Cumartesi , Eylül 21 2019
Biraz da felsefe diyorsanız....

• 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16

Kuran'da sıkça vurgulanan, inançsızlara cehennemde sonsuz azap çektirilmesi konusunda ne düşünüyorsunuz?

Adil bi durum, bence sorun yok.
68
54%
Adil değil.
21
17%
Kararsızım.
3
2%
Bu bilgi-yorum yanlış, inanmayanlar da cennete gidebilirler.
13
10%
Konu hakkında bilgim-fikrim yok. Ben bi araştırayım.
5
4%
Bunlardan başka(Yazarsanız memnun olurum.)
15
12%
Kullanıcı avatarı

Re:

#2595627  gönderen sularakardoldurur
 13.09.2013 - 21:46:58
brcbrcbrc yazdı:bunlardan başka seçeneğini işaretlemiş olduğum için yazmak gereği duydum.
bizi bekleyen bir cennet ya da cehennem olduğuna inanmıyorum. dolayısıyla çekeceğim bir azap ya da kazanacağım bir güzellik de yok.
benim için gerçek olmadığından böyle bir konu hakkında hiç düşünmüyorum.
işte demek istediğim bu, inanmıyorsan bununla ilgili varsayımda bulunmak anlamsız geliyor bana da. inanıyorsan da zaten cennet ve cehennemin adaletinin yaratılmışlara kalmadığını bilirsin... allah'ın adaletine güvenirsin.. çünkü en kısa cümlesini bile yalanlamanın küfre götüreceği kitabında, zerre kadar iyilik ve kötülüğün karşılık bulacağını söylemiş..
inanmıyorsan da bunun adaleti veya adaletsizliği zaten seni ilgilendirmez
Kullanıcı avatarı

#2595629  gönderen vedatmilor
 13.09.2013 - 21:48:06
sularakardoldurur yazdı:
vedatmilor yazdı:
sularakardoldurur yazdı: iyi de inanmıyosan bunların senin için ne önemi var ki
O mesajı yazan inanıyor, soruyu kendi ağzından çıkmış gibi cevaplamış sadece. Bi nevi soruyu alıntılamış.
ben ilk cümleyi kastetmek istemiştim
O ilk paragrafı ben yazmışım da abi de cevaplıyomuş gibi düşün.

O öyle demek istemiş çünkü.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#2595633  gönderen brcbrcbrc
 13.09.2013 - 21:50:07
sularakardoldurur yazdı:
brcbrcbrc yazdı:bunlardan başka seçeneğini işaretlemiş olduğum için yazmak gereği duydum.
bizi bekleyen bir cennet ya da cehennem olduğuna inanmıyorum. dolayısıyla çekeceğim bir azap ya da kazanacağım bir güzellik de yok.
işte demek istediğim bu, inanmıyorsan bununla ilgili varsayımda bulunmak anlamsız geliyor bana da. inanıyorsan da zaten cennet ve cehennemin adaletinin yaratılmışlara kalmadığını bilirsin... allah'ın adaletine güvenirsin.. çünkü en kısa cümlesini bile yalanlamanın küfre götüreceği kitabında, zerre kadar iyilik ve kötülüğün karşılık bulacağını söylemiş..
bu sorunun çok şıklı olması saçma. iki şık olmalıydı
ben inanmıyorum ve evet cehenneme gitsinler
Kullanıcı avatarı

#2595634  gönderen sularakardoldurur
 13.09.2013 - 21:50:39
vedatmilor yazdı:
sularakardoldurur yazdı:
vedatmilor yazdı: O mesajı yazan inanıyor, soruyu kendi ağzından çıkmış gibi cevaplamış sadece. Bi nevi soruyu alıntılamış.
ben ilk cümleyi kastetmek istemiştim
O ilk paragrafı ben yazmışım da abi de cevaplıyomuş gibi düşün.

O öyle demek istemiş çünkü.
anladım, tesekkür ederim :))
Kullanıcı avatarı

Re:

#2595637  gönderen vedatmilor
 13.09.2013 - 21:51:51
brcbrcbrc yazdı:
sularakardoldurur yazdı:
Diğer şıkları işaretleyenler saçma bulmamış?

Şıkları, gerçek hayatta konuştuğum insanları cevaplarına göre düzenledim.

Kendi kafamdan değil.
Kullanıcı avatarı

Re:

#2595640  gönderen brcbrcbrc
 13.09.2013 - 21:53:25
vedatmilor yazdı:
brcbrcbrc yazdı:
sularakardoldurur yazdı: işte demek istediğim bu, inanmıyorsan bununla ilgili varsayımda bulunmak anlamsız geliyor bana da. inanıyorsan da zaten cennet ve cehennemin adaletinin yaratılmışlara kalmadığını bilirsin... allah'ın adaletine güvenirsin.. çünkü en kısa cümlesini bile yalanlamanın küfre götüreceği kitabında, zerre kadar iyilik ve kötülüğün karşılık bulacağını söylemiş..

Kendi kafamdan değil.
anladım onu. onların kafası karışık olabilir. benim fikrim böyle.
Kullanıcı avatarı

#2595646  gönderen alangova
 13.09.2013 - 21:54:20
vedatmilor yazdı:
sularakardoldurur yazdı:
crisp7777 yazdı:ben iyi bir insanım, herkese yardım ederim, hep iyiliği düşünürüm, kimseye bir zararım dokunmaz , yani kalbim temiz. Ama inanmıyorum , bu durumda şimdi cehenneme mi gideceğim , yaptığım onca iyilik boşa mı gitmiş olacak ?

bana mantıksız geliyor , neden inanmayan bir insan bu dünyaya yatırım yapar ? mesela herkese iyilik yapmak güzel tamam ama , o iyiliklerin karşılığını bu dünyada görebilecek misiniz, yaptığınız işlerin ücretini tam olarak alabiliyor musunuz, veya sınavda tam olarak çalıştığınız kadar mı puan alıyorsunuz. Bu sorulara ben net bir cevap veremedim , her durumda bu hayat sizin verdiğinizin çok azını size geri veriyor. Evet eğer ölüm tamamen bir son ise, ben neden bu kadar verimsiz ve sıkıntılı bir işle uğraşayım ki ? Kaldı ki yaptığım iyilikler , çalışmalarım uğraşlarım bana bu hayatta tam olarak geri dönmüyor, ZATEN boşuna uğraşmış oluyorum.

ama eğer inanıyorsanız yaptığınız şeylerin hiçbiri boşa gitmez. Kaybetmeyeceğiniz bir şeye yatırım yapmış olursunuz.

tabi bunlar benim düşüncem isteyen istediği şekilde düşünebilir.
iyi de inanmıyosan bunların senin için ne önemi var ki
O mesajı yazan inanıyor, soruyu kendi ağzından çıkmış gibi cevaplamış sadece. Bi nevi soruyu alıntılamış.
Ne kadar ters bir açıdan bakıyorum.. Tam tersini düşünüyorum..
Hiçbir çıkarının olmadığına inandığı halde kimsenin haklarını kısıtlamamayı başarabilmek daha erdemli bir davranış değil midir. Bir adam düşünün ölümün son olduğuna inanıyor ama yine de sırf iyi insan olmak için iyi insan oluyor. Şu anda bir sınavda olduğuna inanarak korkmakla sırf iylik yapmak için iylik yapmak bana farklı geliyor...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#2595649  gönderen vedatmilor
 13.09.2013 - 21:55:35
brcbrcbrc yazdı:
vedatmilor yazdı:
brcbrcbrc yazdı: bu sorunun çok şıklı olması saçma. iki şık olmalıydı

Kendi kafamdan değil.
anladım onu. onların kafası karışık olabilir. benim fikrim böyle.
Açıkçası benim fikrim de öyle:)
Kullanıcı avatarı

#2595661  gönderen vedatmilor
 13.09.2013 - 22:03:10
alangova yazdı:
vedatmilor yazdı:
Hiçbir çıkarının olmadığına inandığı halde kimsenin haklarını kısıtlamamayı başarabilmek daha erdemli bir davranış değil midir. Bir adam düşünün ölümün son olduğuna inanıyor ama yine de sırf iyi insan olmak için iyi insan oluyor. Şu anda bir sınavda olduğuna inanarak korkmakla sırf iylik yapmak için iylik yapmak bana farklı geliyor...
Her inananın birincil olarak cehennem korkusuyla erdemli olmaya çalıştığını düşünmüyorum. Sonuçta iyilik yapmanın mutlulukla bi ilgisi olmalı:)

Ama bazen hayatını borsa mesaisiyle özdeşleştiren inananlar da çıkmıyor değil.
Kullanıcı avatarı

#2595664  gönderen sularakardoldurur
 13.09.2013 - 22:04:54
alangova yazdı:
vedatmilor yazdı:
bence de öyle haklısınız.. zaten birçok alimin yaptığı ve tavsiye ettiği de cehennem korkusu ile iyi olmaya çalışmak değildir.. allah'a olan aşklarından, saygılarından O'nun istediği gibi olmaya çalışırlar(sizin anlattığınız iyi insan özelliklerini de içine alır bu)..

çok sevdiğin bi öğretmenin veya anne baban sana kızdığnda, verecekleri cezadan korkarsın belki ama seni asıl korkutan hoşlanmayacakları bir iş yapmış olma , aranızdaki samimiyete, sevgiye zarar verme ihtimalidir. işte ona benzer bir hisle yaparlar bunu..
Kullanıcı avatarı

#2595666  gönderen dr-Lin
 13.09.2013 - 22:05:45
alangova yazdı:
vedatmilor yazdı:
aten yukardaki arkadasin dusundugu gibi dusunen yani "dur iyilik yapacam ama acaba karsiligini alir miyim almaz miyim" veya da yapacagi iyiligi cenneti dusnerek yapan kisi, dokme suyla degirmen dondurmeye calisiyordur, an geliyor ve de gerckten donmuyor yani oruc tutyor , zekat veriyor kalkip karisini dovuyor kopege tekme atiyor.....belli oluyor kisaca bunlar..
Kullanıcı avatarı

Re:

#2595668  gönderen sularakardoldurur
 13.09.2013 - 22:06:52
bunda bir çıkar gözetmezler yani, yaşama amaçlarının gereğini yaparlar sadece, sevgiyle ve bağlılıkla...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#2595669  gönderen alangova
 13.09.2013 - 22:07:41
vedatmilor yazdı:
alangova yazdı:
vedatmilor yazdı: O mesajı yazan inanıyor, soruyu kendi ağzından çıkmış gibi cevaplamış sadece. Bi nevi soruyu alıntılamış.
Her inananın birincil olarak cehennem korkusuyla erdemli olmaya çalıştığını düşünmüyorum. Sonuçta iyilik yapmanın mutlulukla bi ilgisi olmalı:)

Onu demek istemedim. Aslında ikinci kısmı vurgulamak istemiştim. Her inanan sırf korkudan iyi insan olmaya çalışıyor demiyorum ama ateist olmasına rağmen salt bu dünya için iyi birşeyler yapmaya çalışanlara ben çok saygı duyuyorum.
Kullanıcı avatarı

#2595672  gönderen vedatmilor
 13.09.2013 - 22:09:33
sularakardoldurur yazdı:
alangova yazdı:
bence de öyle haklısınız.. zaten birçok alimin yaptığı ve tavsiye ettiği de cehennem korkusu ile iyi olmaya çalışmak değildir.. allah'a olan aşklarından, saygılarından O'nun istediği gibi olmaya çalışırlar(sizin anlattığınız iyi insan özelliklerini de içine alır bu)..

çok sevdiğin bi öğretmenin veya anne baban sana kızdığnda, verecekleri cezadan korkarsın belki ama seni asıl korkutan hoşlanmayacakları bir iş yapmış olma , aranızdaki samimiyete, sevgiye zarar verme ihtimalidir. işte ona benzer bir hisle yaparlar bunu..
Alimlerin ne dediğiyle ilgilenmemizi gerektiren bir durum olduğunu zannetmiyorum.

Bu garantiye alma meselesi çoğu tartışmada bir şekilde öne sürülür. Ve bence samimiyetsizliğin önemli bir göstergesidir.

Hele bazı yerde bu fikrin övünülerek Hz.Ali'ye dayandırıldığını görüyorum ki, bu durumu daha da vahimleştiriyor.
Kullanıcı avatarı

#2595673  gönderen sularakardoldurur
 13.09.2013 - 22:09:53
alangova yazdı:
vedatmilor yazdı:
alangova yazdı: Ne kadar ters bir açıdan bakıyorum.. Tam tersini düşünüyorum..

Onu demek istemedim. Aslında ikinci kısmı vurgulamak istemiştim. Her inanan sırf korkudan iyi insan olmaya çalışıyor demiyorum ama ateist olmasına rağmen salt bu dünya için iyi birşeyler yapmaya çalışanlara ben çok saygı duyuyorum.
onlara insan olan her insan saygı duyuyordur diye düşünüyorum.. ya da öyle olmalı bance
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16