Salı , Eylül 29 2020
Atamalarla ilgili bilgi paylasim platformu...
  • 1
  • 242
  • 243
  • 244
  • 245
  • 246
  • 279
Kullanıcı avatarı
doktoresimuhendis yazdı:
12.03.2019 - 22:50:22
Merhaba hocam, ben özel sektörde çalışıyorum. Eşim 11.07.2016 tarihinden bu yana özel sektörde eş durumu ile geldiğimiz Ankara'da bir Eğitim Araştırma Hastanesinde uzman hekim olarak görev yapıyor (biz o dönemin yönetmeliğinin 20. maddesinin 7 fıkrasının Danıştay 5. daire tarafından durdurulması ile "kesintisiz 3 yıl sigortalı çalışıyor olmak" kuralı yerine "son iki yılda 360 gün" kuralı ile Şırnak'tan Ankara'ya gelebildik). Eşim Ağustos 2018'de mecburi hizmetini tamamladı.

Her yıl Ocak ayı ilk haftasında da SGK hizmet dökümü ve nüfus kayıt örneği ile mazeretin devam ettiğini belgeliyoruz. Bunu yönetmelik gereği 5 yıl süresince yapmamız gerekiyor fakat ekonomi malum ve çalıştığım şirket iflas etmek üzere. Sorularım şu şekilde, cevaplandırabilirseniz çok sevinirim;
1-) Mazeretin devam ediyor olması demek, önümüzdeki Ocak 2020 döneminde aktif SGK kaydımın olması (başka bir işyerinde çalışıyor olsam) yeterli mi demek? SGK kaydım, işsiz kalacak olursam, kesintiye uğramış olacak. Ankara'da başka işyerinde ocak 2020'de çalışıyor olsam (arada SGK kesintiye uğramış olsa bile) eş mazeret durumumuz devam eder mi?
2-) Yoksa mazeret durumunun devamı demek son 4 yılda 1440 gün SGK prim günü olması mı demek (son yönetmelik)? Ya da tayin olduğumuz dönemde geçerli olan son 3 yılda kesintisiz SGK mı demek? Ya da, Danıştay'ın yürütmeyi durduğu sebebiyle eş durumu tayini yapabildiğimiz "son 2 yılda 360 gün"e mi bakacaklar?

Bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkür ederim.
zor sorular...sadece tahmini bişeyler söyleyebilirim...eğer SGK kesintiye uğrarsa mazereti sonlandırabilir..ve yeniden yapıldığında en son hali ile işlem yapabilirler..ama dışardan SGK yatırilabiliyor mu ..şirkenden ayrılınca o konuyu araştırmak lazım
Kullanıcı avatarı
fillintheblanx yazdı:
18.03.2019 - 20:15:13
Merhabalar, eşim dhy’sini tamamladı ve ben asistanlığım bitince eş durumu ile dhy yapmak üzere eşime tabi olarak bir ile atandım. Eşimin uzman doktor kadrosu (öğr üyesi değil) ile farklı bir ilde göreve başlaması halinde, ben dhyden istifa ederek 6 ay sonra eş durumu ile eşimin gideceği ilde göreve başlayabilir miyim? Yoksa herhangi bir şart (grup vb ) var mıdır? Teşekkürler şimdiden
isitifa ederseniz..boştayken eş durumu ataması olmaz...tekrar açıktan atamaya girip öyle eş durumu istemeniz gerekir..o yuzden ayrılmadan eş durumu istemek en mantıklısı..6 ay ücretsiz izin alabilirsiniz
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
sevall yazdı:
10.04.2019 - 02:08:41
Merhaba hocam , Eşim özel sektörde çalışıyor 4 yıl kesintisiz prim yatırılmış. sormak istediğim SBA kadrosunda mecburim bitince eş durumu yapabirmiyim yoksa hizmet suresi kadar çalışma şartı olduğu için örneğin 4 yıl bitincemi eş durumundan atama isteyebilirim.
yapabilirsiniz sıkıntı olmaz
Kullanıcı avatarı
Drpakir yazdı:
11.04.2019 - 21:15:05
Hocam merhaba,
82 DHY ile atanmıştım. 4924e geçip,mecburi hizmeti tamamlamadan, usülsüz istifa ettim. 82 DHY'de sağlık durumu mazaret atamasına başvurmamıştım. Ancak şimdi başvurmak istiyorum.
1. Bir sonraki atama dönemi için sağlık mazaret atama kurasına katılabilir miyim?
2. Kurul eğer mazareti kabul etmezse, beni genel kuraya alırlar mı? (Genel kuraya katılmak istemiyorum. Sadece mazaretim kabul edilirse o kuraya katılmak istiyorum. Yani mazaret kurası hariç başka kuralara katılmama gibi bir şansım var mı?)
mazeret atamaları her kura olur..fakat önce kuraya katılmak isteğinizi dilekçe ile geçerli süreler için de bildireceksiniz...mazeretiniz kabul olmazsa ..genel kuraya alırlar..öyle bir sansınızın olacağını sanmıyorum..
Kullanıcı avatarı
drdilemma1 yazdı:
12.04.2019 - 22:53:39
Eş durumu ile dhy yükümlüsü olarak geldiğim şehirden dhy bitmeden eş durumundan feragat edersem kuraya sokulurum değil mi?
Eşim kurum içi ile atanıp başlayalı 6 ay oldu
Eşim yanıma direkt gelebilir mi yoksa gideceğimiz yer her ikimiz için de c d grubu olan bir yer mi olmak zorunda?
gideceğiniz yer eşiniz içn c veya d olmalı
Kullanıcı avatarı
draysuce yazdı:
14.04.2019 - 21:22:47
Merhabalar; dhy ile atandığım yerden eş durumu ile eşimin bulunduğu şehire geldim. Burada hiç çalışamadan doğum sonrası ücretsiz izin aldım ve halen ücretsiz izindeyim. Eşim şu anda istifa etmek istiyor ve başka şehirde bir üniversitede öğretim üyesi kadrosuna geçecek. Bu süre de biraz uzayacak. Bu süre içinde ücretsiz izindeyken benim eş durumum sona erdiği için beni tekrar atarlar mı? Eski yerime mi gönderirler? Yoksa ocak ayında hiç bir belge vermesem de ücretsiz izinli olduğum için işlem yapılmaz mı hakkımda?
Çok zordayım fikirleriniz çok değerli benim için teşekkürler🙏
ocak ayında belgeleri isteyebilirler..o yuzden net bişey söylemek zor ama ..mazeretiniz bitse bile eski yere dönmeniz için ücretsiz iznin bitmesi lazım..eğer o sırada eşinizde balamış olursa direk belgeleri verir ..eş durumna başvurabilirsiniz
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
draysuce yazdı:
14.04.2019 - 21:22:47
Merhabalar; dhy ile atandığım yerden eş durumu ile eşimin bulunduğu şehire geldim. Burada hiç çalışamadan doğum sonrası ücretsiz izin aldım ve halen ücretsiz izindeyim. Eşim şu anda istifa etmek istiyor ve başka şehirde bir üniversitede öğretim üyesi kadrosuna geçecek. Bu süre de biraz uzayacak. Bu süre içinde ücretsiz izindeyken benim eş durumum sona erdiği için beni tekrar atarlar mı? Eski yerime mi gönderirler? Yoksa ocak ayında hiç bir belge vermesem de ücretsiz izinli olduğum için işlem yapılmaz mı hakkımda?
Çok zordayım fikirleriniz çok değerli benim için teşekkürler🙏
Ocak ayında mazaretinizin birliğine dair belge isteyeceklerdir. Eskiden atlananlar oluyordu ancak sağlık Bk artık çok sıkı. Ama sizin için şu anda sorun değil. Mazeretiniz bitirip için sizi varsa eski görev yerinize yoksa yeni dhy kuranıza alırlar. Ancak siz ücretsiz izinde olduğunuz için yeni görev yerinize bunu bildirir ve izninize devam edersiniz. Bu aşamada tek yapmanız gereken yeni görev yerinize atmadığınıza dair istedikleri belgeler posta yoluyla göndermek olacaktır. Eşiniz bu sürede yeni yerine başladığında , ücretsiz izinden çıkıp sizin yeni görev yerinize başlangıç yapmanız gerekir. Aynı gün eş durumuna başvurursunuz. Eş durumunuzun kabul edilip eşinizin yanına atanmanız biraz zaman alacaktır (1-3 ay) bu süreyi de izinle vs geçirebilirsiniz
Merhabalar
eşim dr eş durumu ile aynı şehirdeyiz. asistanlığımın bitmesine 2 hafta gibi bir sürem var. tezden uzatma alacağım. bu durum eş durumu için yeterli olur mu?
hamile olmam sebebi ile birkaç haftaya izne de ayrılacağım aslında. resmi olarak süremin bitmiş olması doğum izninde de olsam eş durumumun devam etmesine engel olacak mı sizce?
şu iki haftayı yıllık izin ya da raporla erteleyip hiç risk almamam mı yerinde olur?
cevap verirseniz çok sevinirim..
ssometimess yazdı:
21.04.2019 - 12:41:31
Merhabalar
eşim dr eş durumu ile aynı şehirdeyiz. asistanlığımın bitmesine 2 hafta gibi bir sürem var. tezden uzatma alacağım. bu durum eş durumu için yeterli olur mu?
hamile olmam sebebi ile birkaç haftaya izne de ayrılacağım aslında. resmi olarak süremin bitmiş olması doğum izninde de olsam eş durumumun devam etmesine engel olacak mı sizce?
şu iki haftayı yıllık izin ya da raporla erteleyip hiç risk almamam mı yerinde olur?
Hocam bitirmenize 6 ay kala eşinizi kuraya almalari gerekirdi, bence gözden kaçmışsiniz. Dogum izni tez uzatmasi vs bu durumu kurtarmıyor malesef. Gözünüz dhy kuralarinda olsun bunu demek istemezdim ama. Bebeğinize sağlıkla kavusmanizi dilerim
Merhaba,
Eşim 24 Temmuz 2013'de Hakkari'de uzman hekim olarak zorunlu hizmetine başladı. İzin-raporu çıkarırsak 4 ay fiilen çalıştı. Memuriyetimdeki statü değişikliği sebebiyle 12 Aralık 2013'de eş durumu ataması ile İstanbul'da göreve başladı. 23 Temmuz 2016'da ücretli doğum iznini alana kadar yaklaşık 31 ay çalıştı. Ağustos 2017 başında doğum sonrası göreve başladı. Tam bir ay çalışmıştı ki Eylül 2017 başında çocuğumuz aplastik anemi adlı ağır bir hastalığa yakalandı. O zamandan beri fiilen hiç çalışmadı. yıllık izin, sağlık raporu, ücretli refakat izni(6 ay) ve ücretsiz refakat izni ile bugüne geldik. Çok şükür çocuğumuz iyi yolda. Ama en az 1 yıllık bir iyleşme süreci ve sonra ucu açık bir rehabilitasyon sürecine ihtiyacı var. Aileden kimsenin olmadığı İstanbul'da bunu sağlamamıza imkan yok ve İstanbul dışına olursa açılan şehir hastanelerinden birine atamasının yapılmasını istiyoruz. Ancak benim görev yaptığım kamu kurumunun İstanbul dışında bir teşkilatı yok. O sebeple eşim başka şehre atanırsa ben de o şehirde muhtemelen eş durumu mazeretinin kabul edilmediği bir kurum ve statüye kendi imkanlarımla atamamı sağlayacağım.
1) İstanbul'daki fiili 32 ay çalışma süresi ile eşimin il dışına tayin isteme hakkı doğar mı?
2) 6 aylık ücretli refakat izni zorunlu hizmete sayılır mı?
3) Eş durumuyla 2 yıl fiilen çalışınca zorunlu hizmet süresi dolar ancak 5 yıl doldurunca oranın kadrosuna kalıcı olarak geçilir söylemi doğru mu?
Kullanıcı avatarı
ssometimess yazdı:
21.04.2019 - 12:41:31
Merhabalar
tez uzatma eş durumda geçerli olmaz ..diğer seçenekleri deneyiniz
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
sahin34 yazdı:
25.04.2019 - 15:25:40
Merhaba,
Eşim 24 Temmuz 2013'de Hakkari'de uzman hekim olarak zorunlu hizmetine başladı. İzin-raporu çıkarırsak 4 ay fiilen çalıştı. Memuriyetimdeki statü değişikliği sebebiyle 12 Aralık 2013'de eş durumu ataması ile İstanbul'da göreve başladı. 23 Temmuz 2016'da ücretli doğum iznini alana kadar yaklaşık 31 ay çalıştı. Ağustos 2017 başında doğum sonrası göreve başladı. Tam bir ay çalışmıştı ki Eylül 2017 başında çocuğumuz aplastik anemi adlı ağır bir hastalığa yakalandı. O zamandan beri fiilen hiç çalışmadı. yıllık izin, sağlık raporu, ücretli refakat izni(6 ay) ve ücretsiz refakat izni ile bugüne geldik. Çok şükür çocuğumuz iyi yolda. Ama en az 1 yıllık bir iyleşme süreci ve sonra ucu açık bir rehabilitasyon sürecine ihtiyacı var. Aileden kimsenin olmadığı İstanbul'da bunu sağlamamıza imkan yok ve İstanbul dışına olursa açılan şehir hastanelerinden birine atamasının yapılmasını istiyoruz. Ancak benim görev yaptığım kamu kurumunun İstanbul dışında bir teşkilatı yok. O sebeple eşim başka şehre atanırsa ben de o şehirde muhtemelen eş durumu mazeretinin kabul edilmediği bir kurum ve statüye kendi imkanlarımla atamamı sağlayacağım.
1) İstanbul'daki fiili 32 ay çalışma süresi ile eşimin il dışına tayin isteme hakkı doğar mı?
3) Eş durumuyla 2 yıl fiilen çalışınca zorunlu hizmet süresi dolar ancak 5 yıl doldurunca oranın kadrosuna kalıcı olarak geçilir söylemi doğru mu?
mecburi hizmetinin bitip bitmediğini çalıştığı yerin personel işlerinden ögrenebilir..yada ne kadar kaldığını..eş durumu ile geldiğiniz yerden istediğiniz zaman tayin isteyebilirsiniz..eğer mazeretiniz biterse bir önceki çalıştığınız yere dönersiniz..3. madde doğrudur
Kullanıcı avatarı
dr_konya yazdı:
30.04.2019 - 14:37:34
sahin34 yazdı:
25.04.2019 - 15:25:40
Merhaba,
mecburi hizmetinin bitip bitmediğini çalıştığı yerin personel işlerinden ögrenebilir..yada ne kadar kaldığını..eş durumu ile geldiğiniz yerden istediğiniz zaman tayin isteyebilirsiniz..eğer mazeretiniz biterse bir önceki çalıştığınız yere dönersiniz..3. madde doğrudur
geçmiş olsun..rabbim şifa versin
Merhabalar, eşim İstanbul da kamu da çalışıyor ancak İstanbul dışı hiçbir yerde bulunduğu birim yok yani genel müdürlük kadrosunda bu da İstanbul da sadece, eş durumu mazereti olarak kabul alır mı durumuz acaba?
  • 1
  • 242
  • 243
  • 244
  • 245
  • 246
  • 279