Cumartesi , Eylül 21 2019
Biraz da felsefe diyorsanız....

• 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 16

Kuran'da sıkça vurgulanan, inançsızlara cehennemde sonsuz azap çektirilmesi konusunda ne düşünüyorsunuz?

Adil bi durum, bence sorun yok.
68
54%
Adil değil.
21
17%
Kararsızım.
3
2%
Bu bilgi-yorum yanlış, inanmayanlar da cennete gidebilirler.
13
10%
Konu hakkında bilgim-fikrim yok. Ben bi araştırayım.
5
4%
Bunlardan başka(Yazarsanız memnun olurum.)
15
12%
Kullanıcı avatarı

Re:

#2592941  gönderen tustabib34
 11.09.2013 - 22:49:37
bütün çılgın adamlar cehennemde olacak bu arada..einstein filan.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#2592959  gönderen uisakuiyobda
 11.09.2013 - 22:57:11
bilemeyiz...

#2593205  gönderen bombast_k
 12.09.2013 - 01:44:31
...
En son bombast_k tarafından 21.05.2014 - 10:54:52 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

#2593242  gönderen people
 12.09.2013 - 03:39:28
hiçbirşeyin -kendimizin dahi- sahibi değiliz.
sahiplenmeye çalıştıkça cehennemdeyiz
Kullanıcı avatarı

Re:

#2594226  gönderen zuepla
 12.09.2013 - 21:02:49
ateist arkadaslar rahat bir nefes alabilir , haberler iyi :D

Papadan ateistlere cennet müjdesi

Papa Francis ateistleri temin etti: Cennete gitmek için Tanrı'ya inanmak şart değil

Papa Francis, La Repubblica gazetesine uzun bir mektup yazarak inançsız insanların vicdanlarının sesini dinledikleri takdirde cennete gidebileceklerini söyledi.
İngiliz Independent'ta yer alan habere göre, La Repubblica gazetesinin yazarlarından Eugenio Scalfari’nin sorularını mektupla yanıtlayan Papa “Bana Hıristiyanların tanrısı inançsızları affeder mi diye soruyorsunuz. Ben de size diyorum ki kendisine pişmanlık ve samimiyetle yönelen kişi için tanrının bağışlayıcılığının sınırı yoktur. İnançsızların yapması gereken vicdanlarının sesini dinlemektir" dedi.

http://www.borsagundem.com/haber/papa_d ... esi/508092
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#2594517  gönderen crisp7777
 13.09.2013 - 00:13:20
ben iyi bir insanım, herkese yardım ederim, hep iyiliği düşünürüm, kimseye bir zararım dokunmaz , yani kalbim temiz. Ama inanmıyorum , bu durumda şimdi cehenneme mi gideceğim , yaptığım onca iyilik boşa mı gitmiş olacak ?

bana mantıksız geliyor , neden inanmayan bir insan bu dünyaya yatırım yapar ? mesela herkese iyilik yapmak güzel tamam ama , o iyiliklerin karşılığını bu dünyada görebilecek misiniz, yaptığınız işlerin ücretini tam olarak alabiliyor musunuz, veya sınavda tam olarak çalıştığınız kadar mı puan alıyorsunuz. Bu sorulara ben net bir cevap veremedim , her durumda bu hayat sizin verdiğinizin çok azını size geri veriyor. Evet eğer ölüm tamamen bir son ise, ben neden bu kadar verimsiz ve sıkıntılı bir işle uğraşayım ki ? Kaldı ki yaptığım iyilikler , çalışmalarım uğraşlarım bana bu hayatta tam olarak geri dönmüyor, ZATEN boşuna uğraşmış oluyorum.

ama eğer inanıyorsanız yaptığınız şeylerin hiçbiri boşa gitmez. Kaybetmeyeceğiniz bir şeye yatırım yapmış olursunuz.

tabi bunlar benim düşüncem isteyen istediği şekilde düşünebilir.
Kullanıcı avatarı

Re:

#2595165  gönderen vedatmilor
 13.09.2013 - 16:29:34
zuepla yazdı:ateist arkadaslar rahat bir nefes alabilir , haberler iyi :D

Papadan ateistlere cennet müjdesi

Papa Francis ateistleri temin etti: Cennete gitmek için Tanrı'ya inanmak şart değil

Papa Francis, La Repubblica gazetesine uzun bir mektup yazarak inançsız insanların vicdanlarının sesini dinledikleri takdirde cennete gidebileceklerini söyledi.
İngiliz Independent'ta yer alan habere göre, La Repubblica gazetesinin yazarlarından Eugenio Scalfari’nin sorularını mektupla yanıtlayan Papa “Bana Hıristiyanların tanrısı inançsızları affeder mi diye soruyorsunuz. Ben de size diyorum ki kendisine pişmanlık ve samimiyetle yönelen kişi için tanrının bağışlayıcılığının sınırı yoktur. İnançsızların yapması gereken vicdanlarının sesini dinlemektir" dedi.

http://www.borsagundem.com/haber/papa_d ... esi/508092
2010'da yapılan anketlere göre, 27 Avrupa ülkesi nüfusunun ortalama %46'sı herhangi bir dine inanmıyor.

Ve bu dini terketme durumu oldukça hızlı gerçekleşiyor.

Papa'da bakmış bağışlar azalıyor, nüfus kaybediliyor, insanların dinini terketmesinin major açmazlarından birini ortadan kaldıralım demiş, tahminimce.

Ne diyeyim, az çakal çıkmadı bu Papa:)

Re:

#2595176  gönderen dr_hannibal_34
 13.09.2013 - 16:38:23
Din inanmaktır. İnandığın kitapta yaradan ne diyorsa koşulsuz inanmak sorgulamamak, neden böyle de şöyle değil, öyle olmasa daha iyi olur mu demek abestir. dolayısıyla inançsızlara sonsuz azap çektirilmesini nasıl buluyorsunuz diyerek bazı kapıları aralamak ve forumdakilerin inanç düzeyini anlamak isteyişin, bu sorunun ne kadar ustaca hazırlanmış olduğunu gösteriyor.
Kullanıcı avatarı

Re:

#2595186  gönderen vedatmilor
 13.09.2013 - 16:44:07
dr_hannibal_34 yazdı:Din inanmaktır. İnandığın kitapta yaradan ne diyorsa koşulsuz inanmak sorgulamamak, neden böyle de şöyle değil, öyle olmasa daha iyi olur mu demek abestir. dolayısıyla inançsızlara sonsuz azap çektirilmesini nasıl buluyorsunuz diyerek bazı kapıları aralamak ve forumdakilerin inanç düzeyini anlamak isteyişin, bu sorunun ne kadar ustaca hazırlanmış olduğunu gösteriyor.
Çok güzel soru sorarım.
Kullanıcı avatarı

#2595308  gönderen sularakardoldurur
 13.09.2013 - 18:14:58
crisp7777 yazdı:ben iyi bir insanım, herkese yardım ederim, hep iyiliği düşünürüm, kimseye bir zararım dokunmaz , yani kalbim temiz. Ama inanmıyorum , bu durumda şimdi cehenneme mi gideceğim , yaptığım onca iyilik boşa mı gitmiş olacak ?

bana mantıksız geliyor , neden inanmayan bir insan bu dünyaya yatırım yapar ? mesela herkese iyilik yapmak güzel tamam ama , o iyiliklerin karşılığını bu dünyada görebilecek misiniz, yaptığınız işlerin ücretini tam olarak alabiliyor musunuz, veya sınavda tam olarak çalıştığınız kadar mı puan alıyorsunuz. Bu sorulara ben net bir cevap veremedim , her durumda bu hayat sizin verdiğinizin çok azını size geri veriyor. Evet eğer ölüm tamamen bir son ise, ben neden bu kadar verimsiz ve sıkıntılı bir işle uğraşayım ki ? Kaldı ki yaptığım iyilikler , çalışmalarım uğraşlarım bana bu hayatta tam olarak geri dönmüyor, ZATEN boşuna uğraşmış oluyorum.

ama eğer inanıyorsanız yaptığınız şeylerin hiçbiri boşa gitmez. Kaybetmeyeceğiniz bir şeye yatırım yapmış olursunuz.

iyi de inanmıyosan bunların senin için ne önemi var ki
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#2595600  gönderen vedatmilor
 13.09.2013 - 21:22:33
sularakardoldurur yazdı:
crisp7777 yazdı:ben iyi bir insanım, herkese yardım ederim, hep iyiliği düşünürüm, kimseye bir zararım dokunmaz , yani kalbim temiz. Ama inanmıyorum , bu durumda şimdi cehenneme mi gideceğim , yaptığım onca iyilik boşa mı gitmiş olacak ?

O mesajı yazan inanıyor, soruyu kendi ağzından çıkmış gibi cevaplamış sadece. Bi nevi soruyu alıntılamış.
Kullanıcı avatarı

Re:

#2595606  gönderen brcbrcbrc
 13.09.2013 - 21:30:42
bunlardan başka seçeneğini işaretlemiş olduğum için yazmak gereği duydum.
bizi bekleyen bir cennet ya da cehennem olduğuna inanmıyorum. dolayısıyla çekeceğim bir azap ya da kazanacağım bir güzellik de yok.
benim için gerçek olmadığından böyle bir konu hakkında hiç düşünmüyorum.
Kullanıcı avatarı

#2595620  gönderen sularakardoldurur
 13.09.2013 - 21:39:43
vedatmilor yazdı:
sularakardoldurur yazdı:

O mesajı yazan inanıyor, soruyu kendi ağzından çıkmış gibi cevaplamış sadece. Bi nevi soruyu alıntılamış.
ben ilk cümleyi kastetmek istemiştim
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 16