu ben de düşündüm 2. Yıl beklemek ancak ailem de ne yapacaksan bu yıl yap diyor. zira bir yıl daha kaybetmemi istemiyorlar ayrıca 2. Yıl birinci yıldan farklı olacak bişey olurmu ki?
Değerli kardeşim ailen de olsa çevrendekilere bu konuda kulak asma.Ne demek ne akrar vereceksen şimdi var 1 sene daha kaybetme? 1 sene insan hayatında çok kısa bir süre.Önünde en az 50 yıllık bir hayat olduğunu düşünürsen 1 senenin lafı bile olmaz.Arkadaşlara katılıyorum ilk sene tıp'ı bırakma kararı almak için çok erken.En azından bir sene daha devam et.Mesleki derslere biraz giriş yap baktın sarmadı bırakırsın.Giden 1 sene olsun önemi yok.Eğer sevip devam kararı alırsan da kazanç olur senin için.

5.yılda tıp'ı bırakanlar ya da 35 yaşında tıp okumaya başlayanlar var.Bu hayatta hiç bir şey için geç değil.Yeter ki ne yapacağına tam anlamıyla karar ver.
Kullanıcı avatarı

#3268307  gönderen deepblack
 23.07.2015 - 12:00:32
dicaprio yazdı:Öncelikle çok aşırı kararsız olduğumu belirteyim bugünlerde iki ihtimali de düşünüyorum(birakmak-birakmamak) bu sene ilk derslerden beri isinamadim bu fakülteye. Belki de matematik ve fiziğe yatkın olduğum içindir. Ama biyolojyii liseden beri sevmem.zaten bu sene sınıfta kaldım. gelecek sene merkezi yerlestirme puaniyla yatay gecisle muhendislige gecmek istiyorum ama ailem olsun cevrem olsun beni mühendis olarak görmek istemiyor. Onlara göre doktorluk çok rahat aynı zamanda para getiren meslek. Ne desem ikna da edemedim. bazen söylediklerinin kısmen doğru olduğunu düşünüyorum. Size şu sorularim olacak:
-6 yil (daha doğrusu sinif) okuduktan sonra pratisyen kalınırsa daha mi kötü olur

Şimdiden teşekkürler...
deli deli isler yapma ya.. devam et okumaya sora da kendini bi seklde at yurt disina
birakilirmi hic
Kullanıcı avatarı

#3268312  gönderen dicaprio
 23.07.2015 - 12:06:00
deepblack yazdı:
dicaprio yazdı:Öncelikle çok aşırı kararsız olduğumu belirteyim bugünlerde iki ihtimali de düşünüyorum(birakmak-birakmamak) bu sene ilk derslerden beri isinamadim bu fakülteye. Belki de matematik ve fiziğe yatkın olduğum içindir. Ama biyolojyii liseden beri sevmem.zaten bu sene sınıfta kaldım. gelecek sene merkezi yerlestirme puaniyla yatay gecisle muhendislige gecmek istiyorum ama ailem olsun cevrem olsun beni mühendis olarak görmek istemiyor. Onlara göre doktorluk çok rahat aynı zamanda para getiren meslek. Ne desem ikna da edemedim. bazen söylediklerinin kısmen doğru olduğunu düşünüyorum. Size şu sorularim olacak:

Şimdiden teşekkürler...
deli deli isler yapma ya.. devam et okumaya sora da kendini bi seklde at yurt disina
birakilirmi hic
Yurt dışına çıkmak için ne yapmalıyız? Kolay mi yani?

#3268313  gönderen natoz
 23.07.2015 - 12:06:42
dicaprio yazdı:Bunu ben de düşündüm 2. Yıl beklemek ancak ailem de ne yapacaksan bu yıl yap diyor. zira bir yıl daha kaybetmemi istemiyorlar ayrıca 2. Yıl birinci yıldan farklı olacak bişey olurmu ki?
Farklı olur. Ben diyorum bir yıl daha bekle o zaman kimsenin baskısına gelme. Tıp 1.sınıftan ibaret değildir ve de biyolojiden de ibaret değildir.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#3268316  gönderen deepblack
 23.07.2015 - 12:09:43
dicaprio yazdı:
deepblack yazdı:

Şimdiden teşekkürler...
birakilirmi hic
Yurt dışına çıkmak için ne yapmalıyız? Kolay mi yani?
asla kolay degil ama sen tip fakultesi yazarak zaten kolay bir hayatin olamayacagi ile ilgili fermani imzaladin
elbette kolay degl ama bence deger.. asla bjrakma bence muhendis olup napicaksin bilim adami mi olucaksin? tr de oyle bi seye olanak yok her turlu bi sekilde iyi bisee imza atmak istiosan bi noktada cikip geri gelmek zorundasin bence.. ya vasat olucaksin yada fark
yaraticaksin
sen tip fakultesini bence birakma vasat mi olmak
istiosun farkmi yaratmak istiosun buna karar ver bence
muhendis kaynio ortalik.. issiz gezio hepsi ben diyim sana

#3268319  gönderen exitus20
 23.07.2015 - 12:11:31
Ailen seni yanlış yönlendirmiş rahat doktorluk mu olur.en azından bir mühendislikten rahat demek ben diyemezdim. Bırakma konusunda ailen haklı bırakcaksan hemen bırak ayrıca ikinci yılı görmeni istemişlerde sen sınıfta kaldım demişsin bir yıl daha okusan gene birinci sınıfsın.sonra iki daha zor onda da kalırsan üç yıl boşa gitmiş olcak ozaman a kadar ailenin görüşüyle tıptan zor olan mühendislikte yolu yarılarsın yarılamasanda sınıfta kalmazsın okulun uzaması bile zamana yayılır.artıları eksileri yaz bi kağıda aileninde desteğini alarak bir karar ver bence.