Cuma , Kasım 15 2019
Günlük Yaşadığımız hayatımızdan inciler...

Kullanıcı avatarı

#1872592  gönderen zeitgeist2012
 29.07.2012 - 17:32:24
drkpoyraz yazdı:
zeitgeist2012 yazdı:Yaklaşık 3 yılllık bi FTR asistanı olarak kendi yaşadıklarımdan biraz bahsedeyim dedim.
FTR'ye çok isteyerek girmedim açıkçası. Daha çok preklinik bi bölüm istiyodum ama çevremin etkisiyle kendimi FTR'de buldum. İlk 6 ay hatta 1 yıl her gün istifa etmeyi düşünerek geçti. En dibe vurduğum dönemde Dahiliye rotasyonum başladı ve klinikten uzaklaşarak düşünme fırsatı buldum. O dönem asistan affı da çıkmıştı ve açıkçası istifa ettiğim bölüm olan Radyasyon onkolojisine dönmeyi ciddi ciddi kafaya koymuştum. Sonuçta bunu yapamadım ve anladım ki o bölümden ayrılma olasılığım oldukça oraya alışamayacaktım. Bu af olayını da kapattıktan sonra "Ne olursa olsun bu asistanlığı bitireceğim" dedim ve bu benim dönüm noktam oldu. Kafandan istifa düşüncelerini çıkarınca bölüme zorla da olsa ısınmak zorunda kalıyorsun. Biraz da ders çalışmaya başlayıp kendimi daha yeterli hissettikçe, FTR'ye aşkla bağlı olmasam da mantık evliliği yapmış olmanın kabullenmişliğini hissetmeye başladım :D
Evet, gerçekten mesleki tatmini çok az olan bir bölüm; ama cerrahiler ve belki kardiyoloji dışında mesleki tatmini olan bir bölüm olduğunu sanmıyorum. Nörolojide, Dahiliyede iyileşen hastaların oranı nedir ki? Semptomatik tedavi yapıyorsun sonuçta...Rehabilitasyon alanında mesleki tatmini sınırlı da olsa bazı hastalarda yaşayabiliyorsun. Örneğin bırakın ayağa kalkmayı, oturamayan bir hastamız ilk kez ayağa kalktığında onunla beraber ağlayarak yaşadığımız o anı hiç unutamam. Ama böyle durumlar sık yaşanmıyor tabi. Klasik kas-iskelet sistemi hastalıklarına gelirsek; evet, hastaların çoğunu kalıcı olarak tedavi edemiyoruz ama ağrısını geçirdiğinizde hastanın size minnetlerini sunması bile bir nevi mesleki tatmin zannımca. Poliklinikte eklem içi enjeksiyon sonrası ağrısı tamamen geçen bir hastam bütün ailesini toplayıp muayeneye getirmişti mesela. Böyle anları yaşamak da mümkün.
Evet, FTR tıbbın çöplüğü gibi, buna katılıyorum. Ama bu biraz da diğer branşlardan olan arkadaşların bilgisizliğinden veya umursamazlığından, hastayı başından savmak için bize göndermesinden kaynaklanıyor. Karın ağrısı için bile bize "şutlanan" hastalar oluyor kimi zaman. Ama bunun suçunu branşın kendisinde bulmamak, aramızda iletişim varsa bu arkadaşları hangi hastaların FTR'lik olduğu konusunda bilgilendirmek lazım belki de. Yine de gereksiz pek çok hastanız olacaktır poliklinikte ve polikliniğiniz de genelde yoğun olacaktır. "Her yerim ağrıyor" diyen fibromiyaljik hastalarla uğraşmak tabi ki çok zor ve yıpratıcı oluyor ama dedim ya, bir kez kendini alışmaya zorlayınca bunlara da katlanmayı yavaş yavaş öğreniyorsun sanırım. Ve kendini "uzmanlık daha iyi olacak" diye avutuyorsun. Umarım hayal kırıklığına uğramam.
Uuzn lafın kısası, FTR'ye kimsenin çok isteyerek girdiğini düşünmüyorum ama kendinizi sevmeye zorlamak ve ilk 6 ay istifa etmemek yapılabilecek en mantıklı şey bence. Ha baktınız olmuyor, buhranlar içindesiniz, gerçekten size daha uygun bir bölüme girmek için uğraşabilirsiniz.
Umarım faydalı olabilmişimdir.

Çapadan biri istifa etmiş yoksa o siz misiniz :D

Yok ben değilim :D

Re:

#1872804  gönderen sblrdnz
 29.07.2012 - 19:22:00
zeitgeista yakından katılıyorum. diğer bölümleri tam bilemesem de ftrnin örneğin rehabilitasyon kısmında hastalar biraz da doyumsuz oluyor. mesela sedye ile gelen oturma dengesi olmayan birsürü hastam oldu. hasta oturma dengesini geliştirdi posterior shell dediğimiz cihazla ayağa kalktı,nöropatik ağrısını azalttık. diabet tansiyonlarını regüle ettik. bağırsak eğitimi verdik. temiz aralıklı katetere geçtik. sonra taburcu edeceğimiz sırada hasta iyi de ben daha yürümüyorum ki hiç bişey yapmadınız ki dedi:) hasta ki örneğin trafik kazasından kurtulmuş, bilmem kaç gün yoğunbakımda yatmış, ölümlerden dönmüş- belki de o kazada yakınlarını kaybetmiş ama en büyük derdi yürümek oluyor. tabiki yürümek hayatın çok önemli bir parçası ama şuan ki tıpta ne yazıkkı nöron hasarını iyileştirebilcek bi tedavi yöntemi yok. hasta okadar ilerlemelere rağmen mutlu olmuoyr. burda bence psikolog devreye girmesi lazım ki bu da rehabilitasyonun takım işi olduğunu gösteriyo tekrardan.
elbetteki ben buyüzden-hastaların hastalıklarını kabullenememelerinden ftryi bırakmadım. bir de şu yon var: romatoid artrit kronik bir hastalık ama metotreksatını veriosun hasta gül gibi oluyor. sana dua ediyo. ht, dm bunlar da kronik hastalık ama ilacını veriosun bir şekilde regüle ediyosun. konjestif kalp yetmezliğini kardiologlar takip etmez çünkü yapılacak bişey yoktur. dahiliyeye şutlarlar. onla anjio aritmiye bakarlar. onun gibi bişey işte ftrnin veya nörolojinin çoğu iyileşmeyen kronik hastalıklarıyla kür sağlanmayan ama ilaçlar kontrol altına alabilceğiniz kronik hastalıklar arasındaki fark bence..
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#1872874  gönderen mrdavinci
 29.07.2012 - 19:43:34
dranestezi26 yazdı:Bu ftr nin rotasyonlarinda çok bunaltiyorlar mı,ortopedi var,noroloji var,var oğlu var.oralarda sıkıntı oluyor mü.bı de romatoloji hastaları var,yatalak hastalar var,bunlar bunaltiyor mü insanı,hep yaşlı hasta nöbetlerinde arrestler,diabetik komalar,hipertansif krizler felan çok oluyor mü.yani rahat diyorsunuz ama nasıl rahat
gncl, bunlara da yanıt verebilir misiniz lütfen asistan veya ftr istifalı arkadaşlar
Kullanıcı avatarı

Re:

#1872895  gönderen drtotals
 29.07.2012 - 19:50:09
acili yok ftr nin nöbeti rahat polikliniğide doyurucu
Kullanıcı avatarı

Re:

#1872911  gönderen korpulmonale
 29.07.2012 - 19:54:18
rotasyolar rahat geçiyor.nöbetlerde genelde rahat geçiyor.ancak bundan yaklaşık 1 ay önce bi hasta arrest oldu.dediğim gibi biraz şans......gazi böyle

Re:

#1872924  gönderen fairytale01
 29.07.2012 - 19:57:16
Sbldnz verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim. ö.m. attim...

Re:

#1872936  gönderen sblrdnz
 29.07.2012 - 20:00:50
rotasyonlar için bir cevap veremem. her hastanenin rotasyonu farklı. bazı rotasyonlarda hasta vermezler, bazılarında asistan gibi çalıştırırlar.
sadece fizik hastası varsa daha nadir komplikasyon oluyo ama rehabilitasyon hastaları sıkıntılı. hipertansif kriz değil ama hastanın tansiyonunun 200lere çıktığı çok oldu veya diabetik koma diil ama akş.nin 500-600lere çıktığını çok gördüm. yeni svo atağı geçiren, epilepsi atapı olan, kapril verip tansiyonu düşmeyen(lasix vermeye çekiniriz) bunlarda elin ayağına dolaşıyo. ama onun dışında nöbetleri rahat. ftr nöbetleri sayesinde film, dizi ne varsa izledim çok şükür ama rahat nöbette de insan kendini tutsak hissediyo
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re:

#1872959  gönderen sblrdnz
 29.07.2012 - 20:15:05
arkadaşlar ama şunu da belirtmeden geçemicem. ben ftrye başlayınca aslında cerrahi bölüm istediğimi de farkettim. yani derma da beni mutlu ve tatmin edemezdi. aklında cerrahi bölüm olanların ftr tatminsizliği daha ağır oluyor bence
Kullanıcı avatarı

Re:

#1872989  gönderen mrdavinci
 29.07.2012 - 20:53:37
Bilgi veren herkese teşekkür ederim, sblrdnz hocam ayrıntılı anlattığınız için de çok teşekkürler.

#1956818  gönderen zoeceh
 23.09.2012 - 22:26:53
ftr sonrası romatoloji yandalı yapma şansı kalakacak diye bir söylenti var... bu konuda birşeyler duyan ya da bilen var mı?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009