Cumartesi , Kasım 16 2019
Günlük Yaşadığımız hayatımızdan inciler...

Kullanıcı avatarı

Re:

#1871027  gönderen dr_colchium
 28.07.2012 - 22:35:22
arazay yazdı:
dr_colchium yazdı:dünyaya bi daha gelmicez gün aşırı nöbet tutarak,kendine hiç vakit ayıramayarak mesleki tatmine ulaşmanın da bana göre bi anlamı yok.
Ftr kazandın galiba hayırlı olsun :D
1 yıllık ftr asistanıyım :D

Re:

#1871030  gönderen sblrdnz
 28.07.2012 - 22:37:48
ben de ftryi bırakanlardanım.neden aynı şey mesleki tatminsizlik. tusa girdim. göz kazandım. ftr aslında rahat bi yer. orasını zaten kimsenin tartışacağı bi şey değil. şu an için döneri de iyi. ama yaşlı hastaların beklemediğiniz anda özellikle acil dahili hastalığı çıkabiliyo, veya svo hastaları- onların komplikasyonları ayrıca çok. üniversiteden gördüğünüz azcık dahiliye ve nöroloji bilgileriyle hastalara yaklaşımda zorlanıyosun. bide tabi rahat bölümde hastanın komplikasyonu sıkıyo insanı. ama bırakmamın nedeni kendimi ftr alanında kendimi geliştireceğimi düşünmemem. çünkü hastalıkların hepsi kronik. kanserin tedavisi bulunur ama gonartrozun tedavisi bulunmaz diye düşünüyorum:) hastalar zaten hiç bir branşta memnun diil. ama senin tedavinin sonuç verdiğini görmen hastanın elinde. ağrısı azaldı mı azalmadı mı. görüntüleme diil, laboratuar değil. bir de osteoartrit olsun svo rehabilitasyonu olsun herşeyde konservatifsin.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re:

#1871042  gönderen drlegolaspolat
 28.07.2012 - 22:47:10
ben kazansaydım istifa etmezdim gibi geliyor ftr olmadı psikiyatri oldu o da rahat acille fln pek işi yok ama insan tedavi verdimi tam sonuç istiyor iki bölümdede aynı sıkıntı var galiba tam çözüm olamıyoruz buna takıldın mı yaptığın işten zevk alman zor yoksa rahat bölüm bırakılmamalı hele bu devirde

Re:

#1871070  gönderen sblrdnz
 28.07.2012 - 22:59:37
insan tedavi verdimi sonuç istiyor evet. her hastanın iyileşmeyeceğini tabiki biliyoruz ama kronik hastalar daha kötü budurumda. ftr de diğer branşların tedavi edemediği alzhemer, duchenne, sekelli guillan barre vs.. operasyonu riskli görülen hertürlü kas iskelet sistemi hastalarını bulmak mümkün. bu devirde zor bölüme değmez tabi. hastalar artık okadar saçma seylere şikayet ediyorlar ki. mesela bizim ftr hastaları yangın merdiveninde sigara içmeleri yasak diye, gece 11de kapılar kapanıyo, zorla kantinden odalarına toplanıyolar diye bakanlığa şikayet ediyorlardı. hasta geliyo benden kas gevşeticiyi tedaviye eklememi, lomber disk hernisi nedeniyle beline fizik tedavi verdiğim hasta boyun ağrılarından dolayı boynuna da tedaviyi eklemem gerektiğini söyleyecek kadar küstah. ne 6 senelik eğitimi neden 4 senelik asistan eğitimini yok sayıyo. ama inşallah bu devran böyle sürmez.

Re:

#1871085  gönderen drlegolaspolat
 28.07.2012 - 23:05:20
bu arada benim yakın arkadaşım eylülde kazanıp sonra istifa etti nedeni tabiki kronik hastalıkların olması bir de rehabilitasyn onu armadı gittiği hastanede de en çok rehabiliyasyona önem veriyorlarmış ftr nin en sıkıntılı tarafıda bu rehabilitasyon kısmı felçli hastalar fln aslında göründüğü gibi değil tam sanırım

Re:

#1871107  gönderen sblrdnz
 28.07.2012 - 23:14:50
rehabilitasyon apayrı bi bölüm tabi. devreye fizyoterapistler giriyo. önemleri çok büyük çünkü hastalar egzersiz almak için yatıyo hastaneye. rehabilitasyon takım işi. dr fizyoterapist hemşire, sosyal hizmetler, psikolog, dietisyen ve aklıma gelen diğer arkadaşlar. dr bu takımın başı. organıze ediyo. kime ihtiyacı var onu belirliyo. 1-2 ilacını düzenliyor. yani tıbbi işten daha çok yönetim işi ve sosyal iş yapıyo. ben daha çok tıbbın içinde olmak istedim mesela.

senin arkadaşın nerden istifa etti??

Re:

#1871149  gönderen zoeceh
 28.07.2012 - 23:26:24
mesleki tatminsizlik bende de var .bulmuş da bunuyo diyecek bir çok kişi ama ftr hastaları ve uygulanan tedavi gerçekten çok subjektif.muayenesi de aynı şekilde. hiç bir şey net değil. hastanın bulguları da net değil tedavi sonrası yanıt da net değil. kendimi işe yaramaz hissediyorum hal böyle olunca.o kadar seneyi bunun için mi okudum diye kendimi sorguluyorum.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re:

#1871156  gönderen sblrdnz
 28.07.2012 - 23:29:52
ben ftryi bırakacağıma karar verip çevreme söylediğimde bana herkes delirdin mi sen diye karşı çıktı mesela. hala da beni eleştiren insanları duyuyorum. bence işini sevmek çok önemli. doğru kişiyle evlenmekten daha bile önemli olabilir çünkü bir süre sonra bırakma şansı yok. bir de tabi hergün 8-17 arası iştesin. ailenden, eşinden çocuğundan daha fazla vakit geçiriyosun işyerinde nöbeti olmayan rahat bi yer bile olsa..

Re: FTR DEN İSTİFA EDEN VAR MI? VARSA NEDEN?

#1871168  gönderen elzemb
 28.07.2012 - 23:34:32
zoeceh yazdı:dahiliyenin iş yükü tabii ki çok daha fazla onu kabul ediyorum ama ftr da ben depresyona girdim çıkamıyorum...ruhen çöktüm resmen..dahiliyede fiziksel yorgunluk olur ama en azından kafam rahat olur diye düşünüyorum.

bende aynı süreci yaşayan birisi olarak(eğer yeni başladıysan) sabretmeni tavsiye ediyorum,fikrin tamamen değişebilir benimki gibi.

Re:

#1871169  gönderen zoeceh
 28.07.2012 - 23:34:42
çok haklısın zamanın büyük çoğunluğu işte geçiyor sonuçta.işinde mutsuz olursan aile hayatın da etkileniyor.

Re:

#1871170  gönderen drlegolaspolat
 28.07.2012 - 23:34:47
sblrdnz sana sonuna kadar katılıyorum arkadaşın istanbul ftr hastanesinden istifa etti ben de psikiyatriyi kazandım ama bende de zoecehin yazdığı sıkıntıları duyacam gibi geliyor yanlız ben sosyal konuları ve konuşmayı fln sevdiğim için açığı bunlarla kapatırım gibi geliyor
Kullanıcı avatarı

Re:

#1871172  gönderen drironman
 28.07.2012 - 23:35:05
zoeceh yazdı:mesleki tatminsizlik bende de var .bulmuş da bunuyo diyecek bir çok kişi ama ftr hastaları ve uygulanan tedavi gerçekten çok subjektif.muayenesi de aynı şekilde. hiç bir şey net değil. hastanın bulguları da net değil tedavi sonrası yanıt da net değil. kendimi işe yaramaz hissediyorum hal böyle olunca.o kadar seneyi bunun için mi okudum diye kendimi sorguluyorum.
hocam bişey soracam.

bunları gerçekten önceden bilmiyor muydunuz?

öngörememiş miydiniz?

ftr ciler dermacılar toz kondurmazlar başkaları bişey dediğinde branşlarına. onların gazına mı geldiniz yazarken.

ftr ye mesleki tatmin için değil rahatlık için gidilir bu çok bilinen bişey olsa gerek zaanımca.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re:

#1871176  gönderen drlegolaspolat
 28.07.2012 - 23:36:36
kazandıktan sonra insan biraz da yaptığı işyen zevk almak istiyor sanırım yoksa rahatlık herşey de değil biz öğrencilikte çok yorulduğumuz için bu bölümler kurtuluş kapısı gibi geliyor biraz da karakterle ilgili sanırım

Re:

#1871187  gönderen zoeceh
 28.07.2012 - 23:39:40
elzemb yeni başladım teşekkürler tavsiyen için. çvremdekiler de sabret alışırsın diyor ama çok geç kalırmıyım diye korkuyorum bu seferde. bir ana önce karar vermem gerek diye düşünüyorum.

Re:

#1871200  gönderen sblrdnz
 28.07.2012 - 23:43:24
ben 1.5 yıllık ftr asistanıyım. 8aylıkken ftrden ayrılmayı düşündüm. belki 1 ay içinde ftrden ayrılacağım için belki 1.5 yıldan sonra insan alıştığı için eskisi kadar acı çekmiyorum işe giderken. dermayı kazansaydım dermayı da sevemezdim gibi geliyo bana ama. ftrciler rahatlığı ön plana çıkartıyolar * dönemlerinde. kötü yanlarından pek bahsetmiolar bahsetseler bile o sıra sana kötü gelmiyo işin içine girmedikçe. üniversitede ftrde ne yapılıyo anlamıyosun zaten. kadındoğuma gidiyosun iyi yanından bahsetmiolar onlar da. ftrye git burda ne yapcan diolar. aynen bizim tıpın içinde olup össye girenlere doktor olma sakın dediğimiz gibi