Pazartesi , Ağustos 19 2019
1. 2. ve 3. sinif ogrencilerine ozel...
Kullanıcı avatarı

Re: tıp mı mühendislik mi lütfen yardım...

#3198347  gönderen spero
 08.05.2015 - 16:42:44
futri yazdı: Öncelikle alay etmeden samimiyetle yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkürler. Aslında biyoloji dersini çok seviyorum. Özellikle genetik konusu çok ilgimi çekiyo. Mühendislik derken de genetik mühendisliği vardı aklımda. Çok zengin olmak gibi bir derdim yok. Daha çok akademik araştırmalar yapabilmek istiyorum. Bu durumda tıp okuyup genetik uzmanlığı mı yapsam daha iyi olur yoksa genetik mühendisliği mi okumalıyım? ilgilendiğiniz için tekrar teşekkürler.
buyuk düşünüyorsan buyuk oynayacaksın direkt yurtdışı için veya seni yurtdışı eğitimine yollayabilcek muhendislik bak... türkiyede akademisyenlik bile torpille hele tıpda ki proflar doçlar çogu ununu elemiş eleğini asmış kazandığı paraya bakan ünvan almak için makale yayınlayan bilimsel hiç bir olayı olmayan sadece doktorluk (bu konuda bir çoğu iyidir haklarını yemiyelim şimdi.. bilimsellikle doktorluğu karıştırmamak lazım) yaptığı için en köklü üni. dahi gitsen hayal kırıklığı olur

#3198351  gönderen futri
 08.05.2015 - 16:44:42
DR_aesthetic yazdı:tıp mühendisliği ikisinin karışımı:))))))9
DR_aesthetic yazdı:tıp mühendisliğini araştır bence
Tıp mühendisliğini araştırdım, teşekkürler. Fakat şu anda çok yeni bir alan olduğundan tıp mühendisliği yerine elektronik mühendisliğinden sonra biyomedikal alanında yüksek lisans daha mantıklı. Ayrıca genetikle ilgilendiğimi belirtmiştim. ilk mesajınız yerine bunu yazmış olsaydınız daha önce belirtirdim.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#3198355  gönderen driet
 08.05.2015 - 16:45:58
Benimde kuzenim sizinle aynı şartlarda, üni.ye hazırlanıyor. Ona bahsettiklerimden sana da bahsedeyim. Tek hayalim doktor olmaktı ve oldum. Mutlu muyum evet. Ama bu başka bir meslekte daha az mutlu olacağımı göstermez. Çünkü o şansı tanımadım kendime. Belki başka bir meslekte şuan olduğumdan daha mutlu olacaktım. Tam tersi de mümkün elbette. Ama lanet olsun neden yazdım demiyorum. Çünkü ben ısrarla isteyerek, ailemi dinlemeyerek yazdım. Seninde vereceğin karar böyle olmalı o yüzden iyi düşün.
Doktorluğa tekrar dönecek olursak, şuan gerçekten çok sıkıntılı bir dönemdeyiz, ilerisini tahmin edemiyorum. Zenginlik, çok para bencede hayal. Ayrıca okul bitince yeni sıkıntılar başlıyor. Mecburi, yada eşinle aynı ilde olamama gibi, tus gibi, yandal gibi, akademisyenler için çok çok daha fazlası. Anlayacağınız zor bir süreç.
Benim zamanında dediğim gibi ben bu iş içinim diyorsan şimdiden hoşgeldin aramıza, diyemiyorsan çok cazip mühendislikler var☺nacizane düşüncelerim
Ha bu arada aklıma gelmişken. Son sınıfta bi hocamız ni yakın akrabasını zorla tıptan vazgeçirdi yanımızda. İyi bir Prof du ve anabilim dalı başkanıydı. Tıp mesleği için yakında sözleşmeli işçi olacağını ve her mezunun iş bulamayacağını koşulların daha da kötü olacağını söylerdi. Neye dayanarak söyledi bilemicim. Neden anlattım onu da bilmiyorum😀 sevgiler

#3198362  gönderen maruff
 08.05.2015 - 16:57:19
abim mühendisti, zamanında bütün tıplara puanı yeterken mühendislik yazdı. Sonra sıra bana geldi .
çevremdekiler dedi:bak abin gibi yapma, mühendislik yazdı bişey olamadı, sen tıp yaz dediler.
Ben de şu an 5 yıllık doktorum.

sonuç: Ne mühendis abim, ne de ben pek bi işe yaramadık. ,
sen en iyisi başka bir şey bul.

#3198363  gönderen drgordon
 08.05.2015 - 16:57:57
Isteyerek yazdim,aklimda baska hic bi bölüm yoktu uni sinavindan sonra .ama simdiki aklim olsa asla yazmazdim.20-30 yas arasi gibi en guzel gunlerini ders calisarak veya stres icinde gecirip,daha sonra herhangi bişey yapmak icin enerjin kalmamasini istiyosan yaz kardesim

Re:

#3198366  gönderen doktordantemiz
 08.05.2015 - 17:04:16
Tıp idealiniz yok ise;
Prezentabl ve gelişime açık biri iseniz ben kalitemi ortaya koyar fiyatımı belirlerim diyorsanız mühendislik
Ben hayat boyu okuyayım devlette ortalama üzerinde sabit maaşım olsun diyorsanız tıp

Çok kabaca böyle

Şunu da eklemek isterim tıpta şartlar iyiye gitmiyor bugün bizim 5 sıkıntımız var ise yarın bunlar hem büyüyecek hem sayıca artacak.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#3198370  gönderen driet
 08.05.2015 - 17:08:04
drgordon yazdı:Isteyerek yazdim,aklimda baska hic bi bölüm yoktu uni sinavindan sonra .ama simdiki aklim olsa asla yazmazdim.20-30 yas arasi gibi en guzel gunlerini ders calisarak veya stres icinde gecirip,daha sonra herhangi bişey yapmak icin enerjin kalmamasini istiyosan yaz kardesim
Çok doğru.. Şu yaşıma geldim. İsteğim puanı almak için istifa ediyorum. Saatlerce masa başındayım. Halen bir yerlerden motive olup çalışma derdindeyim. İki gezip tozamadım. Aslında şu mesleğin mesleki tatmini dışında pek bi hayrını görmemişim. Şuan yüzleştim :cry:

#3198389  gönderen recep2015
 08.05.2015 - 17:33:24
Tıp,
welcome to hell
Kullanıcı avatarı

Re:

#3198393  gönderen mkctnky
 08.05.2015 - 17:40:08
Ticarete atıl kardeş ...

#3198465  gönderen futri
 08.05.2015 - 18:35:32
suvarin yazdı:direk genetik mühendisliği seç araştırma,akademisyenlik istiyorsan bunlar tıpta zor
Aslında ben tam tersini düşünmüştüm. Yani büyük tıp fakültelerinde (Hacettepe, Cerrahpaşa gibi) araştırma için ayrılan bütçe mühendislik fakültelerine göre daha fazla olmaz mı?

#3198499  gönderen futri
 08.05.2015 - 18:54:09
Tubaaaaa yazdı:Akademik araştırma ülkemiz şartlarında pek olası değil genetik mühendisliğini araştırman gerekli bu taleplerini karşılar mı bu tür araştırmalar ülkemizde yapılıyor mu yeterli ödenek sağlanıyor mu ne yazıkki çok büyük hayallerle çıktığın yolda çok büyük hayal kırıklığı yaşayabilirsin...
spero yazdı:buyuk düşünüyorsan buyuk oynayacaksın direkt yurtdışı için veya seni yurtdışı eğitimine yollayabilcek muhendislik bak... türkiyede akademisyenlik bile torpille hele tıpda ki proflar doçlar çogu ununu elemiş eleğini asmış kazandığı paraya bakan ünvan almak için makale yayınlayan bilimsel hiç bir olayı olmayan sadece doktorluk (bu konuda bir çoğu iyidir haklarını yemiyelim şimdi.. bilimsellikle doktorluğu karıştırmamak lazım) yaptığı için en köklü üni. dahi gitsen hayal kırıklığı olur
İşte benim en büyük korkum da hayal kırıklığına uğramak. Spero'nun da belirttiği gibi yurtdışı en mantıklı seçenek gibi araştırma yapmak için ama ya gidemezsem o zaman ne olacak? Yani akademik kariyer yapamazsam okuduğum şeylerle hiçbir ilgisi olmayan saçma sapan bir işte çalışmak zorunda kalmak istemiyorum.

Yani genetik müh. mezun olup okulda kalamadın mı kim bilir ne iş yaparsın ama en azından tıp okursan okulda kalamasan bile doktorluk yapabilirsin. Ama diyorsunuz ki tıp fakültelerinde de araştırma yapan hoca bulamazsın :( Hem de akademisyenlik için torpil mi gerekiyor en iyi üniversitelerde bile :(

Keşke başka ülkede doğsaymışım yaaa :(
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#3198510  gönderen futri
 08.05.2015 - 18:59:11
Uurcan yazdı:Kalbinden hangisi geçiyorsa onu seçmeni şiddetle öneririm.Bende senin gibi kararsız kalmışken yapmıştım seçimimi.Ama aramızdaki fark ben mühendis olmanın benim için daha iyi olacağını biliyordum.Buna rağmen o zamanki şartlar tıp fakültesi seçtirmişti.Ve şu an doktorluktan kaçış olarak algılanan bölümlere yöneldim.Özet bu.Şunu da söylemek isterim ki tıp fakültesine severek gelen bir çok arkadaşım bu olumsuz tabloya rağmen acil,kadın doğum,pediatri,kalp damar gibi bölümler tercih ettiler. Hangisini kendin için uygun buluyorsan,hangisi ağır basıyorsa onu yaz.İsteyerek yazarsan pişman olacağını sanmıyorum.İyi seçimler :D
teşekkürler :) keşke karar vermek bu kadar zor olmasa...

#3198516  gönderen DEMIRCANN
 08.05.2015 - 19:03:10
Tipta herhangi bir fakultede harcayacagin zamani ve enerjiyi iyi univ lerin muh. bolumunde harcarsan kral olursun gibime geliyor.
Kanimca puan yetiyorsa iki univ nin gozde muhendislik bolumleri (ODTU VE ITU) tiptan avantajli.
6 Yil sonra tip mezunlarinin durumu kotulesecek, muh ise yillar once kotulesmis gibi duruyor durumlari ama iyi bolumler her zaman iyi durumda. Ailede hepsi var bizim.
Tipta dhy kalkacak, pratisyen icin sinav olacaktir mecburen.
TUS giren sayisi ikiye uce katlanacak ve bugunku en kotu gorulen bolumler bile aslan midesinde olacak.
Ama yine de aradan siyrilirim gecerim 30 bin kisiyi, ilk 500 kontenjandan birine girecek kadar kasarim diyorsan TIP yaz.

#3198517  gönderen futri
 08.05.2015 - 19:05:06
driet yazdı:Benimde kuzenim sizinle aynı şartlarda, üni.ye hazırlanıyor. Ona bahsettiklerimden sana da bahsedeyim. Tek hayalim doktor olmaktı ve oldum. Mutlu muyum evet. Ama bu başka bir meslekte daha az mutlu olacağımı göstermez. Çünkü o şansı tanımadım kendime. Belki başka bir meslekte şuan olduğumdan daha mutlu olacaktım. Tam tersi de mümkün elbette. Ama lanet olsun neden yazdım demiyorum. Çünkü ben ısrarla isteyerek, ailemi dinlemeyerek yazdım. Seninde vereceğin karar böyle olmalı o yüzden iyi düşün.
Doktorluğa tekrar dönecek olursak, şuan gerçekten çok sıkıntılı bir dönemdeyiz, ilerisini tahmin edemiyorum. Zenginlik, çok para bencede hayal. Ayrıca okul bitince yeni sıkıntılar başlıyor. Mecburi, yada eşinle aynı ilde olamama gibi, tus gibi, yandal gibi, akademisyenler için çok çok daha fazlası. Anlayacağınız zor bir süreç.
Benim zamanında dediğim gibi ben bu iş içinim diyorsan şimdiden hoşgeldin aramıza, diyemiyorsan çok cazip mühendislikler var☺nacizane düşüncelerim
Ha bu arada aklıma gelmişken. Son sınıfta bi hocamız ni yakın akrabasını zorla tıptan vazgeçirdi yanımızda. İyi bir Prof du ve anabilim dalı başkanıydı. Tıp mesleği için yakında sözleşmeli işçi olacağını ve her mezunun iş bulamayacağını koşulların daha da kötü olacağını söylerdi. Neye dayanarak söyledi bilemicim. Neden anlattım onu da bilmiyorum😀 sevgiler
Hayaliniz olan şeyi yapmışsınız ve mutlusunuz ne güzel :)

Neden akademisyenler için çok çok daha fazla sıkıntı var dediniz onu tam anlayamadım?

Bir de sözleşmeli falan olması zor gibi bence doktor açığı yok muydu ülkede :)