Perşembe , Ekim 17 2019
Biraz da felsefe diyorsanız....

• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Kullanıcı avatarı

Re: İntihar etmek neden günah?

#3533490  gönderen mhurkan
 28.04.2016 - 16:32:18
drdeniziz yazdı:
mhurkan yazdı:İlle de bu forumda DİN - SİYASET demogojilerinizi yapıyorsunuz di mi? Arkadaşlar lütfen hakaret etmeyin. İnanç konusunda hassas davranın. Din tartışmak istiyorsanız, bu konuda çok güzel forum siteleri var.

Bunun dışında SİYASETTE yasak.

İkinci uyarılar, tatil olarak gelecek.
İyi de hocam başlık direkt neden günah diyo,bu başlıkta din tartışması nasıl olmasın.konu başlı başına o.
Farkettiyseniz sizden sonra bıçak gibi kesilmiş yorumlar.çünkü konuya dair konuşacak bisy birakmadiniz
İnanç konuşmayın demiyorum ama;

1-İnanç konularını tartışacağınız farklı alternatif siteler de var. Bu ranın birincil amacı bu değil.
2- inanç çok hassas bir konu. Dogmatik yapısı nedeniyle eleştriye açık değil. O nedenle inançlı üyelerimizin rahatsız olmalarını istemiyorum. ( o nedenledir ki farklı platformlarda tarışmak daha akıllıca diyorum. Örneğin ben doktor olmam yanında bir müzik insanıyım ve müzik konusunda tartışmaya girdiğim farklı forumlar var. Buraya o konuları taşımıyorum)
3-isteseniz de istemeseniz de dindar olmayan üyelerimiz de mevcut. Özellikle onların bu tür konularda hassas olmalarını istiyorum.

Sonuç olarak bu forum ibadet yapılacak, din eleştrilerinin yapılacağı bir yer değil bence. Kimseyi sınırlamak istemem ama kişisel fikrim bu. :)

#3533533  gönderen drdeniziz
 28.04.2016 - 16:54:59
mhurkan yazdı:
drdeniziz yazdı:
mhurkan yazdı:İlle de bu forumda DİN - SİYASET demogojilerinizi yapıyorsunuz di mi? Arkadaşlar lütfen hakaret etmeyin. İnanç konusunda hassas davranın. Din tartışmak istiyorsanız, bu konuda çok güzel forum siteleri var.

İyi de hocam başlık direkt neden günah diyo,bu başlıkta din tartışması nasıl olmasın.konu başlı başına o.
Farkettiyseniz sizden sonra bıçak gibi kesilmiş yorumlar.çünkü konuya dair konuşacak bisy birakmadiniz

1-İnanç konularını tartışacağınız farklı alternatif siteler de var. Bu ranın birincil amacı bu değil.
2- inanç çok hassas bir konu. Dogmatik yapısı nedeniyle eleştriye açık değil. O nedenle inançlı üyelerimizin rahatsız olmalarını istemiyorum. ( o nedenledir ki farklı platformlarda tarışmak daha akıllıca diyorum. Örneğin ben doktor olmam yanında bir müzik insanıyım ve müzik konusunda tartışmaya girdiğim farklı forumlar var. Buraya o konuları taşımıyorum)
3-isteseniz de istemeseniz de dindar olmayan üyelerimiz de mevcut. Özellikle onların bu tür konularda hassas olmalarını istiyorum.

Sonuç olarak bu forum ibadet yapılacak, din eleştrilerinin yapılacağı bir yer değil bence. Kimseyi sınırlamak istemem ama kişisel fikrim bu. :)
Doğru söze ne denir.zaten hassasiyetlere hiç hassasiyet gösterilmeden dokunulduğu için başlıklar savaş alanına dönüyor. Neyse haklisiniz vesselam
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#3533536  gönderen mhurkan
 28.04.2016 - 16:57:51
drdeniziz yazdı: Doğru söze ne denir.zaten hassasiyetlere hiç hassasiyet gösterilmeden dokunulduğu için başlıklar savaş alanına dönüyor. Neyse haklisiniz vesselam
Evet. Ben burada inançlı olduğu için ya da inançsız olduğu için birlerini banlamak istemiyorum. O kadar hassas bir konu ki inanç, ibadet. İnsanların ağzı torba da değil.

Ama şunu burada sizin vesilenizle belirteyim, hakaret ve saygısızlık kesinlikle tahammül edemediğim şeyler. Baştan söyleyeyim, Yeni konu açarken buna göre davranın. :wink: :lol:

#3533550  gönderen drdeniziz
 28.04.2016 - 17:06:06
mhurkan yazdı:
drdeniziz yazdı: Doğru söze ne denir.zaten hassasiyetlere hiç hassasiyet gösterilmeden dokunulduğu için başlıklar savaş alanına dönüyor. Neyse haklisiniz vesselam
Evet. Ben burada inançlı olduğu için ya da inançsız olduğu için birlerini banlamak istemiyorum. O kadar hassas bir konu ki inanç, ibadet. İnsanların ağzı torba da değil.

Ama şunu burada sizin vesilenizle belirteyim, hakaret ve saygısızlık kesinlikle tahammül edemediğim şeyler. Baştan söyleyeyim, Yeni konu açarken buna göre davranın. :wink: :lol:
Aba altından sopa demek ha :) peki..
Kullanıcı avatarı

#3533873  gönderen ningishzida
 28.04.2016 - 19:51:50
mhurkan yazdı:
drdeniziz yazdı:

1- Burası inanç konularının tartışalacağı yer değil demişsiniz ama konuyu açan arkadaş kategori olarak zaten felsefe bölümünü seçmiş. Felsefe konularının burada tartışılması için halihazırda bir zemin oluşturulduysa, inanç konularının tartışılması neden uygun değil size göre?

2- Kuran'ı okuduysanız eğer birçok yerde tefekkerün yani düşünmez misiniz ibaresinin geçtiğini ve bu vesileyle de Kuran'ın insanları düşünmeye ve sorgulamaya kendisinin teşvik ettiğini göreceksiniz. Ayrıca Kuran birçok bölümde ayetlerinin doğruluğu hakkında meydan okumaktadır, bu da kendisinin eleştriye ve tartışmaya açık bir kitap olduğunu gösterir. Diğer üyelerin de rahatsız olacağını savına katılmıyorum, herkes savunduğu düşünceleri kaynaklarıyla beraber dile getirir, böylece hak ve batıl ortaya çıkar.

3-Ben de şahsen dindar olmayan bir üyeyim ve diğer insanların fikirlerine ve inançlarına karşı son derece saygılı bir biçimde hareket ettiğimi düşünüyorum. Dolayısıyla benim düşüncelerime ve inançlarıma da saygı duyulmasını beklemek en doğal hakkım.

Son olarak insanları, sahip olduğunuz yetkiler çerçevesinde tehdit etmek hiç hoş değil. Eğer benim bu gibi tehditlere prim vereceğimi düşünüyorsanız büyük bir yanılgı içerisindesiniz. Ben doğru bildiğimi konuşmaktan çekinmem. İsterseniz beni süresiz forumdan uzaklaştırabilirsiniz hiç sorun değil.
En son ningishzida tarafından 28.04.2016 - 19:59:13 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Re:

#3534047  gönderen Naninani
 28.04.2016 - 21:10:40
ningishzida yazdı:
drdeniziz yazdı:
ningishzida yazdı: Hayatta kalma amacimiz; dinci gecinip çocuk cocuga tecavuz eden hayvanlara karsi mucadele etmek.
Bu samimi bir cevap değil.dinci gecinmeyip çocuğa tecavüz edenlerle bir sıkıntıniz yok mu yani.burdan şunu anlıyorum ben dinle savaşmak amacınız. Çocukları korumak degil
Tabii ki var. Her türlü kötü ve yanlış davranışın karşısındayım. Evet amacım dinlerle de savaşmak çünkü onlar da yanlış, önemli olan insanların gerçeği bulması.
peki sizce gercek ya da degil, kotu-iyi bu ayrimlarin kaynagi ne neye gore diyoruz hadi dinleri saf disi biraktigimizi farzedersek olcutleriniz ne ki bu kavramlar icin
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re:

#3534056  gönderen drdeniziz
 28.04.2016 - 21:23:06
ningishzida yazdı:
drdeniziz yazdı:
ningishzida yazdı: Hayatta kalma amacimiz; dinci gecinip çocuk cocuga tecavuz eden hayvanlara karsi mucadele etmek.
Bu samimi bir cevap değil.dinci gecinmeyip çocuğa tecavüz edenlerle bir sıkıntıniz yok mu yani.burdan şunu anlıyorum ben dinle savaşmak amacınız. Çocukları korumak degil
Tabii ki var. Her türlü kötü ve yanlış davranışın karşısındayım. Evet amacım dinlerle de savaşmak çünkü onlar da yanlış, önemli olan insanların gerçeği bulması.
Gerçek?yanlış?bunlar tanımları karmaşık şeyler.kendi doğrularıni savunmani anlarım elbet,fakat yanlışlığını ispatlayamadigin şeyleri bu yanlıştır deyip yok etmeye çalışmak da kulağa hiç özgürlükçü bir hareket gibi gelmiyor.
Kullanıcı avatarı

Re:

#3534064  gönderen ningishzida
 28.04.2016 - 21:30:15
drdeniziz yazdı:
ningishzida yazdı:
drdeniziz yazdı: Bu samimi bir cevap değil.dinci gecinmeyip çocuğa tecavüz edenlerle bir sıkıntıniz yok mu yani.burdan şunu anlıyorum ben dinle savaşmak amacınız. Çocukları korumak degil
Gerçek?yanlış?bunlar tanımları karmaşık şeyler.kendi doğrularıni savunmani anlarım elbet,fakat yanlışlığını ispatlayamadigin şeyleri bu yanlıştır deyip yok etmeye çalışmak da kulağa hiç özgürlükçü bir hareket gibi gelmiyor.
Ya ispatlarsam? :)
Kullanıcı avatarı

Re:

#3534069  gönderen ningishzida
 28.04.2016 - 21:31:50
Naninani yazdı:
ningishzida yazdı:
drdeniziz yazdı: Bu samimi bir cevap değil.dinci gecinmeyip çocuğa tecavüz edenlerle bir sıkıntıniz yok mu yani.burdan şunu anlıyorum ben dinle savaşmak amacınız. Çocukları korumak degil
peki sizce gercek ya da degil, kotu-iyi bu ayrimlarin kaynagi ne neye gore diyoruz hadi dinleri saf disi biraktigimizi farzedersek olcutleriniz ne ki bu kavramlar icin
Akıl ve vicdan.

Re:

#3534081  gönderen drdeniziz
 28.04.2016 - 21:35:43
ningishzida yazdı:
drdeniziz yazdı:
ningishzida yazdı: Tabii ki var. Her türlü kötü ve yanlış davranışın karşısındayım. Evet amacım dinlerle de savaşmak çünkü onlar da yanlış, önemli olan insanların gerçeği bulması.
Ya ispatlarsam? :)
Yazdıkların çoktan ispatlamış olduğunu gösteriyor. Buyur..dinliyoruz
Kullanıcı avatarı

Re:

#3534096  gönderen ningishzida
 28.04.2016 - 21:44:36
Aslında verilecek çok örnek var ama boştan yere işi dallandırıp, budaklandırmanın anlamı yok. Ben direkt olarak Kuran'daki miras bölüşümünü ele almak istiyorum. Aşağıda açıklayacağım üzere miras bölüşümü konusunda Kuran'da matematiksel olarak bariz bir hata var!

İlk önce miras konusu ile ilgili ayetleri yazıyorum:

Nisa-11. Ayet: Allah size, çocuklarınız (ın alacağı miras) hakkında, erkeğe iki dişinin payı kadarını emreder. (Çocuklar sadece) ikiden fazla kız iseler, (ölenin geriye) bıraktığının üçte ikisi onlarındır. Eğer kız bir ise (mirasın) yarısı onundur. Ölenin çocuğu varsa, geriye bıraktığı maldan, ana babasından her birinin altıda bir hissesi vardır. Eğer çocuğu yok da (yalnız) ana babası ona varis oluyorsa, anasına üçte bir düşer. Eğer kardeşleri varsa anasının hissesi altıda birdir. (Bu paylaştırma, ölenin) yapacağı vasiyetten ya da borcundan sonradır. Babalarınız ve oğullarınızdan, hangisinin size daha faydalı olduğunu bilemezsiniz. Bunlar, Allah tarafından farz kılınmıştır. Şüphesiz Allah hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Nisa-12. Ayet: Eğer çocukları yoksa, karılarınızın geriye bıraktıklarının yarısı sizindir. Eğer çocukları varsa, bıraktıklarının dörtte biri sizindir. (Bu paylaştırma, ölen karılarınızın) yaptıkları vasiyetlerin yerine getirilmesi, yahut borçlarının ödenmesinden sonradır. Eğer sizin çocuğunuz yoksa, bıraktığınızın dörtte biri onlarındır. Eğer çocuğunuz varsa bıraktığınızın sekizde biri onlarındır. (Yine bu paylaştırma) yaptığınız vasiyetin yerine getirilmesinden, yahut borçlarınızın ödenmesinden sonradır. Eğer kendisine varis olunan bir erkek veya bir kadının evladı ve babası olmaz ve bir erkek veya bir kız kardeşi bulunursa ona altıda bir düşer. Eğer (kardeşler) birden fazla olurlarsa, üçte birde ortaktırlar. (Bu paylaştırma varislere) zarar vermeksizin yapılan vasiyetin yerine getirilmesinden, yahut borcun ödenmesinden sonra yapılır. (Bütün bunlar) Allah'ın emridir. Allah hakkıyla bilendir, halimdir (hemen cezalandırmaz, mühlet verir.)

Bu ayetler ışığında aşağıdaki örneğimizi inceleyelim:

Örnek: Bir adam öldü ve geriye mirasçı olarak sadece anne-baba, 3 kız ve karısı kaldı diyelim.

Kuran'a göre payları: Anne=1/6, baba=1/6, 3 kız =2/3 ve karısı=1/8

Bu oranları toplarsak: 1/6 + 1/6 + 2/3 + 1/8= 27/24 çıkıyor yani pay, paydadan büyük dolayısıyla dağıtılmak istenen miras, elimizdeki miktardan daha fazla. Halbuki bu oranın 24/24 yani 1 çıkması lazımdı. Bu durumda sona kalan mirasçıya, mirastan pay kalmıyor.

Daha anlaşılır olması için örnek:

Kalan miras=240 TL olsun

Anne: 1/6'sını alacak = 40 TL
Baba: 1/6'sını alacak = 40TL
Kızlar: 2/3'ünü alacak = 160 TL (Burada miras bitti!)
Karısı: 1/8'ini alacak(-tı) = 30 TL alması gerekiyordu ancak ortada miras kalmadı.

Bu konu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#3534098  gönderen Tumblr
 28.04.2016 - 21:45:43
ercutombalak yazdı:İntihar etmek neden günah?
(diye sorup biraz beyin fırtınası yapalım)
Ben de cok düşündüm bunu.Şöylece anladım (sanırım)
Müslüman bir kişinin hayatındaki tüm herşeyin Yaradanın kontrolünde olduğunu kalben kabul etmesi ve buna göre yaşaması gerekiyor yani başına gelen intihar düşündürücü derecede zor veya kötü şeyler karşısında ,her şeyinin sahibi olan ve o kötü olayları belki sınamak belki günahlarımıza kefaret olsun veya ancak kendisinin bilebileceği bir sebepten veren Allah 'a sığınmak O ndan yardım istemesi gerekiyor diye algıladım.İntihar ise,ben bu yaşadıklarımı kaldıramam ölmeyi tercih ediyorum bu yaşadığım hayatı kabul etmiyorum, demek olabilir.
Bir de her hastalığın çaresini aramakla yükümludür ve sağlığını korumak ve gerektiginde tedavi olmak zorundadır bi müslüman
Yani intihar aşamasına gelmeden hem kendisi hem yakınları bu işin çaresine bakmazlarsa yine günahkâr oluyor.
Böyleyken böyle nacizane kendi anladığım kadarını yazdım
(Ben müslümanım senin de öyle olduğunu varsayarak cevapladım diğer dinlerde durum nedir bilmiyorum)
Kullanıcı avatarı

#3534115  gönderen tintin
 28.04.2016 - 21:55:09
Islamda cok temel bir esas var.kisinin kendisi bile bizzat kendi bedeninin sahibi degildir.mulkiyet ancak Allah a aittir.onun icin nasil ki siz kirada oturdugunuz eve hasar verirseniz bunun icin bir bedel odemek zorunda kaliyorsaniz,bir insanda ona emanet olan bedende oyle kafadina gore tasarrufda bulunamaz.buna bedene verilen her turlu zarar dahildir.
kisi hakki olmadan ne bir baskasinin canina kiyabilir,ne kendi canina kiyabilir ne de alenen sagligini bozacak bir eylemde bulunabilir.
Kullanıcı avatarı

Re:

#3534133  gönderen mdack
 28.04.2016 - 22:03:23
ningishzida yazdı:Aslında verilecek çok örnek var ama boştan yere işi dallandırıp, budaklandırmanın anlamı yok. Ben direkt olarak Kuran'daki miras bölüşümünü ele almak istiyorum. Aşağıda açıklayacağım üzere miras bölüşümü konusunda Kuran'da matematiksel olarak bariz bir hata var!

İlk önce miras konusu ile ilgili ayetleri yazıyorum:

Nisa-11. Ayet: Allah size, çocuklarınız (ın alacağı miras) hakkında, erkeğe iki dişinin payı kadarını emreder. (Çocuklar sadece) ikiden fazla kız iseler, (ölenin geriye) bıraktığının üçte ikisi onlarındır. Eğer kız bir ise (mirasın) yarısı onundur. Ölenin çocuğu varsa, geriye bıraktığı maldan, ana babasından her birinin altıda bir hissesi vardır. Eğer çocuğu yok da (yalnız) ana babası ona varis oluyorsa, anasına üçte bir düşer. Eğer kardeşleri varsa anasının hissesi altıda birdir. (Bu paylaştırma, ölenin) yapacağı vasiyetten ya da borcundan sonradır. Babalarınız ve oğullarınızdan, hangisinin size daha faydalı olduğunu bilemezsiniz. Bunlar, Allah tarafından farz kılınmıştır. Şüphesiz Allah hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Nisa-12. Ayet: Eğer çocukları yoksa, karılarınızın geriye bıraktıklarının yarısı sizindir. Eğer çocukları varsa, bıraktıklarının dörtte biri sizindir. (Bu paylaştırma, ölen karılarınızın) yaptıkları vasiyetlerin yerine getirilmesi, yahut borçlarının ödenmesinden sonradır. Eğer sizin çocuğunuz yoksa, bıraktığınızın dörtte biri onlarındır. Eğer çocuğunuz varsa bıraktığınızın sekizde biri onlarındır. (Yine bu paylaştırma) yaptığınız vasiyetin yerine getirilmesinden, yahut borçlarınızın ödenmesinden sonradır. Eğer kendisine varis olunan bir erkek veya bir kadının evladı ve babası olmaz ve bir erkek veya bir kız kardeşi bulunursa ona altıda bir düşer. Eğer (kardeşler) birden fazla olurlarsa, üçte birde ortaktırlar. (Bu paylaştırma varislere) zarar vermeksizin yapılan vasiyetin yerine getirilmesinden, yahut borcun ödenmesinden sonra yapılır. (Bütün bunlar) Allah'ın emridir. Allah hakkıyla bilendir, halimdir (hemen cezalandırmaz, mühlet verir.)

Bu ayetler ışığında aşağıdaki örneğimizi inceleyelim:

Örnek: Bir adam öldü ve geriye mirasçı olarak sadece anne-baba, 3 kız ve karısı kaldı diyelim.

Kuran'a göre payları: Anne=1/6, baba=1/6, 3 kız =2/3 ve karısı=1/8

Bu oranları toplarsak: 1/6 + 1/6 + 2/3 + 1/8= 27/24 çıkıyor yani pay, paydadan büyük dolayısıyla dağıtılmak istenen miras, elimizdeki miktardan daha fazla. Halbuki bu oranın 24/24 yani 1 çıkması lazımdı. Bu durumda sona kalan mirasçıya, mirastan pay kalmıyor.

Daha anlaşılır olması için örnek:

Kalan miras=240 TL olsun

Anne: 1/6'sını alacak = 40 TL
Baba: 1/6'sını alacak = 40TL
Kızlar: 2/3'ünü alacak = 160 TL (Burada miras bitti!)
Karısı: 1/8'ini alacak(-tı) = 30 TL alması gerekiyordu ancak ortada miras kalmadı.

Bu konu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?
miras ile ilgili sorunlardan bahsettigim de kadınlara yarım hisse verilmesinden bahsettiğim sanılmıştı. Işte bundan bahsediyordum. Tşk ederim sayın yazar.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10