Perşembe , Ocak 23 2020
Biraz da felsefe diyorsanız....

Felsefe ve nöroloji

#4324492  gönderen mehmeterkam
 27.10.2019 - 20:24:19
İyi akşamlar herkese
Ben Anadolu’nun ufak bir ilçesinde vazifesini yapmaya çalışan ancak bir türlü de huzurlu,mutluolamayan bir pratisyen hekimim. Açıkçası bu başlığı, şu anda yanımda birisi olmadığı için siz hekim ve müstakbel hekim arkadaşlarla hem dertleşme hem de fikirlerinizi duyma sebebiyle açtım.
Açıkçası fakültenin başına gitmem gerekiyor. Birçok hekim arkadaşım için de olduğu gibi tıp fakültesine herhangi bir vizyonum olmadan, neyin ne olduğunu bilmeden girdim. En nihayetinde fen lisesi okumuş, kafası az buçuk çalışan ve de çalışkan bir öğrenciydim. Ya doktor olacaktım ya da mühendis. Neyse fakülteye başladım ancak zaman ilerledikçe doktorluğa pek bir aidiyet hissetmediğimi gördüm. Bırakmayı çok defa düşündüm ancak aile engelini aşamadım. “Nasip buymuş, dişimi sıkmam gerek.” dedim, dayandım. Bu arada felsefeyle haşır neşir olmaya başladım ve ayrı bir ilgi duydum,tam bana uygun bir bölüm olduğunu gördüm. Fakat fakülteyi bırakma ihtimalim olmadığı için bari felsefeye yaklaştırabileceğim bölümlerin birinde ihtisas yapayım dedim. Ve de tıpın ilk senelerinden beri nörobilime de ayrı bir merakım oluştuğu için nöroloji düşündüm. Fikirleriniz nelerdir? Düşüncelerimin oluru var mı yoksa nörolojide nörobilim falan hikaye midir?
Kullanıcı avatarı

Re: Felsefe ve nöroloji

#4324497  gönderen dr_yusufbugra
 27.10.2019 - 20:38:05
Nevzat tarhanin istanbuldaki np beyin hastanesini araştırabilirsiniz
Bu anlamda çalışmaları mevcut
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4324507  gönderen TMP/SMX
 27.10.2019 - 20:45:36
Hocam nörolojiyi deneyebilirsiniz.Bilimsel kısmı gerçekten çok zevkli.O beynin yapısı nöroanatomisi falan gerçekten merak uyandıran şeyler.Ha pratikte öyle mi pek değil çünkü hasta bazlı sistem dolayısıyla yatan hastaların %50 si SVH lı olacak.En nihayetinde en çok svh,kranial patolojiler,Kibas vs ile ilgileneceksiniz.Hastanede bu grupla ilgilenip,diğer zamanlarınızda diğer konulara bakabilirsiniz.Daha çok Eğitimci yönünüzü geliştirip farklılık yaratabilirsiniz.Ve inanın zaten çoğunlukla meraklılar bu yollara gidiyor.Ve başarılı oluyor.
Kullanıcı avatarı

#4324557  gönderen dr_sinaps
 27.10.2019 - 22:43:21
Nörodayken gerçekliği sorguladığım çok olmuştu. Özellikle gece 4 stroke yatmış bir nöbetin ertesi günü dolu dizgin mesaiye devam ederken mutlak gerçeklik algısı ellerini cebine sokup ıslık çalarak aheste aheste benden uzaklaşırken düşünmenin tadı hiçbir şeyde yok. Maalesef yeterli düzeyde stoacı olamadığın için daha sonra yolları ayırdık. Lol.

Şakası bir yana nörolojinin hayalinizdeki nörobilim ile hiçbir alakası yok. Nöroloji tamamen organik patolojiler üzerine kuruludur. Öyle insan beynin gizemiyle filan uğraşmaz. Sen şahsi olarak uğraşayım dersen ona da vaktin olmaz. Psikiyatri de aynı şekilde. O da patolojilere yönelik bir branş sonuçta, yeterince organik olmasa da. Yine de psikiyatri de biraz kendine ayıracağın vaktin olur. Hayal ettiğiniz gibi bir nörobilime ulaşmanın en mantıklı yolu fizyoloji kazanıp nörofizyolojiye yönelmek fakat yine de bu seçeneklerin hiçbirini felsefeyle uzaktan yakından alakası yoktur. O işi mesai dışına bırakın.

#4324634  gönderen Luthien_tr
 28.10.2019 - 12:41:52
dr-sinaps hocama katılıyorum. Ben de nöroloji uzmanlığını bıraktım. Şimdi işyeri hekimliği yapıyorum. Öyle değil felsefeyle uğraşmak, kendi banyonu zor yapıyorsun. İcapları bitmek bilmez, sürekli bir ayağın hastanede :) Değil felsefe, cin ali serisini okuyacak psikoloji kalmıyor. Rahat olayım felsefeyle ilgileneyim diyorsanız sakın seçmeyin hocam. Temel bilimlerden rahat bir bölüm seçebilirsiniz ama. Fizyoloji, histoloji, anatomi gibi. O zaman mesai saatiniz belli olur. İşte paranızı kazanırsınız, evde hobilerinizi gerçekleştirirsiniz.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4324641  gönderen norcuron
 28.10.2019 - 12:58:13
felsefeyle nörolojinin alakası yok

Felsefe okulda öğrenilmez, yaşayarak öğrenirsin. Bende felsefeyi çok severim. Sorgulamak gerçeğin peşinde koşmak kadar zevkli bişey yoktur. Size tavsiyem zaten bir mesleğiniz var, para sorununuz olmaz. Ağır nöbeti olan yerlerden uzak durun kendinize boş zaman yaratın. Araştırdıkça araştırın. İnternet müthiş bir nimet, yeterki doğru şekilde kullanın. Felsefe yapmak için boş zaman şart

#4324660  gönderen mehmeterkam
 28.10.2019 - 14:08:13
norcuron yazdı:
28.10.2019 - 12:58:13
felsefeyle nörolojinin alakası yok

Felsefe okulda öğrenilmez, yaşayarak öğrenirsin. Bende felsefeyi çok severim. Sorgulamak gerçeğin peşinde koşmak kadar zevkli bişey yoktur. Size tavsiyem zaten bir mesleğiniz var, para sorununuz olmaz. Ağır nöbeti olan yerlerden uzak durun kendinize boş zaman yaratın. Araştırdıkça araştırın. İnternet müthiş bir nimet, yeterki doğru şekilde kullanın. Felsefe yapmak için boş zaman şart
Felsefenin okulda öğrenilemeyeceğini biliyorum. Meselem bu ikisinin birbirine hizmet edip edemeyeceği. Nöbetlerinin ağır olduğunu biliyorum ve sık sık acile geldiğine bizzat şahit oluyorum. Yapılan yorumlardan az buçuk genel kanaati anladım. Teşekkürler
Kullanıcı avatarı

#4324666  gönderen cerrahimaske
 28.10.2019 - 14:24:20
mehmeterkam yazdı:
28.10.2019 - 14:03:50
cerrahimaske yazdı:
28.10.2019 - 13:53:56
Psikiyatri düşündünüz mü?
Yok hocam hiç düşünmedim. Stajlarda gördüğüm kadarıyla pek de sevemedim açıkçası.
Ben insanın anlam arayışı için en uygun sahanın akliye (psikiyatri) olduğunu zannediyorum.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4324859  gönderen dirmit
 28.10.2019 - 23:24:48
Ne psikiyatri, ne de nöroloji. Aklındakini ancak temel bilimlerde gerçeleştirebilirsin