Cuma , Ekim 18 2019
1. 2. ve 3. sinif ogrencilerine ozel...
Birinci ve ikinci son 2-3 gün çalıştım ortalamam baya düşük 63,5 civarı bir şey bana çevremden hep not ortalaması önemsiz telkinleri geldi CİDDEN ÖNEMSİZ Mİ BU NOT ORT.?

Bir diğer sorum textbook okumak bize avantaj sağlar mı ilerisi için?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#3163349  gönderen sssahin
 30.03.2015 - 21:35:21
Okul birinciligine oynamiyorsan not ortalamasi cok anlamli degil bence..textbook cok avantaj saglamiyo

Re:

#3163530  gönderen Neutras
 31.03.2015 - 00:18:03
Sıradan bir hekim olmak istiyorsan not ortalaması kasmana ve textbook okumana gerek yok.
Kullanıcı avatarı

Re:

#3163567  gönderen supersamo48
 31.03.2015 - 01:21:26
Neutras yazdı:Sıradan bir hekim olmak istiyorsan not ortalaması kasmana ve textbook okumana gerek yok.
peki hocam şuan ki iyi notların getirdiği bilgi birikimi hedefleri yüksek olanlar için işe yarar mı sizce?

Re:

#3163625  gönderen mandibularangle
 31.03.2015 - 08:13:17
robbins patolojiyi oku. o zaman yüksek not alacaksın
Kullanıcı avatarı

Re:

#3163626  gönderen kutsaclirapunzel
 31.03.2015 - 08:23:47
mandibularangle yazdı:robbins patolojiyi oku. o zaman yüksek not alacaksın
İbretlik tavsiye. Donem 1ler muhakkak harison da okumalı
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#3163660  gönderen kelso
 31.03.2015 - 10:11:20
dostum daha yolun cook basındasın, bırak fakülteyi baska bi bir bransa yönlen, hayatından belki 1 sene kaybedersin ama emin ol cok daha huzurlu ve kaliteli bir hayat gecirirsin. hayatta hersey para değil
Kullanıcı avatarı
katastrofklei yazdı:Birinci ve ikinci son 2-3 gün çalıştım ortalamam baya düşük 63,5 civarı bir şey bana çevremden hep not ortalaması önemsiz telkinleri geldi CİDDEN ÖNEMSİZ Mİ BU NOT ORT.?

Bir diğer sorum textbook okumak bize avantaj sağlar mı ilerisi için?
Not ortalamasının hiç bir önemi yok. Başarılı ve yetkin bir doktor olmanın yolu hastalara bakışından geçer. Teorik ortalaman ile başarılı klinisyen olmak arasında çok da orantı yoktur. Sen sadece başarısız bir öğrenci olma yeter.

Bunun dışında TUS, okuldaki not ortalamasında çok daha önemli bir unsur. Ve TUS'da başarısı ile okul başarısı her zaman korele değildir. TUS = Son 1 senede harcadığın emek!!! + TUSDATA (reklam)

Textbook olayına gelince. Asistan olana kadar Textbook ile işin olmaz.
Bu yaşlarda yapman gereken şeyler;

1-Ortalama bir öğrenci olmanı sağlayacak kadar çalış.
2-Herşeyi öğrenip yüksek not almaktansa önemli konuları kavramaya, anlamaya çalış.
3-Gez, dolaş, üniversite hayatını yaşa. Çünkü ileride geriye dönemeyeceksin.
4-Tıp haricinden entellektüel olarak kendine birikim yap. Kafası boş bir insan olma.
5-Gez dolaş 2 :wink:

Re:

#3163837  gönderen Neutras
 31.03.2015 - 19:37:39
supersamo48 yazdı:
Neutras yazdı:Sıradan bir hekim olmak istiyorsan not ortalaması kasmana ve textbook okumana gerek yok.
peki hocam şuan ki iyi notların getirdiği bilgi birikimi hedefleri yüksek olanlar için işe yarar mı sizce?
Yarayabilir ancak öyle çok büyük etki etmez. Bunun yerine yukarıda denildiği gibi önemli konuların genel hatlarını anlamaya çalış ve kendini tıp dışı alanlarda geliştirmeye çalış, emin ol üniversiteyi bitirip iş hayatına atıldığında bu diğer uğraşların sana daha çok yardımcı olacak.

Re:

#3164085  gönderen buccinator
 31.03.2015 - 23:35:17
Neutras yazdı:
supersamo48 yazdı:
Yarayabilir ancak öyle çok büyük etki etmez. Bunun yerine yukarıda denildiği gibi önemli konuların genel hatlarını anlamaya çalış ve kendini tıp dışı alanlarda geliştirmeye çalış, emin ol üniversiteyi bitirip iş hayatına atıldığında bu diğer uğraşların sana daha çok yardımcı olacak.

Komite çalışırken konular çok detay geliyor bana bunları ezberlesekte ileride çok işe yarayıp yaramama konusunda ciddi endişem var
Kullanıcı avatarı

Re:

#3164111  gönderen Jelouw
 01.04.2015 - 00:18:46
kelso yazdı:dostum daha yolun cook basındasın, bırak fakülteyi baska bi bir bransa yönlen, hayatından belki 1 sene kaybedersin ama emin ol cok daha huzurlu ve kaliteli bir hayat gecirirsin. hayatta hersey para değil
Bi bitmediniz
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#3164140  gönderen night_lock
 01.04.2015 - 01:26:07
kelso yazdı:dostum daha yolun cook basındasın, bırak fakülteyi baska bi bir bransa yönlen, hayatından belki 1 sene kaybedersin ama emin ol cok daha huzurlu ve kaliteli bir hayat gecirirsin. hayatta hersey para değil
o bi seneyle beraber bursu da kaybedince aile içinde pek huzurlu ve kaliteli bi ortam olacağını sanmıyorum :rollsmilie3: -kendi adıma konuşuyorum tabi

Re:

#3164179  gönderen hcakmak
 01.04.2015 - 01:48:48
Mezun olduktan 5 sene ugradigim siddet olayindan sonra tus çalışan biriyim. Son 4 aydır kasiyorum elimden geldiği kadar. Ege mezunuyum. Öğrenciligimde elimden geldiğince 1.siniftan itibaren textbook okumaya çalıştım. Mantığını anlamaya çalıştım hep. Hem visitlerde hem sözlülerde çok rahat ettim. Çalıştığım bu 5 sene boyunca patofizyoloji çalışmış olmanın da faydasını gördüğümü düşünüyorum.
Asıl yazma sebebime gelirsem şu anda tus çalışırken, geçmek için ders notlarini çalıştığım bölümler de sıkıntı yaşıyorum. Ama textbookdan okuduğum kısımları daha rahat çalışıyorum. Kafamda daha iyi hayal edebiliyorum sistematik edebiliyorum. Hatta bazı konularda okuduklarım bile aklıma geliyor.
Bence derece gibi bi hevesin yoksa mümkün olduğu kadar ayrıntılarında bogulmadan herseyi referans kaynaklarından oku. Eminim faydasını görürsün.

Re:

#3164316  gönderen apela
 01.04.2015 - 10:25:04
alt yapın olmadan ne okulda anlatılanları anlayabilirsin ne iyi hekim olursun ne de tus çalışmaya başladığında bi şey anlayabilirsin. fırsatın varken çok kaynak değil; (bence tusta da temel kaynak olarak gösterilen kitapları) her branş için 1 kaynak kitabı yavaştan hikaye okur gibi oku. anatomiye çok takılma tusta da çok hatırlayamıycaksın zaten(ozan anatomi iyidir). diğerleri için mesela fizyo için guyton pato için robbins gibi türkçe olan kaynaklardan oku. ben çok efektif yapamadım ama yaptığım zamanların faydasını gördüm. burda amacın asla ezberlemek olmasın amaç göz aşinalığı oluşturmak, bilgiyi görünce bunu bi yerden hatırlıyorum diyebilmek. benim aksime gece gündüz çalışan da oldu; o kitapları ve fazlasını yalayıp yutan, onlardan da iyi yerlere gidenler oldu çok iyi yapamayanlar oldu. hiç sallamayıp gezen son sene tus kasanlardan da derece yapanlar oldu. bunlar kriter değil.
sen gelip burda bizim fikrimizi soruyosan hedefin düşük değil demektir. ama kendini de fazla yormak üzmek istemiyosun demektir. benim hatam herşeyi okumaya çalışıp beceremeyip bi de moralimi bozmak oldu kimse de bana sen napıyosun git adam gibi tek bi yerden oku demedi. hatta bir adım ötesini söyleyeyim bence kaynağın en yetersiz kaynak da olsa tek kaynaktan oku temel oluştuktan sonra üstüne nasılsa inşa etmek kolay. yani sen bildiğini iyi bil her detayı bilmesen de olur.
tabi bi de bol bol gez yurtdışına çık kursa falan git ileride zor oluyo :) hadi başarılar