Perşembe , Ekim 17 2019
Biraz da felsefe diyorsanız....

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Re:

#1455301  gönderen haydenhay
 22.10.2011 - 02:11:52
cerberus100 yazdı:
haydenhay yazdı:cerberus100 demiş ki:
İnsanların kendilerini ve hayatı çok önemsediklerini düşünüyorum. Halbuki bundan 100 sene sonra bugün dünya üzerinde yaşayan insanların hiçbiri yaşamıyor olacak.
evet yine aynı noktalardan biri arkadaşım hayatın hiç bir anlamı yoksa ve sadece yaşayıp gitmeli isek yani ben böyle düşünsem kalbimde yaşadığım bir anlık hüzün için bile değmez bu hayat 100 yılıbeklemezdim
ayrıca sen iyisin değil mi elinde tabanca ile falan sana negatif bir bakış açısı yüklemek istemem
cerberus100 yazdı:whocares rumuzlu arkadaşa yazdığım yanıtı okursanız ne demek istediğimi anlayacağınızı umuyorum.
sanırım anladım bir çeşit sorunsuz yaşam için yaşayabildiğin kadar yaşam öenmsemeden mutlu olacağın yerden yaşam diyorsun
peki zaten benim sorum hayattaki problemleri sorgulamaya yönelik değil hayatın kendisini soruyorum birazda
aynı yere çıktık sadce yaşamak diyorsun gerçekten
anlamdığımı düşünüyorsan ayrıntılı cevap beklerim anlamakta zorluk çektiğim için açtım bu başlığı
Kullanıcı avatarı

Re:

#1455306  gönderen cerberus100
 22.10.2011 - 02:23:21
Hayatın anlamını oluşturan öğeler,önce kendimiz, sonra yakın çevremiz ve daha sonra uzak çevremiz. Anlam denilen olguyu bizim seçimlerimiz yaratıyor aslında. Hayata ne anlam vermek istiyorsan verebilirsin aslında. Bence bugünden hayata anlamını vermeye başlamalısınız böylece düşünmekten kurtulur, aradığınız anlama doğru yürümeye başlamış olursunuz.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re:

#1455310  gönderen haydenhay
 22.10.2011 - 02:31:05
cerberus100 yazdı:Hayatın anlamını oluşturan öğeler,önce kendimiz, sonra yakın çevremiz ve daha sonra uzak çevremiz. Anlam denilen olguyu bizim seçimlerimiz yaratıyor aslında. Hayata ne anlam vermek istiyorsan verebilirsin aslında. Bence bugünden hayata anlamını vermeye başlamalısınız böylece düşünmekten kurtulur, aradığınız anlama doğru yürümeye başlamış olursunuz.
evet seni anladım sen gerçekten yaşıyorsun böyle insanlar gördüm
akıl olarak benzeştiklerim vardı evet ben de diyordumki gerçekten birbirimize benziyoruz ama aramızda ki en büyük fark sen kendini yaşıyorsun oysaki ben düşündüklerimi dahi yaşamıyorum hayatı hesap etmekten yaşamaya fırsat kalmıyor
biz faklı yerlerden bakıyoruz sen yaşamak için hayata anlam yüklüyorsun
ben hayatın anlamını bulduğumda yaşarım diyorum
ve onu arıyorum
dediğin gibi yola çıkmak mantıklı ki zaten yoldan ayrılmakta mümkün değil ve şu anda yolun bir parçası
Kullanıcı avatarı

Re:

#1455315  gönderen cerberus100
 22.10.2011 - 02:42:09
Hayatın anlamını bulduğunda çok geç olabilir çünkü hayatı ıskalamış olursun. Hayata anlamını ancak sen verebilirsin çünkü sen olmazsan hayatın senin için zaten bir anlamı olmayacak. Son olarak eski bir Zen sözünü anımsatmak isterim size;Ararsan bulamazsın
Kullanıcı avatarı

Re:

#1455317  gönderen farmalist
 22.10.2011 - 02:46:19
haydenhay yazdı:
cerberus100 yazdı:Hayatın anlamını oluşturan öğeler,önce kendimiz, sonra yakın çevremiz ve daha sonra uzak çevremiz. Anlam denilen olguyu bizim seçimlerimiz yaratıyor aslında. Hayata ne anlam vermek istiyorsan verebilirsin aslında. Bence bugünden hayata anlamını vermeye başlamalısınız böylece düşünmekten kurtulur, aradığınız anlama doğru yürümeye başlamış olursunuz.
akıl olarak benzeştiklerim vardı evet ben de diyordumki gerçekten birbirimize benziyoruz ama aramızda ki en büyük fark sen kendini yaşıyorsun oysaki ben düşündüklerimi dahi yaşamıyorum hayatı hesap etmekten yaşamaya fırsat kalmıyor
ve onu arıyorum
dediğin gibi yola çıkmak mantıklı ki zaten yoldan ayrılmakta mümkün değil ve şu anda yolun bir parçası
hayatın anlamı dışarıdan gözlenerek tecrübe edilmeden anlaşılamaz.senin yaptığın bir reçel tarifini kafanda düşünerek tadını öğrenmeye benzer.sen hayatın içinde olduğunun farkında değilsin ya da unutmuşsun sen bizatihi olarak bu hayatın parçasısın yani sen hayatsın da bir anlamda.senin şu an yaptığın bir resme bakıp adlandırmaya çalışmak fakat aslında sen de o resmin içindesin bunu unutmşusun.bir boyut daha dışarı çıkarak büyük resmi görmeye çalışırsan bu mantıklı olur.sen de o resimde bir renksin izleyen değilsin.eğer izleyen olmak istiyorsan önce rengini yansıtmalısın.ya da başta ki örnekle anlatmam gerekirse reçeli gerçekten tatmak yani.

Re:

#1455318  gönderen haydenhay
 22.10.2011 - 02:49:05
cerberus100 yazdı:Hayatın anlamını bulduğunda çok geç olabilir çünkü hayatı ıskalamış olursun. Hayata anlamını ancak sen verebilirsin çünkü sen olmazsan hayatın senin için zaten bir anlamı olmayacak. Son olarak eski bir Zen sözünü anımsatmak isterim size;Ararsan bulamazsın
gerçekten şaşırdım çünkü biz de de şöyle bir söz var ARAYAN BULUR
yanlış anlama ancak dediğine göre ben yaşamak için gene bir anlam yüklüyorum hayata uyduruk bir anlam ile yaşamam ile kafamda bir türlü düşünceler varken yaşamam arasında fark yok bence ikisinde de sadce yaşıyorsun
muhtemelen sorunsuz yaşamına yönelik anlamlar yüklüyorsun
Kullanıcı avatarı

Re:

#1455320  gönderen cerberus100
 22.10.2011 - 02:59:34
Sizde beni yanlış anlamayın ama hayata uyduruk anlamlar yüklüyorsan ne yazık ki şimdiye kadar uyduruk yaşamışsın demektir. Lütfen hakaret algılamayın yazdığınız yanıttan bunu anladım
İkincisi benim yaşamımda dahil olmak üzere sorunsuz bir yaşam yoktur. Ben sadece sorunlarımı çözerek yada çözmeye çalışarak yaşıyorum.
Üçüncüsü o söz aslında bir Zen bilmecesidir, düşünürseniz üzerinde belli bir sonuca ulaşabileceğinizi sanıyorum.
Dördüncüsü sizi bir şeye ikna etmeye çalıştığım hissine kapılmayın çünkü böyle bir niyetim yok.
Beşincisi sizin dediğiniz gibi '' şu anda yolun bir parçası''.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re:

#1455322  gönderen haydenhay
 22.10.2011 - 03:03:14
farmalist yazdı:
haydenhay yazdı:
ve onu arıyorum
hayatın anlamı dışarıdan gözlenerek tecrübe edilmeden anlaşılamaz.senin yaptığın bir reçel tarifini kafanda düşünerek tadını öğrenmeye benzer.sen hayatın içinde olduğunun farkında değilsin ya da unutmuşsun sen bizatihi olarak bu hayatın parçasısın yani sen hayatsın da bir anlamda.senin şu an yaptığın bir resme bakıp adlandırmaya çalışmak fakat aslında sen de o resmin içindesin bunu unutmşusun.bir boyut daha dışarı çıkarak büyük resmi görmeye çalışırsan bu mantıklı olur.sen de o resimde bir renksin izleyen değilsin.eğer izleyen olmak istiyorsan önce rengini yansıtmalısın.ya da başta ki örnekle anlatmam gerekirse reçeli gerçekten tatmak yani.
bazen gerçekten hayatı durdurmak isterim bir saniye nereye gidiyorsun diye ama biliyorum bu mümkün değil ve size katılıyorum şu anda bende hayatın içindeyim o gidişatına devam ederkan arada da olsa durduramadığım hayatım nereye gidiyor diye sormak istiyorum
cevaplar çok karışık oldu değil mi kısacası şöyle de düşünüyorum anlamını bulamadan yaşadığım hayat sadece yaşamış olduğum bir hayat (evet kendimin de o resimde olduğımu biliyorum , reçeli tatmak meselesine gelince hayat bazıları için acıdır) daha iyi yaşamak için uyduruk bir anlama gerek yok ben gerçeği arıyorum ve ozaman hayata başlayabilirim kısacası o zaman yaşadığım hayata hayat derim

Re:

#1455325  gönderen haydenhay
 22.10.2011 - 03:13:33
cerberus100 yazdı:Sizde beni yanlış anlamayın ama hayata uyduruk anlamlar yüklüyorsan ne yazık ki şimdiye kadar uyduruk yaşamışsın demektir. Lütfen hakaret algılamayın yazdığınız yanıttan bunu anladım
İkincisi benim yaşamımda dahil olmak üzere sorunsuz bir yaşam yoktur. Ben sadece sorunlarımı çözerek yada çözmeye çalışarak yaşıyorum.
Üçüncüsü o söz aslında bir Zen bilmecesidir, düşünürseniz üzerinde belli bir sonuca ulaşabileceğinizi sanıyorum.
Dördüncüsü sizi bir şeye ikna etmeye çalıştığım hissine kapılmayın çünkü böyle bir niyetim yok.
teşekkür ederim dil sorunu yaşıyor olabiliriz aktarmak istediklerime paralel algılamalarınız olmamış
sözdeki manayı anladım ancak sizin bulduğunuzdan başka bir şey arıyorum ben
kesinlikle hayata uyduruk anlamlar yüklememek için burdayım baktım ki anlamsız bir yoldayım hemen o yoldan vazgeçerim ne diyorsun anlamı yoksa yürümem bile diyorum
Kullanıcı avatarı

Re:

#1455326  gönderen farmalist
 22.10.2011 - 03:14:47
haydenhay yazdı:
farmalist yazdı:
haydenhay yazdı: evet seni anladım sen gerçekten yaşıyorsun böyle insanlar gördüm
ve onu arıyorum
bazen gerçekten hayatı durdurmak isterim bir saniye nereye gidiyorsun diye ama biliyorum bu mümkün değil ve size katılıyorum şu anda bende hayatın içindeyim o gidişatına devam ederkan arada da olsa durduramadığım hayatım nereye gidiyor diye sormak istiyorum
cevaplar çok karışık oldu değil mi kısacası şöyle de düşünüyorum anlamını bulamadan yaşadığım hayat sadece yaşamış olduğum bir hayat (evet kendimin de o resimde olduğımu biliyorum , reçeli tatmak meselesine gelince hayat bazıları için acıdır) daha iyi yaşamak için uyduruk bir anlama gerek yok ben gerçeği arıyorum ve ozaman hayata başlayabilirim kısacası o zaman yaşadığım hayata hayat derim
bakınız ;

hayatın anlamı nedir sorusuna cevabı aramaktır zaten yaşamak.siz düşünce ile arıyorsunuz yol bu değil.yol yaşayarak tecrübe ederek aramak..daha da ileri gidiyorum reçeli tatmak değil de reçelin içine karışmak, reçel olmak.bu sorunun cevabına giden yol budur bence.hayatın anlamı hayatın anlamını sorgulamaktır bence ve bu sorgulamanın yolu hayatı tatbik etmekten geçer.

Re:

#1455328  gönderen haydenhay
 22.10.2011 - 03:29:00
nerdeyse aynı cevapları yazacaktım hep aynı düşünceler etrafında dönüyoruz sanırım
o zaman size sorsam hayatın anlamı nedir anlatmakla olmaz yaşamakla olur diyeceksiniz
peki bir nevi ilk soruma dönüyorum benim anlayışımdan öte siz ne anladınız yaşarken
bir de şunu sormak istiyorum hayatı tatbik etmekten kastınız nedir size göre hayat nedir ki ben şu anda hayatta olduğumu düşünüyorum daha ne yapmalıyım sizce
sanırım mutsuz olduğumu düşünüp oluruna bıraktığımda herşeyin hallolacağını düşünüyorsunuz yok hayatın mutlu olmakla paralel olmadığını düşünüyorsanız beni kendi halime bırakmalısınız
En son haydenhay tarafından 22.10.2011 - 03:39:57 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı

Re:

#1455329  gönderen cerberus100
 22.10.2011 - 03:29:10
haydenhay yazdı:
cerberus100 yazdı:Sizde beni yanlış anlamayın ama hayata uyduruk anlamlar yüklüyorsan ne yazık ki şimdiye kadar uyduruk yaşamışsın demektir. Lütfen hakaret algılamayın yazdığınız yanıttan bunu anladım
teşekkür ederim dil sorunu yaşıyor olabiliriz aktarmak istediklerime paralel algılamalarınız olmamış
sözdeki manayı anladım ancak sizin bulduğunuzdan başka bir şey arıyorum ben
kesinlikle hayata uyduruk anlamlar yüklememek için burdayım baktım ki anlamsız bir yoldayım hemen o yoldan vazgeçerim ne diyorsun anlamı yoksa yürümem bile diyorum
cerberus100 yazdı:Herkesin seçtiği yol kendine özeldir. Seçtiğiniz yolda tökezlemeden yürümenizi temenni ederim.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re:

#1455330  gönderen haydenhay
 22.10.2011 - 03:36:49
cerberus100 teşekkür ederim
bir yerde cevap bu; hayatım benim, aramak benim hayatım bulmayı ümit ediyorum
sana da yolunda başarılar ve kendi dünyamdan bir iyi niyetle gerçek mana ile bütünleşmiş bir hayatın olur inşaAllah
Kullanıcı avatarı

Re:

#1455332  gönderen farmalist
 22.10.2011 - 03:40:20
haydenhay yazdı:nerdeyse aynı cevapları yazacaktım hep aynı düşünceler etrafında dönüyoruz sanırım
o zaman size sorsam hayatın anlamı nedir anlatmakla olmaz yaşamakla olur diyeceksiniz
peki bir nevi ilk soruma dönüyorum benim anlayışımdan öte siz ne anladınız yaşarken
tüm bu tartışmaların tek sorusu vardır benim gözümde ve ben Tanrı'nın varlığına ve insanların bir ruhu olduğuna inanırım.Benim anladığım şudur ki ressam fırçayı vurmuş tabloya birer rengiz hepimiz.ve ben bu renk olduğum sürece huzurlu oluyorum.örneğin ders çalıştığım günler huzurlu oluyorum, okumak, ilim demek ki diyorum bu işlerin rengiyim ben.burdaki çoğu insan da böyledir herhalde.

Schopenhauer'in bir sözü var; insan canının istediğini yapabilir ancak canının ne isteyeceğini isteyemez.

insan yaşarken gerçekten ama bahsettiğim anlamda kendi rengi doğrultusunda yaşarken akılla düşünerek yapacağı düşünsel işlerin çok daha iyisini ve hızlısını yapabilir.

yaşamak gerçekten yaşamak insanı yüceltir ben bunu anladım.iyi olan yaşamaktır.

ben bu sözü anladım.

Re:

#1455335  gönderen haydenhay
 22.10.2011 - 03:55:55
farmalist yazdı:
haydenhay yazdı:nerdeyse aynı cevapları yazacaktım hep aynı düşünceler etrafında dönüyoruz sanırım
tüm bu tartışmaların tek sorusu vardır benim gözümde ve ben Tanrı'nın varlığına ve insanların bir ruhu olduğuna inanırım.Benim anladığım şudur ki ressam fırçayı vurmuş tabloya birer rengiz hepimiz.ve ben bu renk olduğum sürece huzurlu oluyorum.örneğin ders çalıştığım günler huzurlu oluyorum, okumak, ilim demek ki diyorum bu işlerin rengiyim ben.burdaki çoğu insan da böyledir herhalde.

Schopenhauer'in bir sözü var; insan canının istediğini yapabilir ancak canının ne isteyeceğini isteyemez.

insan yaşarken gerçekten ama bahsettiğim anlamda kendi rengi doğrultusunda yaşarken akılla düşünerek yapacağı düşünsel işlerin çok daha iyisini ve hızlısını yapabilir.

yaşamak gerçekten yaşamak insanı yüceltir ben bunu anladım.iyi olan yaşamaktır.

ben bu sözü anladım.
evet siz haytınızın manasını bulmuşsunuz
yaptıklarınızı Ona bağlıyorsunuz yani yaşarken bu manaya ulaşıyorsunuz
yaşamakta sizin mananız oluyor
ve benim ilk sorumun cevabı bu idi ben insanlar ne için yaşıyor hayatın manası nedir diyorum insanların düşündüğünü arıyorum sizin cevabınız için teşekkürler
ancak tartışmalardaki problemlerden biri bu durumun sürerliği hep Ondan bir renk olduğunuzun farkında mısınız size karşı söylemiyorum yoksa bazen hakikaten durumumuz bir koşuşturmaya mı dönüyor işte bu halimiz için insanlar ne anlıyor merak ediyorum
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7