Cumartesi , Ağustos 15 2020
Günlük Yaşadığımız hayatımızdan inciler...

Kullanıcı avatarı

Re: Savaşta Çocuk Olmak

 #4278301  gönderen serdarder
 09.06.2019 - 12:30:56
Murid yazdı:
09.06.2019 - 01:02:46
serdarder yazdı:
08.06.2019 - 23:50:26
Yaşadığımız hayatlar yalan-hayal-fason, bunlarınki gerçek. Yüzleşemedik gitti.
Hepinizde var hocam o his. Bakın üstad ne güzel söylemiş;
...
Ne sabahı göreyim, ne sabah görüneyim;
Gündüzler size kalsın, verin karanlıkları!
Islak bir yorgan gibi, sımsıkı bürüneyim;
Örtün, üstüme örtün, serin karanlıkları.
...
Adamsın...

Re: Savaşta Çocuk Olmak

 #4283869  gönderen kolinmolin
 30.06.2019 - 12:40:08
Resim

Bir katarakt hastası dünyayı nasıl görür? Hele bu hasta doğuştan kataraktlı bir çocuksa? Buğulu, puslu bir güneşe doğdukları günden bu yana bakan Kaltun ve Şino, Somalili Fatima ve Mustafa çiftinin doğuştan katarakt hastası olan iki çocuğu. Kaltun 10 yaşında, abisi Şino 14 yaşında. Başkent Mogadişu’ya 500 km uzaklıktaki Bakul şehrinde yaşıyorlar. Hayvancılık ile geçimlerini sağlamaya çalışıyorlar. Hem maddi hem de ülkedeki tıbbi yetersizlikler nedeniyle bugüne kadar ameliyat olamamışlar. Yani doğdukları günden bu yana dünyayla aralarında bir perde var.

İki çocuğun doğduğu günden bu yana sağlıklı görememesi pek çok sorunu da beraberinde getirmiş. İhtiyaçlarını sadece anne ve babalarının yardımı ile giderebilmişler. Yaşıtlarıyla okula gidememiş, oyun oynayamamışlar, güneşin renginden habersiz kalmışlar. Ta ki bugüne kadar... Geçtiğimiz günlerde Kaltun ve Şino Mogadişu’da katarakt kampanyası yürüten Yeryüzü Doktorları ekibi tarafından ameliyat edildi. Kaltun ve Şino’nun güzel biten hikâyesini bize aktaran Yeryüzü Doktorları’nın proje koordinatörü Yahya Tanrıkulu. Onların sıra beklerken korkutuklarını, fakat oradaki sağlık çalışanları tarafından rahatlatıldıklarını anlatan Tanrıkulu derneğin bugüne kadar onlarca çocuğun da katarakt ameliyatı yaptığını hatırlatıyor. Bugün, ameliyattan haftalar sonra Kaltun ve Şino’nun dünyayı daha güzel görebildiğini de sözlerine ekliyor.

Somali’de oldukça sık katarakt kampları düzenlediklerini hatırlatan Tanrıkulu, 15 Mart - 5 Nisan tarihleri arasında kampta 5 bin 286 muayene, 505 ameliyat yaptıklarını söylüyor. Kaltun ve Şino ise bu insanlardan sadece ikisiymiş. Tanrıkulu, “Onları ilk gördüğümde sessizce muayene sırası bekliyorlardı. İki gözlerinde de katarakt vardı. Tek gözleri o gün ameliyat edildi diğer gözleri ise bir hafta sonra ameliyat edildi. Sonrasında hayatlarına sağlıklı bir şekilde devam ettiklerini bilmek bizim için en büyük mutluluklardan biri” diyor.

ŞİFA DAĞITMAYA ENGEL YOK

Tanrıkulu Somali’yi anlatırken, “Yolda giderken insanların gözlerinde tedirginlik hissediyorsunuz. Çünkü bizim bulunduğumuz 3 gün içinde bile 6 patlama oldu. 50’den fazla insan hayatını kaybetti” diyor. Ama bu olumsuzluklar onların şifa dağıtmasına engel olamamış. Tanrıkulu orada yaşadıklarını şu sözlerle anlatıyor: “Başkent Mogadişu’daki katarakt kampımıza gidip insanlarla konuşmaya başladığımızda, 500 insan varsa en az 300’ünün çok uzak köylerden geldiğini anladık. Bunlar hiçbir sağlık hizmetine erişimi olmayan, radyo anonslarından Yeryüzü Doktorları’nın ücretsiz olarak ameliyat yapacağını duyup gelen insanlar.”

100 MİLYON HASTA VAR

Dünya üzerinde 100 milyon katarakt hastası bulunuyor. Küçük bir operasyonla iyileşebilen katarakt rahatsızlığı, tedavi edilmediğinde görme yetisi kayıplarına sebep oluyor. Yıllardır sahada aktif olarak çalışan Yeryüzü Doktorları, daha çok kişiye ulaşmak için katarakt kampanyasına devam ediyor ve şöyle diyorlar: “Gelin, kimseyi karanlığa terk etmeyelim.”👉🏻 https://www.yyd.org.tr/ne-yapiyoruz/goz ... 7GEALw_wcB
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re: Savaşta Çocuk Olmak

 #4285523  gönderen kolinmolin
 06.07.2019 - 15:51:38


Zambaklar yeniden açar
En karanlık gecenin sabahında
Güvercinler yeniden barış türküleri uçurur
Mavi gök kubbenin altında
Ümitler yeniden yeşerir eller semayı bulur
Gözlerde ışık olur ve kalplerde sürur

Zambaklar yeniden açar
Zulme ve zalime olan inadına
Kapanır inayetiyle hakkın en derin yaralar
Neretva öpücükler kondurur Mostarın yanağına
Ve gelinliği kirletilmiş kızlar
Geleceğe tertemiz sayfalar açar

Zambaklar yeniden açar
Çıkmaz denilen bir sokağın sonunda
Bosna özgürlüğe sevdalı bir kuş olur
Bilge kralın avuçlarında
Mostarı mermiler değil ayın gölgesi bulur
Delikanlıları sniperlar değil bir çift mavi göz vurur

Zambaklar yeniden açar
Kör ve sağır Avrupa’nın tam ortasında
Çöldeki susuzluk son bulur
Özgürlüğün altın kaplı kırbasında
Gülen dudaklar keyifli sevdalinkalar tutturur
Küçük bebeler özgürlüğe uçurtmalar uçurur

Zambaklar yeniden açar
Bir zafer muştusunda
Nemrut ateşleri gül bahçesi olur
Tuzlada,Saraybosnada Mostarda
Gül yüzlü nineler içten dualar okur
İşte mutluluğun resmi budur.
Kullanıcı avatarı

Re: Savaşta Çocuk Olmak

 #4319185  gönderen Murid
 11.10.2019 - 20:43:10
Resim


Başka bir şeyin anlamı kalmıyor...

Re: Savaşta Çocuk Olmak

 #4319216  gönderen Drmiymaa
 11.10.2019 - 23:01:43
Gördükçe boğazım düğümleniyor.Gözum yasariyor.Ama bir şey de yapamıyorsun ya gerçekten sinir harbi.😞 Hiçbir çocuğun ölmediği bir dünyada yaşamak isterdim.Hepsinin gözlerinin parladığı
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009