Cumartesi , Eylül 21 2019
Biraz da felsefe diyorsanız....

#548835  gönderen bondsukr
 28.11.2008 - 20:28:39
prag...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#548843  gönderen SCAPULACIK
 28.11.2008 - 20:35:05
ayvalığı ozledım..ıctıgım bır daha aynı tadı alamadıgım ayranı da..berbat ama sıcacık oldugumuz bır yataga 3 kısı yattıgımız ogretmenevı odalarını da..tekne turunu..sarımsaklı yı..buz gıbı denızını..ediyi büdüyü..
Kullanıcı avatarı

#549218  gönderen tutimucizeguyem
 29.11.2008 - 01:37:59
dilemma yazdı:İlla mekansal bir değişim gerekmez ki gitmek için.. Bazen kendi kabuguna çekilirsin, etrafında herşey aynı hızıyla dönüp dururken kimse farketmeden (farketmelerini istiyosan farkettirerek :) ) çok uzaklara gidebilirsin.. Bazen çok yollar da aşsan, bir sürü dinlenme tesisinde bir sürü tatsız çay da içsen çok da uzaklaşamazsın kaçtıklarından..
çok haklısın, bir mescide girersin, bir camiye girersin, bir kabristana bakarsın, yalnızlaşırsın, merak etme orda kimse sorgulamaz seni. sahte mutluluk gösterilerini kimse beklemez senden, arkadaşlarım gerçekten aradığınızın farkında değilsiniz siz, arıyorsunuz ama bilmiyorsunuz. yalnız olmak istiyorsunuz çünkü sıkıldınız güçlü görünmekten, ağlayamamaktan. herkese hesap verir gibi davranışlardan. oysa hissedin ki sizin Allahtan başkasına verilecek bir hesabınız yok. yalnız olmak istiyorsunuz ama bir de olmamak istiyorsunuz bir çelişki değil bu anlıyorum. sonsuz kudret içinizdeyken asla tam yalnız olamazsınız. bence ihtiyacınızın farkında değilsiniz. Ah Rabbim merhamettt!!
Kullanıcı avatarı

#549234  gönderen halveti
 29.11.2008 - 02:34:20
en uzağa yapılacak yolculuk insanın kendine yapacağı yolculuktur neticede bizim gibi kendinin en ücralarında yaşayan insanlar için..
fiziksel olarak uzaklara gitme isteğinin insanın içinde yer etmiş olması da kendi olamamış varlığının, birikirdiği vicdani sorumluluğun yükünden biraz da olsa uzaklaşmak ve yalıtılmışlıkla yahut insanlarla ilişkinin suyunu çıkartarak unutma mekanizmasını devreye sokup yeni vicdan azaplarına yer ayırmak için olsa gerek..
etkili ama ziyadesiyle semptomatik..

insan uzaklara gitmeyi ister çünkü uzaklardan gelmiş ve sürgün hayatı yaşamaktadır burada.inkar da etse itiraf da etse bu böyledir.. ama gidilmek istenen uzak içsel bi uzaklıktır neticede ve bu yolculuğa insan tek başına çıkabilir. zaten insan sadece tek başına çıktığı yolculuklardan eli dolu olarak döner..

netekim hadis-i kutside "kendini bilen rabbini bilir" denilmiştir.. bu yolculuk da öle basit değildir ve çetindir ancak kendi olmayı dert edinen insan bu yola çıkabilir,tedirgin adımlarla kendine yaklaşmaya başlayabilir ve sonunda kendinden fazlasını bulur.. bu yolculuk hakikati kendine derd edinmiş her insanın asli vazifesidir,insan olabilmenin gereğidir..

yoksa bu insanı içten içe kemirip duran,zamanın boşluğa akıp gittiği hissi,kendi hakikatini yaşamadıkça değişmeyecektir..

niyazi mısri'nin mısralarında bu hakikat inkişaf eder...

Dermân arardım derdime
Derdim bana dermân imiş.
Burhân(delil) arardım aslıma
Aslım bana burhân imiş.

Sağım solum gözler idim
Bir dost yüzü görsem deyü
Ben taşrada arar iken
Ol cân içinde cân imiş.

Öyle sanırdın ayrıyım
Dost gayrıdır ben gayrıyım
Benden görüp işiteni
Bildim ki o cânan imiş.

Savm u selât u hacc ile
Sanma biter zâhid işin
İnsân-ı kâmil olmağa
Lâzım olan irfan imiş.

Kandan gelir yolun senin
Ya nereye vârır menzilin
Nerden gelip gittiğini
Anlamayan hayvân imiş.
Kullanıcı avatarı

#550569  gönderen halveti
 30.11.2008 - 01:30:21
"Gidiyorum,
Kördüğüm iklimlerin gri öpüşlerinden
Şaşı bakışlarından, sahte gülücüklerinden
Yalan tevazulardan, hesaplardan uzağa, uzaklara...
Kendime dönüyorum..."
Kullanıcı avatarı

#550573  gönderen aymert
 30.11.2008 - 01:39:39
kendini kendin olarak götürdügün heryer birbirinin aynısı degil midir
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#550581  gönderen halveti
 30.11.2008 - 01:57:04
aymert yazdı:kendini kendin olarak götürdügün heryer birbirinin aynısı degil midir
zannetmiyorum eğer bana dediysen.. yol boyunca manzara değişir..
tabi kendi olabilmiş kimse için herşey,heryer BİR'e işaret eder,geldiği ve gittiği yer birdir.. bu açıdan olabilir bence..

#735382  gönderen yasmind_in
 11.08.2009 - 21:22:05
bu kadar günahkar birisiyken, cennette olmak istiyorum yess bunu istiyorum. çalışmadan tusta derece yapmak istediğim gibi.. eveet, cenneti istiyoruum hiç değilse şimdiden garantiye alsam, ona göre özgür takılabilirdim buralarda :kg:
Kullanıcı avatarı

#735383  gönderen natokafa
 11.08.2009 - 21:23:28
sakin bi kıyı kasabasında olmak istiyorum.yaşlanıyorum sanırsam...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009