Cumartesi , Ekim 19 2019
1. 2. ve 3. sinif ogrencilerine ozel...

Re:

#3164349  gönderen buccinator
 01.04.2015 - 10:59:10
apela yazdı:alt yapın olmadan ne okulda anlatılanları anlayabilirsin ne iyi hekim olursun ne de tus çalışmaya başladığında bi şey anlayabilirsin. fırsatın varken çok kaynak değil; (bence tusta da temel kaynak olarak gösterilen kitapları) her branş için 1 kaynak kitabı yavaştan hikaye okur gibi oku. anatomiye çok takılma tusta da çok hatırlayamıycaksın zaten(ozan anatomi iyidir). diğerleri için mesela fizyo için guyton pato için robbins gibi türkçe olan kaynaklardan oku. ben çok efektif yapamadım ama yaptığım zamanların faydasını gördüm. burda amacın asla ezberlemek olmasın amaç göz aşinalığı oluşturmak, bilgiyi görünce bunu bi yerden hatırlıyorum diyebilmek. benim aksime gece gündüz çalışan da oldu; o kitapları ve fazlasını yalayıp yutan, onlardan da iyi yerlere gidenler oldu çok iyi yapamayanlar oldu. hiç sallamayıp gezen son sene tus kasanlardan da derece yapanlar oldu. bunlar kriter değil.
sen gelip burda bizim fikrimizi soruyosan hedefin düşük değil demektir. ama kendini de fazla yormak üzmek istemiyosun demektir. benim hatam herşeyi okumaya çalışıp beceremeyip bi de moralimi bozmak oldu kimse de bana sen napıyosun git adam gibi tek bi yerden oku demedi. hatta bir adım ötesini söyleyeyim bence kaynağın en yetersiz kaynak da olsa tek kaynaktan oku temel oluştuktan sonra üstüne nasılsa inşa etmek kolay. yani sen bildiğini iyi bil her detayı bilmesen de olur.
tabi bi de bol bol gez yurtdışına çık kursa falan git ileride zor oluyo :) hadi başarılar
Yazilanlara gore Tus olayı farklı bişey heralde komite ort. Iyi olması ile cok bağlantısı yok gibi
Kullanıcı avatarı
katastrofklei yazdı:Birinci ve ikinci son 2-3 gün çalıştım ortalamam baya düşük 63,5 civarı bir şey bana çevremden hep not ortalaması önemsiz telkinleri geldi CİDDEN ÖNEMSİZ Mİ BU NOT ORT.?

Bir diğer sorum textbook okumak bize avantaj sağlar mı ilerisi için?
zar zor sınıfı geçmiş, gelmiş bana diyor textbook okuyayım mı :)

o textbook okuyanlar hoca notlarını yuttuktan sonra can sıkıntısından textbookta okuyor ,yani benim gördüklerim hep öyleydi :)
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Size net söyleyeyim. Üniversite sıralarında textbook OKUMAYIN.

1-Kafanızı, girmesi gereksiz bir çok bilgi ile doldurmayın. O kafaya daha çooooook bilgi girecek ve unutmayın hafısanızında, vaktinizin de bir sınırı var. Anatomist olmayacaksanız Anatomi textbooklarındaki bilgilere ihtiyacınız olmayacak....

2-Konuları anlayabilceğiniz notları hocalarınız hazırlıyorlar zaten. Piyasada tüm textbooklar taranarak en iyi şekilde editlenmiş bir sürü kaynak kitap var. (Bkz. http://www.klinisyen.com )

3-O kadar vaktiniz mi var textbook okumaya? Gidin 1-2 hasta görün, 1-2 ilgili hoca yada asistanın peşinde koşun. Çok çok çok daha yarar sağlarsınız.

4-Hala vaktiniz mi kaldı? Kardeşler, bu dünyaya bir kere geleceksiniz ve hayatınızda başka bir üniversite dönemi olmayacak. HAYATINIZI YAŞAYIN!!! SONRA ÇOK PİŞMAN OLURSUNUZ.

Kafası boş, textbook okumuş doktor olmak yerine, yeterli ama hayat görüşü olan bir doktor olun. Böylece ileride, başınıza gelecek muhtemel haksızlıklar ve güçlük için kendinizi daha iyi hazırlamış olursunuz.
mhurkan yazdı:Size net söyleyeyim. Üniversite sıralarında textbook OKUMAYIN.

1-Kafanızı, girmesi gereksiz bir çok bilgi ile doldurmayın. O kafaya daha çooooook bilgi girecek ve unutmayın hafısanızında, vaktinizin de bir sınırı var. Anatomist olmayacaksanız Anatomi textbooklarındaki bilgilere ihtiyacınız olmayacak....

2-Konuları anlayabilceğiniz notları hocalarınız hazırlıyorlar zaten. Piyasada tüm textbooklar taranarak en iyi şekilde editlenmiş bir sürü kaynak kitap var. (Bkz. http://www.klinisyen.com )

3-O kadar vaktiniz mi var textbook okumaya? Gidin 1-2 hasta görün, 1-2 ilgili hoca yada asistanın peşinde koşun. Çok çok çok daha yarar sağlarsınız.

4-Hala vaktiniz mi kaldı? Kardeşler, bu dünyaya bir kere geleceksiniz ve hayatınızda başka bir üniversite dönemi olmayacak. HAYATINIZI YAŞAYIN!!! SONRA ÇOK PİŞMAN OLURSUNUZ.

Kafası boş, textbook okumuş doktor olmak yerine, yeterli ama hayat görüşü olan bir doktor olun. Böylece ileride, başınıza gelecek muhtemel haksızlıklar ve güçlük için kendinizi daha iyi hazırlamış olursunuz.
Textbook okuyalım mı okumayalim mı? Bazıları çok önem vermiş bazıları gereksiz demiş napıyoruz şimdi :)
1. Sınıfta gezin,tozun hayatı tanıyın. Ama bütünlemesiz geçmeye çalışın. Biyokimyayı öğrenin.
2. sınıfta gezin. Anatomi ,Fizyoloji, Histoloji Mikrobiyolojiyi öğrenin .Bütünlemesiz geçin.
3. sınıfta gezin Patoloji öğrenin.

geri kalan planınızı yaparsınız zaten.
burada en önemli sınıf 2 oluyor. gezin desemde fazla gezmek mümkün değil 2 de.
Kullanıcı avatarı
buccinator yazdı:
Textbook okuyalım mı okumayalim mı? Bazıları çok önem vermiş bazıları gereksiz demiş napıyoruz şimdi :)
Ne haliniz varsa görün. :P :lol:
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re:

#3164746  gönderen drkayaoglu
 01.04.2015 - 21:15:37
yüksek not almaya bak.eskilerden bilgi ve kaynak al.

Re:

#3165389  gönderen buccinator
 02.04.2015 - 19:44:30
drkayaoglu yazdı:yüksek not almaya bak.eskilerden bilgi ve kaynak al.
?
Kullanıcı avatarı

Re:

#3165552  gönderen kelso
 02.04.2015 - 23:39:41
Jelouw yazdı:
kelso yazdı:dostum daha yolun cook basındasın, bırak fakülteyi baska bi bir bransa yönlen, hayatından belki 1 sene kaybedersin ama emin ol cok daha huzurlu ve kaliteli bir hayat gecirirsin. hayatta hersey para değil
Bi bitmediniz
bi sıkıntımı var dostum ! senden icazetmi alacam yorum yaparken
mhurkan yazdı:
katastrofklei yazdı:Birinci ve ikinci son 2-3 gün çalıştım ortalamam baya düşük 63,5 civarı bir şey bana çevremden hep not ortalaması önemsiz telkinleri geldi CİDDEN ÖNEMSİZ Mİ BU NOT ORT.?

Bir diğer sorum textbook okumak bize avantaj sağlar mı ilerisi için?
Not ortalamasının hiç bir önemi yok. Başarılı ve yetkin bir doktor olmanın yolu hastalara bakışından geçer. Teorik ortalaman ile başarılı klinisyen olmak arasında çok da orantı yoktur. Sen sadece başarısız bir öğrenci olma yeter.

Bunun dışında TUS, okuldaki not ortalamasında çok daha önemli bir unsur. Ve TUS'da başarısı ile okul başarısı her zaman korele değildir. TUS = Son 1 senede harcadığın emek!!! + TUSDATA (reklam)

Textbook olayına gelince. Asistan olana kadar Textbook ile işin olmaz.
Bu yaşlarda yapman gereken şeyler;

1-Ortalama bir öğrenci olmanı sağlayacak kadar çalış.
2-Herşeyi öğrenip yüksek not almaktansa önemli konuları kavramaya, anlamaya çalış.
3-Gez, dolaş, üniversite hayatını yaşa. Çünkü ileride geriye dönemeyeceksin.
4-Tıp haricinden entellektüel olarak kendine birikim yap. Kafası boş bir insan olma.
5-Gez dolaş 2 :wink:
Teşekkürler çok değerli tavsiyeler.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#3169723  gönderen drgalenos
 08.04.2015 - 18:06:57
kızların ders notlarını fotokopi çektir bide son 2 gün eski çıkmış soruları çöz yeter... :P
Kullanıcı avatarı

Re:

#3169726  gönderen dr_samsa
 08.04.2015 - 18:19:29
önemsiz.sağlamaz.hobin yok mu?top oyna , müzikle uğraş , arkadaş edin takıl , öğrenci gruplarına katıl vs. vs. çok şey var daha anlamlı.akıllı ol.

Re:

#3169760  gönderen varicellaaaa
 08.04.2015 - 19:08:17
tıp fakültesini kazanacak kadar potansiyelin varda

kazandıktan sonra ne yapacağına dair bir fikrin yokmu

sen onun bunun tavsiyesiylemi hayatına yön vereceksin

soru: kaynak kitap okumanın faydası olurmu

cevap: faydası olacağını sende adın gibi biliyorsun

herşeyi ucuzlaştırıp bir iki cümlelik hikayeye dönüştürmeyin