Cumartesi , Eylül 21 2019
Biraz da felsefe diyorsanız....

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Re: değersizlik duygusu

#4306073  gönderen kvlt
 09.09.2019 - 01:39:56
Muzipliktamamlandı yazdı:
09.09.2019 - 01:33:55
kvlt yazdı:
09.09.2019 - 01:03:05
09.09.2019 - 00:24:04

Zamanın birinde bir hasta vardı. Eşini ve çocuklarını kaybetmişti. Sürekli intiharı düşünüyordu. Peki niye böyle diye sormuştu hoca, ne denmeliydi de yaşamaya devam edebilmeliydi?
Bu hasta da sizin dediğiniz gibi değerini diğerlerindeki yansımasına bağlamıştı. Yansıdığı aynalarını kaybedince de kendi varlığı da anlamını yitirmiş ve yok olmak istemişti. Çünkü varlığını sevdiklerinin varlığıyla anlamlı sanıyordu. Halbuki hayatı bir diğer hayata bağlı değildi ve varlığı hâlâ aynı kıymetiyle kaybettiklerine rağmen eksilmeden durmaktaydı. Bence her insan mutlaka bu ayrımın farkına varabilmeli düştüğü yerlerde tekrar yola devam edebilmek adına
acaba bu kendimize verdiğimiz değer, intihar denen günahtan/suçtan kaçınmak için uydurduğumuz bir yalan mı? en değer verdiğimiz şeylerin kaybından sonra nasıl huzurlu bir şekilde devam edebiliriz ki? hatta bundan utanç bile duyabilir çocuğunu,eşini kaybetmiş birisi.
Bir de acı olan, gerçek olan ve seçimi birbirinden ayırmak gerek.
Yakınlarımızı kaybetmek acıdır. Varlığımızın başkalarının varlığına bağlı olmayışı ise gerçek. Acının ve gerçekliğin üstesinden gelemeyip yaşamaktan utanmak, intiharı düşünmek ise bir seçim. Çok acıtıyor diye de herşeye rağmen değerli olduğumuz ve devam etmemiz gerektiği gerçekliğinden vazgeçemeyiz ama
gerçek dediğiniz varlığın değeri size göre gerçek. sizin inancınız. gerçeğin ne olduğunu yada olup olmadığını kimse bilemez.
Kullanıcı avatarı

#4306074  gönderen keciboynuzu
 09.09.2019 - 01:43:07
İntihar etmeyim diye kredi cektim ben intihar olunca borcu karsilamiyornus sigorta beni hayata baglayan tek sey kredi 😃😃
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4306075  gönderen kvlt
 09.09.2019 - 01:48:44
09.09.2019 - 01:36:59
kvlt yazdı:
09.09.2019 - 01:29:31
09.09.2019 - 01:12:47

Hayır utanç duymaz. Nasıl ki o kaybettiğimiz kişinin varlığı için gelmediysek dünyaya, o gitti diye de çekip gidemeyiz bu dünyadan öylece. (Ki bu hayat bize sevdiklerimizle sonsuza kadar birlikte mutlu mesut devam edelim diye de verilmedi) Ama belki de sonsuz bir yok oluşa gitmediğini bildiği için de utanç duymaz biraz. Bence şu an duruma bakış açılarımızı karşılaştırmamız saçma biraz. Çünkü iki farklı temele dayandırılan inanışların ileriki noktasındaki bir olayı karşılaştırıyoruz. Haliyle farklı çıkış noktasına sahip iki farklı düşünce ne kadar konuşursak konuşalım bir noktada buluşmayacak, kendi neden sonuç ilişkisi içerisinde bir sona ilerleyecektir. Doğal olarak da ben konuyu sonsuzlukla açıklamaya devam edeceğim bu noktada da sizin fikirlerinizden ayrılmış olacağım muhtemelen.
en azından ben duyarım:) haklısınız, temeldeki inanç farklılıkları bu düşünceleri farklı şekillendiriyor. ama herşeyin bu kadar göreceli olması bile değersizlik hissi uyandırıyor bende :lol:
Aksine değerli hissetmelisiniz. Düşünme yetisinden uzak bir tek tiplilik mi değerli hissettirecek yani :D
Hem var oluşunuzda hiçbir katkısı olmayan insanlara sizi değersizleştirmeleri noktasında niye bu kadar izin verdiğinizo de anlayamadım doğrusu :roll: :)
tek başına var olmanın değerli birşey olmadığını düşünmemden. yine başa döndük :D

#4306077  gönderen kvlt
 09.09.2019 - 01:58:01
mammiko yazdı:
09.09.2019 - 01:32:42
ALLAH Hz Adem'i topraktan yarattı sonra KENDİ nurundan üfledi ve meleklere secde etmeleri söyledi. Bunu hepimiz biliyoruz fakat oradaki ayrıntıyı görüyormuyuz? Hz Adem önce topraktan yaratıldı fakat meleklere o zaman secde etmeleri emrolunmadı. ne zaman ki ALLAH kendi Nurundan üfledi ondan sonra secde etmelerini buyurdu. Şimdi soruyorum kime secde edilir??? Hani ALLAH buyuruyor ya ' SİZE ŞAH DAMARINIZDAN DAHA YAKINIM' sizce neden??? Allahı gökte yerde aramayınız!!! Maneviyatta en büyük makam mevki HİÇLİK makamıdır. Eğer hiç olursan artık o bedenden konuşan,duyan,yaşayan sadece ALLAH olur... Çok açık konuşamıyorum ama şunu bil ki SEN ÇOK DEĞERLİSİN AMA ÇOOOOOOOKKKK. SENDEN DEĞERLİSİ YOK!
aman hocam şirke girmesin bu? intihar etmeyelim diye diye, allah mı olduk ne bir anda? :lol:

#4306079  gönderen Percy
 09.09.2019 - 02:07:41
Kendimi bi an deu açılış yılı töreninde hissettim LoL
Kullanıcı avatarı

#4306080  gönderen tedi
 09.09.2019 - 06:09:46
ya ciddi yorum yazacaktım ama dini (kültvari hatta dini değil) referansların beğenildiğini görünce soğudum. din açıklama yapmaz, böyle düşün rahatla der. ee ya olmuyorsa, o zaman kafirdir kafasını keselim.

eric ericksonn değersizlik hissi için en mantıklı açıklamayı yapmıştır.

#4306083  gönderen Ghost1453
 09.09.2019 - 06:23:05
PrincessNurse yazdı:
08.09.2019 - 23:18:57
Değersizlik duygusunu hiç yaşamadım.Çünkü kendimi değerli hissetmişimdir hep.Neden değersiz hissedesin ki ?Kendine saygı duy.
:)
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4306084  gönderen Ghost1453
 09.09.2019 - 06:24:40
tedi yazdı:
09.09.2019 - 06:09:46
ya ciddi yorum yazacaktım ama dini (kültvari hatta dini değil) referansların beğenildiğini görünce soğudum. din açıklama yapmaz, böyle düşün rahatla der. ee ya olmuyorsa, o zaman kafirdir kafasını keselim.

eric ericksonn değersizlik hissi için en mantıklı açıklamayı yapmıştır.
:)
Kullanıcı avatarı

#4306098  gönderen Muzipliktamamlandı
 09.09.2019 - 08:52:22
kvlt yazdı:
09.09.2019 - 01:48:44
09.09.2019 - 01:36:59
kvlt yazdı:
09.09.2019 - 01:29:31

en azından ben duyarım:) haklısınız, temeldeki inanç farklılıkları bu düşünceleri farklı şekillendiriyor. ama herşeyin bu kadar göreceli olması bile değersizlik hissi uyandırıyor bende :lol:
Aksine değerli hissetmelisiniz. Düşünme yetisinden uzak bir tek tiplilik mi değerli hissettirecek yani :D
Hem var oluşunuzda hiçbir katkısı olmayan insanlara sizi değersizleştirmeleri noktasında niye bu kadar izin verdiğinizo de anlayamadım doğrusu :roll: :)
tek başına var olmanın değerli birşey olmadığını düşünmemden. yine başa döndük :D
Bu konu böylece uzar gider :D
Kullanıcı avatarı

#4306123  gönderen Dr Ömer Durğun
 09.09.2019 - 09:51:05
Kur'an için tefsir, hadisler için şerh var. Kim demiş dini metinlerin açıklamaları yok diye?

"Kafirdir, kafasını keselim" zihniyeti harici görüşüdür. İslamla bir alakası yok.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4306157  gönderen tedi
 09.09.2019 - 11:24:07
Dr Ömer Durğun yazdı:
Kur'an için tefsir, hadisler için şerh var. Kim demiş dini metinlerin açıklamaları yok diye?

"Kafirdir, kafasını keselim" zihniyeti harici görüşüdür. İslamla bir alakası yok.
evet açıklamalar var, fakat bunlar döngüsel, yani söylediği şeye referans da kendisi. Akıl bu şekilde çalışmaz, sadece kendini teskin edebilirsin. Örnek vereyim,

ÖRNEK 1
“Tıpkı bir saatçinin bir saati zihninde kurgulayıp, zamanı ölçmek amacıyla onun karmaşık mekanizmasını tasarladığı ve inşa ettiği gibi, çok daha karmaşık ve düzenli olan insan bedeni ve doğadaki tüm uyumun da bir yaratıcısı ve tasarımcısı vardır.” (William Paley, Natural Theology, 1802)

Bir saat ve bir insan vücudu gerçekten de yapı itibarıyla epey karmaşıktır ve bu karmaşıklığın nedenlerini açıklamaya ihtiyaç duyulur. Ne bir saat ne de bir vücut, tamamen çalışır haliyle kendiliğinden oluşamaz; dolayısıyla her ikisini de ‘yaratan’ mekanizmaların ortaya çıkarılması gerekir. Ne var ki doğada, tam randımanlı haliyle çalışan bir saati ortaya çıkarabilecek herhangi bir mekanizma yoktur ve bir saat, oluşmak için mutlaka bir ‘saatçi’ye ihtiyaç duyar; oysa tam randımanlı bir insan vücudunu ortaya çıkarabilecek bir süreç (doğal seçilim yoluyla birikimli evrim) mevcuttur ve dolayısıyla herhangi bir başka yaratıcıya gerek duymaz.

ÖRNEK 2
Gülşah: “Bu yıl başıma hep kötü şeyler geldi...”
Mete: “Eh, ne güzel işte bu senin sınavın; sıranı savmışsın! Artık yeni yılda hep iyi şeyler bekleyebilirsin.”

İnsan hayatında meydana gelen olaylar birçok faktöre bağlıdır. Geçmişte kötü şeylerin sık yaşanmış olması, gelecekte daha az yaşanacağı anlamına gelmez. Yaşananlardan kazanılan tecrübeler yeni felaketlerin önlenmesinde rol oynayabilir; ama bunu belirleyen şey olasılık hesapları değil, kişinin ve içinde bulunduğu ortamın şartlarıdır.

ÖRNEK 3
''Ama gerçek islam bu değil''

en çok kafa islam coğrafyasında, islam dinine mensup kişiler tarafından kesiliyor ise bu ilişkinin araştırılması gerekir.
Kullanıcı avatarı

#4306164  gönderen Murid
 09.09.2019 - 11:45:50
tedi yazdı:
09.09.2019 - 11:24:07
Dr Ömer Durğun yazdı:

evet açıklamalar var, fakat bunlar döngüsel, yani söylediği şeye referans da kendisi. Akıl bu şekilde çalışmaz, sadece kendini teskin edebilirsin. Örnek vereyim,

ÖRNEK 1
“Tıpkı bir saatçinin bir saati zihninde kurgulayıp, zamanı ölçmek amacıyla onun karmaşık mekanizmasını tasarladığı ve inşa ettiği gibi, çok daha karmaşık ve düzenli olan insan bedeni ve doğadaki tüm uyumun da bir yaratıcısı ve tasarımcısı vardır.” (William Paley, Natural Theology, 1802)

Bir saat ve bir insan vücudu gerçekten de yapı itibarıyla epey karmaşıktır ve bu karmaşıklığın nedenlerini açıklamaya ihtiyaç duyulur. Ne bir saat ne de bir vücut, tamamen çalışır haliyle kendiliğinden oluşamaz; dolayısıyla her ikisini de ‘yaratan’ mekanizmaların ortaya çıkarılması gerekir. Ne var ki doğada, tam randımanlı haliyle çalışan bir saati ortaya çıkarabilecek herhangi bir mekanizma yoktur ve bir saat, oluşmak için mutlaka bir ‘saatçi’ye ihtiyaç duyar; oysa tam randımanlı bir insan vücudunu ortaya çıkarabilecek bir süreç (doğal seçilim yoluyla birikimli evrim) mevcuttur ve dolayısıyla herhangi bir başka yaratıcıya gerek duymaz.

ÖRNEK 2
Gülşah: “Bu yıl başıma hep kötü şeyler geldi...”
Mete: “Eh, ne güzel işte bu senin sınavın; sıranı savmışsın! Artık yeni yılda hep iyi şeyler bekleyebilirsin.”

İnsan hayatında meydana gelen olaylar birçok faktöre bağlıdır. Geçmişte kötü şeylerin sık yaşanmış olması, gelecekte daha az yaşanacağı anlamına gelmez. Yaşananlardan kazanılan tecrübeler yeni felaketlerin önlenmesinde rol oynayabilir; ama bunu belirleyen şey olasılık hesapları değil, kişinin ve içinde bulunduğu ortamın şartlarıdır.

ÖRNEK 3
''Ama gerçek islam bu değil''

en çok kafa islam coğrafyasında, islam dinine mensup kişiler tarafından kesiliyor ise bu ilişkinin araştırılması gerekir.
Dediğiniz gibi akıl bu şekilde çalışmaz.

Örnek 1
Verdiğiniz örneğe göre yaptığınız mantıksal çıkarım anlamsız. Saat için saatçi gerekirken insan için doğal seleksiyon yeterli olur mantığınız ziyadesiyle eksik. Hesap makinesinden bilgisayara evrilen bir teknoloji var. Öyleyse mühendisler yok mu :D

Örnek 2
Mete çok anlamsız konuşmuş. Açıklamanıza katılıyorum.

Örnek 3
En çok kafanın İslam dinine mensup kişiler tarafından kesildiği iddianız iftiradan öte bir şey değil. Kanıtsız, desteksiz kendi düşüncenizi kabul ettirme çabası. İnsanların kalplerinin içine bakıp da imanı var mı yok mu görmeye başladığınızda haber edin size inanayım.
Bunun dışında coğrafi olarak çıkarımınızda haklı olabilirsiniz. Müslümanlar zulüm altında ve zalimlerin İslam coğrafyası üzerindeki hayalleri bitmiyor. Türkiye ve öncesinde Osmanlı tarihinde gördüğümüz üzere.
Kullanıcı avatarı

#4306170  gönderen Dr Ömer Durğun
 09.09.2019 - 11:53:46
"Söylediği şeye refrans da kendisi".

Dini metinler var. Kaynağı vahiy. Bunları açıklayan insanlar var. Branşlarına göre tefsir, hadis, fıkıh, kelam vs.

Nasıl söylediklerinin referansı da kendileri oluyor?

"Söyleyeyen" = İnsanlar. "Referans" = Vahiy kaynaklı metinler.

Birbirinden farklı şeyler.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7