Cumartesi , Aralık 14 2019
Biraz da felsefe diyorsanız....

Kullanıcı avatarı

insanin omru kendini tanimaya yeter mi?

#377086  gönderen drbusra
 10.02.2008 - 19:25:07
soru imzamdaki soze ithafen ;

Insanin omru kendini tanimaya yeter mi ki baskasi onu tanisin?

Bu sozu ilk duydugumda bir an durdum dusundum.Cok basit gibi duruyordu.Belki fazla klise. yoo belki de farkliydi.
biraz kafa yordum ve evet dedim.insanin omru kendini tanimaya yetmezki baskasi onu tanisin.

Peki niye yetmiyordu insan omru kendini tanimaya;

Bence :arrow: Sence :arrow:

insan garip bir mahlukat kendiyle olmaktan tez zamanda sıkılan.
Bir 10 dakika bir sey yapmadan bir basina dursa sıkıntıdan patlar sanirim.
O yuzden televizyonla, sinemayla, arkadaslarla kitap okumakla ya da her hangi bir ugrasiyla dolduruyoruz butun zamanimizi.
Belki de kendimizle bas basa kalmaktan bu kadar sıkıldıgımızdan.
Kendimize, kendimizle basbasa kalma firsati vermeden kendimizi nasil taniyabiliriz. Ya da taniyabilir miyiz?
butun bu huzursuzlugumuz, tatminsizligimiz yoksa aslinda kendimizi taniyamamis olmaktan mi?

Simdilik aklima gelen sorular...

Konu ustune yazmak isteyen beri gelsin :)
Kullanıcı avatarı

#398343  gönderen ---MoNoWoMeN---
 05.04.2008 - 15:31:26
insan kendini tanıyabilir mi??? bazen deriz ya bu hareket bana hiç yakışmadı ben bunu yapacak insan değildim... bu birazda kendimizi tanıdığımızın bir göstergesi değil mi... ben bunu yapmam bu bana yakışmaz gibi sözler söyleriz... bence insan kendini analiz edebilir kendini tanıyabilir ve aksine ben kendimle başa başa kalmaktan kendimi değerlendirmekten hareketlerimi analiz etmekten zevk duyarım... kendimle değil 10 dk 1 saat 2 saat başbaşa kalabilirim ve bence de gerekli... Bence insanın ömrü o kadar uzun ki hayatındaki herkesi analiz etmeye yeter de artar bile...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#398378  gönderen taruz
 05.04.2008 - 17:22:44
insanlar kendini tanıyamaz çünkü kendisi sürekli değişir farklılaşır. dün olmaz dediğinize bugün olabilir, yarin ise olur diyebilir. insanların hareket tarzlarını çevre belirler ama yıllar öncesinden o çevreyi kendi tarcihinizle belirlemişsinizdir. herşey aslında çok basit görünsede işin aslı öyle değildir ,her seçiminiz her hareketiniz yıllar sonrasının temelini oluşturmaktadır ama siz farkedemezsiniz.bence zaten hayatın amacı kendini tanımak ispat etmektir. yolun sonunda yaptıklarımız karşımıza çıkarılınca şaşıp kalacağız ve varacağımız yere haklı sebeblerle gönderildiğimizi algılayacağız .hatta bence kendimizden bile nefret edeceğiz.
Kullanıcı avatarı

#398381  gönderen ahir
 05.04.2008 - 17:36:31
insanoğlu doyumsuz :cry:
Kullanıcı avatarı

#398383  gönderen gossde
 05.04.2008 - 17:47:24
kendımızı tanıyo olsak hersey daha kolay olur gıbı sankı ;kararsızlıklarımız, pısman olmalarımız olmaz ve belkı o zaman karsımızdakınıde daha kolay tanıyabılırız ,anlayabılırız.....evet bence de kendımızı yeterınce tanımaya yetmıyor bı ömür...
kendı kendımızı sasırttıgımız vay be ben bu ısı nasıl becerdım dedıgımız zamanlar olmustur emınım bu kendımızı aslında tam olarak tanımadıgımızı gösterır...
başkası hakkında karar verirken de bu böyle kendımızı bıle yeterınce tanıyamazken karsımızdakının yerı gelıp bızı sasırtması olagan bırsey degıl mı aslında....

#398384  gönderen dr_adogan22
 05.04.2008 - 17:51:43
kendimi tanıyorum tabi ki tanımaz mıyım...
Kullanıcı avatarı

#398385  gönderen ametist13
 05.04.2008 - 18:02:43
birçok insan kendini ve çevresini tanımayamaz. ama bazı insanlar vardır ki bunlar istisnalardır kendilerini tanımanın yanısıra çevrelerindeki insanları da avuçlarının içi gibi bilirler.

yine de insanoğlu kendini hiç tanıyamaz diyemeyiz, tanır. ama yeterli midir bu tanışma? orası bir muamma. belki de drbusra'nın dediği gibi bir çoğumuz kendi kendimize geçireceğimiz vakitlerimizi yok ederek kendimizi tanıma fırsatını kendimizden çalıyoruz
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#401821  gönderen drhulyaaa
 12.04.2008 - 14:07:29
insan kendini tanıyamasken baskalarının gelip seni senden daha ii biliorum tanıorum demesi..bu daha da garip bi durum heralde..
bence de insan ömrü kendini tanımaya yetmio bitane daha verseler bu ömürden gene yetmez heralde :)

#401832  gönderen drsozuneer
 12.04.2008 - 14:22:46
yeter mi hem yetse ne olur ki yani kendimizi tyanıak başımız göğe mi erecek ya da tanımasak ne olacak hen kendimizi tanıyan yine kendimiz olacağondan dolayı yine bi nevi değişlime uğruyacaz.Açokçası ben kendimi tanımak istemiyorum bu aralar zaten kendi,mi hiç sevmiyorum.Mümkünse hiç tanışmak bile istemiyorum
Kullanıcı avatarı

#401850  gönderen notokord
 12.04.2008 - 14:35:07
karşındakini tanımaya bi ömür yetmez ama insan kendini tanır heralde di mi :)
Kullanıcı avatarı

#401861  gönderen denizimsi
 12.04.2008 - 14:47:00
Ben benle dürüst olabiliyor isem sanırım tanımışımdır az çok kendimi ;) bazen insan kendine bile dürüst ne kadar olabiliyor ki?

ne demişler ;
Payı gerçek kişiliğini gösterir,
Paydası da kendisini ne zannettiğini.
Payda büyüdükçe kesrin değeri küçülür... ;)
Kullanıcı avatarı

#401865  gönderen panzehir001
 12.04.2008 - 14:50:56
inasn ne kendini ne de bi başkasını tanıyamaz
bu insanoğlunun ne kadar karmakarışık b yapısı olduğu için değil insan beyninin yetersizliğiyle alakalı
aklımız herşeye ermez tabi bence
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#402136  gönderen puratu
 12.04.2008 - 22:14:04
matrix filminde kahinin mutfak kapısının üstünde yazılıdır...

"temet nosce"

yani

"kendini bil"
Kullanıcı avatarı

#402146  gönderen Dr_Eusebio
 12.04.2008 - 22:27:33
insanoğlunun gözünü ne doyurur size söyleyeyim mi?
ancak bir avuç toprak...
Kullanıcı avatarı

#402153  gönderen puratu
 12.04.2008 - 22:34:31
işte o zaman "insanlar uykudadırlar ölünce uyanırlar" hadisini anlamış olurlar...

kafaya dannnkk eder ama iş işten geçmiştir...