Cuma , Eylül 20 2019
Biraz da felsefe diyorsanız....

Kullanıcı avatarı

Amacınız gerçekten mutlu bir hayat mı?

#731931  gönderen akandemir
 08.08.2009 - 15:06:26
Bu hikayeyi ilk duyduğumda çok etkilenmiştim,hala da etkilenirim.Biz tıpçıların da arada okumasında fayda var.Saygılar...

Amerikalı zengin işadamı, bir iş seyahati sırasında küçük bir Meksika kıyı kasabasına uğrar. Limanda gezerken, ağzına kadar balık dolu küçük bir teknenin içinde oturan bir balıkçı dikkatini çeker. Merakla yanına yaklaşır ve sorar,

- ?Merhaba, bu balıkları yakalamak ne kadar zamanını aldı ?

Balıkçı, tümünü bir-iki saate yakaladığını söyler.

İşadamı bu kez, niçin daha uzun süre kalıp daha fazla balık yakalamadığını sorar.Balıkçı, ailesinin geçimi için bu kadarının yettiğini söyler.Amerikalı işadamı merakla balıkçıya kalan zamanını nasıl geçirdiğini sorar.

Balıkçı anlatır?,
- ?Geç vakit yatarım, sabah birazcık balık yakalarım. Sonra çocuklarımla oynarım,öğlende de karım Maria ile biraz siesta yaparım.Akşamları, amigolarla beraber gitar çalıp şarap içeriz, eğleniriz. Dolu ve meşgul bir yaşantım var senyör .?
Amerikalı gerinerek,
- ?Benim Harvard?dan MBA?m var ve sana yardım edebilirim. Balık tutmak için daha çok zaman ayırmalı ve daha büyük bir tekne ile çalışmalısın.Bu tekneden elde edeceğin gelirle daha büyük tekneler alırsın. Kısa sürede bir balıkçı filosuna sahip olursun.Böylelikle, yakaladığın balığı aracılara değil doğrudan doğruya işleme tesislerine satarsın. Hatta kendi balık fabrikanı bile kurabilirsin. Balıkçılık sektöründe bir numara olursun.?

Ve Amerikalı devam eder,
- ?Tabii bunları yapman için öncelikle bu küçük balıkçı kasabasını terk edip MexicoCity?ye , daha sonra Los Angeles?e ve en sonunda holdingini genişletebileceğin NewYork?a yerleşirsin.?

Balıkçı düşünceli vaziyette sorar;
- ?Peki senyör , bu anlattıklarınız ne kadar zaman alır ??

Amerikalı yanıtlar,
- ?15-20 yıl kadar?

- ?Peki bundan sonra senyör ?? diye sorar balıkçı.

Amerikalı güler,
- ?Şimdi anlatacağım en iyi tarafı! Zamanı geldiğinde, şirketini halka açarsın ve şirketinin hisselerini iyi paraya satarsın! Kısa zamanda zengin olup milyonlar kazanırsın!?

- ?Milyonlar?? der Meksikalı,

- ? Eee ? sonra senyör ??

Amerikalı,
- ?Ondan sonra emekli olursun. Geç vakitlerde yatabileceğin küçük bir balıkçı kasabasına yerleşirsin, istersen zevk için biraz balık tutarsın, çocuklarınla oynayacak, karınla siesta yapacak zamanın olur, akşamlarıda arkadaşlarınla şarap içip, gitar çalarsın. Nasıl, mükemmel değil mi??

? Senyör zaten ben karımla ve çocuğumla böyle bir hayat yasıyorum neden böyle bir hayat için 20 sene bakliyeyim.?

#732031  gönderen tugbaa
 08.08.2009 - 16:34:41
fazla iyimser bir hikaye olmuş...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#732343  gönderen akandemir
 08.08.2009 - 23:37:35
Neden,
Kullanıcı avatarı

#732348  gönderen poulain
 08.08.2009 - 23:46:47
güsel ama gerçekçi değil..
Kullanıcı avatarı

#732349  gönderen neverland
 08.08.2009 - 23:48:40
mutluluğu önümüze koyduğumuz hedeflere ulaştığımızda yakalayacağımızı düşünürüz hep ama o hedeflere ulaşmak bugüne kadar hangi birimizi mutlu etti......
üniversite sınavında iyi bir puan almak kısa süreli bir mutluluk yaşattı bana, oysaki ben onun için 12 yılımı vermiştim, tıp fakültesini kazanmak da mutlu etmişti ama kısa süreli, oysaki ben kazanmak için gecemi gündüzüme katmıştım... tıp fakültesi bitsin doktor olayım mutlu olurum dedim ama yine olamadım, tus u kazanırsam mutlu oalcağım diyorum ama o da muallakta...
eski nişanlımla ilk tanıştığımızda onunla çıkmanın beni çok mutlu edeceğini düşündüm, çıktık ama mutlu olamadım, hatta çok kötü günler geçirdim, çok mutsuz oldum ama yine de nişanlandım, belki düzelir de mutlu olurum sandım ama olamadım çünkü düzelmedi.... ve bitti....
mutluluğu uzaklarda değil de elimizin altındaki o an içinde bulunduğumuz koşulların içinde aramaktansa neden hep uzaklarda arıyoruz....
bu yazıyı paylaştığın için teşekkür ederim akandemir.

#732353  gönderen FREEDOM_06
 08.08.2009 - 23:52:24
mutluluk tanrıya ulasmada..gerısı hıkaye..
kanat guner-eroın guncesını okudum..
bir beynın allak bullak olusunu..
uzuldum..
acıdım..
*** dedim içimden..
yine de herkes öyle ya da böyle kendi seçimini yapıyor..
anal-oral hangi döneme takılırsak takılalım hayatta her daim atılcak bir adım var bence..
çunku ne mutluluk ne de mutsuzluk sonsuz deil..
yalan baskası yalan dünyada ölümden baskası yalan..
o nedenle ölene değin iyi yaşamak lazım..
ikoncan edalara işte tam da bu açıdan çok özeniyorum..
Kullanıcı avatarı

#732357  gönderen jimmy
 09.08.2009 - 00:03:43
neverland yazdı:mutluluğu önümüze koyduğumuz hedeflere ulaştığımızda yakalayacağımızı düşünürüz hep ama o hedeflere ulaşmak bugüne kadar hangi birimizi mutlu etti......
üniversite sınavında iyi bir puan almak kısa süreli bir mutluluk yaşattı bana, oysaki ben onun için 12 yılımı vermiştim, tıp fakültesini kazanmak da mutlu etmişti ama kısa süreli, oysaki ben kazanmak için gecemi gündüzüme katmıştım... tıp fakültesi bitsin doktor olayım mutlu olurum dedim ama yine olamadım, tus u kazanırsam mutlu oalcağım diyorum ama o da muallakta...
eski nişanlımla ilk tanıştığımızda onunla çıkmanın beni çok mutlu edeceğini düşündüm, çıktık ama mutlu olamadım, hatta çok kötü günler geçirdim, çok mutsuz oldum ama yine de nişanlandım, belki düzelir de mutlu olurum sandım ama olamadım çünkü düzelmedi.... ve bitti....
mutluluğu uzaklarda değil de elimizin altındaki o an içinde bulunduğumuz koşulların içinde aramaktansa neden hep uzaklarda arıyoruz....
tıp fakültesini kazanmak veya doktor olmak geriye baktığında avunup mutlu olacağın birşeyin olması demektir aslında.mutsuz olduğun zaman sahip olduklarını hatırlarsın ve daha iyi hissedersin,o kadar da batmamışım dersin.yani en azından ben böyle yapıyorum :)

ben sadece hayallerim için birşeyler yaptığım zaman mutlu oluyorum.bütün gün gezmek,takılmak bana günün sonunda bir boşluk hissi verirdi.cennette mutsuz olrdum heralde.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#732365  gönderen neverland
 09.08.2009 - 00:16:32
jimmy yazdı:
neverland yazdı:mutluluğu önümüze koyduğumuz hedeflere ulaştığımızda yakalayacağımızı düşünürüz hep ama o hedeflere ulaşmak bugüne kadar hangi birimizi mutlu etti......
tıp fakültesini kazanmak veya doktor olmak geriye baktığında avunup mutlu olacağın birşeyin olması demektir aslında.mutsuz olduğun zaman sahip olduklarını hatırlarsın ve daha iyi hissedersin,o kadar da batmamışım dersin.yani en azından ben böyle yapıyorum :)

ben sadece hayallerim için birşeyler yaptığım zaman mutlu oluyorum.bütün gün gezmek,takılmak bana günün sonunda bir boşluk hissi verirdi.cennette mutsuz olrdum heralde.

güzel hayal edilen şeylerin sonu hüsranla bitince hayal kurmaya bile korkar oluyor insan...
Kullanıcı avatarı

#732366  gönderen poulain
 09.08.2009 - 00:18:56
mutluluğu uzaklarda mı arıyoruz demişsiniz..

o dingin sahil kasabasında balık tutmak, ailece gül gibi geçinip gitmek ne kadar yakın?.. asıl uzak olan bu ve uzak olduğu için mutluluğu onda sanıyoruz aslında..

iyi konumdaki insanların hepsi mi mutsuz ya da ? .. adam huzuru bulmuşsa neden bunu bas bas bağırsın her yerde anlatmıyo die sen onu mutsuz mu sandın :)..

iyi yerlerde olup huzuru olmayan insanların seslerine kulak vermek yerine, hedeflerine ulaşmış huzurlu insanların sessizliğine kulak verelim.. belki daha mutlu oluruz :):)
Kullanıcı avatarı

#732367  gönderen neverland
 09.08.2009 - 00:20:42
poulain yazdı:mutluluğu uzaklarda mı arıyoruz demişsiniz..

o dingin sahil kasabasında balık tutmak, ailece gül gibi geçinip gitmek ne kadar yakın?.. asıl uzak olan bu ve uzak olduğu için mutluluğu onda sanıyoruz aslında..

iyi konumdaki insanların hepsi mi mutsuz ya da ? .. adam huzuru bulmuşsa neden bunu bas bas bağırsın her yerde anlatmıyo die sen onu mutsuz mu sandın :)..

iyi yerlerde olup huzuru olmayan insanların seslerine kulak vermek yerine, hedeflerine ulaşmış huzurlu insanların sessizliğine kulak verelim.. belki daha mutlu oluruz :):)
inan bana hedeflerimin hepsine ulaştım ama hiçbiri hayalimdeki mutluluğu vermedi bana...
Kullanıcı avatarı

#732373  gönderen poulain
 09.08.2009 - 00:30:50
neverland yazdı:

inan bana hedeflerimin hepsine ulaştım ama hiçbiri hayalimdeki mutluluğu vermedi bana...
hedefin zaten hayalindeki mutluluk değil mi? diğer sınavlar meslekler aşklar vs hepsi araç, amaç değil..

hayalindeki mutluluğu tam anlamıyla görmelisin aklında.. kendini nerede ne yapıyorken kimlerin yanında gördüğünde mutlusun?.. :wink: görüş ne kadar netse varış da o kadar rahat olur belki..
Kullanıcı avatarı

#732374  gönderen seboistik
 09.08.2009 - 00:41:41
mutluluk...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#732384  gönderen jimmy
 09.08.2009 - 00:58:52
poulain yazdı:
neverland yazdı:

hedefin zaten hayalindeki mutluluk değil mi? diğer sınavlar meslekler aşklar vs hepsi araç, amaç değil..

hayalindeki mutluluğu tam anlamıyla görmelisin aklında.. kendini nerede ne yapıyorken kimlerin yanında gördüğünde mutlusun?.. :wink: görüş ne kadar netse varış da o kadar rahat olur belki..
kesinlikle.ne istediğini tam olarak bilmelisin,neyle karşılaşacağını da tahmin etmelisin.
bir zafer tek başına bir şey ifade etmez.o başka bir şeyin parçası olmalı.daha büyük ve güzel bir şeyin.yoksa bir işi başardıktan sonra diğeri için enerjin kalmaz.

#732434  gönderen kimyager_
 09.08.2009 - 08:14:19

çok güzel valla benim hikayeme çok benziyor :(

#732451  gönderen miyu
 09.08.2009 - 09:19:37
mutlu olmayı ne kadar istiyoruz? hayatta istediklerimizi hep elde ettik,en zor denileni başardık..peki mutluluk sadece bir duygu değil mi,ona sahip olmak için paraya veya herhangi bir sınavdan geçmeye gerek yok değil mi..o sadece ve sadece bir duygu...bence mutlu olmayı istemeliyiz...mutluluk sadece bir duygu ve biz onu kalbimize çağırmazsak o asla bize uğramaz..mutlu olmayı bilmek ve onu istemek herşeyin sırrı...kabul edin depresif takılmak hoşumuza gidiyor :)