Cumartesi , Eylül 21 2019
Biraz da felsefe diyorsanız....

• 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16

Kuran'da sıkça vurgulanan, inançsızlara cehennemde sonsuz azap çektirilmesi konusunda ne düşünüyorsunuz?

Adil bi durum, bence sorun yok.
68
54%
Adil değil.
21
17%
Kararsızım.
3
2%
Bu bilgi-yorum yanlış, inanmayanlar da cennete gidebilirler.
13
10%
Konu hakkında bilgim-fikrim yok. Ben bi araştırayım.
5
4%
Bunlardan başka(Yazarsanız memnun olurum.)
15
12%
Kullanıcı avatarı

Re:

#2595768  gönderen sularakardoldurur
 13.09.2013 - 22:43:12
düsüncen için değil, baskasının yaptıkları için kullandiğin terbiyesiz kelime grubu için dedim yanlış anlama. neyse ben de çevremdeki insanlara yardım ediyorum, çocukları mutlu etmek için sebeklikler yapıp onlara hediyeler verıyorum. o çocuğun sevinmesne, yüzünün gülmesine de belki senden daha çok seviniyorum.. bunu yaparken de beni yaratıp yasamamı sağlayan sevgilimin benden memnun olduğu hissini de yasıyorum. kesinlikle çıkarcı olduğumu, bunda en ufak bir çıkarcılık olduğunu düşünmüyorum.
Kullanıcı avatarı

Re:

#2595769  gönderen dr-Lin
 13.09.2013 - 22:43:42
vedatmilor yazdı:
zuepla yazdı:
vedatmilor yazdı: 2010'da yapılan anketlere göre, 27 Avrupa ülkesi nüfusunun ortalama %46'sı herhangi bir dine inanmıyor.

Ve bu dini terketme durumu oldukça hızlı gerçekleşiyor.

Papa'da bakmış bağışlar azalıyor, nüfus kaybediliyor, insanların dinini terketmesinin major açmazlarından birini ortadan kaldıralım demiş, tahminimce.

Ne diyeyim, az çakal çıkmadı bu Papa:)

yok hocam kalender bir adama benziyor bu papa bana samimi geldi :)
Kalenderlikten daha fazlasına ihtiyacı var bence. Şurda Avrupa hristiyanlığının bitmesine ramak kaldı.
yillardir bitti bitecek az kaldi, yuzler binler avrupa da musluman oldu oluyor...avrupa muslumanlasiyor vs vs deyip duruyorsunuz da halen birinci sirada hiristiyanlik halen kilise aciliyor bir turlu bitmedi vesselam.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#2595770  gönderen zuepla
 13.09.2013 - 22:44:21
vedatmilor yazdı:
zuepla yazdı:
erdemli yazdı:

"Ben de size diyorum ki kendisine pişmanlık ve samimiyetle yönelen kişi için tanrının bağışlayıcılığının sınırı yoktur. İnançsızların yapması gereken vicdanlarının sesini dinlemektir"

bu kısımda demek istediği tövbe eden herkese kapı açıktır aynı islamiyet gibi.Başlığı atan kişiler işgüzarlık yapmış gibi geldi.

mevlana derki;

"Gel, gel yine gel. Her kim olursan yine gel.
Kafir ya mecusi, puta tapan yine gel.
Yoktur kapımızda hiç ümitsizlik bil.
Yüz kere tövbeni bozsan da yine gel."
aynen hocam :wink:
hayırlısı artık alnımızda ne yazıyorsa o :)
Burdaki tövbeden kasıt nedir?

Yaptığı yanlışlar için pişman olmak mı, yoksa bir yaratıcının varlığını kabul etmek mi?

Yoksa inanmayan nasıl tövbe etsin değil mi?

haberin baslığına göre iyi bir insan olarak yasamıs ama ateist olarak ölmus olanlar Allahı n karşısına çıktığında samimi bir pişmanlık yasarsa merhamet sonsuz diyor . ( e görunce inanılır herhalde artık orda hala inkar edecek halleri yok )

haber içeriğine göre ise dünya hayatında pişman olup tovbe edenler için merhamet sonsuz diyor gibi..

düşündüm şimdi sen haklısın bu papa çakal galiba :) kimsenin itiraz edemeyeceği ılımlı bir orta yapmıs :D
Kullanıcı avatarı

Re:

#2595772  gönderen vedatmilor
 13.09.2013 - 22:49:25
dr-Lin yazdı:
vedatmilor yazdı:
zuepla yazdı:
yok hocam kalender bir adama benziyor bu papa bana samimi geldi :)
Kalenderlikten daha fazlasına ihtiyacı var bence. Şurda Avrupa hristiyanlığının bitmesine ramak kaldı.
yillardir bitti bitecek az kaldi, yuzler binler avrupa da musluman oldu oluyor...avrupa muslumanlasiyor vs vs deyip duruyorsunuz da halen birinci sirada hiristiyanlik halen kilise aciliyor bir turlu bitmedi vesselam.
Şimdi bu linkte 2005-2012 arası karşılaştırmalı veriler var. Örneğin 7 yılda Fransa'da %100'den fazla artmış ateizm.

http://www.wingia.com/web/files/news/14/file/14.pdf
Kullanıcı avatarı

Re:

#2595774  gönderen kucukstajyer
 13.09.2013 - 22:50:20
sularakardoldurur yazdı:düsüncen için değil, baskasının yaptıkları için kullandiğin terbiyesiz kelime grubu için dedim yanlış anlama. neyse ben de çevremdeki insanlara yardım ediyorum, çocukları mutlu etmek için sebeklikler yapıp onlara hediyeler verıyorum. o çocuğun sevinmesne, yüzünün gülmesine de belki senden daha çok seviniyorum.. bunu yaparken de beni yaratıp yasamamı sağlayan sevgilimin benden memnun olduğu hissini de yasıyorum. kesinlikle çıkarcı olduğumu, bunda en ufak bir çıkarcılık olduğunu düşünmüyorum.
sadece fikrimi paylaşmak ve aslında aksini savunan birinden güçlü bir cevap almaktı amacım ,kimseye hakaret etmek elbette değil belki de (gözlemlediğim kullanıcıları yüzünden ayağa düştüğünü düşündüğüm) Allah rızası ifadesini daha iyi anlamak istedim
yoksa ben sonsuza kadar inanların inadıkları gibi yaşama hakları ve inanmayanların bu konudaki özgürlüklerinin taraftarı olacağım
En son kucukstajyer tarafından 13.09.2013 - 22:52:43 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı

Re:

#2595775  gönderen kucukstajyer
 13.09.2013 - 22:51:05
zuepla yazdı:
kucukstajyer yazdı:
kucukstajyer yazdı: kimin için üslubuma dikkat edeceğim , ben böyle düşünemez miyim ?
sırf bir çocuk sevinsin diye bir çocuğa çikolata vermek Allah rızası için vermekten daha efdaldir bence
otobüste metrobuste böyle bir fırsat için cebimde sürekli birkaç şeker bulunduruyorum ben - minik bir örnekti bu , inşallah üslubum rahatsız etmemiştir
ayrıca üslup arıyorsanız bkz. tam olarak inanmadığı halde , Allah'ın ismine , inanan insanlara saygıdan dolayı büyük harfle başlamak
? acıklamak isterseniz tabi
o kadar kısa ki anlamadım
Kullanıcı avatarı

Re:

#2595776  gönderen vedatmilor
 13.09.2013 - 22:51:25
zuepla yazdı:
vedatmilor yazdı:
zuepla yazdı: aynen hocam :wink:
hayırlısı artık alnımızda ne yazıyorsa o :)
Burdaki tövbeden kasıt nedir?

Yaptığı yanlışlar için pişman olmak mı, yoksa bir yaratıcının varlığını kabul etmek mi?

Yoksa inanmayan nasıl tövbe etsin değil mi?

haberin baslığına göre iyi bir insan olarak yasamıs ama ateist olarak ölmus olanlar Allahı n karşısına çıktığında samimi bir pişmanlık yasarsa merhamet sonsuz diyor . ( e görunce inanılır herhalde artık orda hala inkar edecek halleri yok )

haber içeriğine göre ise dünya hayatında pişman olup tovbe edenler için merhamet sonsuz diyor gibi..

düşündüm şimdi sen haklısın bu papa çakal galiba :) kimsenin itiraz edemeyeceği ılımlı bir orta yapmıs :D
Çakal olmasa zaten Papa olama... Neyse, ne diyoduk, inançlara saygı:)
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#2595779  gönderen zuepla
 13.09.2013 - 22:58:20
kucukstajyer yazdı:
zuepla yazdı:
kucukstajyer yazdı: ayrıca üslup arıyorsanız bkz. tam olarak inanmadığı halde , Allah'ın ismine , inanan insanlara saygıdan dolayı büyük harfle başlamak
? acıklamak isterseniz tabi
tam olarak inanmamak nedir onu merak ettim :roll:
Kullanıcı avatarı

Re:

#2595782  gönderen vedatmilor
 13.09.2013 - 23:01:48
vedatmilor yazdı:100 olunca kapatıcam.
101 bile olmuş.

Ben istediğim bilgiye ulaştım.

Bence başlığın kapatılmasında bir sorun yok.

Umarım bencilce ifade olmamıştır.

#2595787  gönderen bombast_k
 13.09.2013 - 23:07:22
...
En son bombast_k tarafından 29.04.2015 - 17:19:24 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı

Re:

#2595791  gönderen kucukstajyer
 13.09.2013 - 23:09:01
zuepla yazdı:
kucukstajyer yazdı:
zuepla yazdı: ? acıklamak isterseniz tabi
tam olarak inanmamak nedir onu merak ettim :roll:
çok büyük suçlar işleyip hiç ceza almadan ölen insanların mutlaka bir tür cezayla karşılaşacağına inanıyorum ben
beni diğer herşeyi çok güzel bir yaratıcının yarattığına da inanıyorum
ama dindarların o güzel yaratıcı - rab - Allah ın çeşitli kitaplarda söylediğini iddia ettikleri şeyler yüzünden üzülüp uzaklaşıyorum . o böyle şeyler söylemiş olamaz . ama o şeyleri de burda ben dile getirirsem ona şüphesizce inanan müslüman forum kullanıcılarına saygısızlık olabiliir...

fakat bazı şeyler var işte ona atfedilen ama beni tedirgin eden , inanamadığım . işte bu yüzden tam olarak inanmıyorum ..

#2595823  gönderen bombast_k
 13.09.2013 - 23:22:09
...
En son bombast_k tarafından 29.04.2015 - 17:18:12 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#2595828  gönderen kucukstajyer
 13.09.2013 - 23:27:31
bombast_k yazdı:Dürretil Vaizin kitabında Ermişlerden Osman Ermiş, Hz.Muhammed'in Cehennemde gördüğü kadınları ve bu kadınların erkeklere karşı ne gibi suçlar işlediğini anlatan hadisini aktarır,
"Miraç gecesi çetin bir azaba uğratılan bazı kadınlar gördüm.Onların bu acıklı durumlarını hatırlayınca kendimi tutamayıp ağlamaya başladım.
Çeşitli korkunç biçimlerde asılmış kadınlar gördüm.
a)Saçlarından asılanlar:Bunların beyinleri durmadan fokur fokur kaynatılıyordu.
Bunlar saçlarını yabancı erkeklerden gizlemeyen kadınlardır.
b)Dillerinden asılanlar:Bunların elleri,göğüsleri delinerek,sırtlarından çıkarılmış,boğazlalarından aşağıya boyuna katran dökülüyordu.
Bunlar,dilleriyle kocalarına dünya hayatını dar eden kadınlardır.
c)Göğüslerinden asılanlar:Bunların sırtları yarılarak göğüsleri arkalarından çıkarılmış,boyuna boğazlarından zekkum akıtılıyordu.
Bunlar,kocalarından izin almaksızın çocuklarını emziren kadınlardır.
ç)Bacaklarıyla elleri alınlarına yapıştırılmış olarak asılanlar:Bunlara ise yılan,çiyan ve akrepler musallat olmuş,her yanlarını sokmaktadırlar.
Bunlar,kocalarının izni olmadan evden çıkan,hayız ve nifastan temizlenmeyen(gusül abdesti almayan),namazlarını ve oruçlarını tutabilecekken,abdest alıp namaz kılmayan kadınlardır.
d)Vücutlarını parçalayanlar:Bunlar kendi kendilerini yemekte,altlarında da azgın Cehennem ateşi cayır cayır etlerini yakmaktadır.
Bunlar,ötekini berikini çekiştiren ve yabancı erkekler için süslenip püslenen kadınlardır.
e)Vücutları ateşten makasla biçilenler vardır.
f)Simsiyah yüzlüler:Bunlar bağırsaklarını yemekle meşgul.
g)Kör,sağır ve dilsizler:Bunlar ateşten birer tabut içine konmuşlar.Burunlarından beyinleri akmakta,vücutlarından da cüzzam gibi,abraşlık gibi hastalıkların kokuları yayılmaktadır.
h)Köpek suretinde kadınlar:Bunları bir yandan yılan,çiyan ve akrepler sokmakta,ağızlarından girip arkalarından çıkmaktadırlar.Bir yandan da ateşten kırbaçlarıyla melekler dövmektedirler.Hem de başlarına vurarak...
Bunlar,kocalarından hoşlanmayıp da başka erkeklere sevgi besleyenlerdir."
yüzyıllar önce ölen bu insanlar şimdi yaşasalardı fantastik gerilim filmleri şüphesiz çok daha ilginç olurdu ..
Kullanıcı avatarı

#2595842  gönderen dr_pisi
 13.09.2013 - 23:34:26
bombast_k yazdı:Dürretil Vaizin kitabında Ermişlerden Osman Ermiş, Hz.Muhammed'in Cehennemde gördüğü kadınları ve bu kadınların erkeklere karşı ne gibi suçlar işlediğini anlatan hadisini aktarır,
"Miraç gecesi çetin bir azaba uğratılan bazı kadınlar gördüm.Onların bu acıklı durumlarını hatırlayınca kendimi tutamayıp ağlamaya başladım.
b)Dillerinden asılanlar:Bunların elleri,göğüsleri delinerek,sırtlarından çıkarılmış,boğazlalarından aşağıya boyuna katran dökülüyordu.
c)Göğüslerinden asılanlar:Bunların sırtları yarılarak göğüsleri arkalarından çıkarılmış,boyuna boğazlarından zekkum akıtılıyordu.
ç)Bacaklarıyla elleri alınlarına yapıştırılmış olarak asılanlar:Bunlara ise yılan,çiyan ve akrepler musallat olmuş,her yanlarını sokmaktadırlar.
Bunlar,kocalarının izni olmadan evden çıkan,hayız ve nifastan temizlenmeyen(gusül abdesti almayan),namazlarını ve oruçlarını tutabilecekken,abdest alıp namaz kılmayan kadınlardır.
d)Vücutlarını parçalayanlar:Bunlar kendi kendilerini yemekte,altlarında da azgın Cehennem ateşi cayır cayır etlerini yakmaktadır.
Bunlar,ötekini berikini çekiştiren ve yabancı erkekler için süslenip püslenen kadınlardır.
g)Kör,sağır ve dilsizler:Bunlar ateşten birer tabut içine konmuşlar.Burunlarından beyinleri akmakta,vücutlarından da cüzzam gibi,abraşlık gibi hastalıkların kokuları yayılmaktadır.
h)Köpek suretinde kadınlar:Bunları bir yandan yılan,çiyan ve akrepler sokmakta,ağızlarından girip arkalarından çıkmaktadırlar.Bir yandan da ateşten kırbaçlarıyla melekler dövmektedirler.Hem de başlarına vurarak...
ben a ve c DEN GARANTİ,

B VE C( cengeli olan c) den kismen gittim arkadas :evil: :evil: :evil: :evil:
Kullanıcı avatarı

#2595844  gönderen alangova
 13.09.2013 - 23:34:42
Ben de helloween gecesi çetin azaba uğramış bazı erkekler gördüm.
a) saçlarından asılanlar: bunların beyinleri fokur fokur kaynatılıyordu.
bunlar bu zamanda hala saçlarına briyantin süren erkeklerdir.
b)b)Dillerinden asılanlar:Bunların elleri,göğüsleri delinerek,sırtlarından çıkarılmış,boğazlalarından aşağıya boyuna katran dökülüyordu.
bunlar karısının yaptığı yemeği beğenmeyen erkeklerdi.
cc)Göğüslerinden asılanlar:Bunların sırtları yarılarak göğüsleri arkalarından çıkarılmış,boyuna boğazlarından zekkum akıtılıyordu.
bunlar karısından izin almadan havuza gidip göğüs kaslarını başka kadınlara gösterip iç çektiren erkeklerdi.
d)d)Vücutlarını parçalayanlar:Bunlar kendi kendilerini yemekte,altlarında da azgın Cehennem ateşi cayır cayır etlerini yakmaktadır.
bunlar spor yapmayıp iğrenç bir göbekle gezen, insanların göz zevkini bozan erkeklerdir.
h)Köpek suretinde erkekler:Bunları bir yandan yılan,çiyan ve akrepler sokmakta,ağızlarından girip arkalarından çıkmaktadırlar.Bir yandan da ateşten kırbaçlarıyla melekler dövmektedirler.Hem de başlarına vurarak...
bunlar karısından hoşlanmayığ başka kadınlara bakan erkeklerdir.

sonra uyandım. meğer balkabağını fazla kaçırmışım ondanmış.

bunun doğruluğuna inanıp dinle dalga mı geçiyosun diyen olmaz herhalde. kocasından izin almadan bebeğini emziren kadın göğüslerinden asılacakmış asdfg. bebek ağlıyo acıktı dur ben bi kocama soriyim hay Allah napsam acaba mı diyeyim
  • 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16