Pazartesi , Ağustos 19 2019
1. 2. ve 3. sinif ogrencilerine ozel...

Re: tıp mı mühendislik mi lütfen yardım...

#3198522  gönderen futri
 08.05.2015 - 19:09:45
driet yazdı:
drgordon yazdı:Isteyerek yazdim,aklimda baska hic bi bölüm yoktu uni sinavindan sonra .ama simdiki aklim olsa asla yazmazdim.20-30 yas arasi gibi en guzel gunlerini ders calisarak veya stres icinde gecirip,daha sonra herhangi bişey yapmak icin enerjin kalmamasini istiyosan yaz kardesim
Çok doğru.. Şu yaşıma geldim. İsteğim puanı almak için istifa ediyorum. Saatlerce masa başındayım. Halen bir yerlerden motive olup çalışma derdindeyim. İki gezip tozamadım. Aslında şu mesleğin mesleki tatmini dışında pek bi hayrını görmemişim. Şuan yüzleştim :cry:
Ders çalışmayı severim :D

Bir de şöyle düşünün o gezip tozanlar asla sizin sahip olduğunuz bilgilere sahip olamayacaklar. Bilgi insana mutluluk verir öyle değil mi? :)

#3198523  gönderen sparka
 08.05.2015 - 19:09:55
Bizim meslektekiler başka meslekleri çok bilmediklerinden başka meslekleri toz pembe olarak anlatabilirler. Bir ticaretle uğraşana baksan her an iflas etme derdi özel sektörde çalışan birine baksan hem minimal maaş hem her an işten postalanma derdi. Öğretmene baktın mi çalışma şartları bize nazaran çok rahat bile olsa hem kpss hem mecburide çok yüksek olasılık doğuya düşmesi de onların handikapi. Burada bize mühendislik daha cazip geliyorsa bile bu kiyaslamayi bize sormaman gerekir. Bize sadece tipi sorman muhendise de sadece mühendisliği sorup aradaki kiyaslamayi kendinin yapması daha mantıklı. onlara da sorsan çoğu tipa gir onlar daha rahat daha çok kazanıyor edebiyatına girecekler. ama su an hepsini geç hazirandaki sınava iyice kökle maksimum puanını al. sonra meslek mensuplarıyla tercih döneminde yaz vakti gorusmen daha iyi olur. başarılar genç kardeşim
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#3198533  gönderen driet
 08.05.2015 - 19:18:35
futri yazdı:
driet yazdı:Benimde kuzenim sizinle aynı şartlarda, üni.ye hazırlanıyor. Ona bahsettiklerimden sana da bahsedeyim. Tek hayalim doktor olmaktı ve oldum. Mutlu muyum evet. Ama bu başka bir meslekte daha az mutlu olacağımı göstermez. Çünkü o şansı tanımadım kendime. Belki başka bir meslekte şuan olduğumdan daha mutlu olacaktım. Tam tersi de mümkün elbette. Ama lanet olsun neden yazdım demiyorum. Çünkü ben ısrarla isteyerek, ailemi dinlemeyerek yazdım. Seninde vereceğin karar böyle olmalı o yüzden iyi düşün.
Doktorluğa tekrar dönecek olursak, şuan gerçekten çok sıkıntılı bir dönemdeyiz, ilerisini tahmin edemiyorum. Zenginlik, çok para bencede hayal. Ayrıca okul bitince yeni sıkıntılar başlıyor. Mecburi, yada eşinle aynı ilde olamama gibi, tus gibi, yandal gibi, akademisyenler için çok çok daha fazlası. Anlayacağınız zor bir süreç.
Benim zamanında dediğim gibi ben bu iş içinim diyorsan şimdiden hoşgeldin aramıza, diyemiyorsan çok cazip mühendislikler var☺nacizane düşüncelerim
Ha bu arada aklıma gelmişken. Son sınıfta bi hocamız ni yakın akrabasını zorla tıptan vazgeçirdi yanımızda. İyi bir Prof du ve anabilim dalı başkanıydı. Tıp mesleği için yakında sözleşmeli işçi olacağını ve her mezunun iş bulamayacağını koşulların daha da kötü olacağını söylerdi. Neye dayanarak söyledi bilemicim. Neden anlattım onu da bilmiyorum😀 sevgiler
Hayaliniz olan şeyi yapmışsınız ve mutlusunuz ne güzel :)

Neden akademisyenler için çok çok daha fazla sıkıntı var dediniz onu tam anlayamadım?

Bir de sözleşmeli falan olması zor gibi bence doktor açığı yok muydu ülkede :)
Birincisi realist bakalım. bu ülkede hangi dönem olursa olsun, akademisyen vb olmak istiyorsan o dönemin iktidarıyla ya aynı görüşte olman gerekir yada öyle görünmen gerekir. Ayrıca kaliteli akademisyen olmak için ise tıp eğitiminin zorluğunun üstüne birde iyi derecede yabancı dil bilmek ve sürekli yayın vs takip edip kendini yenileyen gerekir. Buda büyük meşakkat ister.
Sözleşme olayına gelince okadar çok tıp fakültesi açıldı ki, 2 uzman hekim bir servisle fakülte kuruyor adamlar. Birkaç yıla fazla vermeye başlarız bile.
Bunları seni vazgeçirmek için için söylemiyorum elbette. Ama bunları söylemezsem de olmazdı. 😯😯

#3198537  gönderen suvarin
 08.05.2015 - 19:20:46
futri yazdı:
suvarin yazdı:direk genetik mühendisliği seç araştırma,akademisyenlik istiyorsan bunlar tıpta zor
Aslında ben tam tersini düşünmüştüm. Yani büyük tıp fakültelerinde (Hacettepe, Cerrahpaşa gibi) araştırma için ayrılan bütçe mühendislik fakültelerine göre daha fazla olmaz mı?
canım kardeşim bize sormadan önce keşke bölümleri iyice bi araştırsaydın.genetik mühendisliği mühendislik fakültesinde değil fen Fakültesindedir.araştırma açısından ise yurtdışı için daha kısa sürede doğrudan olanaklar sunar. Türkiye'de hiç bir alanda araştırma yapılmıyor zaten.eğer bilim adamı olmayı,yurtdışında yaşamayı istiyorsan genetiğe gitmelisin ama yok fazla kazanayım çileyse çekerim diyorsan doktor ol.(genetikçilerin maaşı pek iyi değildir)

#3198551  gönderen dryagmurr
 08.05.2015 - 19:29:46
futri yazdı:
driet yazdı:
drgordon yazdı:Isteyerek yazdim,aklimda baska hic bi bölüm yoktu uni sinavindan sonra .ama simdiki aklim olsa asla yazmazdim.20-30 yas arasi gibi en guzel gunlerini ders calisarak veya stres icinde gecirip,daha sonra herhangi bişey yapmak icin enerjin kalmamasini istiyosan yaz kardesim
Çok doğru.. Şu yaşıma geldim. İsteğim puanı almak için istifa ediyorum. Saatlerce masa başındayım. Halen bir yerlerden motive olup çalışma derdindeyim. İki gezip tozamadım. Aslında şu mesleğin mesleki tatmini dışında pek bi hayrını görmemişim. Şuan yüzleştim :cry:
Ders çalışmayı severim :D

Bir de şöyle düşünün o gezip tozanlar asla sizin sahip olduğunuz bilgilere sahip olamayacaklar. Bilgi insana mutluluk verir öyle değil mi? :)
aynı benim gibisin .çalışmayı severim ,çalışırım nolcak sanki diodum.ama 25 yaşında adam hala sabahtan akşama oturup ders çalışmaya çalışınca lanet ediosun.inşallah çok seviyosundur çalışmayı da benm gibi olmazsın.

#3198553  gönderen futri
 08.05.2015 - 19:30:53
DEMIRCANN yazdı:Tipta herhangi bir fakultede harcayacagin zamani ve enerjiyi iyi univ lerin muh. bolumunde harcarsan kral olursun gibime geliyor.
Kanimca puan yetiyorsa iki univ nin gozde muhendislik bolumleri (ODTU VE ITU) tiptan avantajli.
6 Yil sonra tip mezunlarinin durumu kotulesecek, muh ise yillar once kotulesmis gibi duruyor durumlari ama iyi bolumler her zaman iyi durumda. Ailede hepsi var bizim.
Tipta dhy kalkacak, pratisyen icin sinav olacaktir mecburen.
TUS giren sayisi ikiye uce katlanacak ve bugunku en kotu gorulen bolumler bile aslan midesinde olacak.
Ama yine de aradan siyrilirim gecerim 30 bin kisiyi, ilk 500 kontenjandan birine girecek kadar kasarim diyorsan TIP yaz.
sparka yazdı: Bizim meslektekiler başka meslekleri çok bilmediklerinden başka meslekleri toz pembe olarak anlatabilirler. Bir ticaretle uğraşana baksan her an iflas etme derdi özel sektörde çalışan birine baksan hem minimal maaş hem her an işten postalanma derdi. Öğretmene baktın mi çalışma şartları bize nazaran çok rahat bile olsa hem kpss hem mecburide çok yüksek olasılık doğuya düşmesi de onların handikapi. Burada bize mühendislik daha cazip geliyorsa bile bu kiyaslamayi bize sormaman gerekir. Bize sadece tipi sorman muhendise de sadece mühendisliği sorup aradaki kiyaslamayi kendinin yapması daha mantıklı. onlara da sorsan çoğu tipa gir onlar daha rahat daha çok kazanıyor edebiyatına girecekler. ama su an hepsini geç hazirandaki sınava iyice kökle maksimum puanını al. sonra meslek mensuplarıyla tercih döneminde yaz vakti gorusmen daha iyi olur. başarılar genç kardeşim
Benim babam da elektronik mühendisi aslında iyi bir şirkette de çalışıyor ama onda da her gün sinir stres. Özel sektörde çok çalışan değil iyi reklam yapana prim veriyorlar, insanların yükselebilmek için birbirlerine yapmadıkları kalmıyor deyip duruyor. Özel sektörde yırtıcı olmak lazımmış da ben yırtıcılığı pek beceremem sanıyorum :D

Haklısınız sparka herkes kendi mesleği hakkında bilgi verebilir yani uzaktan kimse kimsenin halini anlayamaz. Atanamadığı için intihar eden öğretmen de var. Sınava önümüzdeki yıl giricem bu ararda, araştırmaya biraz erken başladım :) Ayrıca iyi dilekleriniz için teşekkürler :D

#3198569  gönderen futri
 08.05.2015 - 19:39:34
suvarin yazdı:canım kardeşim bize sormadan önce keşke bölümleri iyice bi araştırsaydın.genetik mühendisliği mühendislik fakültesinde değil fen Fakültesindedir.araştırma açısından ise yurtdışı için daha kısa sürede doğrudan olanaklar sunar. Türkiye'de hiç bir alanda araştırma yapılmıyor zaten.eğer bilim adamı olmayı,yurtdışında yaşamayı istiyorsan genetiğe gitmelisin ama yok fazla kazanayım çileyse çekerim diyorsan doktor ol.(genetikçilerin maaşı pek iyi değildir)
Evet fen fakültesine bağlıymış :oops:
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#3198571  gönderen akandemir
 08.05.2015 - 19:39:48
Tıpa yakın Mühendisliğe daha da yakın ol.
Tercih zamanına kadar daha neler değişir
Kullanıcı avatarı

#3198581  gönderen drfirmament
 08.05.2015 - 19:43:22
futri yazdı:selamlar

üniversite sınavına hazırlanıyorum ve durumum oldukça iyi. 5k hedefliyorum. Ama tıp mı yazsam mühendislik mi bir türlü karar veremiyorum. Aslında tıp bana daha yakın geliyor ama forumda okuduklarımdan gördüğüm kadarıyla herkes durumundan şikayetçi ve pişman. Neden böyle anlayamadım, bu kadar mı kötü??? Bu kadar kötüyse neden herkes doktor olmak için kasıyo da puanlar bu kadar yüksek, bu bir çelişki değil mi? Kafam çok karıştı, lütfen yardım edin...

Not: Biliyorum sitenin adı DrTUS ama 1. sınıf öğrencileri de abilerine ablalarına bişiler soruyo. TUS haricinde bi ton konu aşk meşk hakkında bile herkes birbiriyle konuşuyo. Ben de bu kadar tıpçıyı bir arada bulmuşken bilgi edinmek istiyorum, suçlama yapmadan yardımcı olmak isteyenler yazsın lütfen.
çok istiyosan tatava yapma yaz geç.doktor olmaktan çıkar sağlamak niyetin varsa biraz zor.puanlar 15 bine düştü neresi yüksek. kontenjanlar 4500 den 11000 e çıktı bilmiyorum bunlardan haberin var mı .3 sene sonra hekim açığı başlayacağı açıklandı sen en iyi 6 yıl sonra mezun oluyosun.bitirince tusta inanılmaz rekabetle karşılaşcaksın .gelecek belirsiz anlayacağın.
Kullanıcı avatarı

#3198585  gönderen drfirmament
 08.05.2015 - 19:46:07
Tubaaaaa yazdı:Kesinlikle tıp dünyaya bir kere daha gelsem yine hekim olmak isterdim. Evet şuan için şartlar zorlayıcı ve yıpratıcı evet herkes şikayetçi benim de sık sık isyan ettiğim günler oldu ama hekimlik severek yapılıyorsa tercih edilebilecek en güzel meslek. Bu meslekten çok para kazanmayı hayal ediyorsan unut derim yada hiç tercih etme. Çok yorum okuyacaksin muhtemelen birçoğu aklın varsa tıp yazma diyecek ama sen karar vereceksin meslekle ilgili ben bu işi yapmak istiyorum başka bi meslek düşünemiyorum diyorsan tıp ama bu cümleyi kuramiyorsan hiç zorlama derim... hakkında hayırlısı olsun...
evet şu lafla bütün diğer mesajlar çocuğun gözünde sallama düzeyine inecek :D

#3198586  gönderen suvarin
 08.05.2015 - 19:46:35
futri yazdı:
suvarin yazdı:canım kardeşim bize sormadan önce keşke bölümleri iyice bi araştırsaydın.genetik mühendisliği mühendislik fakültesinde değil fen Fakültesindedir.araştırma açısından ise yurtdışı için daha kısa sürede doğrudan olanaklar sunar. Türkiye'de hiç bir alanda araştırma yapılmıyor zaten.eğer bilim adamı olmayı,yurtdışında yaşamayı istiyorsan genetiğe gitmelisin ama yok fazla kazanayım çileyse çekerim diyorsan doktor ol.(genetikçilerin maaşı pek iyi değildir)
Evet fen fakültesine bağlıymış :oops:
şurada aldığın cevapların hepsini çöpe at çünkü insanlar mühendisliğie göre yorum yaptılar sen yanlış yazdığından dolayı.moleküler biyoloji ve genetik bölümü ağırdır hatta tıptan bile ağırdır şaka değil iyice araştırırsan özellikle odtü bilkent gibi iyi yerlerin ne durumda olduğunu görebilirsin.ancak bitirince hevesliysen iyi çalışmışsan iyi bir bilim adamı olabilirsin.araştırma yaparsın yani.tıp belki de en çok genetiğe benzer diğer bölümler içinde.senin asıl karar vermen gereken şey hasta bakmayı isteyip istemediğin.şimdilik erken, sen iyi çalış zamanı gelince daha sakin bir kafayla araştırırsın.
Kullanıcı avatarı

#3198594  gönderen drfirmament
 08.05.2015 - 19:52:25
futri yazdı:
suvarin yazdı:direk genetik mühendisliği seç araştırma,akademisyenlik istiyorsan bunlar tıpta zor
Aslında ben tam tersini düşünmüştüm. Yani büyük tıp fakültelerinde (Hacettepe, Cerrahpaşa gibi) araştırma için ayrılan bütçe mühendislik fakültelerine göre daha fazla olmaz mı?
büyük tıp fakülteleri de hoca kadrolarını açmış seni beklio zaten :D
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#3198597  gönderen kamala
 08.05.2015 - 19:54:30
çok sosyal birisi değilsen girişken değilsen baban fakirse tıp yaz.mezun olunca işsiz kalma olasılığın yüzde 0.girişken kendini yetiştirmeyi pazarlamayı bilen birisiysen tıp kazanıp bitirebilecek bi kapasite zekaya sahipsen müh. yaz.çok iyi yerlerde çalışır risksiz güzel paralar kazanırsın.onun dışında insanlara şifa dağıtmak istiyorum yardımcı olmak istiyorum para benim için hiç önemli değil gibi söylemlerle gaza gelme.ilçe acilinde 3 ayda kafana huniyi takıp istifa edersin.yine de sen bilirsin.

#3198660  gönderen blameitonme
 08.05.2015 - 20:32:17
okulu bitirme aşamasına gelince mühendislerin dertleri ben şimdi ne yapacağım, nerede işe gireceğim, girebilecek miyim, param yetecek mi, amerikaya mastera mı gitsem, orada tutunabilir miyim, geri dönünce ne olacak vb....
tıpçıların dertleri : tus, hastaların garip tavırları, hayattan bıkma, yorgunluk depresyon...ama pek geçim derdi olmuyor, çevrendekiler sana potansiyel işsiz gözüyle bakmıyor, sosyal statun oluyor bu gerçek.

benim çevremde gözlemlediğim iyi yerlerde okuyan ve sıradışı girişken mühendislerin çok avantajlı ve çok seçenekli olduğu. yani sırf dönem arkadaşlarınla bile kafası çalışan tiplerseniz tübitaktan destek alıp proje yaparsınız yok hocayı kafalarsınız proje yaparsınız vs.. ha elinize ekmeğinizi almak belki biraz daha geç biraz daha meşakkatli olur ama ofisiniz her zaman düzgündür her z aman düzgün insanlarla muhattap olursunuz kaliteli bir çevreniz olur kendinizi geliştirirsiniz. tıp fakültesinde ise anca sağdan soldan gelen size minnet duymayan ve hükumetin yürüyen oy gözüyle baktığı hastalarla baş başa kalırsınız... insanlara hizmet etme tatmini bile kimi zaman olmuyor, neyse h erkes tıp zor demiş zaten onu uzatmıyorum, zor ama yani. akademik çalışma bilimsellik falan yalan. polikliniği çevirmekten servisi çevirmekten ne okumaya zaman kaklır ne başka bir şeye. gerçi uzmanlığını genetik yaparsan tabi daha rahat bir hayat.
tıp fakültesi insanın yıllarını direk bağlıyor. bir kere 6 sene kesin fakültedesin. ondan sonra 4 5 sene kesin uzmanlıktasın. o arada hep devlete tabisin yıl dolduruyosun. ama bi mühendis öyle değil. okulu bitirdikten sora 1 2 yıl içinde hayatı her yönde ilerleyebilir. o yüzden tıp fakültesinde genetik bölümüne girdiğin zaman sen o bölüme çok isteyerek girsen bile yanında çalışan adam belki sadece yatış olduğu için nöbet tutmamak için orayı yazmış olacak ve ikinzin birbirinizden farkı olmayacak çünkü bir nevi memursunuz.
lakin şu da bir gerçek ki yarın birgün doktorlarla çalıştığın zaman ya da bir tıp fakültesine genetikçi olarak geldiğin zaman ne kadar saygın bir bilim adamı olursan ol herkes sana ağzının kenarını bükecek -doktor değilmiş zaten - diye.
yazı uzun geldiyse özet : genetikçi olup ne yapmak istiyorsun, uğraşacağın şey eğer insan üzrine olacaksa bence doktorluk daha mantıklı yarın birgün gelip de doktorlardan saçmas apan laflar işitmemen için çünkü yalan yok tıp fakültesi bitirmeden insan yapısına hakim olmak zor. ama genetikçi olup fasülyenin genetiğini değiştirip ışıklı fasülye yapacam diyorsan tıp fakültesi tam bir zaman kaybı olur.