Cumartesi , Eylül 21 2019
Biraz da felsefe diyorsanız....

• 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16

Kuran'da sıkça vurgulanan, inançsızlara cehennemde sonsuz azap çektirilmesi konusunda ne düşünüyorsunuz?

Adil bi durum, bence sorun yok.
68
54%
Adil değil.
21
17%
Kararsızım.
3
2%
Bu bilgi-yorum yanlış, inanmayanlar da cennete gidebilirler.
13
10%
Konu hakkında bilgim-fikrim yok. Ben bi araştırayım.
5
4%
Bunlardan başka(Yazarsanız memnun olurum.)
15
12%

#2595947  gönderen bombast_k
 14.09.2013 - 01:17:40
...
En son bombast_k tarafından 18.05.2014 - 07:19:27 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

#2595953  gönderen sydrsydr
 14.09.2013 - 01:32:02
bombast_k yazdı:cehennem azabı sadece ateş değildir.

birçok azap çeşitleri vardır.
birkaçı şöyledir:

1...
2. Yılan, akrep gibi hayvanların sokması,
3. Başına topuzlarla vurmak,
4...
5. Zakkum yedirerek bağırsakları parçalamak,
6. Vücutları büyültülerek azabın şiddetlendirilmesi,
7. İrinli su içirmek,
8. Gayya kuyusuna atmak,
9. Uçurumlardan yuvarlamak,
10...
11...
12...
13...

kaynak: sorularla islamiyet.
Bunlar ne ya? Vahşet değil mi resmen bu?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#2595955  gönderen sydrsydr
 14.09.2013 - 01:35:11
bombast_k yazdı:Dürretil Vaizin kitabında Ermişlerden Osman Ermiş, Hz.Muhammed'in Cehennemde gördüğü kadınları ve bu kadınların erkeklere karşı ne gibi suçlar işlediğini anlatan hadisini aktarır,
"Miraç gecesi çetin bir azaba uğratılan bazı kadınlar gördüm.Onların bu acıklı durumlarını hatırlayınca kendimi tutamayıp ağlamaya başladım.
Çeşitli korkunç biçimlerde asılmış kadınlar gördüm.
a)Saçlarından asılanlar:Bunların beyinleri durmadan fokur fokur kaynatılıyordu.
Bunlar saçlarını yabancı erkeklerden gizlemeyen kadınlardır.
b)Dillerinden asılanlar:Bunların elleri,göğüsleri delinerek,sırtlarından çıkarılmış,boğazlalarından aşağıya boyuna katran dökülüyordu.
Bunlar,dilleriyle kocalarına dünya hayatını dar eden kadınlardır.
c)Göğüslerinden asılanlar:Bunların sırtları yarılarak göğüsleri arkalarından çıkarılmış,boyuna boğazlarından zekkum akıtılıyordu.
Bunlar,kocalarından izin almaksızın çocuklarını emziren kadınlardır.
ç)Bacaklarıyla elleri alınlarına yapıştırılmış olarak asılanlar:Bunlara ise yılan,çiyan ve akrepler musallat olmuş,her yanlarını sokmaktadırlar.
Bunlar,kocalarının izni olmadan evden çıkan,hayız ve nifastan temizlenmeyen(gusül abdesti almayan),namazlarını ve oruçlarını tutabilecekken,abdest alıp namaz kılmayan kadınlardır.
d)Vücutlarını parçalayanlar:Bunlar kendi kendilerini yemekte,altlarında da azgın Cehennem ateşi cayır cayır etlerini yakmaktadır.
Bunlar,ötekini berikini çekiştiren ve yabancı erkekler için süslenip püslenen kadınlardır.
e)Vücutları ateşten makasla biçilenler vardır.
f)Simsiyah yüzlüler:Bunlar bağırsaklarını yemekle meşgul.
g)Kör,sağır ve dilsizler:Bunlar ateşten birer tabut içine konmuşlar.Burunlarından beyinleri akmakta,vücutlarından da cüzzam gibi,abraşlık gibi hastalıkların kokuları yayılmaktadır.
h)Köpek suretinde kadınlar:Bunları bir yandan yılan,çiyan ve akrepler sokmakta,ağızlarından girip arkalarından çıkmaktadırlar.Bir yandan da ateşten kırbaçlarıyla melekler dövmektedirler.Hem de başlarına vurarak...
Bunlar,kocalarından hoşlanmayıp da başka erkeklere sevgi besleyenlerdir."
Bu kafadan istiyorum.
Kullanıcı avatarı

#2595971  gönderen crisp7777
 14.09.2013 - 02:14:41
dr-Lin yazdı:
alangova yazdı:
vedatmilor yazdı: O mesajı yazan inanıyor, soruyu kendi ağzından çıkmış gibi cevaplamış sadece. Bi nevi soruyu alıntılamış.
Ne kadar ters bir açıdan bakıyorum.. Tam tersini düşünüyorum..
Hiçbir çıkarının olmadığına inandığı halde kimsenin haklarını kısıtlamamayı başarabilmek daha erdemli bir davranış değil midir. Bir adam düşünün ölümün son olduğuna inanıyor ama yine de sırf iyi insan olmak için iyi insan oluyor. Şu anda bir sınavda olduğuna inanarak korkmakla sırf iylik yapmak için iylik yapmak bana farklı geliyor...
aten yukardaki arkadasin dusundugu gibi dusunen yani "dur iyilik yapacam ama acaba karsiligini alir miyim almaz miyim" veya da yapacagi iyiligi cenneti dusnerek yapan kisi, dokme suyla degirmen dondurmeye calisiyordur, an geliyor ve de gerckten donmuyor yani oruc tutyor , zekat veriyor kalkip karisini dovuyor kopege tekme atiyor.....belli oluyor kisaca bunlar..
Allah'tan korkan birisi günah işleyebilir mi, karısını dövebilir mi, köpeğe tekme atabilir mi, bence yapmaz/yapamaz. İman ettikten sonra insan bütün hayatı boyunca Allah'ın rızasını kazanmaya çalışır , bunu iyilik/ibadetle yapabilir ,niyetini temizleyip yaptığı işleri daha da iyi bir hale getirebilir. Bunlar imanın dereceleridir, mümine düşen bu yolda ilerlemektir.

Burada bir sıkıntı yok, ben ihlaslı ibadeti/iyiliği kabul etmiyor değilim. Ben sadece ateizm ve imanı kar-zarar(bazen "çıkar" olarak da ifade edilir) yönünden değerlendirmeye çalıştım , onların bana verdiğini ve benden istediklerini karşılaştırarak yorumladım, ( hani bazen islam için "dogma, sorgulamadan inanma, düşünmeden olduğu gibi kabul etme denir ya , onları ihmal ettim , akıl ve mantıkla bir çözüm bulmaya çalıştım ) sonuçta bulduklarım bana imanı işaret etti. Belki ben imanda yeterince yol alamadım, olayı sadece kar-zarar ilişkisiyle yorumlayabildim , bunu kabul edebilirim , sonuçta bu yolda daha ileri gidenler hayata ve insana daha farklı ve geniş pencerelerden bakıp daha iyi yorumlar yapabilirler. Bunu kabul etmiyor değilim. Hatta bunu yapmalarını da beklerim.

Olayı sadece yorumlamaya çalıştım , ve ancak bu kadarını ifade edebildim , kimseye iyi-kötü, güzel ahlaklı-güzel ahlaksız, cennet için iyilik yapan-Allah rızası için iyililk yapan demedim.

#2595973  gönderen drxenanis
 14.09.2013 - 02:21:20
Ne hale getirmişler dini kitabı. Çoluk çocuğun oyuncağı olmuş. Ama çoluk çocuğun burda asla suçu yok. Suç sakal uzatip bir kaç ayet hadis ezberleyince Allahin has adami olduğunu zannedenlerin ve bu hass.....r adamlarin etegini openlerin fantazi sinirlarini zorlayip kiran din dışı sapıkca ve psikoz bir ruh haliyle çıkardıkları uydurmalara inananlarindir. Daha coook beterleri var insan okuyunca islam buysa ben bu dinden beriyim dedirtecek ama iyiki Mustafa Islamoglunun üç Muhammed kitabını okudum da dinden cikmadim.

#2595976  gönderen sydrsydr
 14.09.2013 - 02:30:24
sydrsydr yazdı:
bombast_k yazdı:cehennem azabı sadece ateş değildir.

birçok azap çeşitleri vardır.
birkaçı şöyledir:

1...
2. Yılan, akrep gibi hayvanların sokması,
3. Başına topuzlarla vurmak,
4...
5. Zakkum yedirerek bağırsakları parçalamak,
6. Vücutları büyültülerek azabın şiddetlendirilmesi,
7. İrinli su içirmek,
8. Gayya kuyusuna atmak,
9. Uçurumlardan yuvarlamak,
10...
11...
12...
13...

kaynak: sorularla islamiyet.
Bunlar ne ya? Vahşet değil mi resmen bu?
Resmen birileri fantezilerini yazmış, iki saattir düşünüyorum. Bağırsaklarını parçalamak diyor la, başına topuzla vurmak diyor. Fetiş resmen. Nereden buluyorsunuz böyle şeyleri? Ayet verin.

#2595977  gönderen drxenanis
 14.09.2013 - 02:32:26
Hadis kaynaklari hic mi hic güvenilir kaynaklar değiller. Çağdaş islam bilginleri bu konuda çok titiz davraniyorlar ve uydurma ve yalan yanlış hadislerin ayirt edilmesi icin anabilim dallari bile oluşmuş.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re: İnaçsızlık ve Cehennem Hakkında...

#2596343  gönderen katilla
 14.09.2013 - 18:21:00
kucukstajyer yazdı:bu soru benim gibi mardin midyatta büyümüş arap süryani yezidi arkadaşları olan biri için değerlidir hem ibadetten zevk alıyor hem Allaha inanıyorum hem de cehenneme hristiyan arkadaşım güzel insan danielin asla gitmeyeceğini biliyorum..
Kimin nereye gideceğini sen mi pay ediyosun?Yakıştıramıyorum anlamında algılamak istiyorum.

Cehennem konusuna gelince, Kur'an da "müşrik olarak ölenlerin" affedilmeyeceği konusunda net ayet var.Şayet arkadaşın Allah'ın tek olduğuna inanmıyorsa,peygamberlere ya da her hangi başka bir şeye ilahi vasıflar yükleyerek şirk koşuyorsa,tevbe etmediği sürece cennete giremeyeceği açıkça yazmakta.

Bu durumda her namaz kılan,oruç tutanın,zekat verenin de kesin olarak cennete gireceği de söylenmemiştir.Dikkat edilirse mekkeli müşrikler zamanında da meleklere "şefaatçi" olarak iman ediliyordu,oysaki müşrik olmaları sebebiyle amellerinin ne kadar boş olduğu ayetlerde yazmaktadır.

Kur'an da Allah'ın varlığı TEK oluşuyla bütünleştirilmiştir.Ve hemen hemen tüm surelerde varlığı değil "ondan başka ilah olmadığı"vurgulanmıştır.

Yeni çağın yeni modası artık siyasi liderlere tapmaktır.Onların her dediğini koşulsuz,sorgusuz sualsiz yerine getirmek ve Allah'ın sözlerinden bihaber olmaktır.(iyi ihtimalle)
Oysa ki Allah;siz hesabınızı bana vereceksiniz ve orada benden başka yardım edeniniz yoktur,diyor.Anlıyorum ki ya bunlar Allah'ı tanımıyorlar,ya da siyasilerin emirlerini, Allah'ın emirlerine üstün görüyorlar.İyi düşünmek lazım..
Kullanıcı avatarı

#2596366  gönderen umman100
 14.09.2013 - 18:42:36
Bu başlık halen kapanmamış. En uzun soluklu dini tartışma başlığı bu oldu sanırım. Sn. Milor bu başlığı açarken besmele mi çekmiş acaba :))
Kullanıcı avatarı

#2596420  gönderen vedatmilor
 14.09.2013 - 19:15:45
umman100 yazdı:Bu başlık halen kapanmamış. En uzun soluklu dini tartışma başlığı bu oldu sanırım. Sn. Milor bu başlığı açarken besmele mi çekmiş acaba :))
Abi bu dediğin işleri iyi giden bi meyhanenin kazancını açılışında kesilen kurbana bağlamasına benziyor:)
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4002507  gönderen dada
 09.10.2017 - 23:11:19
katilla yazdı:
kucukstajyer yazdı:bu soru benim gibi mardin midyatta büyümüş arap süryani yezidi arkadaşları olan biri için değerlidir hem ibadetten zevk alıyor hem Allaha inanıyorum hem de cehenneme hristiyan arkadaşım güzel insan danielin asla gitmeyeceğini biliyorum..
Kimin nereye gideceğini sen mi pay ediyosun?Yakıştıramıyorum anlamında algılamak istiyorum.

Cehennem konusuna gelince, Kur'an da "müşrik olarak ölenlerin" affedilmeyeceği konusunda net ayet var.Şayet arkadaşın Allah'ın tek olduğuna inanmıyorsa,peygamberlere ya da her hangi başka bir şeye ilahi vasıflar yükleyerek şirk koşuyorsa,tevbe etmediği sürece cennete giremeyeceği açıkça yazmakta.

Bu durumda her namaz kılan,oruç tutanın,zekat verenin de kesin olarak cennete gireceği de söylenmemiştir.Dikkat edilirse mekkeli müşrikler zamanında da meleklere "şefaatçi" olarak iman ediliyordu,oysaki müşrik olmaları sebebiyle amellerinin ne kadar boş olduğu ayetlerde yazmaktadır.

Kur'an da Allah'ın varlığı TEK oluşuyla bütünleştirilmiştir.Ve hemen hemen tüm surelerde varlığı değil "ondan başka ilah olmadığı"vurgulanmıştır.

Yeni çağın yeni modası artık siyasi liderlere tapmaktır.Onların her dediğini koşulsuz,sorgusuz sualsiz yerine getirmek ve Allah'ın sözlerinden bihaber olmaktır.(iyi ihtimalle)
Oysa ki Allah;siz hesabınızı bana vereceksiniz ve orada benden başka yardım edeniniz yoktur,diyor.Anlıyorum ki ya bunlar Allah'ı tanımıyorlar,ya da siyasilerin emirlerini, Allah'ın emirlerine üstün görüyorlar.İyi düşünmek lazım..
Çok güzel yazmışsınız. Allah razı olsun .
  • 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16