Cuma , Eylül 20 2019
Biraz da felsefe diyorsanız....

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 27
Kullanıcı avatarı

Kızlar genel olarak neden agresif?

#1610896  gönderen batur03
 16.02.2012 - 09:36:34
Durun panpalar hemen saldırmayın :D

Şöyle sakince bir düşünürseniz haklı olduğumu göreceksiniz. Tabi ki çok sakin yaradılışlı hanımefendiler var. Onlar müstesna. Fakat -kendi gözlemi mi aktarıyorum- çoğu son derece sinirli veya sinirlenmeye müsait.

Bazen en ufak bir meselede hemen parlayıp, orantısız bir duygudurumuna girebiliyorlar. Bazense en basitinden masum bir söz onları zıvanadan çıkarmaya yetiyor.

Fakat en çok karşılaşılan durum; herhangi -bize göre belki normal bir durumda- öyle aşırı sinirlenmese, çok bir tepki göstermese bile bir hanımefendi; en azından inceden bir laf sokma (endikasyon olmadığı halde) suretiyle o agresifliğinden bir nebze bizimle paylaşabiliyor. Veya kızdığı/kızmaya müsait olduğu için için lafı yanlış anlıyor ve ona göre bir tepki gösterebiliyor.

Evet, hanımlar laf sokma konusunda çok iyisiniz ama bunu sık yapıyor olamanız biraz agresifliğinizden kaynaklanıyor bence...

Şimdi "erkekler çok mu mülayim" diyeceksiniz... Ben sadece genelleme yapıyorum. Bi oran veremem ama agresifleşmeye meyilli insanların daha ziyade XX'lerden çıktığını söyleyebilirim. Bi düşünün; bu kadar "kadına şiddet" hadisesi mevcut. Öne sürdüğüm hipotezle ne kadar da çelişir gibi görünüyor değil mi? Fakat öyle değil, fiziksel güç oranlarının yer değiştirdiğini düşünün: ortalığı nasıl da kan götürürdü haksız mıym?

Bir insan neden agresifleşir? Eğer gerginse veya tedirginse agresifleşmek için zemin hazırdır. Peki ne zaman agresifleşir?

Veya baştan alayım "nedir agresyon?", "niçin vardır?". Saldırganlık aslında bir savunma mekanizmasınır. İnsanın kendini korumasına olabak sağlar.

Peki bir insan ne zaman agresifleşir?

Kendine yönelik bir tehdit algıladığı zaman.

Şu sonuca varıyorum: Evet kızlar daha hassas, daha narin, daha duygusal yaratıklardır; bu da insanı her duygudurumuna girmeye daha uygun bir kişi durumuna getirir.

Fakat asıl bahsettiğim bu değil. Bu "agresifleşme" olayının, kendine yönelik bir tehdit unsuru fark edildiğinde aktive olduğunu söyleyebilirim.

Ve bazen bu durum, -tehdit unsuru olmayan- nedenlerle de otoimmün bir hastalık gibi kişinin bilinçaltından kaynaklanan tabi bir savunma mekanizması olarak, tezahür edebiliyor.

Yani demem o ki: "hacı dur niye sinirlendin hemen bi şey demedim ki" durumuna sık sık girebiliyor karşınızdaki insan.

Bu neden böyle? Bilmiom hacı... belki ikinci X kromuzomu ile alakalı genlerden kaynaklanıyordur. Nedenlerini tartışabiliriz. Lakin benim asıl değinmek istediğim nokta:
Bu kadar çok agresifleşiyorsanız çok sık tehdit unsuruna maruz kalıyorsunuz demektir. Peki bu "tehdid algısının" , bu "kendini güvende hissetmeme durumunun" kaynağı biz miyiz? Eğer öyle isek ne yapıp da kendimizi düzeltebilir, ne yapıp da sizlerin bu olumsuz duygudurum ile bu kadar sık haşırneşir olmanızın önüne geçebiliriz.

İnsan güvende hissediyorsa sakindir. Demek ki bu güven algısından kaynaklanıyor. Hacılar, ne yapıp da kendinizi güvende hissetmenizi sağlayabiliriz? Yoksa bu mümkün değil mi, evelden beri böyle olmuş sürüp gidecek mi? Tartışırsak eğer belki her iki taraf için de olumlu sonuçlara imza atabiliriz. Hiç yoktan felsefe yapası olan arkadaşların bu ihtiyacını gideririz.

Not lütfen silahlar konuşmasın :!:

Yalvarıyorum, incitici ve kırıcı tarışmaların içine girmeyelim. İcat'lık yapmıyorum(ona da selam buradan). Amacım sadece tartışmak. Birbirinizi kırıp da beni başlığı açtığım için vebal altına sokmayın, saygılarımla

Re: Kızlar genel olarak neden agresif?

#1610904  gönderen -oku-
 16.02.2012 - 09:51:18
cok isabetli tesbitler,genel anlamda incilebilite eşiğimizin düşük olusu agresif tutumları tetikliyor.bence her iki cinsiyet için temel hayat düstury kendin için istemeddiğin biseyi başkasına yaşatmamak olmalı.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#1610917  gönderen lawiniamay
 16.02.2012 - 10:29:36
üstüme mi alınsam naapsam bilemedim. :skeptisch: bide kafasını kaşıyarak düşünen smiley
Kullanıcı avatarı

Re:

#1610918  gönderen drfiiz
 16.02.2012 - 10:40:50
bi halk sağlığı konusuna daha parmak basmışsın baturcum ;)
Kullanıcı avatarı

Re:

#1610919  gönderen iremm88
 16.02.2012 - 10:41:26
hormonlar hocam hormonlar:P
Kullanıcı avatarı

Re:

#1610920  gönderen ounana
 16.02.2012 - 10:42:10
çok doğru!
Kullanıcı avatarı

Re:

#1610937  gönderen radix
 16.02.2012 - 11:45:06
söyleyecek söz yok baturcan haklı :yes: :ka:
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#1610942  gönderen charcot
 16.02.2012 - 11:54:04
östrojen östrojen..
hele hamile bi kadından.. muhakkak uzak durmak gerek.
Kullanıcı avatarı

#1610955  gönderen batur03
 16.02.2012 - 12:13:22
lawiniamay yazdı:üstüme mi alınsam naapsam bilemedim. :skeptisch: bide kafasını kaşıyarak düşünen smiley
:D
yo, umuma göre gayet sakin olduğunuzu düşünüyorum
Kullanıcı avatarı

Re:

#1610956  gönderen BendeGeldim
 16.02.2012 - 12:26:05
Luteal fazin sonundaki kadinlardan mi bahsediyosun folikuler fazdakilerden mi?
Kullanıcı avatarı

Re:

#1610957  gönderen batur03
 16.02.2012 - 12:31:13
aslında hiç menstrüel siklusa göre düşünmemiştim, genel karakterden bahsediyordum...

ama önemli bi ayrıntı tabi, nasıl da aklıma gelmemiş :roll: :)
Kullanıcı avatarı

Re:

#1610961  gönderen BendeGeldim
 16.02.2012 - 12:39:33
Genel olarak bakarsak ataerkil toplumda yasamanin verdigi huzursuzluk.mesela beni degil de erkek attyi dinlerler.yada sen o kadar calis cabala bi erkek senin yaptiginin yarisini yapsin o daha degerlidir.iliskilerde bi erkek istedigi kadar kisiyle beraber olabilir ama bi kadin 2 kisiyle cikinca bile kotu gozle bakilir.evlilikte de oyle.kadinin ustune daha cok yuk biner.evlilik bi kadin icin bi erkekten cok daha zordur.ama kadinlar evlenmek ister.cunku bi kadin evde kalir bi erkek asla evde kalmaz.kadina aciyan gozlerle bakilir.bosaninca da oyle.yada bi kadin gece tek basina disari cikamaz erkek cikabilir.bunlar sadece bi kac ornek.cogaltabilirsin :) oyle iste
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#1610968  gönderen BendeGeldim
 16.02.2012 - 12:51:59
Ama haklisin.su da var:bi erkegin beyninde daha fazla endorfin var.kadinda da kortizol :)
Kullanıcı avatarı

Re:

#1611008  gönderen Espoir
 16.02.2012 - 14:04:42
batur03 yazdı:aslında hiç menstrüel siklusa göre düşünmemiştim, genel karakterden bahsediyordum...

ama önemli bi ayrıntı tabi, nasıl da aklıma gelmemiş :roll: :)
hormonlar demi$siniz de, peki erkeklerde hormonlar yokmu ?

Bir deneyde, iki grup horoz olu$turup, bir grupa testosteron verip, digerine ise vermediklerinde...testosteronlu grup horozlar agresif olup ve birbirlerini keklerken, diger testosteronsuz olanlarinin ise tavuk gibi uysal ve uyu$uk olduklari gôrülmü$tü... :)

Hormonlarin "comportemental" sisteme etkisi zaten kanitlanmi$ bir gerçektir.

Sanirim erkek içinde kadin içinde ana sorun budur.
Birde buna, ki$iyeye özgün durumlar eklenince, ortaya çikan tablo agresiflikten $iddetin her türlüsüne giriyor, maalesef...

özel durumlardan kastim ISE, kompleks, aile ve e$ ili$kisi, çocuklarda ya$anmi$ travmalar vs dIYE uzuyor liste.

Anliyacaginiz konu hem geni$ hem çok kisir.

Ama geyigi güzel olurdu o ba$ka...bu kez ba$tan uyarildigi için bel alti vurulmami$...yoksa 15 sayfayi bulurdu ba$lik :)

Samimi bir dille yazmissin batur, yüregine saglik demeden birakmayayim :wink:
Kullanıcı avatarı

Re:

#1611011  gönderen dr_nlp
 16.02.2012 - 14:09:45
:) kızdırmayacaksın:) sakinleştirceksin:)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 27