Cuma , Eylül 20 2019
Biraz da felsefe diyorsanız....

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Kullanıcı avatarı

Re: neden yaşıyorsun ?

#2294415  gönderen JosephMengele
 09.04.2013 - 20:35:44
nickosilin yazdı:dünyaya bir insan getirirken bir kaç kez düşünmek lazım..
mesela benim çocugum olsa ve bir süre sonra bana dese ki;

anne ben yaşamak istemiyorum.
yaşamak bana zor ağır geliyor vs vs
beni neden dünyaya getirdiniz ki? dese ben kendimi suçlu hissederim herhalde...

evet haklı degil mi..
ben sırf kendim anne olabilmek için o duyguyu yaşayabilmek için getirmiş olmuyor muyum o çocugu dunyaya..

bir de anneler çocuklarına hep şunu der ya;

-ben seni 9 ay karnımda taşıdım nankörr!! ben seni doğurmak için neler çektim!!! bebekken hastalandın başında sabahladım vs vs vs

ben asla ebeveyn düşmanı degilim sakın yanlış anlaşılmasın ama yani şöyle de birşey var.. o çocugu dunyaya getirdiysen bunları göze almış olmuyor musun zaten?
bunu kendin istediğin için yapmıyor musun?
bunları yapıp da sonradan başa kakmanın mantığı ne onu anlamıyorum ben ???
dur ben bi çocuk dogurayım da ona guzelce bakayım da sonra da canımı sıkarsa başına kakarım olur mu hiç!!!

evet sen bakmasaydın, beslemeseydin, hasta olunca iyileştirmeye çalışmasaydın o çocuk ölürdü doğru haklısın..
ama zaten sen doğurmasaydın o çocuk hiç olmayacaktı ki..

hayat bazen o kadar acımasız ki;

şimdi geçenlerde haberlerde izledik bir aile trafik kazası geçiriyor anne baba ölüyor 1 yaşında bir bebek hayatta...
çocuk 2-0 yenik başladı hayata..

şimdi bu çocuk yaşamak zorunda..
ben onun için herşey çok kötü olacak ıgrenç bir hayatı olacak falan demiyorum..
hayat bu hiç belli olmaz..
evet hayata eksik başladı ama bu bundan sonra hiç güzel birsey olmayacagı anlamına gelmez tabi..

ama şimdi sormuşsun ya neden yaşıyoruz diye..

bak şimdi bu çocuk neden yaşıyor?
-mecburiyetten..

belki bir cevap hakkı olsaydı;
-nelerle mücadele etmek zorunda kalacağını bilseydi;
e ben de öleyim madem diyebilirdi belki kimbilir..

bu arada ben karamsar bir insan değilim..
sadece soru ilgimi çekti..
üzerinde düşündügüm yerlerden geldi.
hızımı alamadım yardırdım : p

saygılar :wink:
+1 yalnız şöyle birşey var bende zamanında çok sorguladım annemi babamı bu yüzden ikiside dindar insanlar bana hep "biz vesile olduk sadece senin dünyaya geleceğin çok önceden kararlaştırılmıştı" derlerdi.Tabi sen dindar birimisin bilmiyorum ama burasıda değişik bi konu.
Kullanıcı avatarı

#2294546  gönderen fearless21
 09.04.2013 - 20:57:16
nickosilin yazdı:dünyaya bir insan getirirken bir kaç kez düşünmek lazım..
mesela benim çocugum olsa ve bir süre sonra bana dese ki;

anne ben yaşamak istemiyorum.
yaşamak bana zor ağır geliyor vs vs
beni neden dünyaya getirdiniz ki? dese ben kendimi suçlu hissederim herhalde...

evet haklı degil mi..
ben sırf kendim anne olabilmek için o duyguyu yaşayabilmek için getirmiş olmuyor muyum o çocugu dunyaya..

bir de anneler çocuklarına hep şunu der ya;

-ben seni 9 ay karnımda taşıdım nankörr!! ben seni doğurmak için neler çektim!!! bebekken hastalandın başında sabahladım vs vs vs

ben asla ebeveyn düşmanı degilim sakın yanlış anlaşılmasın ama yani şöyle de birşey var.. o çocugu dunyaya getirdiysen bunları göze almış olmuyor musun zaten?
bunu kendin istediğin için yapmıyor musun?
bunları yapıp da sonradan başa kakmanın mantığı ne onu anlamıyorum ben ???
dur ben bi çocuk dogurayım da ona guzelce bakayım da sonra da canımı sıkarsa başına kakarım olur mu hiç!!!

evet sen bakmasaydın, beslemeseydin, hasta olunca iyileştirmeye çalışmasaydın o çocuk ölürdü doğru haklısın..
ama zaten sen doğurmasaydın o çocuk hiç olmayacaktı ki..

hayat bazen o kadar acımasız ki;

şimdi geçenlerde haberlerde izledik bir aile trafik kazası geçiriyor anne baba ölüyor 1 yaşında bir bebek hayatta...
çocuk 2-0 yenik başladı hayata..

şimdi bu çocuk yaşamak zorunda..
ben onun için herşey çok kötü olacak ıgrenç bir hayatı olacak falan demiyorum..
hayat bu hiç belli olmaz..
evet hayata eksik başladı ama bu bundan sonra hiç güzel birsey olmayacagı anlamına gelmez tabi..

ama şimdi sormuşsun ya neden yaşıyoruz diye..

bak şimdi bu çocuk neden yaşıyor?
-mecburiyetten..

belki bir cevap hakkı olsaydı;
-nelerle mücadele etmek zorunda kalacağını bilseydi;
e ben de öleyim madem diyebilirdi belki kimbilir..

bu arada ben karamsar bir insan değilim..
sadece soru ilgimi çekti..
üzerinde düşündügüm yerlerden geldi.
hızımı alamadım yardırdım : p

saygılar :wink:
2-0 yenik mi başladı yoksa önde mi başladı açıkcası ben emin değilim :) Bu çocuk küçük yaştan hayatın zorluğuyla karşılaşacak,acılarla yüzleşecek ve bunlarla küçük yaştan itibaren baş etmeyi öğrenecek.O bunları öğrenirken bizler ailelerimizin üstümüze düştüğü,bizi el üstünde tuttuğu bir çocukluk geçireceğiz.Sonra büyüyüncce yavaş yavaş aileden uzaklaştıkça gerçek dünyaya atılmaya başladıkça yavaş yavaş da afallamalar başlayacak bir şoke duygusu olacak,farklı farklı insanlar tanıyıp bu durumlardan diğer çocuğa oranla daha fazla etkileneceğiz.Onun başına bir olay geldi mi aman bu ne ki diyip geçecektir lakin aynı olay bizim başımıza geldiğinde dünya bitmiş gibi bir tepki de verebiliriz.Yaşadığı olaylar ona olgunluk verirken bizler fanuslarımızda büyüyemeden de kalabiliriz.Tabi tam tersi de olabilir küçük yaştan kötü olaylarla karşılaşa karşılaşa serseri olup da çıkabilir kişinin tercihleri ile alakalı,bakış açısıyla alakalı.Maşallah turşusunu da kurduk attık küçücük çocuğun :D
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#2294810  gönderen fearless21
 09.04.2013 - 22:07:24
olgun,güçlü olmak bence bir şans.O barbie gibi büyüyen çocuklarda ileri yaşlarda el ebbek gül bebek büyümenin yan etkileri olabiliyor.Mesela çocuk sürekli anne korumasına alışmış oluyor dışarıdan biri ona birşey söylediğinde kendini ifade etmekte korumakta zorlanıyor çünkü bu yaşa kadar alışmıştı annesinin korumasına yada birilerinin onu kurtarmasına.Kendini ifade edememe durumu da ciddi sorunlara yol açabilir yada mutsuzluk kaynağı olabilir.Hani illa böyle olacak diye bir şart yok ancak benim fikrime göre bu tarz çocukların daha şükür dolu olduklarını da düşünüyorum yediği arkasında yemediği önünde olan kişilere göre.Tabi yine tam tersi de olabilir ama o zorluklarla başa çıkma durmu gerçekten önemli bir duygu.Mesela avrupa ülkelerinde küçük yaştan 16-8 yaşlarından itibaren gençler iş hayatına atılıyorlar sonuçta bahsettiğimiz ülkeler dünya ekonomisinin yüzde 80ini ellerinde bulunduran ülkeler.Onların çocuklarını çalıştırmalarına hiç gerek yok.Çocuklara devlet ayrı bi para daa veriyor ama yani bu sorunlarla baş edebilmeyi öğrenmek gerçekten önemli bi nitelik.Keza bu niteliğe sahip olmayan biri yada zorlanan birinin hayatla bağı da zor olur küçük zorluklarda yılma durumu oluşabilir.Küçücük yaşta olgunlaştı baş etmeyi öğrendi bu çocuk ohhh.İleride daha az sıkıntılı hayatı olur gibime geliyor.Ne kadar acı o kadar şans:) biraz mazoşistçe oldu ama benim fikrim bu:)Bi de böyle maşallah piyango vurmuş çocuk gibi bahsediyorum da aslında bu herkes için geçerli gibi.O diğer ailesiyle büyüyen çocukta sıcak bi ortama sahip olduğu için,güzel çocukluk anılarına sahip olacağı için şanslı.Herkes şanslı haaa :D
En son fearless21 tarafından 09.04.2013 - 22:11:27 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı

#2294820  gönderen vandecamp
 09.04.2013 - 22:12:28
bugün, 12 yaşındayken ablasının şüpheli ölümünden sorumlu olduğu düşünülen eniştesiyle evlenen ve hala aynı evde onunla beraber yaşayan, 1 ay önce 33 yaşındaki oğlunu trafik kazasında kaybetmiş sjögren + hipertansiyon + astım kesin tanıları olan ms?? tanısı olan 50 yaşında bir kadınla tanıştım. nasıl yaşıyorsun diye sordum. 3 yaşında torunum var ananemi çok seviyorum diyor dedi.
Kullanıcı avatarı

#2294822  gönderen Dr_Florian
 09.04.2013 - 22:16:07
hizmet icin yasiyorum ..`abla stayla` :)
ciddi ciddi sordum bu soruyu kendime suanda
Allah rizasi icin
annem benimle gurur duysun diye
babam benimle gurur duysun diye
ailem efradim benimle gurur duysun diye
insanlara ne kadar nankörlük yaparsa yapsin ufacik bi iyiligim dokunursa ne mutlu bana diye dusunerek yaşıyormuşum megersem bende yeni ogrendim.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#2294823  gönderen drtotem
 09.04.2013 - 22:17:39
jednanamillion yazdı:Insan akilli olmali..3 gunluk dunya icin sonsuz hayati tercih etmelu ona gore yasamali..gerisi hikaye..
+11
Kullanıcı avatarı

#3971439  gönderen Pearlyy
 20.08.2017 - 23:27:05
Allah yaşa kulum dediği için
Kullanıcı avatarı

#3971460  gönderen norcuron
 20.08.2017 - 23:35:31
yıllarca cennete gitmek için yaşadım...malesef cennet yokmuş.

şimdi cennet olmadığına göre neden mi yaşıyoruz? cevap çok basit: boşu boşuna
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#3971658  gönderen Pearlyy
 21.08.2017 - 03:37:16
norcuron yazdı:yıllarca cennete gitmek için yaşadım...malesef cennet yokmuş.

Ne demek cennet yok.

Re:

#3971676  gönderen deoksiriboz
 21.08.2017 - 08:11:28
Anam beni doğurduğu için yaşıyorum.
Kullanıcı avatarı

#3971679  gönderen sssahin
 21.08.2017 - 08:24:47
norcuron yazdı:yıllarca cennete gitmek için yaşadım...malesef cennet yokmuş.

kendi adına konuşmak diye buna derler...ama gene de böyle düşünenlere üzülmemek elde değil..
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7