Cumartesi , Eylül 21 2019
Biraz da felsefe diyorsanız....

Kullanıcı avatarı

SEVGİ 3 TÜRLÜDÜR!

#4127756  gönderen neolsam
 05.06.2018 - 23:18:06
SEVGİ ÜÇ TÜRLÜDÜR; EĞER,ÇÜNKÜ,RAĞMEN...

SEVGİ ÜÇ TÜRLÜDÜR;

1. “Eğer” türü sevgi;
Belli beklentileri karşılarsak bize verilecek sevgi türüdür.”Eğer” iyi olursan baban annen seni sever. Eğer” başarılı olursan önemli kişi olursun seni severim.”Eğer” eş olarak benim beklentilerimi karşılarsan seni severim.
En çok rastlanan sevgi türü budur.” Şarta” bağlı sevgi. Karşılık bekleyen sevgi. Sevenini, istediği bir şeyin sağlanması karşılığı olarak vaat edilen bir sevgi. Nedeni ve şekli bakımından “bencildir”. Amacı sevgi karşılığı bir şey kazanmaktır. Evliliklerin çoğu “Eğer” türü sevgi üzerine kurulduğu için çabuk yıkılıyor. Gençler birbirlerinin o anki gerçek hallerine değil, hayallerindeki abartılmış romantik örüntüsüne aşık oluyor ve beklentilere giriyorlar. Beklentiler gerçekleşmediğinde” düş kırıklıkları “başlıyor. Sevgi nefrete dönüşüyor.

2. “ Çünkü” türü sevgi;
Bu tür sevgide, kişi bir şey olduğu, bir şeye sahip olduğu ya da bir şey yaptığı için sevilir. Başka birinin onu sevmesi, sahip olduğu bir niteliğe ya da koşula bağlıdır. Örnek mi? Seni seviyorum “Çünkü” çok güzelsin (yakışıklısın).. Seni seviyorum “ Çünkü” o kadar zengin ve ünlüsün kü. Seni seviyorum “Çünkü” bana o kadar güven veriyorsun ki… Seni seviyorum; “ Çünkü” beni üstü açık arabanla o kadar romantik yerlere götürüyorsun ki.
“Çünkü” türü sevgi, “Eğer” türü sevgiye tercih edilmektedir. Zira “Eğer “türü sevgi beklenti koşuluna bağlı olduğundan büyük ve ağır bir yük haline gelebilir. Oysa zaten olduğumuz bir nitelik yüzünden sevilmemiz hoş bir şeydir egomuzu okşar. Bu tür; olduğumuz gibi sevilmektir. Ama aslında derin düşünürseniz “Eğer” türünden temelde farklı olmadığını görürsünüz. Zira var olan özelliklerinizi kaybederseniz sevgi bitmeye başlar.

3.”Rağmen” türü sevgi;
Bu tür sevgide insan bir şey olduğu için değil, bir şey olmasına “Rağmen” sevilir. Güzelliğe bakar mısınız,”Rağmen sevgi”.Esmeralda Quasimodo'yu dünyanın en çirkin, en korkunç kamburu olmasına “Rağmen”,Asil yakışıklı, zengin delikanlı da Esmaraldaya çingene olmasına “Rağmen” tapar. Burada insanın iyi, çekici ya da zengin konum edinerek sevgiyi kazanması gerekmiyor. Kusurlarına, cahilliğine, kötü huylarına ya da kötü geçmişine “Rağmen” olduğu gibi, o haliyle sevilebiliyor.

Yazar, yüreklerin susadığı sevgi budur diyor. Farkında olsanız da olmasanız da bu tür sevgi sizin için, yiyecek, içecek, giysi, ev, aile, zenginlik, ün den önemlidir. Şu an da en sevdiğiniz kişinin sizi sadece kendi çıkarları için sevdiğini bir düşünün. Dünya birden başınızın üstüne çökmez miydi? O an yaşam size anlamsız gelmez miydi? Bugün yaşadığımız toplumda herkesi doyuracak bu sevgiyi bulmak zor. Çünkü herkesin sevgiye ihtiyacı var. Kimsede başkasına verecek fazlası yok.

Dünyadaki en büyük kıtlık; RAĞMEN TÜRÜ SEVGİNİN YETERİNCE OLMAYIŞIDIR.

Toyotome
Kullanıcı avatarı

Re: SEVGİ 3 TÜRLÜDÜR!

#4127757  gönderen neolsam
 05.06.2018 - 23:19:44
Bu yazıyı bana bir büyüğüm 2 yıl önce anlattı ve o zamandan bugüne benim için çok şey değişti. Artık farklı bakıyor ve farklı görüyorum.

Görüşlerinizi merakla bekliyorum.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4127783  gönderen M724
 06.06.2018 - 00:31:13
"Rağmen türü sevgi" 'nin altında güçlü bir "çünkü türü sevme" vardir her zaman. O güçlü sebep olmazsa o rağmen türü sevgi de olmaz.
Kullanıcı avatarı

#4127805  gönderen Murid
 06.06.2018 - 01:24:05
İçimizden bir şair şöyle deyivermiş vaktiyle ;

Kullanıcı avatarı

#4128177  gönderen neolsam
 07.06.2018 - 00:00:34
kizarmisekmek yazdı:
06.06.2018 - 21:54:50
saçmalamış
Bir insanı "rağmen sevme"niz ve birisi tarafından "rağmen sevilme"niz dileğimle...

Bence bu dünyada bunun ötesi bir duygu yok.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4128204  gönderen Murid
 07.06.2018 - 00:21:52
Yine türü sevgi buldum :) ;

Kullanıcı avatarı

#4128240  gönderen kizarmisekmek
 07.06.2018 - 03:14:00
neolsam yazdı:
07.06.2018 - 00:00:34
kizarmisekmek yazdı:
06.06.2018 - 21:54:50
saçmalamış
Bir insanı "rağmen sevme"niz ve birisi tarafından "rağmen sevilme"niz dileğimle...

Bence bu dünyada bunun ötesi bir duygu yok.
rağmenine bağlı. Allah korusun ben böyle bişey istemiyorum