Perşembe , Ekim 17 2019
Biraz da felsefe diyorsanız....

• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Kullanıcı avatarı

Re:

#1455336  gönderen farmalist
 22.10.2011 - 04:02:51
haydenhay yazdı:
farmalist yazdı:
haydenhay yazdı:nerdeyse aynı cevapları yazacaktım hep aynı düşünceler etrafında dönüyoruz sanırım
o zaman size sorsam hayatın anlamı nedir anlatmakla olmaz yaşamakla olur diyeceksiniz
peki bir nevi ilk soruma dönüyorum benim anlayışımdan öte siz ne anladınız yaşarken
tüm bu tartışmaların tek sorusu vardır benim gözümde ve ben Tanrı'nın varlığına ve insanların bir ruhu olduğuna inanırım.Benim anladığım şudur ki ressam fırçayı vurmuş tabloya birer rengiz hepimiz.ve ben bu renk olduğum sürece huzurlu oluyorum.örneğin ders çalıştığım günler huzurlu oluyorum, okumak, ilim demek ki diyorum bu işlerin rengiyim ben.burdaki çoğu insan da böyledir herhalde.

Schopenhauer'in bir sözü var; insan canının istediğini yapabilir ancak canının ne isteyeceğini isteyemez.

insan yaşarken gerçekten ama bahsettiğim anlamda kendi rengi doğrultusunda yaşarken akılla düşünerek yapacağı düşünsel işlerin çok daha iyisini ve hızlısını yapabilir.

yaşamak gerçekten yaşamak insanı yüceltir ben bunu anladım.iyi olan yaşamaktır.

ben bu sözü anladım.
evet siz haytınızın manasını bulmuşsunuz
yaptıklarınızı Ona bağlıyorsunuz yani yaşarken bu manaya ulaşıyorsunuz
yaşamakta sizin mananız oluyor
ve benim ilk sorumun cevabı bu idi ben insanlar ne için yaşıyor hayatın manası nedir diyorum insanların düşündüğünü arıyorum sizin cevabınız için teşekkürler
ancak tartışmalardaki problemlerden biri bu durumun sürerliği hep Ondan bir renk olduğunuzun farkında mısınız size karşı söylemiyorum yoksa bazen hakikaten durumumuz bir koşuşturmaya mı dönüyor işte bu halimiz için insanlar ne anlıyor merak ediyorum
ben şahsen hayatın bizatihi kendisini terk ederek koşuşturmaya girmem giremem.ama ssize tekrar söylüyorum bu koşuşturmaca benim hayatımsa girerim.siz koşuşturmacayla hayatı ayırıyorsunuz.ben koşuşturmamla kendim,özüm,rengim arasında bir fark hissedersem çekerim el frenini başka pazara kurarım tezgahımı.hiç bir şey insanın kendisinden(renginden,özünden) önemli değildir.

Re:

#1455338  gönderen haydenhay
 22.10.2011 - 04:23:51
bu yaklaşımınız için teşekkürler gerçekten üzerine düşünüp bu durumun neresinde olduğuma bakacağım.
sizden çokta farklı birşey söylemiyorum ancak tarzımız farklı siz yaşadığınız şeyde yaşarken anlamınızı çıkarıyorsunuz bu sonradan oluyor dolayısıyla bunun koşuşturmaya dönme ihtimali olmuyor oysaki ben yapacağım işin başında mana olmalı diyorum dolayısıyla manasız başlayışlarımın koşuşturmaca olduğunu söyleyebiliyorum benim yaşantımda, diyemiyorum çünkü koşuşturmalar olduğunu düşünüyorum maalesef manalarımı terk edebiliyorum, mana temel iken sizinkinde sizin hayatınız
yanlış anladı isem affedin ve düzeltin
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#1455346  gönderen Acun
 22.10.2011 - 10:07:44
Schopenhauer'in bir sözü var; insan canının istediğini yapabilir ancak canının ne isteyeceğini isteyemez.
schoberin sözü biraz eksik olmuş sanırım. belki de kaderin ne demek istediğini bilmiyordur. ben de tam bildiğimden değil ama, bu konuda yazılanlardan çıkardığımdan, insan canının ne isteyeceğini de bilebilir. BUNU KISMEN DE OLSA BİLEBİLİR. ÇÜNKÜ İRADESİYLE SEÇİM HAKKI SUNULMUŞTUR ONA YAŞARKEN..ve tabi ki herşey Allahın takdiri dahilindedir. O herşeyi bilir, ol de olur.. tüm dualarımıza, hayırla ivediyle ol demesi dileğiyle ..fatiha ile amin;))
Kullanıcı avatarı

#1455349  gönderen bellapais
 22.10.2011 - 10:10:07
dönem dönem medya da bile fark ediyorum.ülü dediğimiz guruptan insanlarda sorguluyo hayatın anlamını.Serdar ortaç çıkmış meşhur bir magazinde abi yaa diye başladı Allah yarın diyecek kulum ben seni ye iç eğlen bu saçma işlere hayatını ada diyemi yolladım diyecek ben ne diyecem.onun bu küçük paylaşımıyla içimden Allahım kimin vesilesi ile hangi ortamda insanlara uyarı yollayıp düşünmeye yönlendiriyosun demiştim.Kuranda sürekli düşünmüyormusunuz akıl etmiyormusunuz ibret almıyormusunuz diye tekrarlayan ayetler Allahın bizim bazı şeyleri düşünmemizi murad ettiğini gösteriyo...bu başlığın burda ve bu zamanda açılması bile tesadüf değil bence...
Kullanıcı avatarı

#1455350  gönderen Acun
 22.10.2011 - 10:11:49
bellapais yazdı:dönem dönem medya da bile fark ediyorum.ülü dediğimiz guruptan insanlarda sorguluyo hayatın anlamını.Serdar ortaç çıkmış meşhur bir magazinde abi yaa diye başladı Allah yarın diyecek kulum ben seni ye iç eğlen bu saçma işlere hayatını ada diyemi yolladım diyecek ben ne diyecem.onun bu küçük paylaşımıyla içimden Allahım kimin vesilesi ile hangi ortamda insanlara uyarı yollayıp düşünmeye yönlendiriyosun demiştim.Kuranda sürekli düşünmüyormusunuz akıl etmiyormusunuz ibret almıyormusunuz diye tekrarlayan ayetler Allahın bizim bazı şeyleri düşünmemizi murad ettiğini gösteriyo...bu başlığın burda ve bu zamanda açılması bile tesadüf değil bence...
+ sonsuz.
Kullanıcı avatarı

Re:

#1455363  gönderen mdack
 22.10.2011 - 10:44:32
hayt karetecilerin kıremit kırma ünlemidir !!! :)
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#1455373  gönderen bellapais
 22.10.2011 - 10:55:04
mdack yazdı:hayt karetecilerin kıremit kırma ünlemidir !!! :)
ya soruyu yanlış mı anlamışız ya??
Kullanıcı avatarı

Re:

#1455377  gönderen cefrin
 22.10.2011 - 10:58:59
bellapais yazdı:
mdack yazdı:hayt karetecilerin kıremit kırma ünlemidir !!! :)
ya soruyu yanlış mı anlamışız ya??
bence doğru anladık hayatın anlamı nedir diye soruyo çünkü ilk mesajda hayatın anlamını soruyor o yüzden karatecilerden bahsedilmedi
bu arada karateciler sadece hayt demiyo yaaaaaa veya kiaaaaa diyorlar eheheheh :)
Kullanıcı avatarı

Re:

#1455380  gönderen saphenus
 22.10.2011 - 11:04:17
anı yaşa!!!!

Re:

#1455386  gönderen DRRRRRR
 22.10.2011 - 11:20:49
...
En son DRRRRRR tarafından 03.12.2011 - 12:36:17 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı

Re:

#1455403  gönderen fatmazeynep
 22.10.2011 - 11:42:13
DRRRRRR yazdı:http://www.sorularlaislamiyet.com/artic ... istir.html
önce bu muymuş bu kadar basit mi ya da ne alaka diye başlanır, ama bu bilgiyle başlayıp olayın içine girdikçe aslında harcanacak 1 dakikanın bile değeri olduğunu anlar,
insan islamın gereklerine göre yaşaması gereken fıtratla dünyaya gelir, birine inanması dua etmesi sığınması günlük 1 saat ibadet etmesi ihtiyacı fıtraten vardır, ama bu dini düşünce ve yaşayısı bi şekilde elde etmeyen ya da edemeyen bünyeler sürekli başka şeylerle boşlukları doldurmaya çalışır, .....................,
Evet hayat boşluk kabul etmiyor.Yeterince seni tatmin edecek amacın yoksa bir yaprak gibi ordan oraya sürükleniyorsun.Yaradan'a inanmak,inancın gereğini yaşamak insanın olmazsa olmaz fizyolojik ihtiyaçlarından.Fizyolojik diyorum çünkü bir bardak sudan daha fazla ihtiyacımız var,gerçek inanca.Rabbim Razı olduğu bir hayatı bize sevdirsin ve yaşatsın.Her an her saniye O'nun rehberliğine ihtiyacımız var.Görünüşte dünya hayatı için koştururken bile ahireti kazanabilecek bir inancımız olduğu için ne kadar şükretsek azdır.Rabbim farkındalığımızı arttırsın.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#1455419  gönderen eldevarhuzun
 22.10.2011 - 11:52:52
''Yaşamak direnmektir, sevmek güvenmektir. Unutma; 'İnsan çoğu zaman dünyanın hakimi, Bazen de küçük bir kalbin esiridir''...
Hz. Mevlana
''Amaçlarımız uğruna çaba göstermektir.'' Bence hayatın anlamı.

Re:

#1455465  gönderen whocares
 22.10.2011 - 12:58:18
cerberus100 yazdı:
whocares yazdı:
cerberus100 yazdı:Bence hayatın bir anlamı yok. Biz b...ktan egomuzu tatmin için, bu tür sorularla kendimizi önemsemeye çalışıyoruz. Tüm dünyadaki kötülüklerin nedeni de bu zaten (savaşlar,para ve güç hırsı,acımasızlık vs.)Egolarından kurtulup sadece yaşamayı becerenler en mutlulardır.

bu yüzden mi hepimiz tusa hazırlanıyoruz ve mutsuzuz?..topluca girmeyelim o zaman :D
cerberus100 yazdı:Dostum, çalış ve TUS'a gir ama onun hayatının odak noktası yapma. O zaman çalışırken bile mutlu olabilirsin. Hiç bir şey vazgeçilmez değildir.
dediğin gibi yaptım son sınavdan sonra ancak bu beklemeler öyle koyuyor ki insana .. çalışırkende mutlu çalıştım puanlar açıklanınca telefonumu kapattım yakın uzak dost düşman akraba uzak akraba komşular bakkal bile merak ediyor kaç aldığımı ..: ) ayrıca insanlar 100 puan var sanıyolar :D daha doktor olmadım sanan bile vaa .. mutlumuyum şu an evet .. beklerken 7 tane puzzle bitirdim , daha da sırada yapılmayı bekleyenler var nöbet tutmadığım zamanlarda puzzle yapıp bitirip çerçeveletmeye götürüyorum bu yüzden kuru fasülyeyi bile yaktım .. yemeği yakmış olmak bile mutluluk kaynagıydı ..iyi güzel mutluyum ama fuck the system yani ! : )
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7