Cuma , Eylül 20 2019
Biraz da felsefe diyorsanız....

Kullanıcı avatarı
"George L. Kelling ve James Q. Wilson'nın ortaya koyduğu ve "Kırık Pencereler Kuramı" başlığıyla 1982'de yayımlanan, 2008 yılında da deneylerle kanıtlanan kurama göre "düzensizlik ve suç birbiriyle bağımlı, hatta ardışık, aşamalı sorunlardır. Örnek olarak, bir binada kırık bir camın onarılmadan bırakılması, diğer camların da kısa bir sürede kırılması olasılığını artırır. Buradan yola çıkılarak "herhangi bir ortamdaki düzenin bozulması ve kuralların çiğnenmesi, o ortamda başka insanlar tarafından farklı kuralların da çiğnenmesine zemin hazırlar" sonucuna gidilir.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
neyse neyse:)
yani diyorumki mesela rüşvet,yere çöp atma,alışveriş merkezindeki sıra ihlalleri...
biri yaparsa,diğeri benim neyim eksik mantığındadırda;
biri kalksa yoldan büyükçe bir taşı alsa,diğeri genelde aman canım bana ne diye bakmaz mı?
Kullanıcı avatarı
princess112_ yazdı:neyse neyse:)
yani diyorumki mesela rüşvet,yere çöp atma,alışveriş merkezindeki sıra ihlalleri...
biri kalksa yoldan büyükçe bir taşı alsa,diğeri genelde aman canım bana ne diye bakmaz mı?
bakar..ne var bunda :D :D
Kullanıcı avatarı
Buna benzer bir başlık açmıştım daha önce..insanlar neden hep kötüyü örnek alırlar da iyiyi görmezden gelirler diye...bilimsel bir analoji yapmış amcam...

neticede kötülük daha az enerji gerektirir iyiliğe kıyasla....biraz da bundan kötülüğün bulaştırıcılığı ve cazibesi...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
clint yazdı:Buna benzer bir başlık açmıştım daha önce..insanlar neden hep kötüyü örnek alırlar da iyiyi görmezden gelirler diye...bilimsel bir analoji yapmış amcam...

neticede kötülük daha az enerji gerektirir iyiliğe kıyasla....biraz da bundan kötülüğün bulaştırıcılığı ve cazibesi...
aman demeyin,şimdi bu konuyu kaparlar:)
Kullanıcı avatarı
drsurfaktan yazdı:
princess112_ yazdı:neyse neyse:)
bakar..ne var bunda :D :D
bakmasın işte:)
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009