Perşembe , Kasım 14 2019
Günlük Yaşadığımız hayatımızdan inciler...

Re:

#1871208  gönderen sblrdnz
 28.07.2012 - 23:46:08
bence insan istifa etmek için en az 6 ay beklemeli. ilk aylar içine girmiyosun olayın. geç kalma gibi bişey yok bence. çok şükür maaşımızı alıyoruz. orda çalışırken edindiğin deneyimler de yanına kar kalıyor. tus bilgileri de hatırlanıyo eğer önce tusun için iyi çalıştıysan

Re:

#1871210  gönderen zoeceh
 28.07.2012 - 23:46:15
drlegolaspolat yazdı:kazandıktan sonra insan biraz da yaptığı işyen zevk almak istiyor sanırım yoksa rahatlık herşey de değil biz öğrencilikte çok yorulduğumuz için bu bölümler kurtuluş kapısı gibi geliyor biraz da karakterle ilgili sanırım

katılıyorum
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re:

#1871219  gönderen zoeceh
 28.07.2012 - 23:48:07
sblrdnz yazdı:ben 1.5 yıllık ftr asistanıyım. 8aylıkken ftrden ayrılmayı düşündüm. belki 1 ay içinde ftrden ayrılacağım için belki 1.5 yıldan sonra insan alıştığı için eskisi kadar acı çekmiyorum işe giderken. dermayı kazansaydım dermayı da sevemezdim gibi geliyo bana ama. ftrciler rahatlığı ön plana çıkartıyolar * dönemlerinde. kötü yanlarından pek bahsetmiolar bahsetseler bile o sıra sana kötü gelmiyo işin içine girmedikçe. üniversitede ftrde ne yapılıyo anlamıyosun zaten. kadındoğuma gidiyosun iyi yanından bahsetmiolar onlar da. ftrye git burda ne yapcan diolar. aynen bizim tıpın içinde olup össye girenlere doktor olma sakın dediğimiz gibi
teşekkür ederim deneyimini paylaştığın için.
Kullanıcı avatarı

Re:

#1871273  gönderen diskordans41
 29.07.2012 - 00:04:44
Ben olsam kesin istifa ederdim Cook sıkıcı .asistanligi boyunca istifayı düşünen bı ablam vardı simdi uzman oldu çok mutlu yetmişim mesleki tatmini diyor

#1871367  gönderen togepy
 29.07.2012 - 00:25:02
FTR'nin ne iş yaptığını dışarıdan anlayamıyorsunuz. İşin içine girmek gerekiyor. Üniversite stajları falan hikaye. İnsanlar genelde bir modaya, puan furyasına , rahatlığa kapılıyor yazıyor. İlk girdiğinde bir lay lay lom aşırı mutluluk havası, 6.ay itibari ile bir depresyon ve genelde 6.ay ile 1. yıl arası istifa ediliyor. Doğal seleksiyon 6 ay-1 yıl arası oluyor. Sonrasında ise alışıyorsun.

MEsleğin adında zaten rehabiltiasyon geçiyor. MEvcut durum ile ne yapabilirizin derdinde olan bir şey. İnsanların yazarken bunu bilmesi lazım. Kimse mesleki tatminkarlık 10 numara, her hasta iyileşiyor falan demiyor. Rahat olması, mevcut saglık politikasında riskin ve malpraktisin, komplikasyonun minimal olması, temiz iş yapman, özelde çalışabilme imkanın, sürekli yeni çıkan tamamlayıcı tıp ile iç içe olması, göreceli olarak tatmin edici kazandırması, acilin olmaması, icabın olmaması cazip şeyler. İnsanlar da zaten bunun için yazıyor.

Mesleki tatminkarlık konusunda, hastaların iyileşmemesi konusunda nedense hep FTR örnek veriliyor. Bunca otoimmun, kronik, nörolojik hastalık varken neden FTR? Hiç kür olan HT, DM hastası gördünüz mü? İyileşen KOAH var mı? KArdiyomiyopatiye, KKY'ye kardiyolog ne yapıyor? Nörolojinin hastalarına zaten Allah sabır versin. Otoimmun hastalıklar aynı keza. İyileşen psikiyatri ya da çocuk psikiyatrisi... Yani bu olaylara çok takılmamak lazım. Bardağın dolu tarafından bakmak lazım. Ama maalesef doktorların genine mutsuzluk, tatminsizlik işlemiş. İnsanlar ne aradığını bilmiyor. Mesleki tatminkarlık mı istiyorsun usg öğren, girişimsel spinal enjeksiyon yap, manipulasyon öğren ismini herkes duysun... Sana kimse yapma demiyor ki.

Arkdaşlarımın içinde en mutlu olan ya da en az pişman olanlardan birinin ben olduğumu görünce ne kadar doğru tercih yaptığımı bir kez daha anlıyorum. Mesleki tatminkarlığın iyi, rahat, icabının olmadığı, acilden çağırılmadığı , parasının iyi olduğu , riskin az olduğu bölüm bulursanız bana da haber verin :) Felsefe yapmanın anlamı yok bence. Siz gerçeklerle ilgilenin. Çünkü her şeyin mükemmel olduğu öyle bir bölüm yok.

sevgili sblrdnz;

Rehabilitasyonda fizyoterapistlerin devreye girdiğini ve hastaların egzersiz için yattığını söylemişsin. Göreceli olarak haklısın ama hastanın kardiyopulmoner reh. için bir kalbinin, akciğerinin olduğunu, onun nörojenik mesanesi için değerlendirilmesi gerektiği, DVT'sinin, otonomunun gelişebileceği, yara açılabileceği, omuz enjeksiyonu yapılabileceği, nöropatik ağrısı için medikal tedavisinin düzenleneceği, bunun için bir lab isteneceği, tansiyonu, enfeksiyonu... Yani hastanın bir karaciğeri var, böbreği var, akciğeri var, yutması var refleksi var, beslenmesi var, spastisitesi var botoksu var... Kol bacaktan ibaret değil ki :) Ekip işidir. Ama başrol kesinlikle hekimindir. Sadece yönetim değil tıbbi işin de babasını hekim yapar.
Kullanıcı avatarı

Re: FTR DEN İSTİFA EDEN VAR MI? VARSA NEDEN?

#1871465  gönderen dr_anwar
 29.07.2012 - 00:45:23
singanewsong yazdı:
zoeceh yazdı:dahiliyenin iş yükü tabii ki çok daha fazla onu kabul ediyorum ama ftr da ben depresyona girdim çıkamıyorum...ruhen çöktüm resmen..dahiliyede fiziksel yorgunluk olur ama en azından kafam rahat olur diye düşünüyorum.
bunu bi sürü ftr asistanından duyuyorum. öğrenciliğimden beri de ftryi zaten hiç sevmiyorum, benim mezun olduğum fakültede saçmasapan içi geçmiş hocaların olduğu, gençlikten dinamiklikten uzak, mıymıntı bi servisti. asistanları kezbandı, sınavda hocalar çok maligndi.
bu yüzden ftrnin bende kötü bi izlenimi var.
pratisyenlik yaparken de gördüğüm bütün ftrciler mıymıntı tiplerdi, bakımlı değillerdi ve çok sıkıcıydılar.
hasta potansiyeli zaten içler acısıdı ve bütün bölümlerden alakalı alakasız hasta şutlanıyordu. resmen tıpın çöplüğü gibi ftr.

buna rağmen yeterli puan alırsam (hatta almasam bile) ilk tercihlerim ftr ağırlıklı olacak. ve kazanırsam da çoooooook mutlu olucam.
Singa,dermacılara da bakımlı die atıp tutuyorsun.. Seniin de bir ortan yok ha:)

Re:

#1871616  gönderen dr12345esk
 29.07.2012 - 01:26:25
zoeceh yazdı:elzemb yeni başladım teşekkürler tavsiyen için. çvremdekiler de sabret alışırsın diyor ama çok geç kalırmıyım diye korkuyorum bu seferde. bir ana önce karar vermem gerek diye düşünüyorum.
Ya git sosyal bi seylere katil yuzmeye git spira git dansa git ne yaparsan yap. Senin bunaltim bolumden degil hayattan bence. Sosyalles
Sevgili bul ne bileyim.
Yine aklin basina gelmezse git acile 24 saat bi nobet tut bakalim dahiliyeci kac kere gelio acile :)
Valla sosyalles bacanak.
Bekarsan evlen , evliysen cocuk yap vs vs
Ama sakin birakma
Kanma mesleki tatmine
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#1871625  gönderen toni
 29.07.2012 - 01:28:40
ftr bırakılır mı ya:(((ftr uğruna istifa etmişim

Re:

#1871736  gönderen the_raskol
 29.07.2012 - 02:06:42
simdi sakin ol ve o bos cizgisiz kagidi yete birak dostum
Kullanıcı avatarı

Re:

#1872165  gönderen drkpoyraz
 29.07.2012 - 11:09:38
FTR den istifa etmenin türkçe eşdeğeri

"belamı arıyorum kaşıyın lütfen"
Kullanıcı avatarı

#1872306  gönderen drcatkeeper
 29.07.2012 - 13:29:08
Dermadan hemde 4. senesinde istifa eden biliyorum...
Kullanıcı avatarı

#1872313  gönderen drcatkeeper
 29.07.2012 - 13:31:54
Dermandan asistanlığının 4.senesinde istifa eden var.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#1872317  gönderen abc123
 29.07.2012 - 13:33:54
drcatkeeper yazdı:Dermandan asistanlığının 4.senesinde istifa eden var.
NİYE Kİ?

#1872321  gönderen dr_rocco
 29.07.2012 - 13:34:28
drcatkeeper yazdı:Dermandan asistanlığının 4.senesinde istifa eden var.
oda güzel

Re:

#1872346  gönderen drlegolaspolat
 29.07.2012 - 13:46:46
dermadan 4. senede istifamı allahım beni göğe çek